ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/1936/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Стрийської міської ради
про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Стрийської міської ради у якому просить: визнати протиправною бездіяльність Стрийської міської ради Львівської області щодо неналежного розгляду клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою: для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 0,66 га (шістдесят шість соток) на території Стрийської об`єднаної територіальної громади (кадастровий номер суміжної земельної ділянки 4611200000:04:015:0330); зобов`язати Стрийську міську раду Львівської області надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку документації із землеустрою.
Відповідно до ухвали від 31.01.2022 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
В аргументування позовних вимог позивачка зазначає, що відповідно до вимог ст..ст.8,14 Конституції України, ст.ст. 22, 79-1 ч.6 116,118, 121, 122 ч.4 Земельного кодексу України, позивачка звернулась до відповідача з клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою: для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 0,66 га (шістдесят шість соток) на території Стрийської об`єднаної територіальної громади (кадастровий номер суміжної земельної ділянки 4611200000:04:015:0330), просила надати обґрунтовану відповідь. Клопотання було відправлено до відповідача 06.12.2021 та вручене 08.12.2021, що підтверджується поштовими документами та трекінгом відправлення за номером накладної № 2100904138519. Станом на 25.01.2022 жодного рішення щодо розгляду клопотання позивачки надано не було. Вважаючи бездіяльність відповідача протиправною, позивачка звернулась до суду.
Відповідач проти позову заперечив, подав відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що орган місцевого самоврядування (відповідач) діє в межах повноважень, наданих Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Земельним кодексом України та відповідно до іншого законодавства. Питання опрацювання, підготовки та розгляду питань депутатами Стрийської міської ради встановлено Регламентом Стрийської міської ради. Порушене позивачем питання буде розглянуто на найближчій сесії Стрийської міської ради, що відбудеться 24.02.2022. Про прийняте рішення буде повідомлено суд додатково. Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимоги повністю.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд виходив з наступного.
ОСОБА_1 звернулась до Стрийської міської ради з клопотанням від 06.12.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою: для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 0,66 га (шістдесят шість соток) на території Стрийської об`єднаної територіальної громади (кадастровий номер суміжної земельної ділянки 4611200000:04:015:0330), просила надати обґрунтовану відповідь.
До клопотання долучено: копію паспорту, РНОКПП, посвідчення УБД та графічні матеріали.
Відповідач відповідь на зазначене клопотання не надав, питання з приводу якого звернулась позивачка не розглянув, у зв`язку з цим вона подала позов до суду про визнання бездіяльності відповідача протиправною.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту «б» частини першої статті 81 Земельного кодексу України (тут і далі - ЗК України в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) однією з підстав набуття громадянами України права власності на земельні ділянки є безоплатна передача із земель державної і комунальної власності.
За змістом частин першої - другої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Підпунктом «а» частини третьої статті 22 ЗК України передбачено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Пунктом «б» частини першої статті 121 ЗК України визначено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства в розмірі не більше 2,00 гектара.
Згідно з підпунктом «в» частини третьої статті 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини першої статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.
Згідно ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що ними встановлені підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та органи, які уповноважені розглядати ці питання. Ці норми передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із заявами для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в ст. 118 ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень.
У ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначено виключний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Позивачка у встановленому законом порядку звернулась до відповідача з клопотанням від 06.12.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведенн земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовним розміром 0,66 га (шістдесят шість соток), на території Стрийської об`єднаної територіальної громади (кадастровий номер суміжної земельної ділянки 4611200000:04:015:0330), просила надати обґрунтовану відповідь. У порушення вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, відповідач не розглянув клопотання позивачки у місячний строк та не прийняв рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні.
Відповідач у відзиві на позовну заяву визнав наведені у позові фактичні обставини, покликався на те, що порушене позивачем питання буде розглянуто на найближчій сесії Стрийської міської ради, про що буде додатково повідомлено. Проте, на час розгляду справи дана інформації до суду не надходила.
Отже, відповідач не розглянув заяву-клопотання позивача від 06.12.2021 у передбаченому законом порядку та у встановлений строк, чим допустив протиправну бездіяльність.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень позовні вимоги не спростував, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права суд вважає, що слід зобов`язати Стрийську міську раду розглянути та прийняти рішення за клопотанням ОСОБА_1 від 06.12.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства орієнтовним розміром 0,66 га (шістдесят шість соток) на території Стрийської об`єднаної територіальної громади (кадастровий номер суміжної земельної ділянки 4611200000:04:015:0330).
Оскільки клопотання позивачки не розглядалось відповідачем, передчасними є вимоги позову про зобов`язання Стрийської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку документації із землеустрою.
Отже, позов слід задовольнити частково.
Позивач звільнений від сплати судового збору, не подав доказів понесення інших судових витрат, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Стрийської міської ради (код ЄДРПОУ: 26256903, адреса: 82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 71) щодо своєчасного розгляду клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) від 06.12.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовним розміром 0,66 га (шістдесят шість соток), на території Стрийської об`єднаної територіальної громади (кадастровий номер суміжної земельної ділянки 4611200000:04:015:0330).
Зобов`язати Стрийську міську раду (код ЄДРПОУ: 26256903, адреса: 82400, Львівська область, м. Стрий, вул. Шевченка, 71) розглянути клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) від 06.12.2021 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: для ведення особистого селянського господарства, орієнтовним розміром 0,66 га (шістдесят шість соток), на території Стрийської об`єднаної територіальної громади (кадастровий номер суміжної земельної ділянки 4611200000:04:015:0330) та прийняти рішення за цим клопотанням.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Крутько О.В.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.03.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103775263 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин, з них |
Адміністративне
Львівський окружний адміністративний суд
Крутько Олена Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні