Рішення
від 31.03.2022 по справі 235/1216/22
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/235/856/22

Справа № 235/1216/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 квітня 2022 року м. Покровськ

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

у складі: головуючого - судді Назаренко Г.В.

за участю секретаря судового засідання Осадчої В.В.,

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Малькевич Наталія Володимирівна, до Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області про визнання права власності в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

В березні 2022 року ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Малькевич Н.В., звернувся до суду з позовом до Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилась спадщина після смерті його батька ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 2,0000 га, призначену для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області, що належала йому в порядку спадкування після смерті його дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Спадщину після її смерті він прийняв, але свідоцтво не отримав.

Він є спадкоємцем першої черги та прийняв спадщину, оскільки на час відкриття спадщини проживав та був зареєстрований разом зі спадкодавцем.

1 лютого 2022 року він звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, однак йому було відмовлено, оскільки він не надав правовстановлюючий документ на земельну ділянку, а саме державний акт.

Надати державний акт на право приватної власності на земельну ділянку він не має можливості, оскільки його мати ОСОБА_3 при житті його не отримувала.

На підставі наведеного просив визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 2,0000 га, призначену для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 .

Позивач у підготовче засідання не з`явився, надав клопотання, в якому підтримав позовні вимоги, просив справу розглянути за його відсутності.

Відповідач надав клопотання, в якому позов визнав повністю, просив справу розглянути за відсутності його представника.

Визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, у зв`язку з чим судом ухвалено рішення про задоволення позову відповідно до ч.4 ст.200, ч.4 ст.206 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю.

Судом встановлені такі фактичні обставини та відповідна зміст спірних правовідносини.

Згідно копії свідоцтва про смерть, виданого 28 квітня 2009 року виконкомом Сергіївської сільської ради Красноармійського району Донецької області, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.4).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 2,0000 га, призначену для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області, яка належала йому в порядку спадкування після смерті дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , спадщину після якої він прийняв шляхом постійного проживання, свідоцтво про право на спадщину не отримував.

ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, отже є спадкоємцем за законом першої черги спадкування після смерті батька (а.с.6).

Постановою державного нотаріуса Другої покровської державної нотаріальної контори Радочиної О.І. від 1 лютого 2022 року у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відмовлено у зв`язку з ненаданням правовстановлюючого документу - державного акту (а.с.13).

Згідно розпорядження голови Красноармійської держрайадміністрації від 14.05.2004 року № 241 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства громадян соціальної сфери Сергіївської сільської ради загальною площею 156,72 га ріллі, у т.ч. 155,15 га у власність громадян за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення та передано у власність 79-ти громадянам - працівникам соціальної сфери Сергіївської сільської ради. Державні акти на право власності на земельну ділянку на загальну площу 155,15 га ріллі у розрізі землевласників та площ земельних ділянок згідно проекту, зокрема ОСОБА_3 - 2,00 га землі за кадастровим номером 1422786000:03:000:0291 (а.с.8).

Згідно довідки Сергіївської сільської ради Донецької області від 18.02.2016 року, на території сільської ради зареєстрована земельна ділянка загальною площею 2 га на ім`я ОСОБА_3 .

Згідно довідки відділу № 3 Управління надання адміністративних послуг ГУ Держгеокадастру у Донецькій області від 09.02.2022 року ОСОБА_3 не отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку на підстави Розпорядження Красноармійської райдержадміністрації № 241 від 14.05.2004 року (а.с.11).

Стаття 1216 ЦК України визначає спадкування як є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ч.1 ст.1218 УК України).

Відповідно до положень ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Статтею 1296 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язані звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена законом.

На підставі ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до п.23 постанови Пленуму Верхового Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30 травня 2008 року № 7 у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно п.4.15 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Відповідно до ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Згідно ст.1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Частиною 2 ст.20 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру є обов`язковим.

Відповідно до п.4 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.

Відомості про інші об`єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженої та переданої до Державного фонду документації із землеустрою до 1 січня 2013 року, підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру на безоплатній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та його територіальними органами відповідно до їх повноважень.

У разі якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв`язку із зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель. Зміна меж земельної ділянки при виправленні вказаних помилок допускається за письмовим погодженням з особами, яким належить право власності (а щодо земель державної та комунальної власності - право користування) на суміжні земельні ділянки.

Згідно ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

ОСОБА_1 в установлений законом строк звернувся із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , однак не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно, у зв`язку з чим підлягають судовому захисту законні права позивача шляхом визнання за ним права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст.ст.328, 392, 1241, 1258, 1261, 1268, 1296 ЦК України, ст.ст.79-1, 125 ЗК України, керуючись ст.ст.13, 19, 81, 141, 200, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , (с. Сергіївка Покровського району Донецької області, РНОКПП НОМЕР_1 ), від імені якого діє адвокат Малькевич Наталія Володимирівна, до Удачненської селищної ради Покровського району Донецької області ( смт. Удачне Покровського району Донецької області, вулиця Железнодорожна, юудинок 53, ЄДРПОУ 04341956) про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,0000 га призначену для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Сергіївської сільської ради Покровського району Донецької області, яка була передана у власність ОСОБА_3 на підставі розпорядження Красноармійської райдержадмністрації № 241 від 14.05.2004 року, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законно сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, повністю або частково безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарг подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Згідно п.3 Розділу ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 731-ІХ від 18.06.2020 року під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Суддя Г.В. Назаренко

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення31.03.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу103820021
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —235/1216/22

Рішення від 31.03.2022

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Назаренко Г. В.

Ухвала від 01.03.2022

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Назаренко Г. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні