Справа № 712/12901/21
Провадження № 2/712/766/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 квітня 2022 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді Романенко В.А.
за участю секретаря Назаренко М.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження, в залі суду м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, посилаючись на те, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється повнолітнім сином ОСОБА_2 та продовжує навчання, а саме:
- у Вищому навчальну закладі Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», студент третього курсу спеціальності 076 Підприємництво, торгівля та біржова діяльність освітньої програми «Експертиза та митна справа», ступеня бакалавра на базі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, денної форми навчання, термін навчання включно до 30.06.2023 року;
- на кафедрі військової підготовки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, за програмою підготовки офіцерів запасу за ВОС 021000, до 31.12.2023 року.
Навчання в обох навчальних закладах на контрактній основі.
Стипендії не отримує, навчання займає увесь час, працевлаштуватись можливості немає, доходи відсутні.
Тягар його утримання несе його матір ОСОБА_3 , яка не в змозі самостійно забезпечити його і фінансувати його навчання.
До його повнолітня з відповідача на користь матері стягувались аліменти на його утримання відповідно до рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 27.04.2007 у справі № 2-1972-07.
Батько матеріально не допомагає і добровільного цього робити не збирається.
Тому, вимушений звернутися із даним позовом для забезпечення стягнення аліментів на його утримання на період навчання, так як потребую цієї допомоги, а батько зобов`язаний її надавати.
У нього доходи відсутні, а у його матері ОСОБА_3 - мізерні, що підтверджується відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків. Його забезпечення мати здійснює із раніше зроблених заощаджень, які швидко тануть.
На виконанні Фортечного відділу державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) знаходиться виконавче провадження № 40362593 про стягнення з відповідача на користь його матері аліментів на його утримання.
В матеріалах виконавчого провадження, які доступні у автоматизованій системі виконавчих проваджень, наявні відповіді ДФС від 28.09.2021 та 13.11.2020 на запити державного виконавця, відповідно до яких боржник отримує доходи від податкових агентів:
1.МІСЬКА ПРОФСПІЛКОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАЦІВНИКІВ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ МІСТА КРОПИВНИЦЬКОГО, код: 24149801.
2.КРОПИВНИЦЬКИЙ АГРАРНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ, код: 00728285.
3.КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД "НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНЕ ОБ`ЄДНАННЯ № 32 "СПЕЦІАЛІЗОВАНА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ, ПОЗАШКІЛЬНИЙ ЦЕНТР "ШКОЛА МИСТЕЦТВ" КІРОВОГРАДСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ", код: 24149698.
4.КІРОВОГРАДСЬКА ОБЛАСНА РАДА, код: 22223982.
5.КІРОВОГРАДСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ТОВАРИСТВА ЧЕРВОНОГО ХРЕСТА УКРАЇНИ, код: 02940248.
У довідках ДФС зазначені лише коди податкових агентів, їх найменування доступне в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Враховуючи викладені обставини, відповідач матеріально забезпечений.
Більше інформації про батька не має, так як вони не спілкуються.
Інформація про адресу проживання відповідача отримана із документів виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік»", у 2021 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить: з 1 липня - 2379 грн. з 1 грудня - 2481 грн.
Плата за один рік навчання у Вищому навчальну закладі Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» становить 15930 грн., у Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького - 14700 грн., разом 30630 грн. Фактичне проведення оплати за навчання за один семестр (півроку) підтверджується квитанціями.
Враховуючи розмір коштів необхідний для виживання, вартість навчання та проїзду, розмір мінімальних щомісячних його витрат становить 10000 грн., по 5000 грн. на кожного із батьків відповідно.
Шлюб між батьками розірвано 2008 року, а рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 21.09.2009 у справі № 2-4210/09 ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав щодо мене.
Просить стягнути з ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) аліменти на період його навчання у розмірі 5000 (п`яти тисяч) грн., з індексацією вказаної суми на індекс інфляції, щомісячно, починаючи з дня подачі позову і до закінчення ним навчання, але не більше як до досягнення 23 річного віку.
Позивач в судове засідання не з`явився, скерував до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Відповідач та його адвокат в судове засідання не з`явились.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить частково задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до нього. Стягнути з нього аліменти на утримання повнолітнього сина ОСОБА_1 у твердій грошовій сумі в розмірі 1800,00 гривень на місяць до закінчення навчання сина.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Згідно зі ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
За змістом ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 5 ЦПК України передбачено, що, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За правилами статей 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК).
У відповідності з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
Відповідно до статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Згідно зі статтею 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; 6) як розподілити між сторонами судові витрати; 7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; 8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
При ухваленні рішення суд не може виходити за межі позовних вимог.
Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являється повнолітнім сином ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 продовжує навчання, а саме:
- у Вищому навчальну закладі Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі», студент третього курсу спеціальності 076 Підприємництво, торгівля та біржова діяльність освітньої програми «Експертиза та митна справа», ступеня бакалавра на базі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, денної форми навчання, термін навчання включно до 30.06.2023 року;
- на кафедрі військової підготовки Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, за програмою підготовки офіцерів запасу за ВОС 021000, до 31.12.2023 року.
Навчання в обох навчальних закладах на контрактній основі.
На виконанні Фортечного відділу державної виконавчої служби у місті Кропивницькому Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) знаходиться виконавче провадження № 40362593 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 аліментів на утримання ОСОБА_1 .
На даний час повнолітній син проживає разом з матір`ю та перебуває на її повному утриманні.
Позивач не отримує стипендії, працевлаштуватись не має можливості, оскільки навчання займає весь час.
Відповідно до ст. 141 СК України мати та батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони в шлюбі між собою.
Відповідно до ст. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу; право на утримання припиняється у разі припинення навчання; право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той із батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Таким чином, при розгляді вказаної категорії справ суду необхідно встановити сукупність таких юридичних фактів: 1) досягнення дочкою віку, який перевищує 18 років, але є меншим 23 роки; 2) продовження нею навчання; 3) потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; 4) наявність у відповідача можливості надавати таку допомогу.
Відповідно до ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у ст. 182 СК України. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Згідно з ч.1 ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що ним виконувався обов`язок по утриманню дитини до досягнення нею повноліття, на час досягнення сином повноліття виконавче провадження закінчено відповідно до п.7, ч. 1, ст. 39 ЗУ «Про виконавче провадження».
Відповідач також зазначив, що має поганий стан здоров`я, зокрема хворіє на лицьовий параліч/параліч Белла середньої важкості та перебуває під наглядом лікарів, з рекомендаціями періодично проходить профілактичне лікування, так проходив стаціонарне лікування з 19 березня по 22 квітня 2021 року та з 03 грудня по грудень 2021 року. На ліки та лікування йде багато коштів в зв`язку з чим позбавлений можливості сплачувати аліменти до закінчення навчання в тому розмірі, в якому просить позивач.
Однак посилання відповідача на те, що він має поганий стан здоров`я, суд не бере до уваги, оскільки відповідачем не надано суду доказів, які б підтверджували даний факт.
При винесенні даного рішення суд враховував, що відповідач ОСОБА_2 має на утриманні неповнолітню доньку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Те, що відповідач є працездатною особою, має задовільний стан здоров`я, його працездатність, те що він не є інвалідом, не має тяжких захворювань (відсутність доказів, які могли б спростувати встановлені дані факти).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2022 рік», у 2022 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить: з 1 січня - 2102 грн.
Відповідно до п. 20 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 року № 3, обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Таким чином, у зазначеній нормі права законодавець пов`язує обов`язок батьків утримувати своїх повнолітніх дітей, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, до досягнення ними двадцяти трьох років із розрахунку наявності такої можливості у батьків надавати таку матеріальну допомогу.
Оскільки, спеціального закону про індексацію аліментів не прийнято, а в Україні діє Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03 липня 1991 року, то розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, на підставі частини другої ст. 184 СК України, підлягає індексації за аналогією закону згідно п. 8 ст. 8 ЦПК України у порядку, передбаченому Законом України «Про індексацію грошових доходів населення».
Частиною другою ст. 8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що за наявності підстав, визначених цим законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
Таким чином обов`язок проведення індексації розміру аліментів, який визначений судом у твердій грошовій сумі, прямо передбачений законом, а саме, положеннями ст. 184 Сімейного кодексу України, що зобов`язує державного виконавця проводити таку індексацію автоматично, тобто без додаткового судового рішення, керуючись при цьому Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року за № 1078, з наступними змінами та доповненнями.
Таким чином, обов`язок проведення індексації розміру аліментів, який визначений судом у твердій грошовій сумі, прямо передбачений законом, а саме положеннями ст. 184 СК України, що зобов`язує державного виконавця здійснювати таку індексацію автоматично, тобто без додаткового судового рішення.
Відповідно до основних сформованих принципів суспільства, задекларованих у національному та міжнародному законодавстві, діти мають право на особливе піклування і допомогу, внаслідок своєї фізичної і розумової незрілості, потребують спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження.
Присудження аліментів на утримання дитини не вимагає як обов`язкової підстави встановлення факту уникнення одного чи обох батьків від обов`язку щодо забезпечення дітей, головними критеріями - є необхідність отримання кожною дитиною достатнього рівня життя, який забезпечуватиме її гармонійний розвиток.
Відповідно до ч. 1 ст. 184 Сімейного кодексу України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Згідно з частиною другою ст. 184 Сімейного кодексу України, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, підлягає індексації відповідно до закону.
Згідно з ч.1 ст. 191 СК України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
За таких обставин, оскільки судом було встановлено, що повнолітній син проживає зі своєю матір`ю, перебуває на її утриманні та потребує матеріальної допомоги у зв`язку з навчанням, а відповідач ухиляється від надання матеріальної допомоги у добровільному порядку, та враховуючи матеріальний стан відповідача, з урахуванням принципів розумності та справедливості, забезпечення найкращих інтересів дитини, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, а саме підлягають до стягнення з відповідача на користь позивача аліменти на період його навчання у розмірі 2000 грн. щомісячно, з наступною індексацією відповідно до закону, починаючи з 24.11.2021 року і до закінчення навчання, але не більше чим до досягнення двадцяти трьох років.
Крім того, в порядку, визначеному ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 908 грн.
Також, суд вважає за необхідне на підставі п. 1 ч. 1 ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення суду в частині стягнення аліментів за один місяць.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 81, 82, 89, 141, 259, 264, 265, 268, 274-279 ЦПК України, ст. ст. 182, 199, 200 Сімейного кодексу України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, задоволити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , аліменти на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , на період його навчання у розмірі 2000 грн., з наступною індексацією відповідно до закону, починаючи з 24.11.2021 року і до закінчення навчання, але не більше чим до досягнення двадцяти трьох років.
В частині стягнення аліментів в межах одного місяця підлягає до негайного виконання.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_3 , судовий збір в розмірі 908 грн. на користь Держави.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції . Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Головуючий:
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 10.04.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103908420 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Романенко В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні