Справа № 149/350/22
Провадження №2/149/230/22
Номер рядка звіту 79
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29.03.2022 р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Робак М. В.,
при секретарі Поліщук Л. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу освіти соціально-гуманітарної роботи Війтівецької сільської ради про стягнення заробітної плати за час незаконного відсторонення від роботи, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з позовом до відділу освіти та соціально-гуманітарної роботи Війтівецької сільської ради про стягнення заробітної плати за час незаконного відсторонення від роботи.
Позовом мотивовано тим, що 28.12.2021 Хмільницьким міськрайонним судом було розглянуто справу за позовом ОСОБА_1 до КЗ "Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. с. Качанівка" Війтівецької сільської ради Хмільницького району Вінницької області про визнання незаконним Наказу № 70/02-04 від 08.11.2021 про відсторонення ОСОБА_1 від роботи. Позовні вимоги були задоволені частково. Суд не задовольнив позовну виомогу ОСОБА_1 про зобов`язання КЗ "ЗШ І-ІІІ ст. с. Качанівка" виплатити їй невиплачену заробітну плату за час незаконного відсторонення від роботи через те, позов було пред`явлено до неналежного відповідача. А тому, ОСОБА_1 змушена звернутися з позовом до відділу освіти та соціально-гуманітарної роботи Війтівецької сільської ради про стягнення заробітної плати за час незаконного відсторонення від роботи за період з 08.11.2021 по 30.01.2022 в сумі 35609,20 грн.
Ухвалою суду від 14.02.2022 відкрито провадженнята розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) осіб.
02.03.2022 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву , в якому він просить позовні вимоги задовольнити частково, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що Постановою КМУ "Про встановлення карантину та запровадженння обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Cov-2" від 09.12.2020 № 1236 на території України було установлено карантин з 19.12.2020 до 31.12.2021 з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19. Згідно "Переліку професій, виробницт та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим щепленням" затвердженого наказом МОЗ України від 04.10.2021 № 2153 обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, підлягають зокрема працівники загальної середньої освіти. Пунктом 19 Постанови КМУ "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236" № 1096 від 20.10.2021 передбачено відсторонення від роботи працівників обовязковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19. Відсторонення працівників від роботи - це призупинення виконання ним своїх трудових обовзяків за рішенням уповноважених на це компетентних органів з підстав, передбачених законодавством, що, як правило, відбувається з одночасним призупиненням виплати йому заробітної плати. Згідно порядку обчислення середньої заробітнох плати, затвердженого Постановою КМУ № 100 від 08.02.1995 , такий порядок застосовується, у випадках, коли згідно чинного заковнодавства виплати проводяться виходячи із середньої заробітної плати. Крім іншого, представник відповідач зазначає, що щорічна грошова винагорода виплачена у жовтні 2021 року в сумі 7750,00 грн не відноситься до середньої заробітної плати, а тому середній заробіток позивача за час відсторонення від роботи, який підлягає відшкодуванню становить 25091, 40 грн.
11.03.2022 від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій зазначає, що відповідач посилаючись на основний доказ, щодо розрахунку суми позову, а саме на Лист Мінекономіки № 4709-06/2098-07 від 16.01.2021, відповідно до якого одноразові виплати не враховуються при нарахуванні середньомісячної заробітної плати у всіх випадках її обчислення відповідно до норм Порядку. Однак позивач зазначає, що цей Лист не має законодавчої дії, тому, що він не є нормативно-правовим актом та має інформаційно-рекомендаційний характер. Оскільки, ОСОБА_1 при розрахунку, керувалася довідкою про доходи № 10-24/60 від 08.11.2021 виданою та підписаною відповідачем, в якій суму винагороди не було виокремлено, а тому вважає що, до складу заробітної плати необхідно включити шорічну одноразову грошову винагороду.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємозв`язок доказів у їх сукупності, дійшов наступного висновку.
01.09.1992 ОСОБА_1 призначено на посаду старшої вожатої в Качанівську середню школу, в подальшому, згідно з наказом Хмільницького РОО № 402 з 01.09.1993 переведено на посаду вчителя англійської мови (копія на а.с.14).
Відповідно до наказу № 64/02-04 від 23.09.2021 ОСОБА_1 було надано щорічну грошову винагороду в розмірі 7750 грн.(копія на а.с.48).
Як вбачається з довідки про доходи № 10-24/60 від 08.11.2021 заробітну плату ОСОБА_1 виплачує відділ освіти та соціально-гуманітарної роботи Війтівецької сільської ради (копія на а.с.12)
28.12.2021 рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області визнано протиправним і скасовано судовий наказ від 08.11.2021 № 70/02-04 "Про відсторонення від роботи без збереження заробітної плати працівників КЗ "ЗШ І-ІІІ ст. с. Качанівка" (копія на а.с.31-38).
Згідно наказу № 06/02-04 від 31.01.2022 ОСОБА_1 допущено до роботи в КЗ "ЗШ І-ІІІ ст. с. Качанівка Війтівецької сільської ради Хмільницького району".
Відповідно до ч.1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Стаття 43 Конституції України гарантує право на працю, що включає заробляти собі на життя працею. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, права на заробітну плату, громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Частина 1 статті 23 Загальної декларації прав людини встановлює, що кожна людина має право на працю, на вільний вибір роботи, на справедливі і сприятливі умови праці та на захист від безробіття.
Статтею 46 Кодексу законів про працю України передбачено, що відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом допускається у разі: появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно ч.1 ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Частиною 1 ст. 93 КЗпП України визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
За вимогами ч.1 ст. 21 ЗУ "Про оплату праці", працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.
Згідно ч.2 ст. 235 КЗпП при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.
Відповідно до ст. 27 ЗУ "Про оплату праці" середній заробіток працівника визначається за правилами передбаченими положенням Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Постановою КМУ від 08.02.1995 № 100.
Відповідно до п.5 розділу ІV Порядку обчислення середньої заробітної плати провадиться виходячи з розміру середньоденної (годинної) заробітної плати.
Згідно з абзацом 1 п.8 розділу ІV Порядку обчислення середньої заробітної плати, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Після визначення середньоденної заробітної плати як розрахункової величини для нарахування виплат працівнику, здійснюється нарахування загальної суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу, яка обчислюється шляхом множення середньоденної заробітної плати на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді (абз. 2 п. 8 Порядку).
Середньомісячне число робочих днів розраховується діленням на 2 сумарного числа робочих днів за останні два календарні місяці згідно з графіком роботи підприємства, установи, організації, встановленим з дотриманням вимог законодавства (абз. 3 п. 8 Порядку).
Згідно довідки про доходи № 10-24/60 від 08.11.2021 р. виданої відділом освіти та соціально-гуманітарної роботи Війтівецької сільської ради, у вересні місяці 2021 року заробітна плата ОСОБА_1 становила 9244, 18 грн., у жовтні місяці 2021 року - 16994,18 грн.
Однак наказом № 64/02-04 від 23.09.2021, виданого директором КЗ "ЗШ І-ІІІ ст. с. Качанівка" Загородньою К.Й. "Про виплату педагогічним працівникам щорічної одноразової грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання покладених на них обов`язків до свята "День працівника освіти"" ОСОБА_1 виділено щорічну одноразову грошову винагороду з виплатою в жовтні місяці 2021 року в розмірі 7750,00 грн.
Згідно з п.4 розділу ІV "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати " грошова винагорода за сумлінну працю та зразкове виконання службових обов`язків при обчисленні середньої заробітної плати не враховується.
З матеріалів справи вбачається, що за період відсторонення позивача з 08.11.2021 по 30.01.2022 кількість робочих днів становила 57.
Заробітна плата за вересень 2021 р. становила 9244,18 грн.., за жовтень 2021 р.: 16994,18 грн. - 7750 = 9244,18 грн.
Середня заробітна плата позивача становить: (9244,18+9244,18) :2 = 9244,18.
Середньоденна заробітна плата складає: 9244,18:21 =440,20 грн.
Середня заробітна плата за час вимушеного прогулу складає: 57 х 440,20 грн. = 25091,40 грн.
На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до відділу освіти та соціально-гуманітарної роботи Війтівецької сільської ради про стягнення заробітної плати за час незаконного відсторонення від роботи підлягають частковому задоволенню та з відповідача на користь позивача підлягає стягненню середній заробіток за час вимушеного прогулу у зв"язку з відстороненням від роботи за період з 08.11.2021 по 30.01.2022 в сумі 25091,40 грн.
На відповідача суд в силу ст. 141 ЦПК України покладає судові витрати (судовий збір) на користь держави в сумі 699,28 грн, що пропорційно задоволеним позовним вимогам Керуючись ст.ст. 21, 46, 93 КЗпП України, Законом України "Про оплату праці", Постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати", ст.ст.19, 141, 263-265, 353, 355 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Відділу освіти та соціально-гуманітарної роботи Війтівецької сільської ради (код ЄДРПОУ 41438111) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 виданий Хмільницьким МРВ УМВС України у Вінницькій області від 05.11.1998 р., РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) середній заробіток за час відсторонення від роботи в сумі 25091 (двадцять пять тисяч девяносто одна) грн. 40 коп.
Стягнути з Відділу освіти та соціально-гуманітарної роботи Війтівецької сільської ради (код ЄДРПОУ 41438111) на користь держави (Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 699 грн. 28 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Марина РОБАК
Суд | Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 103798738 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Робак М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні