Рішення
від 06.04.2022 по справі 293/261/20
ЧЕРНЯХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 293/261/20

Провадження № 2/293/57/2022

07 квітня 2022 рокусмт Черняхів

Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого-судді Бруховського Є.Б.

секретаря судового засідання Давиденко Л.П.

з участю представника позивача Краснобокої Т.М.

відповідача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСББ «Жовтневе» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по оплаті за управління багатоквартирним будинком та послуг централізованого теплопостачання,

ВСТАНОВИВ:

07.02.2020 позивач ОСББ «Жовтневе» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по оплаті за управління багатоквартирним будинком та послуг централізованого теплопостачання. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Жовтневе» (ділі ОСББ «Жовтневе») має статус юридичної особи, та створене для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Правління об`єднання самостійно здійснює функції управителя, тому виступає колективним замовником послуги теплопостачання уклавши договір з постачальником вказаної послуги, в цьому випадку ОСББ несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитої послуги. Об`єднання зареєстровано розпорядженням голови Черняхівської районної ради 27.08.2003р., та має Статут.

Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.04р. № 1875 ст.20 п.3 споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений на основі типового договору, та оплачувати послуги в строки встановлені договором, або Законом, а також дотримуватись Конституції України ст.67,68 та ЦК України ст.509 стосовно виконання своїх зобов`язань, які виникли між ОСББ та ОСОБА_2 , оскільки ОСББ «Жовтневе» надає послуги, а відповідач ними користується.

Відповідач ОСОБА_2 проживає в п`ятиповерховому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який знаходиться на балансі та в управлінні ОСББ «Жовтневе». На попередження про сплату утвореної ним заборгованості за управління будинком та централізоване опалення відповідач взагалі не реагує відмовляючись в їх отриманні навіть через поштове відділення не вказуючи конкретної причини відмови. Згідно Закону України «Про ОСББ» ст.22 відмова від укладення договору, від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках у примусовому порядку.

За даними бухгалтерії ОСББ відповідач не сплатив по рахунках за період з травня 2018 р. по січень 2020 р. включно за управління будинком -1835,75 грн., опалення - 6116,78 грн. на загальну суму - 7952,53 грн. про що видно з розрахунку суми заборгованості. Своєю несплатою по рахунках за надані йому послуги відповідач порушує права інших споживачів, а також ухиляється від своїх обов`язків. Тому ОСББ «Жовтневе» просить стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСББ «Жовтневе» заборгованість по сплаті на надання послуг з управління будинком - 1835,75 грн., опаленню - 6116,78 грн. та судові витрати у виді судвого збору в сумі 2102,00 грн., загальна сума складає - 10054,53 грн.

24.12.2020 відповідачем подано відзив на позов в якому зазначає, що позов визнає частково на суму 2 015,31 грн. за надані послуги управління будинком та на суму 3 207,42 грн. за послуги централізованого теплопостачання, оскільки відповідно до ст. 5 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» він є учасником бойових дій, що підтверджується відповідними документами. Безпосередньо перелік пільг, що передбачені для учасників бойових дій, передбачений у ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зокрема, він має право на 75% знижку плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) (п.4 ст.12 вищевказаного закону) та 75% знижку плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання (п.5 ст.12 вищевказаного закону). При цьому, площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку), а для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб, надається 75% знижка за користування газом для опалювання житла на подвійний розмір нормативної опалювальної площі (42 кв. метри на кожну особу, яка має право на знижку плати). Таким чином, послуги за управління будинком він сплачує із розрахунку 59,09 м2, з яких 21 м2 підлягає сплаті з 75% знижкою, а послуги централізованого теплопостачання він сплачує із розрахунку 56,39 м2 (опалювальна площа), з яких 42 м2 підлягає сплаті з 75% знижкою, оскільки він є непрацездатним. Тому, враховуючи здійснені ним виплати позивачу за послуги централізованого теплопостачання за період з червня 2018 року по січень 2020 року додає до даного відзиву свій розрахунок, який у значній мірі відрізняється від того, який надав позивач у справі. Позов ОСББ «Жовтневе» до нього про стягнення заборгованості по оплаті за управління будинком та послуг централізованого теплопостачання просить задовольнити частково на суму 5222,73 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, зазначила, що всі розрахунки ОСББ «Жовтневе» здійснено відповідно до вимог чинного законодавства та відповідають обставинам справи. Щодо тверджень позивача неврахування відповідних пільг, якими він користується, то такі пільги враховано позивачем та відповідні виплати таких пільг здійснено позивачу, тобто компенсовано особисто та зараховано на обліковий запис пільговика відкритий в АТ «Ощадбанк», що в свою чергу і спростовує наданий ним розрахунок.

Відповідач в судовому засіданні не заперечував проти отримання ним нарахованих йому сум пільг, однак вважає, що позивач його обманює і суму боргу, яку представник позивача просить з нього стягнути є завеликою, вважає, що за його рахунок представник позивача збагачується, а тому позов в повному обсязі не визнає. Представник відповідача підтримав позицію свого довірителя.

Вислухавши представника позивача, відповідача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до такого висновку.

Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно із ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Відповідно до вимог ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до ч. 5, 6, 7 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обовязків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Із змісту вказаної норми права вбачається, що відомості про факти, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи, повинні бути одержані із зазначених у законі джерел і передбаченими у законі способами.

Статтею 5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Судом встановлено, що об`єднання співвласників багатоквартирних будинків «Жовтневе», позивач по справі, має статус юридичної особи, та створене для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Правління об`єднання самостійно здійснює функції управителя та виступає колективним замовником послуг теплопостачання шляхом укладення договору з постачальником такої послуги, та несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитої послуги. Об`єднання зареєстровано розпорядженням голови Черняхівської районної ради 27.08.2003 та має Статут.

ОСОБА_2 , відповідач по справі, проживає в п`ятиповерховому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , який знаходиться на балансі та в управлінні ОСББ «Жовтневе», та є споживачем житлово-комунальних послуг, які надаються ОСББ «Жовтневе».

Вказані обставини відповідачем не оспорюються.

Так, будучи споживачем житлово-комунальних послуг відповідач не здійснював плату за надання таких послуг позивачем за період з травня 2018 по січень 2020 включно.

З наданого позивачем розрахунку заборгованості за ОСОБА_2 рахується заборгованість у розмірі 7952,53 грн, що складається із заборгованості за надані послуги з управління будинком - 1835,75 грн. та заборгованості з опалення - 6116,78 грн.

Розрахунок заборгованості відповідачем не спростовано.

Посилання відповідача щодо неврахування позивачем при нарахуванні плати за житлово-комунальні послуги відповідних пільг, наданих йому законом як учаснику бойових дій, не знайшли свого підтвердження належними допустимими, достовірними та достатніми доказами. Крім того, такі твердження відповідача спростовуються матеріалами справи, зокрема, інформаційним листом Черняхівського відділу №9 управління праці та соціального захисту населення Житомирської РДА (а.с.52).

Тому, суд уважає, що наданий позивачем розрахунок заборгованості відповідає встановленим тарифам та здійснений з урахуванням пільг, якими користується відповідач.

Відповідно до вимог частини першої статті 1, частини першої статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, яка створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання (частина четверта статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").

За змістом статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів членами об`єднання. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку.

Частинами першою, п`ятою статті 22 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг. Договори з управителем укладаються об`єднанням відповідно до закону.

Відповідно до статті 3 ЦК України принципи справедливості, добросовісності та розумності є однією із фундаментальних засад цивільного права, спрямованою, у тому числі, на утвердження у правовій системі України принципу верховенства права. При цьому добросовісність означає прагнення особи сумлінно використовувати цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків, що зокрема підтверджується змістом частини третьої статті 509 цього Кодексу. Отже, законодавець, навівши у тексті ЦК України зазначений принцип, установив у такий спосіб певну межу поведінки учасників цивільних правовідносин, тому кожен із них зобов`язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов`язки, у тому числі передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам та інтересам інших осіб. Цей принцип не є суто формальним, оскільки його недотримання призводить до порушення прав та інтересів учасників цивільного обороту.

Серед обов`язків співвласників багатоквартирного будинку, визначених у статті 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", визначено: виконання рішення зборів співвласників; своєчасна оплата за спожиті житлово-комунальні послуги.

За змістом ст. 67 ЖК УРСР, плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Статтею 68 ЖК УРСР, передбачено, що наймач зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги. Квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця в строки, встановлені Радою Міністрів Української РСР.

П.1 ч.1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено право споживача одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів.

При цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини 2 статті 7 вказаного Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За встановлених обставин, з урахуванням вищевикладеного, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню, так як обґрунтовані та доведені.

Крім того, у відповідності із ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача понесені ним та документально підтверджені судові витрати (а.с.2) у вигляді судового збору в сумі 2102,00 грн.

Разом з тим, суд уважає за необхідне зазначити, що відповідач ОСОБА_2 , який має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, звільняється від сплати судового збору не у всіх випадках.

Так, п. 13 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» вказує, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав, тобто зазначена пільга щодо сплати судового збору поширюється на учасників бойових дій, які звертаються до суду як позивачі за захистом своїх порушених прав. Вказане узгоджується з правовою позицією ВС у справі № 285/3858/17 від 27 листопада 2019 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 3, 4, 6, 9, 18, 76, 77, 78, 79, 80, 89, 141, 263-265,354,355 ЦПК України, ст.ст.509, 525,526 ЦК України, ст.ст. 67,68 ЖК УРСР, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСББ «Жовтневе» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по оплаті за управління багатоквартирним будинком та послуг централізованого теплопостачання задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , на користь ОСББ «Жовтневе», ідентифікаційний код юридичної особи: 32578868, місцезнаходження: вул. Жовтнева 13-а, смт Головине Житомирського району Житомирської області, заборгованість по оплаті за управління багатоквартирним будинком та послуг централізованого теплопостачання у розмірі 7952,53 грн, що складається із заборгованості за надані послуги з управління будинком - 1835,75 грн. та заборгованості з опалення - 6116,78 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , на користь ОСББ «Жовтневе», ідентифікаційний код юридичної особи: 32578868, місцезнаходження: вул. Жовтнева 13-а, смт Головине Житомирського району Житомирської області, судовий збір у розмірі 2102, 00 грн.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Головуючий суддя Євген БРУХОВСЬКИЙ

СудЧерняхівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення06.04.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу103900050
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —293/261/20

Рішення від 06.04.2022

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

Ухвала від 14.12.2021

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

Ухвала від 05.10.2020

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

Ухвала від 18.02.2020

Цивільне

Черняхівський районний суд Житомирської області

Бруховський Є. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні