ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"29" березня 2022 р.Cправа № 902/1295/21
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Паливно процесинговий центр" (вул. О. Мишуги, 10, оф. 214, м. Київ, 02141)
до: Приватного підприємства "Топаз - Транс" (вул. Примакова, 72-А, м. Вінниця, 21100)
про стягнення 28387,67 грн
Суддя Яремчук Ю.О.
Секретар судового засідання Гнатик Є.Б.
позивача: Брижатий С.В.
відповідача: не з`явився
В С Т А Н О В И В :
24.12.2021 р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Паливно процесинговий центр" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Приватного підприємства "Топаз - Транс" про стягнення 28 387,67 грн.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали позовної заяви (з присвоєним єдиним унікальним номером судової справи № 902/1295/21) передано на розгляд судді Яремчуку Ю.О.
Ухвалою суду від 29.12.2021 р. відкрито провадження у справі № 902/1295/21. Визначено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 25.01.2022 р.
На визначену дату судом в судове засідання представники сторін не з`явились, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлені ухвалою суду від 29.12.2021 р.
Ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 01.03.2022р.
На визначену дату судом в судове засідання представники сторін не з`явились.
Ухвалою суду від 01.03.2022 р. повідомлено учасників справи про розгляд справи по суті, що відбудеться 29.03.2022 р.
На визначену дату судом в судове засідання з`явився представник позивача.
Представник відповідач не з`явився, про дату час та місце судового засідання належним чином повідомлений, про що свідчить поштове повідомлення № 2101803492687, яке наявне в матеріалах справи.
Статтею 42 Господарського процесуального кодексу України визначено права та обов`язки учасників судового процесу, зокрема учасники справи зобов`язані: виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази тощо.
Крім того, частиною 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Також суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 р. (Закон України від 17.07.1997 р. № 475/97 - ВР), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Перебіг строків судового розгляду у цивільних справах починається з часу надходження позовної заяви до суду, а закінчується ухваленням остаточного рішення у справі, якщо воно не на користь особи (справа "Скопелліті проти Італії" від 23.11.1993 р.), або виконанням рішення, ухваленого на користь особи (справа "Папахелас проти Греції" від 25.03.1999 р.).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду неефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (параграфи 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 р. у справі "Смірнова проти України").
Суд нагадує, що роль національних суддів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (51 рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 р. у справі "Красношапка проти України").
Суд нагадує, що це роль національних судів організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (див.рішення Суду у справі Шульга проти України, no. 16652/04, від 02.12.2010).
До того ж організація провадження таким чином, щоб воно було швидким та ефективним, є завданням саме національних судів (див. рішення Суду у справі Білий проти України, no. 14475/03, від 21.10.2010).
Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України, ч.2 ст.178 ГПК України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Згідно із ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи положення ст.ст.13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами і документами без явки в судове засідання відповідача.
Будь-яких письмових заяв і клопотань щодо відкладення розгляду справи, а також відзиву на позовну заяву, на день розгляду справи від відповідача до суду не надійшло.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, судом встановлено наступне.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем стверджується, що 01.07.2020 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Паливно Процесинговий Центр» та Приватним підприємством «ТОПАЗ-ТРАНС» було укладено договори № 437 та 437/1 (далі - договори).
На виконання умов вказаних договорів позивачем були надані послуги по заправці автотранспорту відповідача, натомість відповідач порушив умови договору та в порушення умов договору не здійснив розрахунки за надані послуги, що і слугувало підставою звернення позивача з позовом до суду.
Із наявних доказів в матеріалах справи судом встановлено наступне: 01.07.2020 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Паливно Процесинговий Центр» та Приватним підприємством «ТОПАЗ-ТРАНС» було укладено договори № 437 та 437/1 (договори).
Між сторонами умовами укладених договорів було погоджено, що Постачальник, відповідно до умов договору, зобов`язується надавати Покупцеві Пластикові карти "ARІS" і забезпечувати Покупцеві поставку Товарів та Послуг на станції, через Систему "ARIS", з використанням Покупцем пластикових карт "ARIS". Місцем поставки Товарів і надання Послуг є територія в межах митної території України. Покупець зобов`язується прийняти поставлені йому Товари та Послуги, і своєчасно, відповідно до умов договору та додатків до нього, оплатити їх вартість Постачальнику. Найменування і асортимент Товарів і Послуг, які Постачальник зобов`язується поставити Покупцю, визначаються на підставі заявки Покупця і прописуються на магнітній смузі Пластикової карти "ARIS". Умови поставки Товарів і Послуг, їх вартість, термін оплати вказуються в додатках до договору, які є його невід`ємною частиною (розділ 2 договорів).
Відповідно до пункту 5.1. договору вартість поставлених Покупцеві на станціях Системи "ARIS Товарів і Послуг визначається на підставі діючої на Станції ціни з урахуванням умов, передбачених в Протоколах, які є невід`ємною частиною цього Договору. Ціна поставлених Покупцеві на станціях Системи "ARIS" Товарів і Послуг фіксується в платіжної квитанції - чеку, виданому Пост-терміналом.
Згідно із пунктами 5.2. -5.10 договору фактом підтвердження поставки Покупцю Товарів і Послуг є чек встановленої форми або реєстр електронних записів про транзакції, роздрукований з сервера Постачальника, завірений його печаткою і підписом.
У разі відсутності ціни платіжної квитанції (чеку), ціна Станції визначається згідно прейскуранта цін, що знаходиться на офіційному сайті "ARIS"
Прийняттям умов оплати і ціни Покупцем вважається факт початку отримання Товарів та Послуг автотранспортом Покупця на станції Системи "ARIS".
Розрахунки за поставлені Покупцю на станції Системи "ARIS" Товари і Послуги виробляються в національній валюті України-гривні, шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Постачальника.
Знижки надаються Покупцеві за умови виконання ним своїх зобов`язань, встановлених Договором, на підставі Протоколу погодження умов розрахунків, що є невід`ємною частиною цього Договору
Термін, протягом якого Покупець оплачує вартість поставлених йому Товарів і наданих Послуг, вказується в Протоколі узгодження умов розрахунків. Покупець має право вносити передоплату, при цьому в призначенні платежу вказується номер і дата договору
У разі втрати чека, документом, що підтверджує факт поставки Товару та Послуг, є електронний запис про транзакції на сервері Постачальника.
Датою оплати Покупцем є дата зарахування коштів на розрахунковий рахунок Постачальника. Вартість банківських послуг з перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника покриває Покупець.
Ціна Договору складається з вартості товару та послуг за всіма видатковими накладними та актами, поставленими відповідно даного договору.
Як слідує з матеріалів справи згідно умов укладених договорів Товариство з обмеженою відповідальністю "Паливно просесинговий центр" зобов`язувалось надати послуги по заправці автотранспорту ПП «ТОПАЗ-ТРАНС» при пред`явленні пластикових карток як в межах так і за межами території України, а також забезпечувати проїзд по платним дорогам, а останній зобов`язався проводити оплату наданих послуг.
На виконання умов договорів передбачених п. 2.1.1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Паливно просесинговий центр" передало, а ПП «ТОПАЗ-ТРАНС» прийняло в користування пластикові картки, за якими надаються послуги по заправці автотранспорту.
Даний факт підтверджується актом ідентифікації пластикових карт від 01.10.2020 р., який обопільно підписаний сторонами та скріплений печатками останніх (а.с. 40 т.1).
Згідно Протоколів № 1 погодження умов розрахунків під час обслуговування з пластикових карт «ARIS» укладених Договорів від 01.07.2020 р. ТОВ ПП «ТОПАЗ-ТРАНС» зобов`язався сплачувати вартість послуг на умовах 7 (семи) календарних днів з моменту виставлення рахунку.
Згідно Протоколів № 2 погодження умов розрахунків під час обслуговування з пластикових карт «ARIS» укладених Договорів від 09.11.2020 р. ТОВ ПП «ТОПАЗ-ТРАНС» зобов`язався сплачувати починаючи з 09.11.2020 р., вартість послуг на умовах 10 (десяти) календарних днів з моменту виставлення рахунку.
Згідно Протоколів № 3 погодження умов розрахунків під час обслуговування з пластикових карт «AR1S» укладених Договорів від 18.02.2021 р. ТОВ ПП «ТОПАЗ-ТРАНС» зобов`язався сплачувати починаючи з 18.02.2021р., вартість послуг на умовах 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з моменту виставлення рахунку.
Судом встановлено, що факт надання послуг підтверджується актами наданих послуг та актами постачання товарів з 31.10.2020 р. по 30.04.2021 р., які обопільно підписані між сторонами та скріплені печатками сторін.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем були виставлені рахунки відповідачу на оплату за надані послуги, натомість останнім не було здійснено вчасно розрахунків, наслідок чого в останнього виникла заборгованість по нарахованим штрафним санкціям, а саме:
по рахунку № 000005865 від 16.03.2021 р., що був вручений відповідачу 17.03.2021 р. на суму 29232,00 грн, та був оплачений 08.04.2021р., з простроченням строку для оплати в кількості 8 днів, внаслідок чого нараховано пеню в розмірі 83,29 грн, 3% річних в розмірі 19,22 грн, інфляційні витрати: 00.00 грн.
по рахунку № 000006151 від 23.03.2021 р., що був вручений відповідачу 24.03.2021 р. на суму 18105,50 грн, та був оплачений 20.04.2021р., з простроченням строку для оплати в кількості 13 днів, внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 88,79 грн, 3% річних в розмірі 19,35 грн, інфляційні витрати: 126,74 грн.
по рахунку № 000006523 від 30.03.2021 р., що був вручений відповідачу 31.03.2021 р. на суму 23135,00 грн, та був оплачений 02.07.2021 р. з простроченням строку для оплати в кількості 79 днів, внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 749,83 грн, 3% річних в розмірі 152,22 грн, інфляційні витрати: 512.00 грн.
по рахунку № 000006668 від 06.04.2021 р., що був вручений відповідачу 07.04.2021 р. на суму 3638,70 грн, та був оплачений 01.06.2021 р. з простроченням строку для оплати в кількості 41 днів, внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 61,31 грн, 3% річних в розмірі 12,26 грн, інфляційні витрати: 47,30 грн.
по рахунку № 000006913 від 31.03.2021 р., що був вручений відповідачу 09.04.2021 р. на суму 5020,00 грн, та був оплачений 30.04.2021 р., з простроченням строку для оплати в кількості 7 днів, внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 14,44 грн, 3% річних в розмірі 2,89 грн, інфляційні витрати: 00,00 грн.
по рахунку № 000007108 від 13.04.2021 р., що був вручений відповідачу 14.04.2021 р. на суму 63636,90 грн , та був частково оплачений 29.07.2021р. першою частиною в сумі 21000,00 грн, з простроченням строку для оплати в кількості 92 день. відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 2418,20 грн, 3% річних в розмірі 481,20 грн, інфляційні витрати: 1020,80 грн.
по рахунку № 000007108 від 13.04.2021 р., (недоплачена частина 42636,90 грн.) що була частково оплачена другою частиною 05.08.2021р в сумі 21000,00 грн. з простроченням строку для оплати в кількості 8 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 149,52 грн, 3% річних в розмірі 28,04 грн, інфляційні витрати: 00,00 грн.
по рахунку № 000007108 від 13.04.2021 року, (недоплачена частина 21636,90 ГРН.) що була оплачена третьою частиною 16.08.2021 р. з простроченням строку для оплати в кількості 12 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 113,82 грн., 3% річних в розмірі 21,34 грн, інфляційні витрати: 00,00 грн.
по рахунку № 000007406 від 20.04.2021 р., що був вручений відповідачу 21.04.2021 року на суму 2999,00 грн та був оплачений 12.07.2021 р. з простроченням строку для оплати в кількості 68 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 83.81 грн, 3% річних в розмірі 16,76 грн, інфляційні витрати: 45.06 грн.
по рахунку № 000006152 від 23.03.2021 р., що був вручений відповідачу 24.03.2021 р. на суму 147 854,30 грн та був частково оплачений 14.04.2021 р. першою частиною в сумі 100 000,00 грн (70 000,00 грн. та 30 000,00 грн одним днем), з простроченням строку для оплати в кількості 7 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 368,62 грн, 3% річних в розмірі 85,07 грн, інфляційні витрати: 00,00 грн.
по рахунку № 000006152 від 23.03.2021 р., що був вручений відповідачу 24.03.2021 р. (недоплачена частина в сумі 47854,30 грн,) та був частково оплачений 21.04.2021 р. другою частиною в сумі 20000,00 грн з простроченням строку для оплати в кількості 8 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 152,08 грн, 3% річних в розмірі 31,47 грн, інфляційні витрати: 344,98 грн.
по рахунку № 000006152 від 23.03.2021 року, що був вручений відповідачу 24.03.2021 р. залишок 27 854,30 грн та був оплачений 22.04.2021 р. третьою частиною з простроченням строку для оплати в кількості 2 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 22,89 грн., 3% річних в розмірі 4,58 грн., інфляційні витрати: 00.00 грн.
по рахунку № 000006524 від 30.03.2021 р., що був вручений відповідачу 31.03.2021 р. на суму 68231,09 грн., та був частково оплачений 07.05.2021 першою частиною в сумі 23000,00 грн з простроченням строку для оплати в кількості 23 днів, відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 641,19 грн, 3% річних в розмірі 128,98 грн, інфляційні витрати: 477,62 грн.
по рахунку № 000006524 від 30.03.2021 р., що був вручений відповідачу 31.03.2021 р. (недоплачена частина в сумі 45231,09 грн,) та був частково оплачений в сумі 23000,00 грн, другою частиною 13.05.2021 р. з простроченням строку для оплати в кількості 7 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 130,12 грн, 3% річних в розмірі 26,02 грн, інфляційні витрати: 00,00 гри.
по рахунку № 000006524 від 30.03.2021 р., що був вручений відповідачу 31.03.2021 р. залишок 22231,09 грн, та був оплачений третьою частиною 21.05.2021 з простроченням строку для оплати в кількості 9 днів, Відповідачу нараховуються наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 82,22 грн., 3% річних в розмірі 16,44 грн., інфляційні витрати: 289.00 грн.
по рахунку № 000006669 від 06.04.2021 р., що був вручений відповідачу 07.04.2021 р. на суму 85200,02 грн, та був частково оплачений 01.06.2021 р. в сумі 30 000,00 грн першою частиною з простроченням строку для оплати в кількості 41 день. Відповідачу внаслідок чого нараховано штрафні санкції: пеня в розмірі 1435,56 грн, 3% річних в розмірі 287,11 грн, інфляційні витрати: 1107,60 грн.
по рахунку № 000006669 від 06.04.2021 р., що був вручений відповідачу 07.04.2021 р. (недоплачена сума 55200,02 грн) та був частково оплачений 02.06.2021 р. в сумі 30000,00 грн другою частиною з простроченням строку для оплати в кількості 2 день. Відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 45,37 грн, 3% річних в розмірі 09,07 грн, інфляційні витрати: 00,00 грн.
по рахунку № 000006669 від 06.04.2021 р., що був вручений відповідачу 07.04.2021 р. (недоплачена сума 25200,02 грн) та був оплачений третьою частиною 23.06.2021 р. з простроченням строку для оплати в кількості 21 день. Відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 227,84 грн, 3% річних в розмірі 45,57 грн, інфляційні витрати: 50,40 грн.
по рахунку № 000006914 від 31.03.2021 р., що був вручений відповідачу 09.04.2021 р. на суму 53783,54 грн, та був оплачений частково 31.05.2021 р. першою частиною в сумі 27 000,00 грн з простроченням строку для оплати в кількості 38 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 839,91 грн, 3% річних в розмірі 167,98 грн, інфляційні витрати: 699,19 грн.
по рахунку № 000006914 від 31.03.2021 року, що був вручений відповідачу 09.04.2021 р. (недоплачена сума 26783,54 грн) та був оплачений частково 05.07.2021 р. другою частиною з простроченням строку для оплати в кількості 36 днів, нараховуються наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 396,25 грн, 3% річних в розмірі 79,25 грн, інфляційні витрати: 53,57 грн.
по рахунку № 000007109 від 13.04.2021 р., що був вручений відповідачу 14.04.2021 року на суму 71948,19 грн, та був оплачений першою частиною 31.08.2021 р. в сумі 25 000,00 грн з простроченням строку для оплати в кількості 125 дні, відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 3774,82 грн, 3% річних в розмірі 739,19 грн, інфляційні витрати 1007,92 грн.
по рахунку № 000007109 від 13.04.2021 р., що був вручений відповідачу 14.04.2021 р. (недоплачена сума 46948,19 грн) та був оплачений другою частиною 10.09.2021 р. в сумі 21948,19 грн з простроченням строку для оплати в кількості 11 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 227,67 грн, 3% річних в розмірі 42,45 грн, інфляційні витрати: 00,00 грн. по рахунку № 000007109 від 13.04.2021 р., що був вручений відповідачу 14.04.2021 р. (недоплачена сума 25000,00 грн) та був оплачений третьою частиною 29.09.2021 в сумі 6000,00 грн з простроченням строку для оплати в кількості 20 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 232,88 грн, 3% річних в розмірі 41,10 грн, інфляційні витрати: 300,00 грн.
по рахунку № 000007109 від 13.04.2021 р., що був вручений відповідачу 14.04.2021 р. (недоплачена сума 19000,00 грн) та був оплачений четвертою частиною 20.10.2021 р. в кількості 10000,00 грн з простроченням строку для оплати в кількості 22 днів, відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 194,68,00 грн, 3% річних в розмірі 34,36 грн, інфляційні витрати: 171,00 грн.
по рахунку № 000007109 від 13.04.2021 р., що був вручений відповідачу 14.04.2021 р. по залишку 9000,00 грн, та був оплачений п`ятою частиною 02.11.2021 р. з простроченням строку для оплати в кількості 14 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 58,68 грн 3% річних в розмірі 10,36 грн, інфляційні витрати 00,00 грн.
по рахунку № 000007407 від 20.04.2021 р., що був вручений відповідачу 21.04.2021 р. на суму 46956,30 грн, та був частково оплачений 08.11.2021 р. в сумі 10 000,00 грн з простроченням строку для оплати в кількості 187 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 3825,97 грн, 3% річних в розмірі 721,71 грн, інфляційні витрати: 1662,85 грн.
по рахунку № 000007407 від 20.04.2021 р., що був вручений відповідачу 21.04.2021 р. по залишку 36956,30 грн та був частково оплачений другою частиною 26.11.2021 р. в сумі 13456,30 грн з простроченням строку для оплати в кількості 19 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 327,04 грн, 3% річних в розмірі 57,71 грн, інфляційні витрати 295,65 грн.
по рахунку № 000007407 від 20.04.2021 р., що був вручений відповідачу 21.04.2021 року по залишку 23500,00 грн та був оплачений 10.12.2021 р. з простроченням строку для оплати в кількості 15 днів. Відповідачу внаслідок чого нараховано наступні штрафні санкції: пеня в розмірі 164,82 грн, 3% річних в розмірі 29,97 грн, інфляційні витрати 00,00 грн.
З урахуванням встановленого за весь час несвоєчасної оплати існуючої заборгованості штрафні санкції складають:16 911,62 грн - пені; 3 311,67 грн - 3% річних, 8 164,38 грн - інфляційні витрати.
Як слідує з матеріалів справи, позивач з метою досудового врегулювання спору 13.07.2021 р., листом № 13-07/2021 направив претензію відповідачу на оплату існуючої заборгованості протягом 20 календарних днів з моменту отримання даної претензії, яка вручена відповідачу 19.07.2021 р.
Матеріалами справи стверджується, що станом на 10.12.2021 р. відповідач закрив свою заборгованість.
Водночас за доводами позивача через несвоєчасність відповідачем, останній зобов`язаний сплатити штрафні санкції.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.
За загальними положеннями цивільного законодавства цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини (стаття 11 Цивільного кодексу України).
У відповідності зі статтею 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), зі змістом якої кореспондуються і приписи статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утримуватися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконати її обов`язку.
Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 ГК України).
Частиною третьою статті 509 ЦК України встановлено, що зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно статті 193 ГК України та статті 526 ЦК України, яка містить аналогічні положення, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Згідно також приписів статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (частина перша статті 193 ГК України).
Загальні положення щодо договорів про надання послуг закріпленні у главі 63 Цивільного кодексу України (статті 901-907). Відповідно до статті 177 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) послуги розглядаються як окремий вид об`єктів цивільних прав, які відрізняються від інших об`єктів (речей, майнових прав, результатів робіт тощо).
За змістом ч.1 ст.901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із ст.903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. Якщо неможливість виконати договір виникла з вини замовника, він зобов`язаний виплатити виконавцеві плату в повному обсязі, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно із ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст.527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Кожна зі сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до статті 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом, що передбачено частиною першою статті 612 ЦК України.
Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд, зазначає, що факт несвоєчасного виконання зобов`язання з боку відповідача підтверджується матеріалами справи, у зв`язку з чим суд дійшов наступних висновків про правомірність заявлених до стягнення 16911,62 грн - пені; 3311,67 грн - 3% річних, 8164,38 грн - інфляційні витрати.
Згідно ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Порушенням зобов`язання, згідно ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Слід зазначити, що у відповідності до п.3 ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до ч.1 ст.546 ЦК України та ст. 230 Господарського кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися, крім іншого, неустойкою.
Частиною першою ст.548 Цивільного кодексу України встановлено, що виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Згідно ч.1 ст.550 ЦК України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.
Статтею 230 Господарського кодексу України, встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.
Стаття 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Аналізуючи погоджену сторонами договірну відповідальність, суд враховує, що в силу приписів ст. 6, ч.1 ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України).
Таким чином, уклавши договори сторони передбачили відповідальність Замовника з урахуванням принципу свободи договорів.
Згідно пункту 6.3. Договору № 437 та 5.3. договору № 437/1 пеня нараховується з моменту виникнення прострочення платежу і до моменту повного погашення заборгованості.
Згідно пункту 6.3. Договору № 437 та 5.3. договору № 437/1 керуючись положенням ст. 259 ЦК України, Сторони узгоджують термін позовної давності за вимогами про стягнення нарахованої пені за невиконання або неналежне виконання умов цього договору тривалістю 3 (три) роки.
Таким чином, заявлені позивачем вимоги про стягнення пені, 3 % річних та інфляційних втрат є правомірними, оскільки відповідають умовам укладених договорів та чинного законодавства з урахуванням доведеності позивачем факту прострочення боржника.
Судом було здійснено перерахунок нарахованих штрафних санкцій за допомогою інтегрованого в систему інформаційно-правового забезпечення "Ліга: Закон Еліт 9.5.3" калькулятора правильності розрахунку пені, 3 % річних та інфляційних втрат судом не виявлено помилок, тому позов підлягає задоволенню.
Згідно із ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі статтею 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам у цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься в справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.
За загальним правилом обов`язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов`язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред`явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він будує заперечення проти позову.
Відповідно до положень статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять у предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 1 статті 77 ГПК України).
За статтею 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
З врахуванням встановлених обставин у справі суд дійшов висновку про задоволення позову.
На підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача, так як спір виник внаслідок його неправильних дій.
Керуючись статтями 2, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 130, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Топаз - Транс" (вул. Примакова, 72-А, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 35200825) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Паливно процесинговий центр" (вул. О. Мишуги, 10, оф. 214, м. Київ, 02141, код ЄДРПОУ 43552213) 16911,62 грн - пені; 3311,67 грн - 3% річних, 8164,38 грн інфляційних втрат та 2270,00 грн витрат зі сплати судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Згідно з положеннями ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
6. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Повне рішення складено 04 квітня 2022 р.
Суддя Яремчук Ю.О.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. О. Мишуги, 10, оф. 214, м. Київ, 02141)
3 - відповідачу (вул. Примакова, 72-А, м. Вінниця, 21100)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 103851002 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Яремчук Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні