Рішення
від 14.03.2022 по справі 454/617/22
СОКАЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 454/617/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 березня 2022 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Веремчук О. А. ,

за участю секретаря Баран О.Я.,

розглянувши в підготовчому засіданні в м.Сокалі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини-,

в с т а н о в и в:

позивач ОСОБА_1 звернулась в суд до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини з наступних підстав:

ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 76 років помер батько позивачки ОСОБА_4 , про що виконавчим комітетом Жвирківської селищної ради Сокальського району Львівської області було складено відповідний актовий запис № 69 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .

Після його смерті відкрилася спадщина на все належне йому на день смерті майно в тому числі на земельну ділянку (пай) розміром 2,71 га, кадастровий номер 5324585100:00:004:0080, що розташована на території Оболонської сільської ради Семенівського району Полтавської області.

Вказана земельна ділянка належала батькові позивачки на праві власності відповідно до Державного Акта на право приватної власності на землю Серії РІ № 502004, виданого Оболонською сільською радою народних депутатів на підставі рішення 16 сесії 23 скликання від 06.03.2001 р. зареєстрованого в книзі записів Державних Актів на право приватної власності на землю за №119.

На вказане спадкове майно батько позивачки заповіту не складав, відтак відкрилася спадщина за законом.

Спадкоємцями померлого ОСОБА_4 за законом є дочка ОСОБА_1 - позивачка та його діти від першого шлюбу дочка ОСОБА_2 та син ОСОБА_3 - відповідачі по справі.

На день смерті батько був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 .

Сторони по справі у строк, встановлений законом ( ст. 1270 ЦК Україні спадщину не прийняли, оскільки позивачка на момент відкриття спадщини перебувала за межами України в зв`язку із роботою та не могла повернутися оскільки поїхала лише за декілька місяців до смерті батька, а відповідачі на вказане майно не претендують.

Після повернення в Україну в 2018 році позивачка звернулася до адвоката, який від її імені подав до Семенівського районного суду Полтавської області позовну заяву про визнання за нею права власності на зазначене спадкове майно ( Справа № 547/1219/20), оскільки у неї був відсутній оригінал Державного Акту на землю, що посвідчує зазначене право власності батька Оскільки позивачка не є фахівцем у галузі права вона повністю у виборі способу захисту права поклалася на адвоката та повернулася за межі України.

В 2019 році позивачка повернулася в Україну, проте як запевнив адвокат справа ще знаходиться на розгляді суду і рішення не прийняте.

В січні 2022 року позивачка приїхала в Україну та довідалася , що позовну заяву Семенівським районним судом Полтавської області Ухвалою від 22 вересня 2021 року залишено без розгляду відповідно до ч.5 ст. 223, п. З ч. ст. 257 ЦПК України через її повторну неявку в судове засідання ( хоча таке мав забезпечити її представник).

Тим часом віднайшовся оригінал Державного Акту на право власності н спадкову земельну ділянку, який, як виявилося, зберігався у родичів Полтавській області. Звернувшись до нотаріуса з метою оформлення своїх спадкових прав позивачка дізналася, що відповідно до вимог ст. 1272 ЦК України вона вважається такою, що пропустила строк для прийняття спадщини, оскільки підтвердженням прийняття спадщини в даному випадку може бути лише її реєстрація разом із спадкодавцем на день його смерті та що судом може бути встановлено додатковий строк для прийняття спадщини в випадку визнання ним поважної причини його пропуску.

Позивачка пропустила встановлений законом шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважної причини.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_5 не прибули однак подали заяву про розгляд справи у їхній відсутності, позовні вимоги підтримують та просять задоволити.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не прибули, однак подали заяву про розгляд справи у їхній відсутності.

Дослідивши письмові матеріали справи суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав:

Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч.3 ст.1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч.1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач пропустив встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 76 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустив строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визначити причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст.5,10,12,13,76,81,141,259,263,264,265 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті батька - ОСОБА_4 , який проживав в АДРЕСА_1 який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та встановити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини тривалістю два місяці.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського Апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Головуючий: О. А. Веремчук

СудСокальський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення14.03.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу103757518
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —454/617/22

Рішення від 14.03.2022

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Веремчук О. А.

Ухвала від 09.03.2022

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Веремчук О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні