Справа № 342/111/22
Провадження № 2-о/342/37/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 квітня 2022 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Федів Л.М.,
з участю: секретаря судового засідання Матієк І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Візінська Галина Василівна, про встановлення факту родинних відносин (заінтересована особа: Чернелицька селищна рада Коломийського району Івано-Франківської області),
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Візінська Галина Василівна, подала до суду заяву, в якій просить встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка дочкою та мамою. Заінтересована особа: Чернелицька селищна рада Коломийського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: вул. Незалежності, 19 смт. Чернелиця Коломийського району Івано-Франківської області. Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мама заявника - ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось майно, а саме: земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,8639 га відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку та інше майно.
Померла ОСОБА_2 заповіту не вчиняла. Спадкоємцем прав та обов`язків померлої ОСОБА_2 за законом є її дочка ОСОБА_1 , тобто заявник.
Відповідно до свідоцтва про народження заявника, її мати вказана як « ОСОБА_2 ». Згідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища, прізвище мами заявника до реєстрації шлюбу вказане як « ОСОБА_2 », а після реєстрації шлюбу « ОСОБА_2 ». 12.01.1979 шлюб між батьками заявника було розірвано, після розірвання шлюбу мати заявника повернула дошлюбне прізвище « ОСОБА_2 ». Однак, згідно копії паспорта та свідоцтва про смерть мами, її прізвище вказано як « ОСОБА_2 ».
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мама заявника - ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_2 , заявник має намір успадкувати вищевказану земельну ділянку та інше майно спадкодавця. Однак, не має можливості прийняти спадкові права, оскільки згідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища, прізвище мами заявника вказане як « ОСОБА_2 », а в свідоцтві про смерть « ОСОБА_2 ». Внаслідок вказаних розбіжностей в написанні прізвища, не має можливості встановити родинні відносини між заявником та її мамою.
Таким чином, встановлення факту родинних відносин між заявником - ОСОБА_1 та померлою ОСОБА_2 , як дочкою та мамою, потрібне заявнику для подальшого оформлення спадкових прав.
Відповідно до довідок Вільхівцівського старостинського округу Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області № 236, 237 від 13.12.2021 та витягу з погосподарських книг Корнівської сільської ради прослідковується, що ОСОБА_1 , 1971 р. н. є дочкою ОСОБА_2 , 1934 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Також, згідно довідки Вільхівцівського старостинського округу Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області № 237 від 13.12.2021, поховання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснювала її дочка ОСОБА_1 , 1971 р.н.
Крім того, у заявника збереглась трудова книжка колгоспника № НОМЕР_1 померлої мами, в якій її прізвище вказано « ОСОБА_2 », та дописано зверху прізвище « ОСОБА_2 ». А також збереглася копія паспорта та ідентифікаційного коду мами, в якому її прізвище значиться як « ОСОБА_2 ».
Учасники справи в судове засідання 06.04.2022 не з`явилися.
Представник заявника - адвокат Візінська Галина Василівна подала до суду заяву, в якій просила судове засідання 06.04.2022 провести за відсутності заявника та її представника; заявлені вимоги просять задовільнити в повному обсязі. Крім того зазначила, що зі слів заявника, в її свідоцтві про народження батько вказаний зі слів матері - ОСОБА_7 ; хоча дійсно її батьком був ОСОБА_8 .
Заінтересована особа Чернелицька селищна рада Коломийського району Івано-Франківської області до суду надіслала заяву, в якій просить розглядати справу у відсутності представника селищної ради.
Ч.3 ст.211 ЦПК України визначено, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Передбачених ч.2 ст.223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи. Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази, прийшов до висновку про задоволення заявлених вимог, виходячи з наступного.
Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
П.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
В порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Юридичні факти можуть бути встановлені для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника, за умови, що вони не стосуються прав чи законних інтереси інших осіб. У випадку останнього між цими особами виникає спір про право.
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зроблено висновок, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету встановлення; встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частини перша та друга статті 77 ЦПК України).
Відповідно до частини другої статті 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі статтею 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною першою статті 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до копії паспорта громадянина України серія НОМЕР_2 , виданого 17 квітня 1997 року Городенківським РВ УМВС в Івано-Франківській області, прізвище, ім`я, по батькові заявника - ОСОБА_1 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: с. Вільхівці Городенківського району Івано-Франківської області.
Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 15.04.1971, заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дочкою ОСОБА_7 та ОСОБА_2 , відповідний актовий запис № 9 від 15.04.1971.
Із копії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00034139134 від 10.12.2021 вбачається, що ОСОБА_2 після реєстрації шлюбу з ОСОБА_8 присвоєно прізвище « ОСОБА_2 », актовий запис № 8 від 04.06.1964; 12.01.1979 складено актовий запис про розірвання шлюбу.
Як вбачається із копій: паспорта серії НОМЕР_4 , та картки фізичної особи - платника податків, виданої 04.09.2002 ДПІ в Городенківському районі, що збереглися у заявника, ОСОБА_2 , дата народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: с. Вільхівці Городенківського району Івано-Франківської області, ідентифікаційний номер НОМЕР_5 .
ОСОБА_2 ( ОСОБА_2 ), 1934 року народження належала трудова книжка колгоспника № НОМЕР_1 , із датою заповнення 20.07.1976.
Згідно Витягу з по господарських книг, виданого 13.12.2021 Вільхівцівським старостинським округом Чернелицької селищної ради слідує, що в господарстві по АДРЕСА_1 були зареєстровані та проживали:
-за 1974-1976 роки: голова господарства: ОСОБА_10 , 1912 р.н., дочка ОСОБА_2 , 1934 р.н., внук ОСОБА_11 , 1965 р.н., внучка ОСОБА_1 , 1971 р.н.;
-за 1977-1979 роки: голова господарства ОСОБА_10 , 1912 р.н., дочка ОСОБА_2 , 1934 р.н., внук ОСОБА_11 , 1965 р.н., внучка ОСОБА_1 , 1971 р.н., зять ОСОБА_12 , 1947 р.н., вибув у 1978 році в Херсонську область;
-за 1980-1982 роки: голова господарства ОСОБА_10 , 1912 р.н., дочка ОСОБА_2 , 1934 р.н., внук ОСОБА_11 , 1965 р.н., внучка ОСОБА_1 , 1971 р.н.;
-за 1983-1985 роки: голова господарства ОСОБА_10 , 1912 р.н., дочка ОСОБА_2 , 1934 р.н., внук ОСОБА_11 , 1965 р.н., вибув з 1984 в р/а, внучка ОСОБА_1 , 1971 р.н.;
-за 1986-1990 роки: голова господарства ОСОБА_10 , 1912 р.н., дочка ОСОБА_2 , 1934 р.н., внук ОСОБА_11 , 1965 р.н., вибув з 1984 в р/а, 1987 р. - вибув, внучка ОСОБА_1 , 1971 р.н.;
-за 1991-1995 роки: голова господарства ОСОБА_10 , 1912 р.н., померла в березня 1991 р. , дочка ОСОБА_2 , 1934 р.н., внучка ОСОБА_1 , 1971 р.н.;
-за 1996-2000 роки: голова господарства ОСОБА_2 , 1934 р.н., дочка ОСОБА_1 , 1971 р.н.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , жителька АДРЕСА_2 09.12.2010 купила у ОСОБА_13 , 1975 року народження житловий будинок з приналежними господарськими прибудовами по АДРЕСА_2 , що стверджується копією договору купівлі-продажу від 19.12.2010, що зареєстрований в реєстрі за № 2594 та копією Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі правочинів № 9358759 від 09.12.2010.
В свідоцтві про смерть серія НОМЕР_6 , виданому 06 грудня 2019 року Вільхівською сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_7 в с. Вільхівці Городенківського району Івано-Франківської області у віці 85 років померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що 06 грудня 2019 року складено відповідний актовий запис за № 10.
Із копії довідки про причину смерті № 117 від 06.12.2019 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а/з № 10 від 06.12.2019.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. За ст.ст. 1268-1269 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Прийняття спадщини це: постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини або подання спадкоємцем, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядуваннязаяви про прийняття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, визначено ч.2 ст.1220 ЦК України.
На час смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із нею по АДРЕСА_1 була зареєстрована і проживала дочка ОСОБА_1 , 1971 р.н., що стверджується довідкою № 236 від 13.12.2021, виданою Вільхівцівським старостинським округом Чернелицької селищної ради.
Поховання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснювала її дочка ОСОБА_1 , 1971 р.н., що доводиться довідкою № 237 від 13.12.2021, виданою Вільхівцівським старостинським округом Чернелицької селищної ради.
Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД №874173, виданого на підставі розпорядження Городенківської райдержадміністрації від 16.10.2006 р. за № 375, ОСОБА_2 , жителька с. Вільхівці Городенківського району Івано-Франківської області є власником земельної ділянки, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,8639 га, кадастровий номер 2621683000:03:001:0022, що розташована на території Вільхівської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області.
При зверненні ОСОБА_1 до приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Яшан Р.Р. для отримання свідоцтва про право на спадщину на майно після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , нотаріус 07.02.2022 листом № 40/01-16 рекомендував звернутися в суд для вирішення питання встановлення факту родинних відносин, оскільки відсутні документи, які підтверджують родинні відносини.
Пунктом 2.1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі - Порядок) встановлено, що нотаріус заводить спадкову справу на підставі поданої першої заяви. При цьому відповідно до вимог п. 2.2 глави 10 розділу ІІ Порядку при заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної справи, спадкового договору, заповіту. У разі підтвердження факту заведення спадкової справи іншим нотаріусом нотаріус відмовляє заявнику у прийнятті заяви (іншого документа) та роз`яснює право її подачі за місцезнаходженням цієї справи, а у разі потреби (неправильно визначено місце відкриття спадщини) витребовує цю справу для подальшого провадження (п. 2.4 глави 10 розділу ІІ Порядку).
Із копії спадкової справи № 132/2021, наданої суду приватним нотаріусом Коломийського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Яшан Р.Р. вбачається, що за заявою ОСОБА_1 від 15.07.2021, як спадкоємця за законом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , заведена спадкова справа № 132/2021 (номер у спадковому реєстрі № 67982344).
Той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є дочкою та матір`ю підтверджується дослідженими судом доказами (письмовими документами), співзвучністю прізвищ « ОСОБА_2 » та «ОСОБА_2 ».
Приймаючи до уваги вищенаведене, суд приходить до переконання, що зібрані по справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 . Факт, про встановлення якого просить заявник, має для неї юридичне значення, оскільки дозволить їй реалізувати права спадкоємця.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення по справі в порядку окремого провадження судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Керуючись ст.ст. 258, 259, 263-265, 268, 273, 293-294, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Заяву задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , як дочкою та матір`ю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Місце проживання заявника ОСОБА_1 - АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_7 .
Місце знаходження заінтересованої особи Чернелицької селищної ради Коломийського району Івано-Франківської області - вул. Незалежності, 24 смт. Чернелиця Коломийського (раніше Городенківського) району Івано-Франківської області.
Судове рішення складене 06.04.2022.
Суддя: Федів Л. М.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103873280 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Федів Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні