Рішення
від 28.03.2022 по справі 454/293/22
СОКАЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 454/293/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 березня 2022 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:

головуючого - судді Струс Т. В. ,

за участю секретаря Синевської Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сокаль цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Ротен» про розірвання договору оренди земельної ділянки,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся в суд з даним позовом та просить розірвати договір оренди земельної ділянки площею 2,1745га. кадастровий номер 4624882800:10:000:0086, укладений 15.05.2014р. між ОСОБА_2 та ПП «Ротен», стягнути з відповідача судові витрати.

Свої вимоги мотивує тим, що на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, що видане 11.10.2021р. приватним нотаріусом Львівського районного нотаріального округу Вібла І.Ю. вона набула у власність після смерті ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,1745га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Корчівської сільської ради Сокальського району, кадастровий номер 4624882800:10:000:0086. Відповідно до договору оренди землі від 15.05.2014р. вказана земельна ділянка була передана спадкодавцем позивачки у оренду відповідачу. Згідно п. 8 договору, орендна плата становить 3,5 % від проіндексованої грошової оцінки земельної ділянки, що станом на 2014р. становило 1878,81грн. та вноситься орендарем у формі та розмірі згідно з додатком до договору, але не пізніше 31 грудня кожного року. Відповідно до п. 35 договору, його дія припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором. Зазначає, що вона та попередній власник земельної ділянки не одноразово звертались до відповідача у зв`язку із несвоєчасною сплатою орендної плати та просили дотримуватися умов договору оренди землі. Відповідач порушив свої зобов`язання щодо своєчасного розрахунку за користування земельною ділянкою з 2018 по 2021 рік та відповідно нехтує терміном зазначеним у п.10 договору оренди землі. Крім цього, жодних послуг в рахунок орендної плати позивачка та її спадкодавець від відповідача не отримували. На неодноразові звернення позивачки до відповідача про здійснення повного розрахунку за договором оренди останній відповів відмовою.

Позивач в судове засідання не прибула, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить задовольнити, щодо заочного розгляду справи не заперечує.

Представники відповідача ПП «Ротен» в судове засідання повторно не прибув, не повідомив суд про причину своєї неявки, тому судом винесено ухвалу про проведення заочного розгляду справи та ухвалення заочного рішення.

Позивач у поданій заяві не заперечила проти такого порядку вирішення справи.

На підставі ст. 280 ЦПК України, враховуючи думку позивача, суд ухвалив провести заочний розгляд справи.

Оскільки сторони в судове засідання не прибули, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши докази в справі, суд приходить до наступного висновку.

Із копії свідоцтва про право на спадщину за законом, що видане 11.10.2021р. приватним нотаріусом Львівського районного нотаріального округу Вібла І.Ю. позивач ОСОБА_1 набула у власність після смерті ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,1745га. для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Корчівської сільської ради Сокальського району, кадастровий номер 4624882800:10:000:0086.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 11.10.2021р. ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, що видане 11.10.2021р. приватним нотаріусом Вібла І.Ю., на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 2,1745га. кадастровий номер 4624882800:10:000:0086, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Карівської сільської ради Сокальського району Львівської області.

З договору оренди землі від 15.05.2014р., встановлено, що спадкодавця позивачки ОСОБА_2 передала, а ПП «Ротен» прийняло в строкове платне користування земельну ділянку площею 2,1746га. кадастровий номер 4624882800:10:000:0086 для ведення сільськогосподарського виробництва та використання її у своїй господарській діяльності строком на 8 років.

Відповідно до п. 10 договору оренди землі та додаткової угоди щодо виплати орендної плати, орендна плата вноситься в термін не пізніше 31 грудня кожного року.

Разом з тим, позивачкою не надано суду доказів (заяви) щодо звернення до відповідача про розірвання договору оренди успадкованої нею земельної ділянки, зокрема з підстав не виконання умов договору щодо не сплати орендної плати тощо.

Згідно ч.4 ст. 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Згідно із частиною першою статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Відповідно до ст. 202 ЦК України, правочином є дія, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч.1 ст.627 ЦК України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Відповідно до ст.792 ЦК України, за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо договору оренди земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі».

Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Так, відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» (в редакції чинній на час укладення спірного договору) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння та користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 14 вказаного Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Відповідно до ч.1 ст. 16 вказаного Закону укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Відповідно до статті 13 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 15 ЗУ «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Положеннями статей 24, 25 ЗУ «Про оренду землі» визначено права та обов`язки орендодавця і орендаря, а саме: орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; своєчасного внесення орендної плати. Орендар, у свою чергу, має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження та зобов`язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 31 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Частиною першою статті 32 ЗУ «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Стаття 141 ЗК України передбачає таку підставу припинення права користування земельною ділянкою, як систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Разом з тим за частиною другою статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно тверджень позивачки вона не отримувала орендної плати від ПП «Ротен», однак жодного підтвердження цьому не надала, як і не надала суду доказів сплати нею земельного податку із належної їй земельної ділянки.

Крім цього, позивачкою не доведено факту звернення до відповідача із заявою про розірвання договору оренди земельної ділянки площею у зв`язку із не виконанням орендарем умов спірного договору.

Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.

У відповідності до ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Таким чином, оскільки позивачкою не надано суду жодних доказів щодо підтвердження заявлених нею вимог, суд відмовляє у задоволенні її вимог щодо розірвання спірного договору оренди землі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 76 - 81, 223, 258, 259, 264 - 265, 268, 280-284, 354, 355 ЦПК України, суд -

в и р і ш и в:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Ротон» про розірвання договору оренди землі від 15.05.2014р., щодо оренди земельної ділянки площею 2,1745га. кадастровий номер 4624882800:10:000:0086 - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути оскаржено безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Приватне підприємство «Ротен», місцезнаходження: м.Львів, вул. Городоцька, 359.

Головуючий: Т. В. Струс

СудСокальський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення28.03.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу103794721
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —454/293/22

Рішення від 28.03.2022

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Струс Т. В.

Ухвала від 28.02.2022

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Струс Т. В.

Ухвала від 08.02.2022

Цивільне

Сокальський районний суд Львівської області

Струс Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні