Тарутинський районний суд Одеської області
Справа №514/156/22
Провадження по справі № 2/514/190/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2022 року смт Тарутине
Тарутинський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді - Тончевої Н.М.
при секретарі - Георгієвій О.А.,
розглянувши в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України у відкритому підготовчому засіданні в залі суду смт Тарутине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області, третя особа: державний нотаріус Тарутинської нотаріус Тарутинської державної нотаріальної контори Одеської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому просить встановити їй додатковий термін, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що її батько ОСОБА_2 07.10.2002 року залишив на її ім`я заповіт.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.
При зверненні до держаного нотаріуса Тарутинської районної державної нотаріальної контори Одеської області Давидової Н.Г. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 позивач отримала постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину де однією з причин зазначено, що нею був пропущений строк для прийняття спадщини.
Строк для прийняття спадщини був пропущений у зв`язку з тим, що вона не знала про існування заповіту.
Враховуючи вище викладене, позивач просить в судовому порядку поновити пропущений нею строк, встановивши їм додатковий строк терміном в два місяці для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини.
Позивач в судове засідання не з`явилась, на розгляд суду від неї надійшла заява з проханням розглянути справу у її відсутність, на вимогах наполягає.
Представник відповідача Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області у судове засідання не з`явився. На адресу суду від представника відповідача надійшла заява про згоду з позовними вимогами позивача та з проханням розглянути справу без його участі.
Третя осаба: державний нотаріус Тарутинської нотаріус Тарутинської державної нотаріальної контори Одеської області Давидова Н.Г. в судове засідання не з`явилась, повідомлялась належним чином.
Частиною 3 статті 200 ЦПК України, передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно зі ч. 4 ст. 200 ЦПК України, ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Частина 1 статті ст. 206 ЦПК України регламентує, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Так, відповідач на стадії підготовчого провадження звернувся до суду із заявою про визнання позовних вимог, тому дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, в зв`язку з чим є підстави для ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення по справі.
Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, то відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного висновку.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України " Про судову практику у справах про спадкування" №7 від 30 травня 2008 року передбачено, що у випадку коли особа, яка прийняла спадщину в установлений законом строк, вона може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК (абз.1 п. 24 Постанови). При цьому, при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (абз.2 п. 24 Постанови).
Судом встановлено, що рішенням Тарутинського районного суду Одеської області від 10 лютого 2020 року встановлено факт родинних відносин, а саме той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідною донько ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 28-29), оскільки відсутнє свідоцтво про шлюб ОСОБА_1 .
07 жовтня 2002 року ОСОБА_2 залишив на її ім`я позивачки ОСОБА_1 заповіт (а.с. 7).
ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавець ОСОБА_2 помер (а.с. 11).
Після смерті спадкодавця ОСОБА_2 відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 5,61 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5124755900:01:002:0208, яка належала на праві приватної власності ОСОБА_2 ; на житловий будинок під номером АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкоємцем якої за законом був її чоловік ОСОБА_2 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав.
Позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець майна померлого ОСОБА_2 за заповітом, 10.12.2021 року звернулась до державного нотаріуса Тарутинської районної державної нотаріальної контори Одеської області Давидової Н.Г. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, однак отримала постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищезазначене майно у зв`язку з тим, що нею пропущено строк для прийняття спадщини (а.с.6).
Строк для прийняття спадщини був пропущений у зв`язку з тим, що позивач дізналася про існування заповіту лише у листопаді 2021 року.
Відповідно до ч 1. ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
В силу ч.2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України - за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Постановою Верховного суду від 26.06.2019 по справі №565/1145/17 розширено перелік поважних причин пропуску прийняття спадщини, а саме: Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Тож, суд визнає, що зазначена позивачем причина пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважною, тому позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного керуючись ст.ст. 12,13,81,89, 264,265,268,272, 273, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області, третя особа: державний нотаріус Тарутинської нотаріус Тарутинської державної нотаріальної контори Одеської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк в два місяці з моменту набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Тончева
Суд | Тарутинський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2022 |
Оприлюднено | 23.06.2022 |
Номер документу | 103886048 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Тарутинський районний суд Одеської області
Тончева Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні