Справа № 344/3855/22
Провадження № 1-кс/344/1691/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 березня 2022 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання про продовження строку запобіжного заходу застави в частині покладених обов`язків в рамках кримінального провадження № 12021090010000118 від 25.01.2021 за ч. 3 ст. 146 КК України
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021090010000118 від 25.01.2021 за ч. 3 ст. 146 КК України, за фактами викрадення та незаконного позбавлення волі людей, вчинених організованою групою.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , маючи умисел на незаконне швидке збагачення за рахунок отримання грошової винагороди під виглядом надання реабілітації хворим від наркотичної та алкогольної залежностей, з травня 2018 року організував та забезпечив функціонування закладу закритого типу для примусового утримання в умовах ізоляції осіб указаної категорії.
Враховуючи складність утримання великої кількості нарко- та алкозалежних осіб, ОСОБА_4 у різний період часу зустрічався з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 і пропонував їм вступити в злочинне об`єднання, яке він очолив.
Знаючи про мету створення цієї злочинної групи (незаконне викрадення та позбавлення волі громадян), прагнучи мати засоби для існування шляхом отримання частини від отриманих доходів від такої діяльності, які складались із пожертв, що надходили у готівці та на особисті рахунки співучасників, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , увійшли до складу організованої ОСОБА_4 , групи й активно брали участь у її діяльності та злочинах, які вона вчиняла. Усвідомлюючи, що розмір прибутку залежить від тривалості перебування, утримували потерпілих у «центрах» закритого типу протягом максимально тривалого часу.
Всі члени групи були об`єднані єдиним планом із розподілом функцій її учасників, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам. Злочинне об`єднання, яке створив ОСОБА_4 , з метою здійснення викрадення та незаконного позбавлення волі громадян, характеризувалось стійкістю, що виражалось у його згуртованості та стабільності.
Учасники організованої групи, з метою виконання узгодженого спільного плану, відповідно до відведених їм ролей, разом або у визначеному ОСОБА_4 , складі брали участь у її діяльності: підшуковували осіб з кола нарко- та алкозалежних у межах України, проводили серед них, їх близьких родичів та членів сімей, агітацію під виглядом психологічної допомоги.
При цьому ОСОБА_4 , діючи з відома інших співучасників організованої групи, підшукав для розміщення в так званих «реабілітаційних центрах» цокольне приміщення, за адресою АДРЕСА_1 , з власником якого ОСОБА_8 уклав письмовий договір про оренду житлових і господарських приміщень за вказаною адресою, а також приміщення за адресою АДРЕСА_2 , при цьому не розкриваючи перед орендодавцями дійсного призначення та протиправного характеру тримання осіб, які будуть проживати в них.
Отримавши доступ до вказаного об`єкта нерухомого майна, ОСОБА_4 , діючи як керівники організованої злочинної групи, реалізовуючи узгоджений всіма учасниками організованої групи план протиправної діяльності, з відома та за необхідності з участю учасників організованої групи ( ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ), з метою систематичного незаконного позбавлення волі людей, за грошову винагороду, отриману від їх близьких родичів, шляхом обману, зловживання довірою та погроз фізичною розправою, під виглядом надання допомоги хворим від різного виду залежностей організували на території м. Івано-Франківська так званий «реабілітаційний центр», який в дійсності був приватним закладом закритого типу для незаконного тримання осіб проти їх волі протягом тривалого часу.
Вказаний заклад представляв собою приміщення для тривалого чи короткострокового спільного проживання осіб із залежностями з обмеженням особистої свободи, а саме позбавленням права на самостійне залишення цього закладу, що забезпечувалось організованою системою охорони з кола інших учасників організованої групи, які здійснювали цілодобовий контроль за поміщенням до цього центру так званих «реабілітантів».
При цьому ОСОБА_4 як організатор та інші учасники злочинної групи, незаконно створили для мешканців «реабілітаційного центру» режим позбавлення волі, обмеження прав на особисту недоторканність, невтручання в особисте життя, свободу пересування і права на вільний вибір місця проживання, а також пов`язані з цим розпорядок у цих закладах, систему покарань за їх порушення, позбавлення звичайного повноцінного харчування, нелюдське та таке, що принижує гідність, поводження.
Організатор злочинної групи ОСОБА_4 здійснював безпосереднє керівництво діями учасників створеної ним організованої групи, обов`язки і завдання уточнювали під час безпосереднього здійснення конкретного злочину для досягнення спільної злочинної мети, в тому числі обирали та викрадали з місць проживання й тимчасового перебування або залучали шляхом обману осіб із кола нарко- та алкозалежних, показував та координував шляхи під`їзду до місць учинення викрадень і шляхи безпечного від`їзду після їх здійснення, розподіляли функції між учасниками групи під час скоєння кожного злочину.
Крім того, у ході вербування та агітації потенційних «реабілітантів» учасники злочинної групи шляхом обману, зловживання довірою при проведенні перемовин із родичами та членами сім`ї громадян із кола нарко- та алкозалежних осіб повідомляли їм недостовірну інформацію про характер та методику реабілітації, замовчували про закриті умови, позбавлення волі, недостатній раціон харчування.
Разом з тим, як самим так званим «реабілітантам», так і їх близьким родичам ОСОБА_4 , та учасники організованої ним злочинної групи до поміщення до «реабілітаційних центрів» обіцяли повну добровільність запланованих заходів реабілітації, повноцінний харчовий раціон, можливість на свій розсуд у будь-який момент залишити центр у разі незгоди з умовами та методами реабілітації. При цьому умовами перебування «реабілітантів» у таких центрах була грошова винагорода нібито за лікування, яку на місяць сплачував так званий «реабілітант» або його близькі родичі.
Інші учасники організованої групи - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
ОСОБА_7 надавши згоду на участь у цьому злочинному об`єднанні на етапі його створення та приєднавшись до нього, усвідомлюючи, що всі вони входять в організовану злочинну групу, своїми діями, у тому числі під час учинення незаконного позбавлення волі громадян, підтвердили реальність своїх намірів, так як безпосередньо в активній формі брали участь у викраденнях осіб, відповідно до плану і відведених їм ролей, виконували конкретні дії, спрямовані на досягнення спільної злочинної мети, а також брали безпосередньо участь у вчиненні злочинів.
Учасники організованої групи протягом усієї злочинної діяльності особисто та за допомогою засобів мобільного зв`язку інформували один одного про підготовлювані злочини, під час здійснення яких діяли з розподілом ролей за заздалегідь розробленим та схваленим усіма планом.
Так, для реалізації єдиного злочинного умислу щодо незаконного позбавлення волі осіб учасники організованої злочинної групи під керівництвом ОСОБА_4 забезпечив цілодобовий нагляд за потерпілими, облаштування приміщення «центру» металевими гратами на вікнах, блокування їх шляхом демонтажу віконних ручок, установлення металевих решіток у місцях, через які можна було залишити вказану будівлю, тобто пристосував приміщення для незаконного позбавлення волі людей, які не могли фізично залишити приміщення за власною волею, а для подолання таких спроб передбачалось упровадження системи відповідних примусових заходів та покарань. Для встановлення контролю за поведінкою потерпілих, їх залякування застосовувалась система жорстких правил поведінки під час перебування в «центрі», заснованих на відносинах субординації, підпорядкування, ізоляції від навколишнього світу, які забезпечували системою покарань, обмежень прав потерпілих, зокрема й таких, що мали ознаки катувань.
Крім того, за потерпілими здійснювався цілодобовий нагляд, забезпечувалась реалізація встановлених правил поведінки, примусово застосовувались покарання, психологічне та фізичне насильство щодо осіб, які не бажали перебувати в «центрах» та підпорядковуватись вигаданій системі так званого лікування від залежностей.
Зазначені покарання застосовувались за будь-які порушення встановлених правил, зокрема дріб`язкові, принижуючи честь і гідність осіб, завдаючи їм моральних та фізичних страждань, а саме: примушування до виконання принизливих дій перед іншими особами, які незаконно утримувались разом із потерпілими, заборона курцям курити, примушування до написання однієї фрази або речення близько 300 разів, примушування до вживання невідомих таблеток, які викликали сонливість або різке погіршення стану здоров`я.
З метою максимально тривалого перебування осіб у «центрах» передбачалось позбавлення утримуваних осіб доступу до інформації про події суспільного життя, можливості спілкуватися з людьми поза «центром», що мало викликати в них страх перед навколишнім світом та реалізувалось шляхом відсутності телебачення, радіо, газет, доступу до мережі «Інтернет», примусового вилучення особистих речей, грошових коштів та будь-яких засобів зв`язку, в тому числі мобільних телефонів.
Водночас, розуміючи, що реалізація злочинного умислу не можлива без введення в оману членів сім`ї та близьких родичів потерпілих щодо умов перебування в «центрі» та стану здоров`я утримуваних осіб, зловмисники встановили жорсткі обмеження побачень і телефонних розмов потерпілих із родичами та особистої присутності при таких розмовах чи побаченнях.
Пошук осіб із залежностями здійснювався завдяки розміщенню інформації в мережі «Інтернет» і паперових оголошень у публічних місцях.
Учасники організованої злочинної групи за задумом ОСОБА_4 мали неухильно дотримувалися правил поведінки як між собою, так і у взаємостосунках з потерпілими особами, які забезпечувались системою покарань за невиконання вимог. Крім того, при поміщенні до «центрів» проводився обшук осіб, вилучались їх особисті речі та будь-які засоби зв`язку, зокрема мобільні телефони. Для додержання конспірації та унеможливлення розкриття незаконної діяльності з боку правоохоронних органів, з метою обміну інформацією, в спілкуванні учасниками групи використовувались умовності та наперед обумовлені фрази й вислови, відомі лише учасникам групи, крім того, спілкування проводилось за допомогою додатків месенджерів, які функціонують із використанням ресурсів «Інтернет».
Задля уникнення притягнення до відповідальності учасники групи шляхом погроз, у тому числі і заподіяння тілесних ушкоджень, вимагали в залежних осіб підписання письмових договорів та заяв щодо добровільності поміщення їх до «центру», однак дані розписки не можуть свідчити про усвідомлену згоду особи на їх написання, так як були написані під примусом.
Таким чином, учасники організованої ОСОБА_4 злочинної групи свідомо порушували вимоги статей 28, 29, 32, 43 Конституції України, згідно з якими кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому, нелюдському, або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню. Кожна людина має право на особисту недоторканість. Ніхто не може зазнавати втручання в його особисте життя, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Окрім цього, учасники організованої ОСОБА_4 , злочинної групи ігнорували вимоги ст. 16 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними» згідно яких, примусове лікування осіб, які визнані хворими на наркоманію, але ухиляються від добровільного лікування або продовжують після лікування вживати наркотичні засоби без призначення лікаря і відносно якої у зв`язку з їх небезпечною поведінкою до органів Національної поліції або прокуратури звернулися близькі родичі чи інші особи здійснюється за рішенням суду у спеціалізованих лікувальних закладах органів охорони здоров`я. Підготовка матеріалів для направлення хворих на наркоманію на примусове лікування та передача цих матеріалів до суду здійснюються органами Національної поліції у порядку, визначеному нормативним актом Міністерства внутрішніх справ України, центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у сферах охорони здоров`я, обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу, Генеральної прокуратури України.
Також, учасники організованої ОСОБА_4 злочинної групи було відомо, що чинним законодавством примусове лікування осіб, які страждають на алкогольну залежність не передбачено.
Крім того, ОСОБА_4 з 04 травня 2018 року за участю учасників організованої групи, діяли від імені та в інтересах ТзОВ «Фланмед» код ЄДРПОУ:42109620. За вказаний період часу організована ОСОБА_4 злочинна група неодноразово вчиняла викрадення громадян і їх подальше тривале незаконне позбавлення волі, та була викрита правоохоронними органами.
Так, реалізовуючи єдиний злочинний умисел щодо швидкого збагачення за рахунок осіб із різного роду залежностями, зловмисники забезпечували силове викрадення потерпілих та в подальшому незаконно поміщали у спеціально пристосовані приміщення за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , де утримували там проти їх волі під виглядом надання платних медичних послуг із лікування від різного виду залежностей, хоча фактично такого лікування не проводилось, за що отримували щомісячну плату в розмірі від 7 до 10 тисяч гривень з однієї особи. Усвідомлюючи, що розмір прибутку залежить від тривалості перебування, утримували потерпілих у центрах закритого типу протягом максимально тривалого часу.
ОСОБА_4 , відвів собі роль організатора і керівника та в ході вчинення злочинних дій виконував наступні функції:
- забезпечував утримання в користуванні житлового будинку, в якому розміщувалися «центри»;
- особисто або під час спілкування з використанням мобільного зв`язку, керував діями інших співучасників під час вчинення злочинів, викрадення потерпілих з використанням мобільного зв`язку, контролював та вдосконалював систему незаконного утримання осіб в «центрах», шляхом надання вказівок;
- організовував рекламу діяльності «центрів» та залучення нових клієнтів, зокрема в мережі Інтернет, шляхом розклеєння оголошень та в групах в соціальних мережах;
- розпоряджався коштами, які надходили в якості оплати за перебування потерпілих в «центрах» та розподіляв їх між іншими учасниками групи;
- забезпечував дотримання встановлених правил поведінки між учасниками групи, зокрема щодо додержання заходів конспірації, як при спілкуванні між собою, так і з потерпілими особами та їх близькими родичами;
- давав поради та консультації щодо забезпечення конспірації з метою уникнення кримінальної відповідальності.
ОСОБА_5 , згідно відведеної йому організатором ролі виконавця здійснював наступні функції:
- здійснював пошук осіб з залежностями, члени сім`ї чи близькі родичі яких мають змогу оплачувати їх утримання в «центрах», повідомляв їм недостовірну інформацію щодо умов перебування, про що інформував організатор ОСОБА_4 ;
- повідомляв членам сім`ї та близьким родичам потерпілих неправдиву інформацію щодо умов перебування останніх в «центрах» та стан їх здоров`я, переконуючи їх у необхідності продовження перебування потерпілих в «центрах»;
- застосовував погрози та інше психологічне насильство до потерпілих;
- організовував залучення потерпілих до примусової праці з прибирання, готування їжі та визначав конкретні види покарань та давав вказівки так званим консультантам та волонтерам щодо застосування до потерпілих покарань за відмову від праці;
- виконував інші вказівки ОСОБА_4 .
ОСОБА_6 , згідно відведеної йому організатором ролі виконавця здійснював наступні функції:
- здійснював пошук осіб з залежностями, члени сім`ї чи близькі родичі яких мають змогу оплачувати їх утримання в «центрах», повідомляв їм недостовірну інформацію щодо умов перебування, про що інформував організатора ОСОБА_4 ;
- повідомляв членам сім`ї та близьким родичам потерпілих неправдиву інформацію щодо умов перебування останніх в «центрах» та стан їх здоров`я, переконуючи їх у необхідності продовження перебування потерпілих в «центрах»;
-застосовував погрози та інше психологічне насильство до потерпілих;
- організовував залучення потерпілих до примусової праці з прибирання, готування їжі та визначав конкретні види покарань та давав вказівки так званим консультантам та волонтерам щодо застосування до потерпілих покарань за відмову від праці;
- виконував інші вказівки ОСОБА_4 .
ОСОБА_7 , згідно відведеної йому організатором ролі виконавця здійснював наступні функції:
- здійснював пошук осіб з залежностями, члени сім`ї чи близькі родичі яких мають змогу оплачувати їх утримання в «центрах», повідомляв їм недостовірну інформацію щодо умов перебування, про що інформував організатора ОСОБА_4 ;
- повідомляв членам сім`ї та близьким родичам потерпілих неправдиву інформацію щодо умов перебування останніх в «центрах» та стан їх здоров`я, переконуючи їх у необхідності продовження перебування потерпілих в «центрах»;
- застосовував погрози та інше психологічне насильство до потерпілих;
- організовував залучення потерпілих до примусової праці з прибирання, готування їжі та визначав конкретні види покарань та давав вказівки так званим волонтерам щодо застосування до потерпілих покарань за відмову від праці;
- здійснював видачу медичних препаратів, реабілітантам під приводом так званого лікування;
- виконував інші вказівки ОСОБА_4 .
Окрім того, за необхідності, учасники організованої злочинної групи взаємозамінювали один одного.
Так, 24 серпня 2020 року, у вечірню пору доби ОСОБА_5 та невстановлена особа, діючи умисно відповідно до узгодженого всіма членами організованої групи плану, реалізуючи спільний з членами організованої групи корисливий умисел на протиправне збагачення шляхом незаконного позбавлення волі ОСОБА_9 , виконуючи вказівки організатора ОСОБА_4 щодо поміщення потерпілого до так званого «реабілітаційного центру», прибули до місця проживання потерпілого ОСОБА_9 , за адресою: АДРЕСА_3 . В подальшому, шляхом обману та зловживаючи довірою, вчинили психологічний тиск з метою незаконного позбавлення волі потерпілого ОСОБА_9 , посадили його до салону автомобіля, невстановленої на даний час марки, на якому приїхали та перевезли до «центру», що знаходився в м. Івано-Франківську, вул. Горбачевського, 47, де забезпечили ізоляцію останнього від навколишнього світу до 26 лютого 2021 року.
В ході незаконного позбавлення волі ОСОБА_9 , у зазначений період часу ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , шляхом психологічного примусу, фізичних та моральних страждань, внаслідок нелюдського та такого, що принижує гідність поводження, яке полягало у постійному режимі обмеженого харчування, що не поповнює затрати енергії організму, повному та тимчасовому позбавленні харчування, а також принизливих дій, які проявлялись у примусі до господарчих робіт, утримували потерпілого за даною адресою, не даючи змоги його покинути, завдяки системі незаконного утримання осіб, здійснювали постійний нагляд за його поведінкою, застосовували погрози та інше психологічне насильство, а також покарання за недотримання встановлених правил поведінки.
В якості оплати за так зване лікування ОСОБА_9 , його близькі родичі оплачували 7000 гривень за 21 день його перебування у так званому реабілітаційному центрі.
Крім цього, 05 вересня 2020 року, в нічну пору доби невстановлені особи, діючи умисно відповідно до узгодженого всіма учасниками організованої групи плану, реалізуючи спільний з членами організованої групи корисливий умисел на протиправне збагачення шляхом незаконного позбавлення волі ОСОБА_10 , виконуючи вказівки організатора ОСОБА_4 щодо поміщення потерпілого до так званого «реабілітаційного центру», прибули до житлової квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4 . В подальшому, шляхом обману та зловживаючи довірою, вчинили психологічний тиск з метою незаконного позбавлення волі потерпілого ОСОБА_10 , силоміць вивели із зазначеної квартири та посадили його до салону автомобіля, невстановленої на даний час марки та, тримаючи руки, запобігаючи таким чином його втечі, проти його волі перевезли до «центру», що знаходився в АДРЕСА_1 , де забезпечили ізоляцію останнього від навколишнього світу до 26 лютого 2021 року.
В ході незаконного позбавлення волі ОСОБА_10 , у зазначений період часу ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , шляхом психологічного примусу, фізичних та моральних страждань, внаслідок нелюдського та такого, що принижує гідність поводження, яке полягало у постійному режимі обмеженого харчування, що не поповнює затрати енергії організму, повному та тимчасовому позбавленні харчування, а також принизливих дій, які проявлялись у примусі до господарчих робіт, утримували потерпілого за даною адресою, не даючи змоги його покинути, завдяки системі незаконного утримання осіб, здійснювали постійний нагляд за його поведінкою, застосовували погрози та інше психологічне насильство, а також покарання за недотримання встановлених правил поведінки.
В якості оплати за так зване лікування ОСОБА_10 , його близькі родичі оплачували 7000 гривень за 21 день його перебування у так званому реабілітаційному центрі.
Продовжуючи свою злочинну діяльність, 07 грудня 2020 року, невстановлені особи, діючи умисно відповідно до узгодженого всіма членами організованої групи плану, реалізуючи спільний з учасниками організованої групи корисливий умисел на протиправне збагачення шляхом незаконного позбавлення волі ОСОБА_11 , виконуючи вказівки організатора ОСОБА_4 щодо поміщення потерпілого до так званого «реабілітаційного центру», прибули, за адресою: м. Заліщики, Чортковського району, Івано-Франківської області. В подальшому, шляхом обману та зловживаючи довірою, вчинили психологічний тиск з метою незаконного позбавлення волі потерпілого ОСОБА_11 , силоміць посадили його до салону автомобіля, невстановленої на даний час марки, на якому приїхали та перевезли до «центру», що знаходився в м. Івано-Франківську, вул. Горбачевського, 47, де забезпечили ізоляцію останнього від навколишнього світу до 26 лютого 2021 року.
В ході незаконного позбавлення волі ОСОБА_11 , у зазначений період часу ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_5 , шляхом психологічного примусу, фізичних та моральних страждань, внаслідок нелюдського та такого, що принижує гідність поводження, яке полягало у постійному режимі обмеженого харчування, що не поповнює затрати енергії організму, повному та тимчасовому позбавленні харчування, а також принизливих дій, які проявлялись у примусі до господарчих робіт, утримували потерпілого за даною адресою, не даючи змоги його покинути, завдяки системі незаконного утримання осіб, здійснювали постійний нагляд за його поведінкою, застосовували погрози та інше психологічне насильство, а також покарання за недотримання встановлених правил поведінки.
В якості оплати за так зване лікування ОСОБА_11 , його близькі родичі оплачували 7000 гривень за 21 день його перебування у так званому «реабілітаційному центрі».
Крім того, 28 грудня 2020 року, близько 17 год невстановлені особи, діючи умисно відповідно до узгодженого всіма учасниками організованої групи плану, реалізуючи спільний з членами організованої групи корисливий умисел на протиправне збагачення шляхом незаконного позбавлення волі ОСОБА_12 , виконуючи вказівки організатора ОСОБА_4 щодо поміщення потерпілого до так званого «реабілітаційного центру», прибули до житлової квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_5 . В подальшому, шляхом обману та зловживаючи довірою, вчинили психологічний тиск з метою незаконного позбавлення волі потерпілого ОСОБА_12 , силоміць вивели із зазначеної квартири та посадили його до салону автомобіля, невстановленої на даний час марки, на якому приїхали та перевезли до «центру», що знаходився в АДРЕСА_1 , де забезпечили ізоляцію останнього від навколишнього світу до 26 лютого 2021 року.
В ході незаконного позбавлення волі ОСОБА_12 , у зазначений період часу ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , шляхом психологічного примусу, фізичних та моральних страждань, внаслідок нелюдського та такого, що принижує гідність поводження, яке полягало у постійному режимі обмеженого харчування, що не поповнює затрати енергії організму, повному та тимчасовому позбавленні харчування, а також принизливих дій, які проявлялись у примусі до господарчих робіт, утримували потерпілого за даною адресою, не даючи змоги його покинути, завдяки системі незаконного утримання осіб, здійснювали постійний нагляд за його поведінкою, застосовували погрози та інше психологічне насильство, а також покарання за недотримання встановлених правил поведінки.
В якості оплати за так зване лікування ОСОБА_12 , його близькі родичі оплачували 8000 гривень за 21 день його перебування у так званому реабілітаційному центрі.
Продовжуючи свою протиправну діяльність, діючи умисно відповідно до узгодженого всіма учасниками організованої групи плану, реалізуючи спільний з учасниками організованої групи корисливий умисел на протиправне збагачення шляхом незаконного позбавлення волі ОСОБА_13 , який самостійно звернувся за медичною допомогою 08.01.2021 року, останнього за вказівкою організатора ОСОБА_4 , було поміщено до так званого «реабілітаційного центру», під приводом надання так званого лікування, що знаходився в АДРЕСА_1 , де забезпечили ізоляцію ОСОБА_13 від навколишнього світу до 26 лютого 2021 року.
В ході незаконного позбавлення волі ОСОБА_13 , у зазначений період часу ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , шляхом психологічного примусу, фізичних та моральних страждань, внаслідок нелюдського та такого, що принижує гідність поводження, яке полягало у постійному режимі обмеженого харчування, що не поповнює затрати енергії організму, повному та тимчасовому позбавленні харчування, а також принизливих дій, які проявлялись у примусі до господарчих робіт, утримували потерпілого за даною адресою, не даючи змоги його покинути, завдяки системі незаконного утримання осіб, здійснювали постійний нагляд за його поведінкою, застосовували погрози та інше психологічне насильство, а також покарання за недотримання встановлених правил поведінки.
В якості оплати за так зване лікування ОСОБА_13 , його близькі родичі оплачували 7000 гривень за 21 день його перебування у так званому реабілітаційному центрі.
Крім цього, учасники організованої групи, діючи умисно відповідно до узгодженого плану, реалізуючи спільний з учасниками організованої групи корисливий умисел на протиправне збагачення шляхом незаконного позбавлення волі ОСОБА_14 , який самостійно звернувся за медичною допомогою 09.01.2022 року, останнього за вказівкою організатора ОСОБА_4 , було поміщено до так званого «реабілітаційного центру», під приводом надання так званого лікування, що знаходився в АДРЕСА_2 , де забезпечили ізоляцію ОСОБА_14 від навколишнього світу до 08 лютого 2022 року.
В ході незаконного позбавлення волі ОСОБА_14 , у зазначений період часу ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_6 та шляхом психологічного примусу, фізичних та моральних страждань, внаслідок нелюдського та такого, що принижує гідність поводження, яке полягало у постійному режимі обмеженого харчування, що не поповнює затрати енергії організму, повному та тимчасовому позбавленні харчування, а також принизливих дій, які проявлялись у примусі до господарчих робіт, утримували потерпілого за даною адресою, не даючи змоги його покинути, завдяки системі незаконного утримання осіб, здійснювали постійний нагляд за його поведінкою, застосовували погрози та інше психологічне насильство, а також покарання за недотримання встановлених правил поведінки.
В якості оплати за так зване лікування ОСОБА_14 , його близькі родичі оплачували 7000 гривень за 21 день його перебування у так званому реабілітаційному центрі.
08 лютого 2022 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та зареєстрованого АДРЕСА_6 , жителя АДРЕСА_7 , українця, громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , згідно ст. 89 КК України раніше не судимого затримано в порядку ст. 208 КПК України та цього ж дня повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 146 КК України, а саме у незаконному позбавлені волі та викрадені людини, вчинених з корисливих мотивів, щодо двох та більше осіб за попередньою змовою групою осіб, що супроводжувалось заподіянням потерпілому фізичних страждань, здійснюваних протягом тривалого часу, вчинених організованою групою.
10 лютого 2022 року ОСОБА_4 відповідно до ухвали Івано-Франківського міського суду № 344/2109/22 від 09.02.2022 вніс заставу у розмірі 198480 грн.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами: показами потерпілих ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 та проведеними впізнанням осіб за участю вказаних потерпілих; протоколами проведених слідчих експериментів за участю потерпілих ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_9 , ОСОБА_12 ; протоколом проведених обшуку житла та іншого володіння, що за адресою АДРЕСА_1 ; матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.
Кримінальне правопорушення у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , у відповідності до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, максимальне покарання згідно санкції статті десять років позбавлення волі.
У зв`язку з тим, що у 2-місячний термін завершити досудове розслідування не представлялось можливим, оскільки у вказаному кримінальному провадженні ще необхідно виконати низку слідчих та процесуальних дій, зокрема отримати ряд тимчасових доступів до речей та документів, що містять охоронювану законом таємницю, підготувати та вручити відповідно до ст. 279 КПК України повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри, провести амбулаторну судово-психіатричну експертизу підозрюваному ОСОБА_5 , окрім цього, необхідно виконати вимоги ст. 290 КПК України, щодо відкриття матеріалів іншій стороні, вимоги ст. 291 КПК України, склавши обвинувальний акт і реєстр матеріалів досудового розслідування, оскільки вони мають важливе значення для з`ясування всіх обставин кримінального правопорушення та будуть мати доказове значення у кримінальному провадженні під час судового розгляду, строк досудового розслідування ухвалою Івано-Франківського міського суду було продовжено.
Приймаючи до уваги те, що підстав для зміни чи скасування підозрюваному ОСОБА_4 запобіжного заходу застави немає, найбільш доцільним є продовження запобіжного заходу у вигляді застави з покладенням на останнього обов`язків та відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених у п. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та суду. Даний ризик є реальним, оскільки, ОСОБА_15 , не має постійного місця проживання на території м. Івано-Франківськ, крім того враховуючи вагомість наявних доказів про вчинення ним кримінальних правопорушень, тяжкість покарання, що загрожує у разі визнання його винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; незаконно впливати на потерпілих, свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки, ОСОБА_4 під час проведення досудового розслідування, стануть відомі повні анкетні дані осіб, згідно показів яких було встановлено причетність останнього до кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 146 КК України, після чого він, шляхом вмовлянь, погроз зможе впливати на їх покази, що в свою чергу може зашкодити проведенню досудового розслідування; вчинити інше кримінальне правопорушення, так як ОСОБА_4 був раніше притягнутий до кримінальної відповідальності за вчинення корисливого злочину на шлях виправлення та перевиховання не став, про те з метою одержання доходів продовжив вчиняти кримінальні правопорушення пов`язані з незаконним позбавленням волі та викраденням людини.
Враховуючи наведене для забезпечення виконання процесуальних рішень, необхідно продовжити строк запобіжного заходу застави в частині покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , обов`язків.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому обставини, просив клопотання задоволити.
В судовому засіданні підозрюваний в судовому засіданні щодо задоволення клопотання не заперечив.
Заслухавши прокурора, підозрюваного, дослідивши матеріали клопотання, вважаю наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків. Ч. 5 ст. 194 КПК України передбачено обов`язки, які слідчим суддею можуть бути покладені на підозрюваного, та які згідно з ч. 6 цієї статті можуть бути покладені на строк не більше двох місяців, а при необхідності можуть бути продовжені за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 цього Кодексу.
Ст. 219 КПК України визначено, що досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, а ч. 2 даної статті зазначає про можливість продовження строку досудового розслідування.
08 лютого 2022 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та зареєстрованого АДРЕСА_6 , жителя АДРЕСА_7 , українця, громадянина України, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , згідно ст. 89 КК України раніше не судимого затримано в порядку ст. 208 КПК України та цього ж дня повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 146 КК України, а саме у незаконному позбавлені волі та викрадені людини, вчинених з корисливих мотивів, щодо двох та більше осіб за попередньою змовою групою осіб, що супроводжувалось заподіянням потерпілому фізичних страждань, здійснюваних протягом тривалого часу, вчинених організованою групою.
09 лютого 2022 року Івано-Франківським міським судом Івано-Франківської області ОСОБА_4 обрано міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, строком до 08.04.2022 з визначенням розміру застави в межах 80 (вісімдесят) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 198 480,00 гривень з покладенням відповідних обов`язків.
10 лютого 2022 року ОСОБА_4 відповідно до ухвали Івано-Франківського міського суду № 344/2109/22 від 09.02.2022 вніс заставу у розмірі 198480 грн.
24.03.2022 року Івано-Франківським міським судом, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12021090010000118 від 25.01.2021 продовжено до 08.06.2022 року.
Стороною кримінального провадження з боку обвинувачення доведено наявність об`єктивних обставин, які в свою чергу перешкоджають завершенню досудового розслідування у даному кримінальному провадженні до закінчення дії покладених на підозрюваного обов`язків.
Прокурором також доведено наявність ризиків, які не зменшилися та які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може вчинити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, зокрема переховуватися від органів досудового та/або суду; незаконно впливати на потерпілих, свідків та інших підозрюваних у даному кримінальному провадженні; вчинити інші кримінальні правопорушення.
Крім цього, в судовому засіданні поза розумним сумнівом доведено, що покладені на підозрюваного обов`язки є співмірними та доцільними задля забезпечення дієвості даного кримінального провадження, які в свою чергу належним чином гарантують запобігання встановленим ризикам.
Отже, враховуючи вищенаведене, вважаю, що клопотання слід задоволити, продовживши покладені на ОСОБА_4 обов`язки до 22 травня 2022 року включно в межах строку досудового розслідування.
Керуючись ст.ст. 176-178, 179, 193, 194, 199, 309 КПК України
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора про продовження строку запобіжного заходу застави в частині покладених обов`язків задоволити.
Продовжити покладені на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця та зареєстрованого АДРЕСА_6 , жителя АДРЕСА_7 , раніше не судимого на строк до 22 травня 2022 року включно (в межах строку досудового розслідування) обов`язки:
1) прибувати до визначеної службової особи слідчого, прокурора або суду із визначеною періодичністю за кожною вимогою;
2) не відлучатися з населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3) повідомляти слідчого прокурора чи суд про зміну свого місця проживання або місця роботи;
4) утримуватись від спілкування з іншими учасниками кримінального провадження;
5) не відвідувати бари, кафе, ресторани та інші місця, в яких продаються спиртні напої;
6) здати до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд та в`їзд в Україну.
Роз`яснити ОСОБА_4 , що в разі невиконання таких обов`язків щодо нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і може бути накладено грошове стягнення від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням обов`язків ОСОБА_4 доручити здійснювати прокурору відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2022 |
Оприлюднено | 20.01.2023 |
Номер документу | 103747705 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку обов'язків |
Кримінальне
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області
Пастернак І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні