єдиний унікальний номер справи 531/429/22
номер провадження 2/531/252/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2022 року м. Карлівка
Карлівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Попова М.С.,
за участю секретаря - Клименко Т.М.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в місті Карлівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ланнівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом,
В С Т А Н О В И В:
22 лютого 2022 року до суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Ланнівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом, в якому просив суд визнати юридичний факт, а саме: факт родинних відносин про те, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 рідної тітки ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 1,00 га, розташованої на території Климівської сільської ради Полтавського (Карлівського) району Полтавської області у відповідності до Державного акту на землю серії ЯА № 917069.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , яка є тіткою позивача. У жовтні 2021 року позивачу сталу відомо, що ТОВ «Агро-Край» орендує земельні ділянки жителів села Климівка, а також невитребувані паї, які знаходилися у віданні Климівської сільської ради, а нині Ланнівської сільської ради на підставі договорів оренди. Серед невитребуваних паїв є і земельна ділянка, що належала ОСОБА_2 . Спадщина на даний час не оформлена. В позовній заяві ОСОБА_1 вказує, що він звернувся до нотаріуса з питань оформлення спадщини, але йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на майно. Разом з тим, з постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальних дій позивачу стало відомо, що 10.02.2000 року секретарем виконкому Климівської сільської ради було складено заповіт, згідно якого ОСОБА_2 заповіла йому, як племіннику, все належне їй майно. Однак свідоцтва про народження та актові записи, які свідчили б про те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_2 були рідними сестрами на даний час не збереглися. Тому для вирішення питання спадкування позивач змушений звернутися до суду.
09.03.2022 року позивач змінив позовні вимоги в частині визнання права власності, а саме просив визнати право власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом.
В судове засіданні позивач та його представник, не з`явилися, надіслали до суду заяву, якою підтримує заявлені позовні вимоги, з урахуванням змін, та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву якою визнає заявлені позовні вимоги та просить розглядати справу у його відсутності.
Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з`явились, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Згідно статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту права, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
Згідно ст. 315 ЦПК України, встановлення фактів, що мають юридичне значення віднесено до компетенції суду.
Суд встановив, що згідно копії свідоцтва про народження позивача ОСОБА_1 його матір`ю являється ОСОБА_3 , відомості про батька відсутні(а.с.14).
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла матір позивача ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть (а.с.15).
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла тітка позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть ( а.с.12).
Згідно роз`яснення п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.
Пункт 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказує, що суд може встановити факт родинних відносин, якщо в органах РАЦС не зберігся відповідний запис чи відмовлено в його відновленні, або ж він може бути відновлений лише на підставі рішення суду.
Враховуючи вищезазначене, а також те, що заявлені вимоги про встановлення факту родинних відносин породжують юридичні наслідки для позивача, а встановити його іншим шляхом неможливо, суд вважає, що заявлені вимоги в частині встановлення факту родинних відносин підлягають задоволенню.
Щодо визнання права власності в порядку спадкування за заповітом.
Позивач не має можливості звернутись до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв`язку із відсутністю оригіналів правовстановлюючих документів про належність майна спадкодавцеві та відсутністю документів, які підтверджували родинні відносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , являється рідною тіткою позивача ОСОБА_1 та згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку право власності на земельну ділянку площею 1,00 га кадастровий номер 5321681600:00:001:0095 належить ОСОБА_2 ( а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла тітка позивача - ОСОБА_2 , про що було видано свідоцтво про смерть (а.с. 12).
10.02.2000 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла все належне їй майно її племіннику - ОСОБА_1 , що підтверджується копією заповіту (а.с. 11).
Стаття 16 ЦК України визначає як один зі способів захисту судом цивільного права та інтересу - визнання права.
Відповідно до ст.ст.321 328 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з ст. 1218 ПК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 182 ЦК України право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації. Неможливість оформлення свідоцтва про право на спадщину позбавляє спадкоємців за законом можливості вільно розпоряджатися майном.
Відповідно до ч. 3 ст. 1296 Цивільного кодексу країни, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб ( спадкоємців).
Ст. 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент спадщини і не припинились внаслідок смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до положень ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
На підставі вищевикладеного, суд дійшов до висновків, що позивач є племінником ОСОБА_2 . Оформити право власності через нотаріальну контору позивач не має можливості, так як відсутній правовстановлюючий документ, який підтверджує право власності померлої на спадкове майно, тобто на земельну ділянку, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.141, 200, 206, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є рідним племінником ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку (пай) кадастровий номер 5321681600:00:001:0095, площею 1,00 га, розташованої на території Климівської сільської ради Карлівського району Полтавської області, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 рідної тітки ОСОБА_2 .
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги або через Карлівський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.С. Попов
Суд | Карлівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.03.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103833725 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Карлівський районний суд Полтавської області
Попов М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні