Рішення
від 17.03.2022 по справі 451/1943/20
РАДЕХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

іменем України

18 березня 2022 рокуСправа №451/1943/20 Провадження № 2/451/81/22

Радехівський районний суд Львівської області в складі:

головуючого-судді Семенишин О.З.

секретаря судового засідання Табен Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Радехів цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Старе Місто» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

встановив:

04 грудня 2020 року представник Житлово-будівельного кооперативу «Старе Місто» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

В позовній заяві зазначає, що між Житлово-будівельним кооперативом «Старе Місто», код ЄДРПОУ: 39498700 та ОСОБА_1 : 21.06.2017 року укладено договір №53 про сплату внесків у ЖБК «Старе Місто» та 21.06.2017 року укладено договір №52 про заміну сторони в Договорі про сплату внесків у ЖБК «Старе Місто» №52.

Згідно з ч. 1 Договору № 52, первісний учасник уступає (передає), а Новий Учасник набуває всіх прав та приймає на себе виконання всіх зобов`язань Учасника за Договором №52 про сплату пайових внесків у ЖБК «Старе Місто» від 07.12.2016 року, укладеними між Первісним Учасником та ЖБК «Старе Місто», з моменту набрання чинності цим Договором.

Відповідно до підпункту 4.1.13. пункту 4.1. Договору №53, учасник зобов`язаний за рахунок власних коштів нести витрати на утримання Об`єкта нерухомості, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з дати введення будинку в експлуатацію до моменту укладення індивідуальних угод на постачання комунальних послуг шляхом відшкодування відповідних витрат ЖБК «Старе Місто».

Позивач добросовісно виконує зобов`язання щодо утримання Об`єктів нерухомості. Так, відповідачем не виконано зобов`язання про відшкодування витрат ЖБК «Старе Місто» на постачання комунальних послуг з метою утримання об`єктів нерухомості з дати введення будинку в експлуатацію до моменту укладення індивідуальних угод.

Станом на 01.07.2020 року сума заборгованості по сплаті витрат на утримання об`єктів нерухомості складає 2 259 грн.05 коп.

Відповідно вищенаведене свідчить про неналежне виконання відповідачем зобов`язань, а тому порушує право позивача на одержання плати за надані послуги з утримання будинку.

Позивачем протягом червня 2020 року було направлено відповідачеві досудові вимоги з вимогами сплати заборгованості з оплати спожитих послуг, які надавалися ЖБК «Старе Місто» згідно договору №53 та договору №52.

Просить суд: стягнути з ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Старе Місто» суму основного боргу у розмірі 2 259 (дві тисячі двісті п`ятдесят дев`ять) грн. 05 коп., 3 % річних у розмірі 45 (сорок п`ять) грн. 03 коп., пеню у розмірі 333 (триста тридцять три) грн. 58 коп., та інфляційні збитки у розмірі 36 (тридцять шість) грн. 37 коп.; судові витрати покласти на відповідача (а.с.3-7).

04 грудня 2020 року, автоматизованою системою документообігу суду Д-3, судді Семенишин О.З. передані згадані вище матеріали справи, для розгляду (а.с.29).

16 лютого 2021 року суддею Семенишин О.З. постановлено ухвалу про відкриття провадження по справі №451/1943/20 за позовом Житлово-будівельного кооперативу «Старе Місто» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості (а.с.1-2).

25 серпня 2021 року за вх.№6280 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву про стягнення заборгованості.

У відзиві представник відповідача зазначає, що відповідач заперечує проти заявлених позивачем позовних вимог повністю, вважає їх безпідставними та необґрунтованими з наступних підстав:

- в позовній заяві не зазначені види наданих житлово-комунальних послуг та заборгованість по кожній з них. Згідно поданої позовної заяви неможливо встановити, за який період та які саме послуги надавались позивачем;

- не додані рахунки на оплату, акти виконаних робіт, які б підтверджували факт надання послуг та їх отримання відповідачем. Факт існування заборгованості позивач обґрунтовує укладеними договорами №52 та №53 про сплату пайових внесків. Однак, предметом вказаних договорів є будівництво об`єкта нерухомості за рахунок внесків членів ЖБК, а не надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Окрім цього, в договорі відсутні положення щодо переліку робіт (послуг) з утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, а також періодичність та вартість їх виконання. Таким чином, позивачем не доведений факт надання послуг з утримання багатоквартирного будинку.

- не розмежований обсяг заборгованості згідно Договору №52 та №53. Позивач зазначає, що сума заборгованості по сплаті витрат на утримання об`єктів нерухомості складає 2 259 грн. 05 коп., однак не зрозуміло, яка саме сума заборгованості та щодо якого об`єкта нерухомості вона виникла. Таким чином, наданий позивачем розрахунок заборгованості у розмірі 2 259 грн. 05 коп. не базується на жодних доказах, не містить показників заборгованості та розрахункових періодів, за які вона виникла згідно Договорів №52 та №53. Оскільки відсутні підстави для стягнення витрат на житлово-комунальні послуги, то немає також підстав для нарахування інфляційних витрат та 3% річних, які є похідними.

Отже, вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та не підтвердженими жодними доказами.

Як заперечення відповідача щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, представник відповідача вказує, що в якості обґрунтування наявності заборгованості, позивачем додано Акт звіряння взаємних розрахунків, підписаний ЖБК «Старе місто», відповідно до якого у відповідача за договором пайової участі №52 наявна заборгованість у розмірі 2259,04 грн. за період листопад 2019 - червень 2020. Однак, жодної заборгованості у відповідача згідно з зазначеним договором немає. Оскільки, в зазначений період ЖБК «Старе Місто» не здійснювало утримання багатоквартирного будинку. А відтак вимоги щодо відшкодування витрат є необґрунтованими.

Так, згідно підпункту 4.1.13 пункту 4.1. Договорів про сплату внесків ЖБК «Старе Місто», учасник зобов`язаний за рахунок власних коштів нести витрати на утримання Об`єкту нерухомості з дати введення будинку в експлуатацію до моменту укладення індивідуальних угод на постачання комунальних послуг шляхом відшкодування відповідних витрат ЖБК. Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з метою утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території 05.11.2018 було створене та зареєстроване ОСББ «Старе Місто Львів». 24.10.2019 ЖБК «Старе Місто» передало, а ОСББ «Старе Місто Львів» прийняло на свій баланс та в управління новозбудований багатоквартирний житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (акт приймання-передачі додається). Таким чином, обов`язок з управління багатоквартирним житловим будинком покладений на ОСББ «Старе місто Львів». На виконання вказаного обов`язку ОСББ «Старе місто Львів» були укладені відповідні договори з надання житлово-комунальних послуг: Договір №1 про надання послуг із прибирання від 14.12.2018; Договір підряду №1510/19 від 15.10.2019 щодо перевірки димових вентиляційних каналів; Договір №55-ТО підряду на технічне обслуговування ліфтів, що знаходяться адресою: АДРЕСА_2 від 01.06.2019; Договір №7/ц/19н про надання послуг з вивезення (збирання, зберігання перевезення) твердих побутових відходів від 12.03.2019; Заява-приєднання ОСББ «Старе місто Львів» до умов договору споживача надання послуг з розподілу електричної енергії від 20.01.2020.

Окрім цього, між ЖБК «Старе місто» та ОСББ «Старе місто Львів» підписано приймання-передачі показів лічильників електроенергії багатоквартирного ж/б адресою АДРЕСА_2 . Показники передано 16.10.2019 і з цього часу за електроенергію сплачувало ОСББ «Старе місто Львів».

Таким чином, послуги з управління багатоквартирним житловим будинком надаються ОСББ «Старе Місто Львів», що спростовує доводи позивача про факт наявності заборгованості.

Окрім цього, позивач зазначає, що: «Відповідачем не виконано зобов`язання про відшкодування витрат ЖБК «Старе Місто» на постачання комунальних послуг з метою утримання об`єктів нерухомості». Однак, можливість надання такої послуги відсутня згідно чинного законодавства України.

Щодо факту відсутності заборгованості представник відповідача зазначає, що на Загальних зборах ОСББ «Старе Місто Львів» від 15.11.2018, оформлених Протоколом №2 прийняте рішення щодо порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників та затверджено кошторис на листопад 2018 - грудень 2019 року. Згідно з квитанціями про оплату за період: листопад 2019 - червень 2020 (заявленого позивачем періоду заборгованості), відповідачем за особовими рахунками НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) та НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 ) сплачувались внески в ОСББ «Старе місто Львів». Згідно Довідки №32 від 09.08.2021, станом на 09.08.2021 за особовими рахунками НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) та НОМЕР_3 ( АДРЕСА_4 ) відсутня заборгованість по сплаті внесків в ОСББ «Старе місто Львів».

Отже, ОСОБА_1 належним чином виконує обов`язки по сплаті внесків на утримання багатоквартирного будинку, зокрема квартир АДРЕСА_5 та АДРЕСА_6 .

Щодо судових витрат, то представник позивача зазначає, що судові витрати, понесені відповідачем, підлягають стягненню із позивача. Відповідач поніс та очікує понести витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 5 000,00 грн (п`ять тисяч гривень 00 копійок), що підтверджується Договором про правову допомогу від 10.08.2021. До обсягу включається вивчення матеріалів справи, аналіз доказової бази, формування правової позиції, підготовка і подання до суду відзиву на позовну заяву, участь у судових засіданнях (не більше 5 судових засідань). Остаточна сума понесених витрат на професійну правничу допомогу буде визначена після проведення судового розгляду справи, в залежності від тривалості судового розгляду та кількості вчинених процесуальних дій.

Просить суд: у задоволенні позову Житлово-будівельного кооперативу «Старе Місто» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості відмовити повністю та стягнути з Житлово-будівельного кооперативу «Старе Місто» на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати, в т. ч. витрати на професійну правничу допомогу (а.с.42-45).

14 грудня 2021 року за вх.№9299 від представника позивача до суду надійшли додаткові пояснення, в яких просить поновити ЖБК «Старе Місто» строк на подання додаткових пояснень, взяти письмові пояснення до уваги та долучити до матеріалів справи, позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В додаткових поясненнях представник позивача зазначає, що багатоквартирний житловий будинок введений в експлуатацію 13 грудня 2017 року, що підтверджує Сертифікат, серії ЛВ №162173602810. Відповідно до підпункту 4.1.13. пункту 4.1. Договорів про сплати внесків ЖБК «Старе Місто», учасник зобов`язаний за рахунок власних коштів нести витрати на утримання Об`єкта нерухомості з дати введення будинку в експлуатацію до моменту укладення індивідуальних угод на постачання комунальних послуг шляхом відшкодування відповідних витрат ЖБК «Старе Місто». Сума заборгованості становить 2674,01 грн і, за твердженням представника позивача, є обґрунтованою та підлягає до стягнення з відповідача (а.с.100-101).

Представник позивача в судове засідання не з`явилася, подала суду клопотання про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.127-128).

Відповідач та представник відповідача в судове засідання не з`явилися, хоч про час місце розгляду справи були належним чином повідомлені (а.с.126).

Дослідивши зібрані по справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до положень ст.ст.13,19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

На підставі ст.ст.12,81,82 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.

Відповідно до ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду встановленої сили. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд встановив, що 21.06.2017 року між Житлово-будівельним кооперативом «Старе Місто», код ЄДРПОУ: 39498700 та ОСОБА_1 укладено договір №53 про сплату внесків у ЖБК «Старе Місто».

Відповідно до підпункту 4.1.13. пункту 4.1. Договору №53, учасник зобов`язаний за рахунок власних коштів нести витрати на утримання Об`єкта нерухомості, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з дати введення будинку в експлуатацію до моменту укладення індивідуальних угод на постачання комунальних послуг шляхом відшкодування відповідних витрат ЖБК «Старе Місто» (а.с.16-21).

Також 21.06.2017 року між Житлово-будівельним кооперативом «Старе Місто», код ЄДРПОУ: 39498700 та ОСОБА_1 укладено договір №52 про заміну сторони в Договорі про сплату внесків у ЖБК «Старе Місто» №52.

Згідно з ч. 1 Договору № 52, первісний учасник уступає (передає), а Новий Учасник набуває всіх прав та приймає на себе виконання всіх зобов`язань Учасника за Договором №52 про сплату пайових внесків у ЖБК «Старе Місто» від 07.12.2016 року, укладеними між Первісним Учасником та ЖБК «Старе Місто», з моменту набрання чинності цим Договором (а.с.22-23).

З копії Сертифіката, серії ЛВ №162173602810, виданого 26 грудня 2017 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Львові, видно, що такий станом на дату його видачі підтверджує завершення будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими офісними приміщеннями та підземним паркінгом на АДРЕСА_2 (а.с.102).

На підтвердження того, що сума заборгованості по сплаті витрат на утримання об`єктів нерухомості відповідачки становить 2 259 грн.05 коп. сторона позивача подала копію акта звіряння взаємних розрахунків за період 01.01.2019-01.07.2020 між ЖБК «Старе Місто» та ОСОБА_1 по договору пайової участі №52 (а.с.24).

Маючи намір врегулювати спір в досудовому порядку, сторона позивача зверталася до відповідачки із досудовими вимогами від 05.06.2020 (а.с.9-10,11,12-14,15).

З метою утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території було створене та зареєстроване ОСББ «Старе Місто Львів», що не заперечується сторонами.

З копії акта приймання-передачі багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , від 24.10.2019, констатовано, що ЖБК «Старе Місто» передало, а ОСББ «Старе Місто Львів» прийняло на свій баланс та в управління новозбудований багатоквартирний житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.55 зворот-56 зворот).

При переданні багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , на баланс ОСББ «Старе Місто Львів» складено також акт технічного стану багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , від 24 жовтня 2019 року та додаток до акта (а.с.53 зворот-55).

Вищевказані акти підписані Головою ЖБК «Старе Місто» ОСОБА_2 та Головою правління ОСББ «Старе місто Львів» Потопляк Ю.І.

Окрім цього, між ЖБК «Старе місто» та ОСББ «Старе місто Львів» підписано приймання-передачі показів лічильників електроенергії багатоквартирного ж/б адресою АДРЕСА_2 . Показники передано 16.10.2019 і з цього часу за електроенергію сплачувало ОСББ «Старе місто Львів» (а.с.80).

На виконання обов`язку з управління багатоквартирним житловим будинком ОСББ «Старе місто Львів» були укладені відповідні договори з надання житлово-комунальних послуг: Договір №1 про надання послуг із прибирання від 14.12.2018 (а.с.72-72 зворот); Договір підряду №1510/19 від 15.10.2019 щодо перевірки димових вентиляційних каналів (а.с.73-73 зворот,74); Договір №55-ТО підряду на технічне обслуговування ліфтів, що знаходяться адресою: АДРЕСА_2 від 01.06.2019 (а.с.75-76,77); Договір №7/ц/19н про надання послуг з вивезення (збирання, зберігання перевезення) твердих побутових відходів від 12.03.2019 (а.с.78-78 зворот,79); Заява-приєднання ОСББ «Старе місто Львів» до умов договору споживача надання послуг з розподілу електричної енергії від 20.01.2020 (а.с.52-53).

На Загальних зборах ОСББ «Старе Місто Львів» від 15.11.2018, оформлених Протоколом №2 прийняте рішення щодо порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників та затверджено кошторис на листопад 2018 - грудень 2019 року (а.с.48-51,51 зворот).

На підтвердження відсутності у відповідача заборгованості щодо оплати комунальних послуг за період з листопада 2019 до червня 2020 відповідачем подано копії квитанцій, відповідно до яких за особовими рахунками НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) та НОМЕР_2 ( АДРЕСА_4 ), сплачувались внески в ОСББ «Старе місто Львів» (а.с.58-71).

Також з довідки №32 від 09.08.2021, виданої ОСОБА_1 головою правління ОСББ «Старе місто Львів», видно, що станом на 09.08.2021 за особовими рахунками НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 ) та НОМЕР_3 ( АДРЕСА_4 ) відсутня заборгованість по сплаті внесків в ОСББ «Старе місто Львів» (а.с.47).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст.629 ЦК України).

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Стаття 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначає, що до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:

забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.

Частина перша та друга статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» регламентує, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

За змістом статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність; приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об`єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку

При цьому, згідно зі статтею 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Суд встановив, що сторона позивача, зазначаючи про наявність у відповідача заборгованості за постачання комунальних послуг, не подала суду жодних доказів, які б підтверджували наявність заборгованості за комунальні послуги саме у вказаному ними розмірі (рахунки на оплату, акти виконаних робіт тощо), як не подано доказів того, які саме комунальні послуги у спірний період були надані стороною позивача відповідачу і за які з них у відповідача виникла заборгованість, хоча стаття 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначає чіткий перелік комунальних послуг.

Копія Акта звіряння взаємних розрахунків за період 01.01.2019-01.07.2020 між ЖБК «Старе Місто» та ОСОБА_1 по договору пайової участі №52, який сторона позивача подала на підтвердження наявності у відповідача заборгованості за постачання комунальних послуг, відповідно до ч.1 ст.77 ЦПК України не є належним доказом у справі, оскільки не містить інформацію щодо предмета доказування. Зокрема, у вказаному акті відсутні будь-які дані про те, за які саме «взаємні розрахунки» нарахована заборгованість у розмірі 2259,04 грн., жодної згадки про комунальні послуги в цьому акті немає, як немає у ньому і підпису відповідачки ОСОБА_1 . Також в цьому акті в графі «від ЖБК «Старе Місто» є підпис невстановленої особи, оскільки не зазначено ні посади, ні прізвища, імені та по батькові того, хто саме від позивача такий акт підписав, хоча від імені юридичної особи підписи у всіх офіційних документах мають право ставити лише уповноважені на те особи.

Таким чином, будинок за адресою: АДРЕСА_2 введений в експлуатацію 13 грудня 2017 року, станом на 15 листопада 2018 року у вказаному будинку вже було створено ОСББ «Старе місто Львів», загальними зборами якого затверджено кошторис на період з листопада 2018 року до грудня 2019 року, відтак в період з 01.01.2019 до 01.07.2020 в будинку, вже було створено ОСББ «Старе місто Львів», яким і надавались житлово-комунальні послуги відповідачу і які нею сплачувались.

З огляду на сукупність фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову ЖБК «Старе Місто» про стягнення заборгованості за комунальні послуги за період з 01.01.2019 до 01.07.2020, так як у вказаний період житлово-комунальні послуги мешканцям будинку в АДРЕСА_2 , в тому числі і ОСОБА_1 , фактично надавалися ОСББ «Старе місто Львів».

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду від 10 травня 2018 року по справі №759/3145/16-ц.

Відповідно до частини 1 статті 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 ЦК України).

Частина 2 статті 625 ЦК України визначає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову ЖБК «Старе Місто» про стягнення заборгованості за комунальні послуги, відтак відсутні підстави для стягнення трьох процентів річних, пені та інфляційних втрат, а тому суд вважає, що в цій частині позовних вимог необхідно відмовити.

Інші доводи учасників справи на висновки суду не впливають.

Європейський суд з прав людини вказав, що пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суді, та відмінності, які існують у держава-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, N 63566/00, § 23, від 18 липня 2006 року). Оскаржувані судові рішення відповідають критерію обґрунтованості судового рішення.

Відповідно до статті 141 ЦПК України, в зв`язку з тим, що суд дійшов висновку про відмову в задоволені позовних вимог, судовий збір покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст.12,13,81,141,258-259,263-265,279 ЦПК України, суд, -

вирішив:

В задоволенні позову Житлово-будівельного кооперативу «Старе Місто» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Головуючий суддяСеменишин О. З.

Рішення суду виготовлене в нарадчій кімнаті 18 березня 2022 року.

СудРадехівський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення17.03.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу103713914
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —451/1943/20

Ухвала від 30.12.2022

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Мікуш Ю. Р.

Ухвала від 07.09.2022

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Мікуш Ю. Р.

Ухвала від 02.08.2022

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Мікуш Ю. Р.

Рішення від 23.05.2022

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Рішення від 23.05.2022

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Ухвала від 22.05.2022

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Ухвала від 12.05.2022

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Ухвала від 02.05.2022

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Ухвала від 10.04.2022

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

Рішення від 17.03.2022

Цивільне

Радехівський районний суд Львівської області

Семенишин О. З.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні