ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2022 рокуСправа № 912/294/22 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу № 912/294/22
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроліга", 53820, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Михайлівка, вул. 50 років Жовтня, 1
до: Приватного підприємства "Центрнафтотрейд", 28300, Кіровоградська область, смт. Петрове, вул. Філатова, 6
про стягнення 173 000,00 грн
Без виклику сторін (судове засідання не проводилось).
До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроліга" (далі - ТОВ "Агроліга", позивач), яка містить вимоги до Приватного підприємства "Центрнафтотрейд" (далі - ПП "Центрнафтотрейд", відповідач) про стягнення 173 000,00 грн заборгованості, з покладенням на відповідача судових витрат по сплаті судового збору.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про невиконання відповідачем зобов`язань за договором поворотної безвідсоткової фінансової позики № 16/03-2021 від 16.03.2021 щодо повернення наданої позивачем позики.
Ухвалою від 11.02.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 912/294/22 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними матеріалами. Сторонам встановлено строк для подання заяв по суті справи.
Ухвала суду від 11.02.2022, яка надсилалась відповідачу на адресу, за якою ПП "Центрнафтотрейд" зареєстровано в ЄДРПОУ та яка зазначена в позові, а також у договорі, повернута до суду органом поштового зв`язку 24.02.2022 без вручення адресату з відміткою "Адресат відсутній за вказаною адресою".
Частиною 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
З підстав викладеного, відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про розгляд справи.
Крім того, відповідно до телефонограми від 30.03.2022 №4463 за наявними засобами зв`язку зв`язатись з відповідачем не вдалось.
Також суд враховує, що частиною 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" визначено, що усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
З огляду на вказане учасники справи не були позбавлені права та можливості ознайомитись з ухвалами у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.
Частиною 2 ст. 178 ГПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на 30 діб.
Згідно Указу Президента України від 14.03.2022 N 133/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Законом України "Про правовий режим воєнного стану" встановлено, що у період воєнного стану не можуть бути припинені, зокрема, повноваження судів (ст. 10).
У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів (ч. 3 ст. 26).
Згідно п. 1 рішення Ради суддів України № 9 від 24.02.2022, звернуто увагу усіх судів України, що навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану робота судів не може бути припинена, тобто не може бути обмежено конституційне право людини на судовий захист.
Відповідно до рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022 при визначенні умов роботи суду у воєнний час, керуватися реальною поточною обстановкою, що склалася в регіоні.
Враховуючи викладене та реальну поточну обстановку, що наявна у м. Кропивницькому і по Кіровоградській області, приймаючи до уваги, що місцезнаходженням відповідача є Кіровоградська область та з огляду на відсутність будь-яких обґрунтованих клопотань сторін щодо неможливості реалізувати свої процесуальні права в межах законодавчо визначених строків через запровадження воєнного стану, суд здійснює розгляд справи по суті відповідно до норм ГПК України.
Згідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
В ч. 4 ст. 240 ГПК України встановлено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши докази у справі, судом встановлено наступні обставини.
16.03.2021 між ТОВ "Агроліга" (Позикодавець) та ПП "Центрнафтотрейд" (Позичальник) укладено Договір поворотної безвідсоткової фінансової позики №16/03-2021 (далі - Договір, а.с. 6), згідно п. 1.1. якого Позикодавець передає у власність Позичальника грошові кошти в розмірі, що обумовлений цим Договором, а Позичальник зобов`язується повернути Позикодавцеві таку ж суму грошових коштів, у строк обумовлений Договором.
Відповідно до п. 2.1.-2.3. Договору розмір позики за цим Договором встановлюється у заявці Позичальника яка є невід`ємною частиною цього Договору. Загальна сума позики за цим Договором не може перевищувати 173 000,00 грн. Проценти за Договором не нараховуються та не сплачуються. Розмір позики обумовленої п. 2.1. може бути змінений за згодою сторін.
У п. 3.1.-3.3 Договору сторони узгодили, що Позикодавець надає позику протягом п`яти календарних днів з моменту підписання Позикодавцем заявки Позичальника, яка ж невід`ємною частиною цього Договору. Позика надається у готівковому порядку шляхом передачі грошових коштів до поточного рахунку позичальника через касу банку. Позика вважається наданою Позикодавцем Позичальнику з моменту одержання грошових коштів банком Позичальника, що підтверджується випискою банка та/або прибутковим касовим ордером.
Пунктом 4.1. Договору визначено, що остаточною датою повернення позики вважається 31 грудня 2021р.
Згідно з п. 5.1.-5.2. Договору при настанні дати, вказаної у п. 4.1. цього Договору, Позичальник зобов`язується протягом одного календарного дня повернути Позикодавцю позику у розмірі фактично одержаних коштів. Позика повертається у безготівковому порядку платіжним дорученням шляхом переказу грошових коштів на картковий рахунок Позикодавця та/або у готівковому порядку видатковим касовим ордером через касу Позичальника.
Пунктами 9.1.-9.2. Договору визначено, що цей Договір вважається укладеним з моменту передання позики або першої її частини. Договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.
Договір підписаний повноважними представниками сторін та скріплений печатками.
На виконання умов Договору, позивач на підставі отриманої від відповідача заявки №21 від 16.03.2021, перерахував на рахунок ПП "Центрнафтотрейд" грошові кошти у загальному розмірі 173 000, 00 грн згідно платіжного доручення №478 від 16.03.2021 із зазначенням призначення платежу: "Надання безвідсоткової фінансової позики, з/но Договору №16/03-2021 від 16.03.2021, Без ПДВ" (а.с. 7, 8).
Жодної інформації щодо повернення відповідачем грошових коштів в рахунок виконання зобов`язання за даним договором матеріали справи не містять.
Оскільки відповідач в порушення взятих на себе зобов`язань, у строк визначений Договором, суму фінансової позики позивачу не повернув, останній звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 173 000,00 грн.
Норми законодавства, застосовані судом при вирішені спору, та оцінка аргументів сторін і поданих доказів.
Господарський кодекс України передбачає, що господарський договір є підставою виникнення господарських зобов`язань, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (ст. ст. 173, 174).
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (частина 7 ст. 179).
Статтею 1046 Цивільного кодексу України визначено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
За вимогами ст. 1047 Цивільного кодексу України договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
Отже, за своїми правовими ознаками договір позики є реальним, на підтвердження укладення якого може бути надана розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання позичальнику визначеної грошової суми або кількості речей. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей.
Частиною 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України встановлено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049).
Як встановлено матеріалами справи, 16.03.2021 ТОВ "Агроліга" перераховано на рахунок ПП "Центрнафтотрейд" грошові кошти в розмірі 173 000,00 грн, згідно платіжного доручення № 478, з призначенням платежу: "Надання безвідсоткової поворотної фінансової позики по Договору № 16/03-2021 від 16.03.2021". Вказане платіжне доручення містить відмітку банку про проведення платежу.
Зазначеним підтверджується фактичне укладення між сторонами Договору позики, за умовами якого встановлено остаточний строк повернення позики - 31.12.2021.
За правилами Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. (ч.ч. 1-4 ст. 13).
Відповідачем не надано до справи доказів повернення позивачеві грошових коштів в розмірі 173 000,00 грн та не висловлено заперечень щодо заявлених позовних вимог.
На підставі викладеного, позовні вимоги про стягнення з відповідача 173 000,00 грн є належним чином підтвердженими, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
Судові витрати.
У зв`язку із задоволенням позову, витрати позивача по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Інших судових витрат позивач не заявляє.
Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Приватного підприємства "Центрнафтотрейд" (28300, Кіровоградська область, смт. Петрове, вул. Філатова, 6, ідентифікаційний код 35867241) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроліга" (53820, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Михайлівка, вул. 50 років Жовтня, 1, ідентифікаційний код 32626770) 173 000,00 грн заборгованості, а також 2 595,00 грн судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Належним чином засвідчені копії рішення направити Товариству з обмеженою відповідальністю "Агроліга" за адресою: 53820, Дніпропетровська область, Криворізький район, с. Михайлівка, вул. 50 років Жовтня, 1 та електронною поштою: a32626770@gmail.com; Приватному підприємству "Центрнафтотрейд" за адресою: 28300, Кіровоградська область, смт. Петрове, вул. Філатова, 6.
Повне рішення складено 31.03.2022.
Суддя В.В.Тимошевська
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 30.03.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103812670 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Тимошевська В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні