Рішення
від 21.02.2022 по справі 910/20400/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.02.2022Справа № 910/20400/21

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К. І., при секретарі судового засідання Сабалдаш О. В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження господарську справу

за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські електромережі"

до Управління туризму та промоцій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

про стягнення 17 577, 97 грн.

за участю представників:

від позивача:Іваненко І.П.від відповідача:не з`явивсяВСТАНОВИВ:

До Господарського суду міста Києва з позовною заявою звернулось Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські електромережі" (далі - ПрАТ "ДТЕК Київські електромережі", позивач) до Управління туризму та промоцій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Управління туризму та промоцій, відповідач) про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, нарахованої за порушення споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії в сумі 17 577, 97 грн.

У обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що 22.07.2021 на об`єкті відповідача за адресою: м. Київ, вул. Басейна, 1/2, уповноваженими представниками ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" були зафіксовані порушення п. 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії - самовільне підключення електроустановок до електромережі ОСР, несанкціоноване після відключення 21.11.2018 за заявою № 162295, без порушення схеми обліку, про що був складений відповідний акт порушення № 000689 від 22.07.2021. Згідно з розрахунком вартості електроенергії, спожитої без обліку, нарахування за вказаним актом за період з 01.07.2021 по 22.07.2021 склало 17 577, 97 грн., якого Управління туризму та промоцій не сплатило.

У позові ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" просить суд стягнути з відповідача вартість необлікованої електроенергії в сумі 17 577, 97 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.12.2021 за вказаною позовною заявою було відкрите провадження, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження із викликом (повідомленням) сторін, учасникам справи надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов`язки.

У визначений законом строк відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, відзиву на позов не надав. Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Ураховуючи, що відповідач не скористався наданим йому правом у межах визначеного законом процесуального строку на подання відзиву, суд дійшов висновку про можливість вирішення спору за відсутності відзиву відповідача.

У судовому засіданні, під час розгляду справи по суті, представник позивача заявлені вимоги підтримав та обґрунтував, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання повторно не з`явився, належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не подав.

Суд, розглянувши заявлені позовні вимоги, заслухавши пояснення представника позивача у судовому засіданні та дослідивши наявні у справі докази, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Установлено, що 14.03.2018 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг була прийнята постанова "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" № 312 (далі - ПРРЕЕ).

Згідно з п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог цих Правил здійснюється до 01.12.2019 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до дії цієї постанови (п. 2 постанови НКРЕКП № 312 "Про затвердження ПРРЕЕ").

Відповідно до п. 2.1.2 ПРРЕЕ оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи. Не допускається розподіл (передача) електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача за відсутності діючого договору про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з таким споживачем, крім випадку здійснення розподілу (передачі) електричної енергії оператором системи до власних електроустановок.

Позивач, як оператор системи розподілу, розмістив на головній сторінці свого сайту https://dtek-kem.com.ua редакцію договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії з додатками та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору споживача про надання послуг з поділу/передачі електричної енергії.

Із матеріалів справи вбачається, що по об`єкту, розташованому за адресою: м. Київ, вул. Басейна, 1/2, 21.11.2018 при розірванні договору по особовому рахунку № НОМЕР_1 з фізичною особою Марченко О.О. відбулося припинення подачі електричної енергії згідно з актом № 4304 про відключення споживача та встановлено на комутуючому пристрої АВ 50А у відключеному стані пломбу № С41998656.

Згідно з п. 2.1.3 ПРРЕЕ ініціатором укладення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у разі зміни споживача, форми власності чи власника електроустановки є споживач. Споживачі укладають договір споживача про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу.

Відповідно до п. 2.1.7 ПРРЕЕ у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу/передачі та має подати оператору системи письмову заяву про припинення розподілу/передачі електричної енергії на його об`єкт.

Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Як встановлено судом, у червні 2019 за об`єктом, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Басейна, 1/2, до позивача звернулося Управління туризму та промоцій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з листом про сприяння вирішення питання з переукладення договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії без процедури нового приєднання лічильника № 0135824 та повідомило, що з 01.07.2021 дане приміщення буде експлуатуватись ним.

За таких обставин вважається, що споживач (Управління туризму та промоцій) приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії.

Частиною 1 ст. 275 ГК України визначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу.

Пунктами 2.3.1 - 2.3.3 ПРРЕЕ передбачено, що на роздрібному ринку виробництво, передача, розподіл, постачання та споживання електричної енергії без розрахункових засобів комерційного обліку не допускається, крім випадків, передбачених цими Правилами та Кодексом комерційного обліку.

Для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.

Електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.

Підключення електроустановки споживача, яка не забезпечена розрахунковими засобами (засобом) вимірювальної техніки, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, забороняється, за винятком випадків, передбачених цими Правилами.

Розрахункові засоби вимірювальної техніки електричної енергії, технічні засоби контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, засоби вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії встановлюються відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку, цих Правил та проектних рішень.

Крім того, в п. 5.5.5 ПРРЕЕ визначено обов`язки споживача електричної енергії, згідно з якими останній зобов`язаний:

- користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів);

- узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

- оперативно повідомляти центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки та охорони праці, електропостачальника та оператора системи, а також тих учасників роздрібного ринку, які зареєструвались в адміністратора комерційного обліку як постачальники послуг комерційного обліку, відповідно до їх повноважень про порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, несправності в роботі автоматизованих систем обліку і розрахункових засобів комерційного обліку, що належать споживачу за ознакою права власності (користування) або встановлені на території споживача.

Відповідно до п. 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Судом встановлено, що 22.07.2021 уповноваженими представники ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі", на об`єкті відповідача за адресою: м. Київ, вул. Басейна, 1/2, у присутності представника споживача - Гайдаєнко О.П., виявили факт самовільного підключення електроустановок до електромережі ОСР, несанкціоноване після відключення 21.11.2018 за заявою № 162295, без порушення схеми обліку.

За вказаним фактом позивачем були складені акт про порушення № 000689 від 22.07.2021, акт технічної перевірки та/або опломбування вузла обліку електричної енергії № ТПД 017021 від 22.07.2021, схема самовільного підключення, також була проведена фотофіксація порушення.

Як вбачається з акту про порушення, самовільне підключення було виконано шляхом зняття пломби з ввідного автоматичного вимикача № С41998656 (карат). Доступ до електричного лічильника обмежено, так як встановлено захисний екран та опломбовано (лічильник та ввідний вимикач). Площа перерізу проводу (кабелю), яким виконане самовільне підключення АВВГ 4*6 мм2, допустимий тривалий струм проводу (кабелю) згідно з гл. 11.3 ПУЕ 32А,

Вказаний акт був складений у присутності представника відповідача - Гайдаєнко О.П., яка його підписала та отримала, а також зазначила в графі «зауваження», що діяльність та експлуатація даного приміщення ведеться з 01.07.2021. Зазначений акт про виявлене порушення суд вважає належним доказом вчинення відповідачем порушення правил користування електричною енергією.

Згідно з п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Відповідно до п. 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії у разі виявлення самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

Як встановлено судом, у акті порушення № 000689 від 22.07.2021 споживача було повідомлено, що 19.08.2021 об 11.00 год. комісією постачальника електроенергії буде проводитись розгляд виявлених порушень.

19.08.2021, за участю представника відповідача - Гайдаєнко О.П., відбулось засідання комісії ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" з розгляду акта про порушення, за результатами якого було прийняте рішення, оформлене протоколом № 1295 від 19.08.2021. Згідно з прийнятим рішенням відповідачу було нараховано вартість електроенергії, спожитої без обліку за період з 01.07.2021 по 22.07.2021, в сумі 17 577, 97 грн., розрахованої у відповідності до п. 8.4.12 та за формулою № 8 порядку, визначеному главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ.

Судом встановлено, що протокол засідання комісії, розрахунок та рахунок для оплати необлікованої електричної енергії були отримані представником відповідача Гайдаєнко О.П. 19.08.2021.

Згідно з п. 8.2.7 ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

У той же час, судом встановлено, що відповідач нарахованої суми не сплатив.

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача вартості спожитої без обліку електроенергії в сумі 17 577, 97 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.

Вирішуючи питання про стягнення судових витрат, заявлених ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" у вигляді судового збору на суму 2 270, 00 грн. та витрат за надану професійну правничу допомогу на суму 6 000,00 грн., суд виходить з такого.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами (ст. 126 ГПК України).

Згідно з ч. 3 ст. 126 ГПК України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно з ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

У даному випадку на підтвердження понесення витрат на правничу допомогу у сумі 6 000,00 грн. заявник надав: договір про надання правової допомоги № 308-20 від 15.04.2020, укладений між ПрАТ "ДТЕК Київські Електромережі" та Адвокатським об`єднанням "Перший радник"; довіреність, видану адвокату Адвокатського об`єднання "Перший радник" Іваненко І.П. № 133/2021 від 22.04.2021 на представництво інтересів позивача; додаткові угоди до договору про надання правової допомоги, у яких сторони домовились, що розмір гонорару, який має сплатити клієнт, визначається згідно з актом наданих послуг, оплата наданих послуг здійснюється клієнтом за фактом їх надання на підставі погоджених та підписаних актів наданих послуг впродовж 15 календарних днів з моменту вступу рішення по справі, в межах якої надавалась правова допомога, в законну силу; акт надання послуг № 55 від 21.02.2022, за яким фіксована вартість наданих адвокатом послуг в суді першої інстанції у даній справі становить 6 000,00 грн.

Суд, дослідивши надані позивачем докази, вважає їх достатніми для підтвердження факту понесення витрат на професійну правничу допомогу адвоката. При цьому, враховуючи дотримання критерію розумності, співмірності між обсягом роботи, проведеної адвокатом і заявленими витратами, суд вважає обґрунтованою суму таких витрат у розмірі 6 000,00 грн. Отже, указані витрати, а також витрати зі сплати судового збору у сумі 2 270, 00 грн. покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 73-79, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" до Управління туризму та промоцій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про стягнення 17 577, 97 грн. задовольнити.

Стягнути з Управління туризму та промоцій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 12А, ідентифікаційний код 41492529) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" (04080, м. Київ, вулиця Новокостянтинівська, 20, ідентифікаційний код 41946011) вартість необлікованої електричної енергії в сумі 17 577 (сімнадцять тисяч п`ятсот сімдесят сім) грн. 97 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 6 000 (шість тисяч) грн. 00 коп.

Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 22 лютого 2022 року.

Повний текст рішення складений 05 квітня 2022 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Головіна К. І.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення21.02.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу103851387
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/20400/21

Рішення від 21.02.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 18.01.2022

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

Ухвала від 15.12.2021

Господарське

Господарський суд міста Києва

Головіна К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні