Рішення
від 04.04.2022 по справі 147/119/22
ТРОСТЯНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 147/119/22

Провадження № 2/147/148/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2022 року смт Тростянець

Тростянецький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Борейко О. Г.,

із секретарем Подолян Т. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ободівської сільської ради Гайсинського районуВінницької області про визнання права на земельні ділянкив порядкуспадкування зазаконом,

ВСТАНОВИВ:

04 лютого 2022 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, в якому просить визнати право на земельну частку (пай) розміром 1,8639 га, кадастровий номер 0524183900:01:004:0401, яка належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в порядку спадкування за законом; визнати право на земельну частку (пай) розміром 1.8605 га, кадастровий номер 0524183900:01:004:0402, яка належала ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в порядку спадкування за законом.

Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 який до смерті постійно проживав у с. Мала Стратіївка, Тростянецького району Вінницької області. Після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яке складається з права на земельну частку (пай), яка розташована на території Новоободівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області. Спадщиню прийняла ОСОБА_3 , так як фактично вступила в управління спадковим майном. Але за життя ОСОБА_3 не встигла належним чином своє право на спадщину. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . Після її смерті залишилось спадкове майно, яке складається з права на земельну частку (пай), яка розташована на території Новоободівської сільської ради Тростянецького району Вінницької області. Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняв позивач ОСОБА_1 , так як він вступив в управління спадковим майном. Враховуючи, що до позивача перейшли права на земельні ділянки, та які він не має змоги оформити відповідно до вимог законодавства у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів, питання визначення належності цього майна має вирішуватися в судовому порядку, оскільки рішення суду буде правовстановлюючим документом для оформлення права на це майно.

Ухвалою судду від 08 лютого 2022 року прийнято позовну заяву та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження до підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 18 березня 2022 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явився. 05 квітня 2022 року до суду надійшла заява представника позивача - адвоката Конякіна М. С. про розгляд справи за відсутності позивача та його представника. Позовні вимоги підтримав та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. 04 квітня 2022 року до суду подано заяву про розгляд справи без участі представника. Позовні вимоги не визнають та заперечують проти їх задоволення.

Згідно з ч.3ст. 211 ЦПК Україниучасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності; якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

З врахуванням вимог ч.2ст. 247 ЦПК Україниу зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Відповідно до ч.1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч.1ст. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Статтями15,16 ЦК Українивстановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або заперечення, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права або інтересу.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим повторно Тростянецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) 08 червня 2021 року (а.с. 5).

ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим повторно Тростянецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) 08 червня 2021 року (а.с. 6).

Родинний зв`язок померлих з позивачем підтверджено копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданим повторно Тростянецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Гайсинському районі Вінницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) 08 червня 2021 року, з якого вбачається, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 є сином ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 7).

Відповідно до довідки №278 від 20.07.2021, виданої Новоободівським старостинським округом Ободівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, ОСОБА_2 , 1921 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 на день смерті проживав разом з дружиною ОСОБА_3 , 1918 року народження за адресою: АДРЕСА_1 , та вели спільне господарство про що свідчить запис у погосподарській книзі. Спадкоємцем до майна є дружина ОСОБА_3 , 1918 року народження, яка вступила в управління спадковим майном (а.с. 15).

З довідки №279 від 20.07.2021 виданої Новоободівським старостинським округом Ободівської сільської ради Гайсинського району Вінницької області встановлено, що ОСОБА_3 , 1918 року народження, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті проживала разом з сином ОСОБА_5 , 1946 року народження за адресою: АДРЕСА_1 та вели спільне господарство про що свідчить запис у погосподарській книзі. Спадкоємцем до її майна є син ОСОБА_5 , 1946 року народження, який фактично вступив в управління спадковим майном (а.с. 16).

Відповідно до п.1 ч.1ст. 549 ЦК(в редакції 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Тобто, судом підтверджено, що за життя ОСОБА_3 вчасно прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 , а їх син ОСОБА_1 в свою чергу вчасно прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 .

Відповідно дост. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.3, ч.5ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутись до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Позивач вчасно звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, що підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі №66136851 від 25.08.2021 (а.с.18).

В зв`язку з прийняттям спадщини позивач звернувся до нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні частки.

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 26 жовтня 2021 року, виданою приватним нотаріусом Гайсинського районного нотаріального округу Вінницької області, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа, що посвідчує право власності спадкодавця на земельні частки (пай), спадкоємцю ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_3 (а.с. 17).

Відповідно до п.23Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, у встановленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

В оформленні права на спадщину на спадкове майно та видачі відповідного свідоцтва позивачу нотаріусом було відмовлено у зв`язку з відсутністю документу, що посвідчує право спадкодавця на земельні частки (пай).

З листа-відповіді від 15.11.2020 Відділу №3 Управління у Гайсинському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області вбачається, що за життя ОСОБА_2 отримав сертифікат на земельну частку (пай) на території Новоободівської сільської ради серії ВН №0480723, який зареєстрований за №723 від 20.03.2000. Також, ОСОБА_3 за життя отримала сертифікат на земельну частку (пай) на території Новоободівської сільської ради серії ВН №0480724, який зареєстрований за №724 від 20.03.2000. Щодо видачі дубліката вказано, що в зв`язку з відсутністю бланків сертифікатів видача дублікатів не здійснюється (а.с. 12).

Сертифікати на право на земельну частку (пай) серії ВН №048723 на ім`я ОСОБА_2 та серії ВН №048724 на ім`я ОСОБА_3 , втрачено про що опубліковано оголошення в газеті «Тростянецькі вісті» від 27 травня 2021 року (а.с.11).

Згідно з п.11постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»при вирішені спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Статтею 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Відповідно до п.16, 17Перехідних положень ЗК Українигромадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю.

Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Згідно з п. 3.5 Інформаційного листа ВССУ з розгляду кримінальних та цивільних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) аналогічного порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

Судом підтверджено, що мати позивача вчасно прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_2 , однак не встигла оформити своє право на спадкове майно.

Відповідно доч.3ст.1296ЦК України відсутністьсвідоцтва проправо на спадщину непозбавляє спадкоємцяправа наспадщину.

Також судом встановлено, що позивач вчасно прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_3 , однак в зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів немає змоги оформити своє право на спадщину.

Враховуючи те, що позивач не має іншої можливості захистити своє право на спадщину, суд вважає, що відповідно дост. 16 ЦК України, його цивільне право підлягає захисту шляхом визнання за ним права на спадкове майно, а тому позов підлягає задоволенню.

Доводи відповідача про невизнання позовних вимог та заперечення проти їх задоволення, зазначені у заяві про розгляд справи без участі представника, не спростовують встановлені судом обставини справи, представником відповідача не доведено і не підтверджено належними доказами свої твердження.

Обґрунтовуючи судове рішення, суд приймає до уваги вимоги ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» відповідно до якої суди застосовують при розгляді справи Конвенцію та практику Суду як джерело права та висновки Європейського суду з прав людини, зазначені в рішенні у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, №303А, п.2958, згідно з яким Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

Керуючись ст.ст. 259, 263-265, 268, 272, 273 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 доОбодівської сільськоїради ГайсинськогорайонуВінницької областіпро визнанняправа наземельні ділянкивпорядкуспадкування зазаконом -задовольнити.

Визнати право ОСОБА_1 на земельну частку (пай) розміром 1,8639 га, кадастровий номер 0524183900:01:004:0401, яке належало ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в порядку спадкування за законом.

Визнати право ОСОБА_1 на земельну частку (пай) розміром 1,8605 га, кадастровий номер 0524183900:01:004:0402, яке належало ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в порядку спадкування за законом.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП - НОМЕР_4 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач Ободівська сільська рада Гайсинського району Вінницької області, код ЄДРПОУ - 04331107, адреса місцезнаходження: вул. Ватутіна, 8, с.Ободівка, Гайсинського району Вінницької області, 24353.

Повний текст рішення суду виготовлено 06 квітня 2022 року.

Суддя О. Г. Борейко

СудТростянецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення04.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103866722
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —147/119/22

Рішення від 04.04.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Рішення від 04.04.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 17.03.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

Ухвала від 08.02.2022

Цивільне

Тростянецький районний суд Вінницької області

Борейко О. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні