Рішення
від 03.04.2022 по справі 924/158/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"04" квітня 2022 р. Справа № 924/158/22

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлустої У.О., розглянувши справу у залі судового засідання № 305

за позовом акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" в особі Волочиського району електричних мереж, м. Волочиськ Хмельницької області

до товариства з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП", смт. Війтівці Хмельницької області

про стягнення 4366,57 грн, з яких 649,62 грн 3% річних, 3691,70 грн пені, 25,25 грн поштових витрат,

представники сторін: не з`явилися.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 28.02.2022р. відкрито провадження у справі № 924/158/22 в порядку розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Акціонерне товариство "Хмельницькобленерго" в особі Волочиського району електричних мереж звернулося з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП" про стягнення 649,62 грн 3% річних, 3691,70 грн пені, нарахованих внаслідок неналежного виконання відповідачем обов`язку зі своєчасної оплати послуг з розподілу електричної енергії, наданих на підставі договору про надання послуг з розподілу електричної енергії шляхом підписання заяви-приєднання від 07.12.2018р. Як на правову підставу позову позивач посилається на положення ст.ст. 525, 526, 530, 548, 551, 612, 625 ЦК України.

Також позивач просить суд стягнути з відповідача поштові витрати в сумі 25,25 грн на підставі фіскального чеку від 08.12.2021р.

Позивач в судове засідання не з`явився, однак у клопотанні від 23.03.2022р. просив суд розглядати справу за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач не скористався правом участі свого представника на судовому розгляді справи, відзиву на позов не подав, причин не повідомив. Ухвала суду по даній справі від 28.02.2022р. надіслана на його адресу та отримана відповідачем 15.03.2022р. про що свідчить судова повістка.

Згідно ст. 176 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому ст. 242 цього кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього кодексу.

Положеннями ст. 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення. З наведеного, відповідач є такий, що належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, проте, відзиву на позов не подав та причин неявки та неподання відзиву не повідомив.

Ст. 202 ГПК України передбачає, що суд може розглядати справу за відсутності учасника справи, якщо його було належно повідомлено, проте, він не повідомив про причин неявки або така неявка є повторною.

Згідно ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без участі відповідача та за наявними в матеріалах справи доказами.

Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.

07.12.2018р. між акціонерним товариством "Хмельницькобленерго" (оператор системи розподілу) в особі директора Волочиського РЕМ та товариством з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП" (споживач) укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 20300049, відповідно до якого цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам як послуги оператора системи розподілу. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднанням, що є додатком 1 до цього договору (п. 1.1. договору).

07.12.2018р. товариством з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП" підписано заяву-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на виконання вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України та з метою неперервного електрозабезпечення за об`єктами споживача (1 об`єкт (площадка), розташований за адресою: смт. Війтівці, вул. Героїв України, 21. У заяві-приєднанні зазначено, що договір вважається укладеним з дати підписання заяви-приєднання до договору, яка повертається споживачем на адресу учасника роздрібного ринку, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно із заявою-приєднанням, та/або з дати, указаної в заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до учасника ринку із запереченням щодо укладання договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив певний обсяг електричної енергії. Також у заяві-приєднанні визначено номер особового рахунку: 20300049.

До матеріалів справи надано додатки до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 07.12.2018р.: паспорт точки розподілу електричної енергії, складений 03.06.2019р., у якому зазначено ступінь напруги - 0,38 кВ, приєднана потужність за точкою розподілу - 2060 кВт, дозволена потужність - 2060 кВт (додаток № 2); відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії (№ лічильника 0237896, тип лічильника Нік 2303АРТ1) (додаток № 3); порядок розрахунків (додаток № 4); порядок участі споживача в графіках обмеження електроспоживання та графіках відключень (додаток № 5); акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (додаток № 6); однолінійна схема (схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача, точок їх приєднання) (додаток № 7); порядок розрахунку технологічних витрат електроенергії в мережах споживача (додаток № 8); звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць (додаток № 10).

Згідно з п. 2.1. договору оператор системи розподілу надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього Договору (далі - Додаток № 2 "Паспорт точки розподілу електричної енергії"), та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу.

За умовами п. 2.3. договору споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та інші послуги оператора системи розподілу згідно з додатком 4 до цього договору (далі - Додаток № 4 "Порядок розрахунків").

Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається оператором системи розподілу та споживається споживачем на межі балансової належності об`єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього договору (п. 3.1. договору).

Відповідно до п. 3.4. договору споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати постачальнику послуг комерційного обліку (оператору системи розподілу) звіт згідно додатку 10 до цього договору (далі - Додаток № 10 "Звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць (за електропостачальниками)"). При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.

Визначений обсяг розподіленої (спожитої) електричної енергії за підсумками розрахункового місяця передається Адміністратору комерційного обліку у встановленому Кодексом комерційного обліку порядку для включення в місячний баланс електричної енергії ОЕС України і є підставою для його використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником. За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії вони підлягають урегулюванню відповідно до Кодексу комерційного обліку або в судовому порядку. До вирішення цього питання величина обсягу розподіленої та спожитої електричної енергії встановлюється відповідно до даних оператора системи розподілу (п. 3.5. договору).

Пунктом 5.1. договору передбачено, що ціною цього договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача зазначені в Паспорті точки (точок) розподілу (площадок вимірювання) за об`єктом споживача згідно Додатку № 2 "Паспорт точки розподілу електричної енергії".

Оплата послуг з розподілу електричної енергії за цим договором здійснюється на поточний рахунок оператора системи розподілу (п. 5.2. договору).

Згідно з п. 5.3. договору тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 до цього договору (Додаток № 4 "Порядок розрахунків").

Споживач оплачує послугу з розподілу електричної енергії оператору системи розподілу якщо згідно з умовами договору про постачання електричної енергії споживачу (крім постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг або "останньої надії") споживач забезпечує оплату послуги з розподілу електричної енергії, або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу електричної енергії оператору системи розподілу якщо згідно з умовами договору про постачання електричної енергії споживачу оплату послуги з розподілу електричної енергії забезпечує постачальник (п. 5.4 договору).

У п. 5.6. договору зазначено, що отримання споживачем рахунку на оплату послуги з розподілу електричної енергії, за вибором споживача може здійснюватись в один із таких способів:

через особистий кабінет споживача на офіційному веб-сайті оператора системи розподілу;

на електронну адресу (E-Mail) вказану cпоживачем;

за особистим (безпосереднім) зверненням споживача (його представника) до центру обслуговування споживачів оператора системи розподілу.

У разі відсутності здійснення споживачем вибору щодо способу отримання рахунку на оплату послуги з розподілу електричної енергії, рахунок на оплату послуги з розподілу електричної енергії вважається отриманим споживачем, якщо оператором системи розподілу чи електропостачальником запроваджено можливість створення-особистого кабінету споживача на їх офіційних веб-сайтах, через які надано доступ до інформації про рахунок на оплату послуги з розподілу електричної енергії у доступному для перегляду та завантаженні форматі.

У будь-якому разі рахунок на оплату послуги з розподілу електричної енергії споживач може отримати в роздрукованій формі на першу вимогу при зверненні до центру обслуговування споживачів.

Оператор системи розподілу зобов`язується, зокрема: виконувати умови цього договору; здійснювати розподіл електричної енергії споживачу, із дотриманням показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; надавати споживачу інформацію про послуги, пов`язані з розподілом електричної енергії, та про терміни обмежень і відключень; надавати споживачу інформацію про зміну тарифу (ціни) на послугу з розподілу електричної енергії не пізніше ніж за 20 днів до введення її в дію (п. 6.1 договору).

Згідно з п. 6.2 договору споживач зобов`язується, зокрема: виконувати умови цього договору; у разі здійснення оплати за послугу з розподілу електричної енергії безпосередньо оператору системи розподілу здійснювати таку оплату у терміни передбачені додатком 4 до цього договору (Додаток № 4 "Порядок розрахунків").

Відповідно до п. 7.1 договору оператор системи розподілу має право, з-поміж іншого: на отримання від споживача своєчасної оплати за надання послуги з розподілу електричної енергії у разі, якщо умовами глави 5 цього договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу електричної енергії споживач здійснює безпосередньо оператору системи розподілу та на отримання своєчасної оплати за надання послуги з розподілу електричної енергії від постачальника у разі, якщо умовами глави 5 цього договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу електричної енергії оператору системи розподілу здійснює постачальник.

Споживач має право, зокрема: отримувати якісні послуги з розподілу електричної енергії; отримувати електричну енергію належної якості згідно з умовами договору та стандартами якості електричної енергії; подавати оператору системи розподілу звернення, скарги та претензії, зокрема щодо якості електропостачання та якості електричної енергії, та отримувати в установленому законодавством порядку вмотивовані відповіді або повідомлення про заходи щодо усунення оператором системи розподілу причин скарги (п. 7.2 договору).

Згідно з п. 8.5 договору за внесення платежів, передбачених цим договором, з порушенням термінів, визначених додатком 4 до цього договору (Додаток № 4 "Порядок розрахунків"), у разі якщо главою 5 цього договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу електричної енергії здійснює споживач безпосередньо оператору системи розподілу, споживач сплачує оператору системи розподілу пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається у розрахунковому документі окремим рядком.

За умовами п. 11.1 договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору, але не раніше ніж з 01 січня 2019 року і діє до кінця календарного року, в якому набрав чинність, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Усі додатки, зміни та доповнення до цього договору оформлюються сторонами письмово в паперовій формі, підписуються уповноваженими особами обох сторін (п. 12.2. договору).

Акціонерним товариством "Хмельницькобленерго" (оператор системи розподілу) в особі директора Волочиського РЕМ та товариством з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП" (споживач) укладено додаткову угоду № 20300049/1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 20300049, якою сторонами внесено зміни до розділу 13 "Реквізити оператора системи".

Додатком № 4 до договору "Порядок розрахунків" передбачено, що сторони у цьому договорі вважають розрахунковим періодом (розрахунковим місяцем) - період часу, що дорівнює календарному місяцю, в якому споживачу надаються послуги з розподілу електричної енергії та інші послуги, за який визначається обсяг розподіленої електричної енергії, величина потужності та здійснюються відповідні розрахунки (п. 1 додатку 4).

Згідно з п. 2 додатку 4 споживач, в разі вибору самостійного здійснення оплати за послуги з розподілу електричної енергії оператору системи розподілу, до 1 числа розрахункового періоду здійснює 100% оплату вартості послуг з розподілу електричної енергії за обсяги очікуваного споживання електричної енергії в розрахунковому періоді, вказані в додатку 11 до цього договору. За дату оплати приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок оператора системи розподілу.

Ціна на послуги з розподілу електричної енергії затверджується Регулятором та розміщується на офіційному веб-сайті оператора системи розподіл https://www.hoe.com.ua, в засобах масової інформації, у сервісних центрах оператора системи розподілу.

Відповідно до п. 3 додатку 4 не пізніше 5 числа місяця, наступного за розрахунковим, оператор системи розподілу надає споживачу рахунок на оплату фактично наданих послуг з розподілу електричної енергії у розрахунковому періоді та, в разі виникнення у споживача обов`язку здійснювати оплату послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії, рахунок за надані послуги з компенсації перетікань реактивної електричної енергії згідно договору про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії, що є додатком № 12 до цього договору.

Якщо фактичний обсяг розподіленої електричної енергії виявиться більшим ніж очікуваний, різниця між сумою попередньої оплати та вартістю фактично розподіленої електричної енергії має бути сплачена споживачем протягом 5-ти банківських днів з дня отримання рахунку за фактично надані послуги з розподілу електричної енергії у розрахунковому періоді.

Якщо обсяг оплачених у відповідності до п. 2 цього додатку коштів, перевищив вартість фактично наданих послуг з розподілу електричної енергії в розрахунковому періоді, та у разі відсутності заборгованості у споживача перед оператором системи розподілу, надлишково оплачені кошти зараховуються в рахунок оплати наступного розрахункового періоду. Оплачені споживачем кошти за надання послуг з розподілу електричної енергії оператором системи розподілу зараховуються за відповідний розрахунковий період, вказаний у платіжному документі, а при відсутності такої вказівки, або переплаті в поточному місяці, оператор системи розподілу має право зарахувати такі кошти в рахунок погашення заборгованості споживача з найдавнішим терміном (строком) її виникнення.

У разі зміни ціни (тарифу) на послуги з розподілу електричної енергії, оплата заборгованості проводиться за цінами, що діяли у період, за який сплачується борг.

При порушенні встановленого п. 2 цього додатку строку оплати вартості послуг з розподілу електричної енергії, споживач сплачує пеню відповідно до п. 8.5 договору та заборгованість з врахуванням індексу інфляції і 3% річних у встановленому законодавством України порядку.

03.06.2019р. між акціонерним товариством "Хмельницькобленерго" (оператор системи розподілу) в особі директора Волочиського РЕМ та товариством з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП" (споживач) укладено договір про надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії, відповідно до п. 1 якого оператор системи розподілу надає споживачу послуги з компенсації перетікань реактивної електричної енергії, а споживач здійснює оплату за надані на межі балансової належності електромереж послуги згідно з умовами цього договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами.

Відповідно до п. 2 договору споживач зобов`язується здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії на межі балансової належності електромереж згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (додаток 1 до цього договору).

Згідно п. 4.1. договору вимірювання та облік активної та реактивної електричної енергії у споживача, струмоприймачі якого приєднані до електричних мереж оператора системи розподілу, здійснюється згідно з вимогами Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. № 311 (ККОЕЕ), та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312 (ПРРЕЕ).

На підставі показів засобів вимірювальної техніки електричної енергії у терміни (строки), передбачені договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії вимірювальної техніки електричної енергії, споживачем та оператором системи розподілу оформлюються такі документи: акт про обсяг переданої споживачу електричної енергії; акт результатів замірів електричної потужності (п. 4.2. договору).

У відповідності до п. 4.4. договору розрахунковим вважається період з 1 числа розрахункового місяця до такого ж числа наступного місяця.

Як передбачено п. 4.5. договору, розрахунок плати за перетікання реактивної електричної енергії на межі балансової належності електричних мереж здійснюється відповідно до Методики та оформляється згідно з додатком 1 до цього договору.

Цей договір укладається строком на один рік, набирає чинності з дня його підписання та вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку одна із сторін не повідомить іншу про відмову від цього договору або його перегляд. Договір може бути розірвано і в інший термін (строк) за ініціативою будь-якої із сторін у порядку, встановленому чинним законодавством.

Згідно п. 4 додатку 1 до договору від 03.06.2019р. (порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії) плата за споживання і генерацію реактивної електроенергії об`єкта споживача за розрахунковий період (П) визначається згідно з порядком, встановленим Методикою: П=П1 + П2 - П3, де П1 - основна плата за перетікання реактивної електроенергії; П2 - надбавка за недостатнє оснащення електричної мережі споживача засобами компенсації реактивної потужності (КРП) грн; П3 - знижка плати у разі залучення споживача до регулювання балансу реактивної потужності (електроенергії), грн.

Відповідно до п. 16 додатку 1 за підсумками розрахункового періоду оператор системи розподілу надає споживачу розрахункові документи на оплату за надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії.

Оплата рахунків за надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії здійснюється споживачем на протязі 5-ти банківських днів з дня отримання (формування) рахунків, але не пізніше останнього банківського дня поточного місяця.

За дату оплати рахунка приймається дата зарахування коштів на поточний рахунок оператора системи розподілу.

Позивачем виставлено відповідачу рахунки-фактури на оплату послуг з розподілу електричної енергії: № 20300049 від 31.10.2021р. на суму 60355,36 грн, № 20300049 від 30.11.2021р. на суму 338898,40 грн.

Відповідно до інформації з електронної бази Волочиського РЕМ акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" відповідачем здійснювались оплати за розподіл електричної енергії, а саме: 13.10.2021р. - 39231,52 грн, 03.11.2021р. - 24507,00 грн, 23.11.2021р. - 100000,00 грн, 25.11.2021р. - 150000,00 грн, 26.11.2021р. - 100000,00 грн.

Згідно акта звірки розрахунків між Волочиським РЕМ та ТОВ "Агротек-ХПП" (односторонній) станом на 01.12.2021р. сальдо становило 35810,46 грн.

Волочиським РЕМ акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" надіслано товариству з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП" претензію № 1067 від 08.12.2021р., у якій пропонувалося перерахувати Волочиському РЕМ пеню та 3% річних в сумі 4341,32 грн щодо нарахувань за жовтень та листопад 2021 року.

Крім того, в матеріалах справи наявна копії: статуту товариства з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП", затвердженого протоколом загальних збрів учасників товариства № 2 від 16.04.2007р.; свідоцтва про право власності на нерухоме майно (комплекс) від 26.04.2007р. № 29.

З огляду на невчасну сплату відповідачем вартості послуг з розподілу електричної енергії відповідно до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання від 07.12.2018р., позивач заявив до стягнення з відповідача 649,62 грн 3% річних, 3691,70 грн пені, а також просить стягнути поштові витрати в сумі 25,25 грн.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів (визнання більш вірогідними), аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Згідно з ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Положеннями ч. 1 ст. 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

З матеріалів справи слідує, що правовідносини між сторонами виникли на підставі договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Взаємовідносини учасників ринку електричної енергії регулюються, зокрема Законом України "Про ринок електричної енергії", Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. № 310, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312.

За визначенням Закону України "Про ринок електричної енергії" розподіл електричної енергії - це транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (ст. 1 Закону).

Відповідно до ст.ст. 45, 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на недискримінаційних засадах відповідно до цього Закону, кодексу систем розподілу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.

Відповідно до ч. 1 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).

Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України).

У ч. 4 ст. 179 ГК України зазначено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.

Пунктом 11.1.7 Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП 14.03.2018р. № 310, визначено, що договір про надання послуг з розподілу електричної енергії має бути укладений по усіх точках приєднання електроустановок Користувача на території відповідного ОСР, а також по точках приєднання споживачів, електроустановки яких приєднані до електричних мереж інших власників, які не є ОСР або ОМСР.

Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії укладається між, в тому числі, ОСР та споживачем (п. 11.2.1 Кодексу систем розподілу).

За змістом п. 11.2.2 Кодексу систем розподілу договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між ОСР та споживачем та Договір про надання послуг з розподілу електричної енергії між ОСР та електропостачальником укладаються відповідно до умов Правил роздрібного ринку електричної енергії.

Пунктом 2 постанови НКРЕКП від 14.03.2018р. № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (в редакції від 14.03.2018р.) передбачено, що укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.

Згідно з п. 1.2.15 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - Правила), для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами.

Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу (п. 2.1.4 Правил).

Типовий договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії викладений у додатку 4 до Правил роздрібного ринку електричної енергії.

З матеріалів справи слідує про приєднання відповідача до умов публічного договору про надання послуг з розподілу електричної енергії згідно заяви-приєднання від 07.12.2018р.

Положеннями ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Згідно зі ст. 46 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи розподілу, зокрема забезпечує недискримінаційний доступ до системи розподілу; надає послуги з розподілу електричної енергії з дотриманням встановлених показників якості надання послуг. При цьому має право, з-поміж іншого, своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з розподілу електричної енергії та інші послуги, надані на ринку електричної енергії.

За приписами ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтями 526 Цивільного кодексу України, 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України, ч. 7 ст. 193 ГК України).

Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Умовами укладеного сторонами договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії передбачено, що споживач зобов`язується у разі здійснення оплати за послугу з розподілу електричної енергії безпосередньо оператору системи розподілу здійснювати таку оплату у терміни, передбачені додатком 4 до цього Договору (Додаток №4 "Порядок розрахунків").

Так, у додатку № 4 до договору передбачено, що сторони у цьому договорі вважають розрахунковим періодом (розрахунковим місяцем) - період часу, що споживач, в разі вибору самостійного здійснення оплати за послуги з розподілу електричної енергії оператору системи розподілу, до 1 числа розрахункового періоду здійснює 100% оплату вартості послуг з розподілу електричної енергії за обсяги очікуваного споживання електричної енергії в розрахунковому періоді, вказані в додатку 11 до цього договору. Оплачені споживачем кошти за надання послуг з розподілу електричної енергії Оператором системи розподілу зараховуються за відповідний розрахунковий період, вказаний у платіжному документі, а при відсутності такої вказівки, або переплаті в поточному місяці, оператор системи розподілу має право зарахувати такі кошти в рахунок погашення заборгованості споживача з найдавнішим терміном (строком) її виникнення.

З матеріалів справи убачається, що відповідач користувався послугами з розподілу електричної енергії на підставі виставлених відповідачу рахунків та проводив оплату останніх згідно з наданою у матеріали справи інформацією з електронної бази Волочиського РЕМ акціонерного товариства "Хмельницькобленерго".

Разом з тим, відповідачем послуги з розподілу електричної енергії, спожиті протягом жовтня-листопада 2021 року частково сплачувались із порушенням строку, встановленого додатком № 4 до договору. З огляду на зазначене позивачем згідно зі ст. 625 Цивільного кодексу України було нараховано відповідачу 3% річних у розмірі 649,62 грн (за жовтень 2021р. - 38,41 грн, за листопад 2021р. - 611,21 грн).

Згідно зі ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Слід зазначити, що передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Суд, перевіривши в системі "Законодавство" надані позивачем розрахунки 3% річних із врахуванням здійснених відповідачем проплат, вважає такі розрахунки правомірними та здійсненими в можливих межах (за період з 01.10.2021р. по 12.10.2021р. на суму боргу 39029,66 грн = 38,50 грн; за період з 01.11.2021р. по 02.11.2021р. на суму 338696,54 грн = 55,68 грн; за період з 03.11.2021р. по 22.11.2021р. на суму 314189,54 грн = 516,48 грн; за період з 23.11.2021р. по 24.11.2021р. на суму 214189,54 грн = 35,21 грн; за період 25.11.2021р. на суму 64189,54 грн = 5,28 грн), а тому позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 649,62 грн підлягають задоволенню. Доказів, які би спростовували зазначене, суду не подано.

Також позивач просить стягнути з відповідача 3691,70 грн пені (за жовтень 2021р. - 218,25 грн, за листопад 2021р. - 3473,45 грн).

Так, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Виходячи із змісту ст.ст. 546, 548 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися у відповідності до закону або умов договору, зокрема, неустойкою, яку боржник повинен сплатити у разі порушення зобов`язання.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 551 Цивільного кодексу України предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме і нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Статтею 230 ГК України передбачено обов`язок учасника господарських відносин сплатити неустойку, штраф, пеню у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

При цьому штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

У п. 8.5 договору сторони погодили, що за внесення платежів, передбачених цим договором, з порушенням термінів, визначених додатком 4 до цього договору (Додаток № 4 "Порядок розрахунків"), у разі якщо главою 5 цього договору передбачено, що оплату за послугу з розподілу електричної енергії здійснює споживач безпосередньо оператору системи розподілу, споживач сплачує оператору системи розподілу пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.

За умовами додатку № 4 до договору при порушенні встановленого п. 2 цього додатку строку оплати вартості послуг з розподілу електричної енергії, споживач сплачує пеню відповідно до п. 8.5 договору та заборгованість з врахуванням індексу інфляції і 3% річних у встановленому законодавством України порядку.

Беручи до уваги те, що відповідачем оплата послуг з розподілу електричної енергії здійснювалась з порушенням передбаченого договором строку, суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача на отримання своєчасної оплати вартості послуг з розподілу та наявність у останнього визначеного договором права на нарахування у зв`язку з таким порушенням пені у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України за кожний день прострочення платежу (п. 8.5 договору) та, відповідно, права вимагати її стягнення з відповідача.

Суд, перевіривши в системі "Законодавство" надані позивачем розрахунки пені, дійшов висновку, що правомірною до стягнення є пеня у розмірі 3689,76 грн (за період з 01.10.2021р. по 12.10.2021р. на суму боргу 39029,66 грн = 218,14 грн; за період з 01.11.2021р. по 02.11.2021р. на суму 338696,54 грн = 315,50 грн; за період з 03.11.2021р. по 22.11.2021р. на суму 314189,54 грн = 2926,70 грн; за період з 23.11.2021р. по 24.11.2021р. на суму 214189,54 грн = 199,52 грн; за період 25.11.2021р. на суму 64189,54 грн = 29,90 грн). У задоволенні 1,94 грн пені суд відмовляє з підстав необґрунтованості.

Щодо стягнення з відповідача поштових витрат судом зазначається наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Частиною 3 ст. 128 ГПК України унормовано, що у випадках, коли сума витрат пов`язаних з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів та вчиненням інших дій, пов`язаних з розглядом справи чи підготовкою до її розгляду, повністю не була сплачена учасниками справи попередньо або в порядку забезпечення судових витрат, суд стягує ці суми зі сторони, визначеної судом відповідно до правил про розподіл судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Частиною 4 ст. 128 ГПК України граничний розмір компенсації витрат, пов`язаних з проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В ч. 8 ст. 129 ГПК України зазначено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Постановою Кабінету Міністрів України № 590 від 27.04.2006р. "Про граничні розміри компенсації витрат, пов`язаних з розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ, і порядок їх компенсації за рахунок держави" затверджено граничні розміри компенсації витрат, пов`язаних з розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ згідно з додатком.

Відповідно до додатку до зазначеної постанови "Граничні розміри компенсації витрат, пов`язаних з розглядом цивільних, адміністративних та господарських справ" у господарських справах компенсуються витрати пов`язані з проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням та вчиненням інших дій, необхідних для розгляду справи, які не можуть перевищувати 50 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за сукупність дій, необхідних для розгляду справи.

Так, зазначена постанова Уряду регулює два окремих питання: граничні розміри компенсації витрат в судах різних юрисдикцій та порядок компенсацій витрат за рахунок держави.

Господарський процесуальний кодекс України не містить переліку витрат пов`язаних з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

З огляду на судову практику, суд вважає, що до таких витрат слід віднести, наприклад, витрати, пов`язані з отриманням висновку спеціаліста до подання позову (підготовка справи до розгляду), направлення адвокатських запитів з метою отримання відомостей, що мають значення для справи, вчинення інших дій з метою отримання доказів в межах підготовки справи до розгляду.

Крім того, представником позивача не надано суду підтвердження факту понесених зазначених судових витрат.

Враховуючи викладене та зважаючи, що відшкодування поштових витрат діючим господарським законодавством України та укладеним між сторонами договором не передбачено, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в частині стягнення поштових витрат у розмірі 25,25 грн.

Отже, з урахуванням викладеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позову та стягнення з відповідача 649,62 грн 3% річних та 3689,76 грн пені. У задоволенні 1,94 грн пені та 25,25 грн поштових витрат відмовити.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам (99,38%).

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 231, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

позов акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" в особі Волочиського району електричних мереж, м. Волочиськ Хмельницької області до товариства з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП", смт. Війтівці Хмельницької області про стягнення 4366,57 грн, з яких 649,62 грн 3% річних, 3691,70 грн пені, 25,25 грн поштових витрат задовольнити частково.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Агротек-ХПП" (Хмельницька область, смт. Війтівці, вул. Героїв України, 21, ідентифікаційний код 34708115) на користь акціонерного товариства "Хмельницькобленерго" в особі Волочиського району електричних мереж (Хмельницька область м. Волочиськ, вул. Копачівська, 2 А, ідентифікаційний код 22764755) 649,62 грн (шістсот сорок дев`ять гривень 62 коп.) 3% річних, 3689,76 грн (три тисячі шістсот вісімдесят дев`ять гривень 76 коп.) пені, 2465,62 грн (дві тисячі чотириста шістдесят п`ять гривень 62 коп.) витрат на оплату судового збору.

Видати наказ.

У решті позову в частині стягнення 1,94 грн пені та 25,25 грн поштових витрат відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 04.04.2022 року.

Суддя С.В. Заверуха

Віддрук. 2 прим.:

1 - до справи;

2 - відповідачу (Хмельницька обл., Хмельницький р-н, смт. Війтівці, вул. Героїв України, 21) - рекоменд. з повід.

Електронні адреси:

позивача - vl.rem@hoe.com.ua

відповідача - agrotek-hpp@ukr.net

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення03.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103836865
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —924/158/22

Рішення від 03.04.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

Ухвала від 27.02.2022

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Заверуха С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні