Рішення
від 17.03.2022 по справі 161/22859/21
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 161/22859/21

Провадження № 2/161/846/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне)

18 березня 2022 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Кихтюка Р.М.,

секретаря Демчук Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Торчинської селищної ради Луцького району про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її бабуся ОСОБА_2 , яка до дня своєї смерті була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Померла за життя розпорядилась належним їй майном, а саме: житловий будинок в якому вона проживала, земельну ділянку для його обслуговування, площею 0,25 га, та земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,3169 га, подарувала їй.

Разом з тим, у власності померлої залишилась земельна ділянка, площею 1,93 га для ведення товарного сільськогосподарського товариства, що розташована на території Смолигівської сільської ради Луцького району Волинської області.

Вказує, що згідно рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20.09.2021 року задоволено позов її батька ОСОБА_3 та останньому було надано додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказане рішення набрало законної сили 18.11.2021 року, однак ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер.

Зазначає, що вона є єдиним спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , однак не звернулась до нотаріуса у шестимісячний строк з вищезазначених причин.

Вважає, що наведені нею причини є поважними, у зв`язку з чим просить визначити додатковий строк тривалістю 2 місяці для подання заяви в контору про прийняття спадщини.

До початку розгляду справи по суті від представника позивача надійшла заява про слухання справи у її відсутності, позов підтримує та просить його задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце слухання справи був повідомлений судом належним чином. Заяв про розгляд справи у його відсутності та відзив на позов не подав. А тому, суд ухвалив проводити заочний розгляд справи, у відповідності до ст. 280 ЦПК України.

Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У відповідності до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вирішуючи питання про визначення додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

При цьому коло причин, що можуть свідчити про поважність пропуску спадкоємцем строку подання заяви про прийняття спадщини, законом не визначено, а отже суд у кожному конкретному випадку з урахуванням наданих доказів та обставин справи визначає, чи є достатні підстави для визначення додаткового строку для подання такої заяви.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Смолигівською сільською радою Луцького району у Волинській області (а.с. 5).

До дня смерті ОСОБА_2 була зареєстрована та постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 , одна, що підтверджується довідкою виданою Торчинською селищною радою Луцького району Волинської області № 17 від 13.04.2021 року (а.с. 11).

Як з`ясовано судом, за свого життя ОСОБА_2 розпорядилась належним їй майном наступним чином: житловий будинок в якому вона проживала за адресою: АДРЕСА_1 , земельною ділянкою для обслуговування житлового будинку та споруд, площею 0,25 га, що розташована на території с. Сарнівка Смолигівської сільської ради Луцького р-ну Волинської обл., кадастровий номер: 0722886200:03:001:0636 та земельною ділянкою для ведення особистого селянського господарства площею 0,3169 га, що розташована на території с. Сарнівка Смолигівської сільської ради Луцького району Волинської області, кадастровий номер: 0722886200:03:001:0637, подарувала це майно ОСОБА_1 , що підтверджується відповідними договорами купівлі-продажу (а.с. 12-16).

Крім того, у власності ОСОБА_2 перебувала земельна ділянка, площею 1,93 га для ведення товарного сільськогосподарського товариства, що розташована на території Смолигівської сільської ради Луцького району Волинської області, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ВЛ № 014849 та Довідкою № 17, виданою 13.04.2021 року Торчинською селищною радою Луцького району Волинської області.

Згідно рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 20.09.2021 року задоволено позов ОСОБА_3 до Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області та визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 9-10). Вказане рішення набрало законної сили 18.11.2021 року.

Разом з тим, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 16.11.2021 року.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У відповідності до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини

Частиною 1 ст. 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Судом з`ясовано, що позивач пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, зокрема через оформлення спадкових прав спадкоємцем І черги, який помер.

Таким чином, оцінивши зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позивачу слід визначити додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини терміном 2 місяці, оскільки вона пропустила його з поважних причин, а тому вважає, що визначеного часу їй буде достатньо для подання такої заяви.

Керуючись ст. ст. 4, 7, 8, 11, 12, 13, 76, 77, 81, 83, 141, 247, 258, 259, 263, 265, 280-282 ЦПК України, ст.ст. 1222, 1261, 1269, 1270, 1272 ЦК України суд, -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном 2 (два) місяці з дня набрання законної сили даним рішенням для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом за письмовою заявою відповідачів поданою протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 18 березня 2022 року.

Суддя Луцького міськрайонного суду

Волинської області Р.М. Кихтюк

СудЛуцький міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення17.03.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу103833318
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —161/22859/21

Рішення від 17.03.2022

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Кихтюк Р. М.

Ухвала від 24.12.2021

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Кихтюк Р. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні