Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 695/1887/21
номер провадження 2/695/260/22
09 березня 2022 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Степченка М.Ю.
за участю секретаря с/з Варданян Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Золотоноша в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпровський край», третя особа - Територіальний сервісний центр №5342 РСЦ в Полтавській області про встановлення права власності, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до СТОВ «Придніпровський край» про встановлення права власності, в якому просить:
- встановити, що їй належить на праві власності автомобіль марки ГАЗ-САЗ, модель 3507, 1984 року випуску, шасі (кузов, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 .
Свою позовну заяву позивачка обґрунтовує тим, що 20.12.2017 року відповідно до протоколу зборів спілки громадян-співвласників майна бувшого КСП «Колос» на суму майнового сертифіката серії ПО №966 колишнього КСП «Колос» (реорганізованого в ПСП «Колос») позивачці було виділене в натурі майно - автомобіль марки ГАЗ-САЗ, модель 3507, 1984 року випуску, шасі (кузов, рама) НОМЕР_1 , реєстраційний НОМЕР_3 .
Зазначене майно знаходилося в користуванні ПСП «Колос» та його правонаступника - ТОВ «Юнігрейн-Агро». ТОВ «Юнігрейн-Агро» передало позивачці фізично автомобіль та технічний паспорт на нього.
ТОВ «Юнігрейн-Агро» було ліквідовано в вересні 2019 року шляхом приєднання до Сільськогосподарського товариства «Придніпровський край».
Факт передачі майна зафіксований на сертифікаті, підтверджений керівником та печаткою ТОВ «Юнігрейн-Агро».
Переданий позивачці автомобіль потребує державної реєстрації. При зверненні до ТСЦ №5342 МВС м. Кременчук їй було відмовлено в реєстрації автомобіля в зв`язку з тим, що автомобіль, згідно технічного паспорту, належить ПСП «КОЛОС» .
ТОВ «Юнігрейн-Агро», яке є правонаступником ПСП «КОЛОС» не здійснило своєчасно перереєстрацію даного транспортного засобу в зв`язку зі зміною назви та власника.
Відповідно до витягу з ЄДР юридичних осіб ПСП «КОЛОС» було припинено 11.08.2014 року шляхом приєднання до ТОВ «Юнігрейн-Агро». В свою чергу, ТОВ «Юнігрейн-Агро» було ліквідовано в вересні 2019 року шляхом приєднання до Сільськогосподарського товариства «Придніпровський край».
Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388.
Позивач не може здійснити реєстрацію транспортних засобів у зв`язку з не проведенням ТОВ «Юнігрейн Агро» дій по перереєстрації транспортного засобу та не наданні належним чином оформлених документів на передачу права власності. ТОВ «Юнігрейн Агро» не здійснювало будь-яких дій по виправленню ситуації, що склалася.
Встановлення належності позивачці на праві власності автомобіля необхідне їй для державної реєстрації за нею права власності на зазначене рухоме майно. Тому позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. В ухвалі про відкриття провадження відповідачу був наданий строк в 15 днів з дня отримання ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву та роз`яснено право подати заяву із обґрунтованими запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 16.11.2021 р. залучено в справу в якості третьої особи - Територіальний сервісний центр №5342 РСЦ МВС в Полтавській області, який знаходиться за адресою: пр. 40 років ДАІ, 3, м. Кременчук, Полтавська область, 39600.
Позивачка у судове засідання не з`явилася та скерувала до суду заяву про розгляд справи в її відсутність. Позовні вимоги просила задовольнити.
Представник відповідача СТОВ «Придніпровський край» в судове засідання не з`явився, але у відзиві просив розгляд справи проводити буз участі представника товариства. У відзиві зазначено, що СТОВ «Придніпровський край» не заперечує проти задоволення позову.
Представник третьої особи - Територіального сервісного центру №5342 РСЦ в Полтавській області у судове засідання не з`явився з невідомих суду причин.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось в зв`язку з розглядом справи за відсутності учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
Згідно копії свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства №966 від 04.11.2015 р. ОСОБА_1 має право на пайовий фонд майна КСП «Колос» (ПСП «Колос») (с. Максимівка, Кременчуцького району Полтавської області). Її частка становить 1477,52 грн. Дане свідоцтво має відмітку про виділення майна в натурі, що засвідчене підписом керівника ТОВ «Юнігрей-Агро» та печаткою.
З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців встановлено, що ПСП «Колос» (код ЄРПОУ 03773300, місцезнаходження: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Максимівка, вул. Першотравнева, 68) 11.08.2014 р. припинено за рішенням засновників. Правонаступник - Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнігрей-Агро» (код ЄДРПОУ 31818075, місцезнаходження: Полтавська область, Семенівський район, с. Бакумівка, вул. Радянська, 17).
20.12.2017 р. між співвласниками майна ПСП «Колос» та ТОВ «Юнігрей-Агро» підписано Акт приймання-передачі майна з оренди від ТОВ «Юнігрей-Агро» (яке являється правонаступником ПСП «Колос») до співвласників майна бувшого ПСП «Колос».
Відповідно до протоколу №13 зборів Комітету спілки громадян-співвласників бувшого КСП «Колос» від 20.12.2017 р. та Уточнення до протоколу №13 зборів Комітету спілки громадян-співвласників бувшого КСП «Колос» від 20.12.2017 р. комітетом прийнято рішення про виділення майна в натурі ОСОБА_1 (позивачці), серед якого і автомобіль САЗ № НОМЕР_2 , залишковою вартістю 1069,17 грн.
Відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 власником автомобіля ГАЗ-САЗ, модель 3507, реєстраційний № НОМЕР_2 є приватне сільськогосподарське підприємство «Колос» (Полтавська область, Кременчуцький район, с. Максимівка, вул. Першотравнева, 68).
З витягу з ЄДРПОУ вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнігрей-Агро» (код ЄДРПОУ 31818075, місцезнаходження: Полтавська область, Семенівський район, с. Бакумівка, вул. Радянська, 17) припинило діяльність 19.09.2019 р. Його правонаступником є Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Придніпровський край» (код ЄДРПОУ 25207363, місцезнаходження: Черкаська область, м. Золотоноша, вул. Обухова, 52/3).
З копії листа Територіального сервісного центру №5342 РСЦ МВС в Полтавській області встановлено, що позивачці повідомлено про неможливість проведення перереєстрації автомобіля ГАЗ-САЗ, модель 3507, реєстраційний № НОМЕР_2 на неї, оскільки не надано жодного документу про реорганізацію КСП «Колос» в ПП «Колос», та ПП «Колос» в ТОВ «Юнігрей Агро». На підставі рішення власників про виділення співвласникам (членам) майна в натурі неможливо з урахуванням п.7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин , сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388.
Порядок державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений Постановою Кабінету міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388.
Відповідно до пункту 7 Порядку власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Згідно пункту 8 Порядку Державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
З огляду на те, що відповідно до статті 328 ЦК України набуття права власності - це певний юридичний механізм, з яким закон пов`язує виникнення в особи суб`єктивного права власності на певні об`єкти, суд при застосуванні цієї норми повинен встановити, з яких саме передбачених законом підстав, у який передбачений законом спосіб позивач набув право власності на спірний об`єкт та чи підлягає це право захисту в порядку, визначеному статтею 392 ЦК України.
За правилами статті 392 ЦК України позов про визнання права власності може бути пред`явлено, по-перше, якщо особа є власником майна, але її право оспорюється або не визнається іншою особою; по-друге, якщо особа втратила документ, який засвідчує його право власності.
Позивачем у позові про визнання права власності є власник - особа, яка має право власності на майно (тобто вже стала його власником, а не намагається ним стати через пред`явлення позову).
Яку встановлено судом позивач не набув права власності на автомобіль, виділений в натурі в рахунок майнового паю, та просить суд встановити, що їй належить на праві власності дане авто, з метою подальшої його реєстрації в органах МВС.
Відповідно до частини першої статті 328, частини четвертої статті 334 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів. Якщо договір про відчуження майна підлягає державній реєстрації, право власності у набувача виникає з моменту такої реєстрації.
Спірний автомобіль у власність позивачки не переходив, оскільки така передача не була оформлена у встановленому законом порядку. Без реального зняття з реєстрації, перереєстрації транспортного засобу у вищезазначеному порядку не породжує правових наслідків у вигляді переходу права власності.
Враховуючи вище викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо встановлення належності позивачці на праві власності автомобіля не підлягають задоволенню, оскільки існує чітко визначений законодавством порядок набуття права власності на транспортний засіб, який не може бути замінений рішенням суду.
Керуючись ст.ст. ст. ст.141, 263, 265, 280, 284 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Придніпровський край», третя особа - Територіальний сервісний центр №5342 РСЦ в Полтавській області про встановлення права власності - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення у порядку, встановленому чинним законодавством.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя М.Ю. Степченко
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 08.03.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 103700740 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Степченко М. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні