Рішення
від 31.03.2022 по справі 484/4511/21
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 484/4511/21

Провадження № 2/484/182/22 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.03.2022 року Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі: головуючого - судді Панькова Д.А.

секретаря судового засідання - Панчук О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Первомайську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Сотська Світлана Олексіїївна до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корнацьких»</a>, про розірвання договору оренди земельних ділянок та їх повернення, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в особі представника ОСОБА_3 , звернувся до суду з вищевказаним позовом. Свої вимоги мотивувала тим, що їй на праві власності належать земельні ділянки з кадастровими номерами 4825481800:01:000:0038, 4825481800:03:000:0221, 4825481800:01:000:0277, 4825481800:01:000:0566 загальною площею 4,79 га, які розташовані в межах Кам`янобалківської сільської ради Первомайського району відповідно до Державного акту на право власності, виданого на підставі розпорядження Первомайської райдержадміністрації від 05.07.2004 року № 200-р.

01.01.2007 року позивачка, на той час мала прізвище « ОСОБА_1 », яке в подальшому змінила відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 на « ОСОБА_1 », уклала з відповідачем договір оренди земельних ділянок строком на 50 років. Даний договір був зареєстрований 15.04.2008 року в Книзі запису державної реєстрації договорів оренди по Кам`янобалківській сільській раді Первомайського району Миколаївської області за № 040802200048.

За умовами вищезазначеного договору оренди землі орендна плата вноситься в грошовій фіксованій сумі або в натуральній формі (п.9 договору) в строк до 20 грудня поточного року.

Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформлюється відповідними актами, накладними або підписаними сторонами відомостями на отримання відповідної продукції та послуг.

Так, відповідно до Додатку № 1 до договору оренди земельної ділянки від 01.01.2007 року орендар повинен сплачувати, у натуральній формі: пшениці - 900 кг, ячменя - 900 кг, соняшнику - 55 кг, цукор - 10 кг, кукурудза - 100 кг. Грошова форма орендної плати складає 785,84 грн.

Із акту приймання-передачі земельних ділянок встановлено, що позивачка передала земельні ділянки, а відповідач прийняв її в повне користування.

Однак, відповідач не виконує умови договору належним чином щодо виплати орендної плати.

Так, орендар виплачує орендну плату в наступному обсязі: пшениця - 400 кг, ячмінь - 400 кг, що не відповідає умовам договору щодо виплати орендної плати в натуральній формі на протязі 2016-2020 років. Орендодавець не заперечувала про отримання орендної плати в натурі.

Змінюючи відповідну кількість зернових культур, що є складовими орендної плати, відповідач не погодив з позивачем відповідні зміни до договору оренди.

Тому позивач просить достроково розірвати договір оренди земельних ділянок від 01.01.2007 року, зобов`язати відповідача повернути землю та стягнути з відповідача судові витрати.

13 грудня 2021 року відповідач надав відзив на позовну заяву у якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі посилаючись зокрема на наступне.

Відповідно до пункту 9 Договору оренди землі з Агрофірмою орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі готівкою або перерахуванням її на банківський рахунок орендодавця. Щорічний розмір орендної плати складає фіксовану грошову суму у розмірі 785 грн. 84 коп.

Отже, Сторони Договору оренди досягли згоди щодо істотної умови цього Договору - встановили розмір орендної плати у грошовій сумі, визначеної у гривнях, відтак інші умови цього Договору не повинні суперечити змісту погоджених Сторонами істотних умов Договору.

За згодою Сторін на умовах, визначених Договором, оренди землі з Агрофірмою, розрахунок по орендній платі може бути проведено визначеною кількістю сільськогосподарської продукції.

Форма розрахунку за договором (грошова або у натуральній формі) окремо щорічно погоджується Сторонами в межах розміру плати, визначеного Додатком № 1 до Договору, шляхом подання Орендодавцем на ім`я Орендаря письмової заяви. Така заява подається Орендодавцем Орендарю до 01 вересня року, за який проводиться розрахунок по орендній платі. Натомість, така заява Позивачем не подавалася.

Проте, у будь-якому разі слід виходити з того, що податковий та бухгалтерський облік здійснюється не в мішках пшениці чи кукурудзи, а у національній грошовій одиниці.

Отже, враховуючи побажання Позивача отримати орендну плату сільськогосподарською продукцією, Позивачу в рахунок суми орендної плати здійснювався продаж сільськогосподарської продукції - тобто, видаткова операція з продажу товару на відповідну суму, що дорівнює сумі нарахованої орендної плати. При цьому, грошовий еквівалент сільськогосподарської продукції, яка мала надаватися в якості орендної плати мала становити, як передбачено Договором оренди з Агрофірмою 785 грн. 84 коп.

На підтвердження своїх доводів представник надав суду відомості про отримання позивачем орендної плати в натуральному вигляді, в сільськогосподарській продукції за 2016 - 2020 роки.

Представники сторін надали заяви з проханням про розгляд справи у їх відсутність. Представник позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити. Представник відповідача позовні вимоги не визнав та просив у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.

01.01.2007 року між ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_7 , та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корнацьких», в особі генерального директора Кирилюка Олега Павловича, укладено договір оренди землі (далі - Договір).

Згідно з пунктами 1 та 2 Договору орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Кам`янобалківської сільської ради Первомайського району Миколаївської області; в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,79 га.

Пунктом 8 Договору встановлено, що договір укладено на 50 років з 01.01.2007 року по 31.12.2056 року.

Пунктом 9 Договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі шляхом видачі орендодавцю (або його уповноваженому представнику) готівкою відповідної грошової суми із каси орендаря або перерахуванням її на банківський рахунок орендодавця. Щомісячний розмір орендної плати складає фіксовану грошову суму у розмірі 785 грн. 84 коп. З метою захисту майнових інтересів орендодавця за згодою сторін на умовах, визначених цим договором, розрахунок по орендній платі може бути проведено визначеною кількістю сільськогосподарської продукції. Форма розрахунку за договором (грошова або у натуральній формі) окремо щорічно погоджується сторонами в межах розміру плати, визначеного Додатком №1 до Договору, шляхом подання орендодавцем на ім`я орендаря письмової заяви. Така заява подається орендодавцем орендарю до 01 вересня року, за який проводиться розрахунок по орендній платі. Якщо протягом року сторони не погодили форму виплати орендної плати, вважається, що розрахунок по орендній платі буде здійснюватись в грошовій формі на суму зазначену в абзаці І п. 9 цього Договору. У випадку настання форс мажорних обставин, які призвели до неможливості виконання зобов`язань в певній частині, коли між Сторонами є домовленість про сплату орендної плати в натуральній формі, орендар виплачує орендодавцю грошову компенсацію за частину недоданої сільськогосподарської продукції або замінює іншою сільськогосподарською продукцією.

Згідно з пунктами 11 та 12 Договору орендна плата вноситься щорічно до 20 грудня того року, за який здійснюється розрахунок по орендній платі; передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформлюється відповідними актами, накладними або підписаними сторонами відомостями на отримання відповідної продукції та (або послуг).

Згідно з п. 38 Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Додатком № 1 до договору від 01.01.2007 року встановлено, що щорічно грошова форма орендної плати: складає 785 грн. 84 коп., термін виплати до 26 грудня року, за яким здійснюється розрахунок по орендній платі; натуральна: пшениця 900 кг., ячмінь - 940 кг., соняшник - 55 кг., цукор - 10 кг., кукурудза (в зерні) - 100 кг., термін виплати після збору належної до видачі сільськогосподарської продукції, але не пізніше 26 грудня року, за який здійснюється розрахунок по орендній платі; відробіткова: оранка (культивація) присадибної ділянки в розмірі до 0,25 га - безоплатно, понад зазначену площу - з оплатою орендодавцем вартості таких робіт по цінам, встановленим в господарстві орендаря, термін виплати щоосені, але не пізніше 31 грудня року, за який здійснюється розрахунок по орендній платі

У примітках додатку зазначено, що співвідношення пшениці та ячменю залежить від структури посівних площ, врожайності та в обумовлених договором мінімальних і максимальних розмірах щорічно визначається за погодженням з орендодавцем. Відповідна кількість зернових може бути за згодою сторін замінена (повністю або в певній частині) видачею іншою сільськогосподарською продукцією.

Із акту прийому-передачі земельної ділянки встановлено, що позивач передав відповідачу земельну ділянку, а відповідач прийняв її в повне користування 15.04.2008 року.

На підтвердження виконання своїх договірних зобов`язань відповідач надав суду відомості щодо нарахування, виплати та отримання орендної плати позивачем відповідно до договору оренди землі за 2016-2019 роки.

В 2016 році нараховано 5838.42 грн. із них утримано ПДФО 1050.91 грн., військового збору - 87.59 грн. Отримано пшениці 400 кг. на суму 1479.98 грн., ячменю 400 кг. на суму 1359.98 грн., кукурудзи 200 кг. на суму 819.98 грн., соняшника 100 кг. на суму 1039.99 грн.

В 2017 році нараховано 4273.00 грн. із них утримано ПДФО 769.18 грн., військового збору - 64.1 грн. Отримано пшениці 400 кг. на суму 1719.98 грн., ячменю 400 кг. на суму 1719.98 грн., кукурудзи 200 кг. на суму 808.01 грн., соняшника 100 кг. на суму 1046.24 грн.

В 2018 році нараховано 7754.02 грн. із них утримано ПДФО 1395.72 грн., військового збору - 116.31 грн. Отримано 830 грн., пшениці 400 кг. на суму 2232 грн., ячменю 400 кг. на суму 2299.97 грн., кукурудзи 200 кг. на суму 880.01 грн.

В 2019 році нараховано 6685.74 грн. із них утримано ПДФО 1203.44 грн., військового збору - 100.29 грн. Отримано 830 грн., пшениці 400 кг. на суму 1884 грн., ячмінь 400 кг. на суму 1868.02 грн., кукурудзи 200 кг. на суму 799.99 грн.

В 2020 році нараховано 4874.90 грн. із них утримано ПДФО 877.48 грн., військового збору - 73.12 грн. Не отримано.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем не в повному обсязі проводився розрахунок по орендній платі з позивачем за договором оренди землі від 01.01.2007 року.

Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, та право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. ст.525, 526, 530 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та якщо у зобов`язані встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Відповідно до вимог ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно з ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір та умови орендної плати, що зазначені в договорі оренди, не можуть суперечити чинному на час укладення договору оренди.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених ЗК України та іншими законами України.

Відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Аналіз указаних норм дає підстави для висновку, про те, що положення закону, які регулюють спірні правовідносини вимагають систематичної несплати орендної плати як підстави для розірвання договору оренди.

Вищенаведений висновок викладено у правовій позиції Верховного Суду України у справі № 146-цс12 від 12.12.2012 р.

Неналежне виконання умов договорів, а саме часткове невиконання обов`язку зі сплати орендної плати з урахування її індексації також є порушенням умов договорів оренди, яке дає право орендодавцям вимагати розірвання таких договорів, незважаючи на те, чи виплачена у подальшому заборгованість (Постанова Верховного Суду від 04.12.2019 року, справа № 318/433/18).

З досліджених судом доказів вбачається, що між сторонами укладено договір оренди землі, умови якого у період з 2016 по 2020 рік відповідачем не виконувались належним чином, що свідчить про систематичність. Розрахунок по орендній платі проводився з позивачем не в повному розмірі. Доказів щодо узгодження з орендодавцем інших розмірів розрахунку по орендній платі відповідачем не надано.

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що позивач довів систематичність несплати орендної плати відповідачем, що є підставою для розірвання договору оренди землі і в свою чергу тягне припинення дії договору оренди землі.

Ураховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача документально підтверджена сплачена сума судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Цивільний позов ОСОБА_1 (проживає за адресою АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код: НОМЕР_2 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма Корнацьких»</a> (код за ЄДРПОУ 31929340, знаходиться за адресою с. Чаусове Друге, Первомайського району Миколаївської області, вул. Молодіжна, 24), про розірвання договору оренди земельних ділянок та їх повернення - задовольнити.

Розірвати договір оренди земельних ділянок від 01.01.2007 року, зареєстрований 15 квітня 2008 року в Книзі запису державної реєстрації договорів оренди по Кам`янобалківській сільській раді за №040802200048, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «Агрофірма Корнацьких».

Зобов`язати ТОВ «Агрофірма Корнацьких» повернути земельні ділянки з кадастровими номерами 4825481800:01:000:0038, 4825481800:03:000:0221, 4825481800:01:000:0277, 4825481800:01:000:0566 загальною площею 4,79 га їх власнику ОСОБА_1 в належному агротехнічному стані відповідно до акту приймання-передачі земельних ділянок.

Стягнути з ТОВ «Агрофірма Корнацьких» на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

Дата складання повного тексту рішення - 01.04.2022 року.

Суддя:

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення31.03.2022
Оприлюднено21.06.2022
Номер документу103825314
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —484/4511/21

Рішення від 31.03.2022

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

Рішення від 23.03.2022

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

Ухвала від 13.12.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

Ухвала від 18.11.2021

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні