Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" квітня 2022 р. Справа № 596/272/22
Провадження № 2/596/216/2022
Гусятинський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого суду Лисюк І.О.
за участю секретаря судового засідання Федорів О.П.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в селищі Гусятин справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про визнання права власності на спадкове майно та просить суд визнати за нею - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну ділянку площею 2.8301 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6121680700:01:001:0011, яка розташована на території Глібівської сільської ради Чортківського району (колишнього Гусятинського району) Тернопільської області, яка належала померлій на підставі державного акту на право приватної власності на землю, серія І-ТР №038872, виданого Глібівською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області 07 грудня 1999 року.
Посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Глібів Гусятинського району Тернопільської області померла ОСОБА_2 . Відповідно до заповіту, посвідченого Глібівською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області 10 лютого 2011 року за реєстровим №03, все своє майно ОСОБА_2 заповіла її.
До складу спадкового майна, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , входить земельна ділянка площею 2,8301 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6121680700:01:001:0011, яка розташована на території Глібівської сільської ради Чортківського району (колишнього Гусятинського району) Тернопільської області, та належала померлій на підставі державного акта на право приватної власності на землю, серія І-ТР №038872, виданого Глібівською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області 07 грудня 1999 року.
При видачі державного акта на право приватної власності на землю на ім`я ОСОБА_2 , була допущена помилка у написанні імені власника земельної ділянки, а саме замість правильного « ОСОБА_2 », було зазначено « ОСОБА_4 », що не відповідає дійсності.
Після її звернення до Гусятинської державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вищевказану земельну ділянку, державним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва, оскільки внаслідок вищезазначеної помилки в державному акті, нотаріус вважає, що правовстановлюючий документ, який посвідчує право власності спадкодавця на дане майно, відсутній та надано роз`яснення звернутися до суду.
У зв`язку із чим, видати свідоцтво на право на спадщину за заповітом після смерті спадкодавця нотаріус не може, тому немає змоги оформити право власності на вищевказане спадкове майно.
Ухвалою судді Гусятинського районного суду Тернопільської області від 09 березня 2022 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Позивачка ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилася, подала письмову заявою про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задовольнити.
Від відповідача - Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області, через канцелярію суду надійшла письмова заява, позовні вимоги визнали повністю, просить слухати справу у відсутності їх представника.
На підставі вимог ст.ст.223 ЦПК України суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності сторін.
Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши та оцінивши здобуті в підготовчому судовому засіданні докази, суд встановив обставини та визначив відповідно до них наступні правовідносини.
ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений Глібівською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області 10 лютого 2011 року за р.№ 03, згідно якого спадкодавець заповіла усе своє майно ОСОБА_1 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 видане 11 березня 2021 року Виконавчим комітетом Гримайлівської селищної ради Гусятинського району Тернопільської області ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Глібів Гусятинського району Тернопільської області.(а.с.6)
Із інформаційної довідки Гусятинської державної нотаріальної контори від 02.12.2021 року вбачається, що 28 травня 2021 року за заявою ОСОБА_1 , про прийняття спадщини, яку зареєстровано 28 травня 2021 року в книзі обліку та реєстрації спадкових справ за №379. заведено спадкову справу №146/2021 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 . Заяви від інших спадкоємців не надходили.
Згідно довідки Гримайлівської селищної ради Гусятинського району Тернопільської області від 19 березня 2021 року №2-119 ОСОБА_2 прожила та була зареєстрована одна.
Згідно матеріалів спадкової справи свідоцтва про право на спадщину не видавались.
Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії І-ТР №038872 від 07 грудня 1999 року площею 2,83 га. розташованої на території Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області видано на ім`я ОСОБА_2 , а у свідоцтві про смерть серії НОМЕР_2 спадкодавця зазначено як ОСОБА_2 .(а.с.10)
Відповідно довідки виданої Гримайлівською селищною радою Чортківського району Тернопільської області Глібівський старостинський округ №2-03 від 20.01.2022 року, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , був виданий 7 грудня 1999 року державний акт на право приватної власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва серії І-ТР№038872 на території Глібівської сільської ради з помилкою - замість правильного « ОСОБА_2 » помилково записано « ОСОБА_2 »(а.с.11)
Згідно Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 07.12.2021 року, кадастровий номер земельної ділянки: 6121680700:01:001:0011, земельна ділянка розташована на території Глібівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа земельної ділянки: 2,8301 га, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 117465,52 грн..(а.с.13)
Як слідує із змісту листа державного нотаріуса Борщівської державної нотаріальної контори, в.о. державного нотаріуса Гусятинської державної нотаріальної контори І.О.Дідик № 828/02-14 від 02.12.2021 року позивачці ОСОБА_1 роз`яснено її право звернутись до суду для вирішення питання спадкування нерухомого майна.
Частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Смерть власника являється однією із підстав для припинення права власності, що випливає із норм статті 346 Цивільного кодексу України.
Відповідно до вимог ст.ст. 1216, 1217, 1268 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з вимогами ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до частини 5 статті 1268 Цивільного Кодексу України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцям з часу її відкриття.
Отже, позивачка ОСОБА_1 являється спадкоємцем за заповітом майна померлої ОСОБА_2 , а тому набула права на спадкування майна покійної за заповітом.
Позивачка прийняла спадщину, однак не може оформити свої спадкові права у нотаріальній конторі, оскільки відсутні документи, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно.
Відповідно до вимог ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як роз`яснив Пленум Верхового Суду України у п. 24 постанови від 12 червня 2009 року № 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Оскільки під час розгляду справи відповідач визнав позов у повному обсязі, обставини в справі сторонами визнаються та не потребують доказуванню і таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що є підстави для визнання за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку площею 2.8301 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6121680700:01:001:0011, яка розташована на території Глібівської сільської ради Чортківського району (колишнього Гусятинського району) Тернопільської області, яка належала померлій на підставі державного акту на право приватної власності на землю, серія І-ТР №038872, виданого Глібівською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області 07 грудня 1999 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На підставі наведеного, ст.ст. 392, 1223, 1268, 1269, 1270, 1273, 1274 ЦК України та керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 76, 80, 200, 258, 259,263-265, 268, 273, 353, 354ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса місцепроживання: с.Глібів, Чортківського району Тернопільської області, поштовий індекс 48216) до Гримайлівської селищної ради Чортківського району Тернопільської області (юридична адреса: вул.Мазепи,8, смт.Гримайлів, Чортківського району, Тернопільської області, поштовий індекс 48210) про визнання права власності на спадкове майно, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_3 , жителькою: с.Глібів, Чортківського району Тернопільської області, поштовий індекс 48216, право власності на земельну ділянку площею 2.8301 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6121680700:01:001:0011, яка розташована на території Глібівської сільської ради Чортківського району (колишнього Гусятинського району) Тернопільської області, яка належала померлій на підставі державного акту на право приватної власності на землю, серія І-ТР №038872, виданого Глібівською сільською радою Гусятинського району Тернопільської області 07 грудня 1999 року, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Ірина ЛИСЮК
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103884586 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Лисюк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні