Справа № 541/3144/21
Номер провадження 2/541/242/2022
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07 квітня 2022 року м. Миргород
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді - Городівського О.А.,
за участю секретаря судового засідання - Ніколаєнко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Старосвітська, 3" до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги по утриманню багатоквартирного будинку,
В С Т А Н О В И В :
29.11.2021 представник позивача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Старосвітська, 3" звернувся до Миргородського міськрайонного суду Полтавської області з позовною заявою до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про стягнення заборгованості за послуги по утриманню багатоквартирного будинку.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачі є власниками квартири АДРЕСА_1 . Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку " Старосвітська, 3 " відповідно до статутних завдань та цілей здійснює управління багатоквартирним будинком, а саме, утримання будинку та прибудинкової території за адресою: АДРЕСА_2 . Щомісяця у повному обсязі позивачем надавались послуги за зазначеною адресою, проте відповідачі не проводили оплату за надані послуги, у зв`язку з чим утворилась заборгованість 6217,80 грн за період з грудня 2018 року по листопад 2021року. Представник позивача просить суд стягнути зазначену заборгованість в примусовому порядку, а також судові витрати.
Ухвалою судді від 03.12.2021 позовну заяву залишено без руху через сплату судового збору не в повному розмірі (а.с.50). Позивачем усунути недоліки позовної заяви зазначені в ухвалі від 03.12.2021 (а.с.53,54).
Ухвалою судді від 09.12.2021 у справі відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
В судове засідання представник позивача не з`явився. Направив заяву від 18.01.2021 про розгляд справи у відсутність представника.
Відповідачі в судове засідання не з`явилися, про місце та час розгляду справи належно повідомлені за адресою реєстрації, зареєстрованої у встановленому законом порядку відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 128 ЦПК України, через оголошення на сайті, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомленням (а.с. 45-47, 48, 57, 65-68).
Згідно з ч. 2 ст. 191 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Відповідно до положень ст.ст. 280, 281 ЦПК України, судом ухвалено провести заочний розгляд справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів та постановлено ухвалу суду від 07.04.2022 про проведення заочного розгляду справи.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Відповідно до вимог ст.5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно з ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
За правилами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Нормами ст.77 ЦПК України встановлено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Статтею ст.78 ЦПК України визначено, що суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно вимог ст.79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до вимог ст.ст. 80 ,81 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Старосвітська,3» є юридичною особою, створеною власниками квартир та нежитлових приміщень будинку АДРЕСА_2 , зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 04.04.2016, ідентифікаційний код юридичної особи 40393756, є неприбутковою організацією та здійснює свою діяльність на підставі статуту, затвердженого установчими зборами співвласників багатоквартирного будинку від 27.03.2016 (а.с.6-21,22-32, 33-35).
В довідковій інформації Відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Миргородської міської ради Полтавської області зазначено, що відповідачі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.45-47).
Відповідно до повідомлення Відділу реєстрації місця проживання громадян виконавчого комітету Миргородської міської ради Полтавської області ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 знято з реєстрації в зв`язку із смертю, померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.48). Факт смерті підтверджується копією актового запису про смерть № 9028 від 23.05.2013, відділ реєстрації смерті у м. Києві (а.с.72,73).
Перша миргородська державна нотаріальна контора повідомила, що спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 прийняла дочка ОСОБА_3 . 29.09.2016 отримала свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку розміром 1,2600 га, яка розташована на території Шахвороствіської сільської ради (а.с.76).
Відповідно до ст.1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно з ст. 3 вказаного Закону, діяльність об`єднань і асоціацій регулюється цим Законом, Цивільним, Житловим та Земельним кодексами України, іншими нормативно-правовими актами та статутом об`єднання, асоціації. Чинним законодавством України про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не передбачено укладання договорів між ОСББ та співвласниками багатоквартирного будинку, а внески по утриманню будинку та прибудинкової території та внески до ремонтного фонд (послуги по утриманню будинку та прибудинкової території та ремонту багатоквартирного будинку відносяться до житлових послуг, які надаються ОСББ самостійно (власними силами) встановлюються рішенням загальних зборів ОСББ.
В ч.3, 4 ст. 22 Закону, зазначено, що для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішення загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення. Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Відповідно до ч. 13, 15 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та п. 1. 2. 3 розділу III Статуту, на загальних зборах об`єднання прийняті рішення: про встановлення тарифу щодо утримання багатоквартирного будинку в розмірі 2 грн 40 коп за 1 м кв, в 2018 році тариф змінено з 2 грн 40 коп на 3 грн 50 коп за 1 м кв та оформлено протоколом № 1 від 18 квітня 2018 року.
Згідно з п.1 розділу II, п.1 розділу VI, п. 2 розділу V Статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку « Старосвітська, 3 » метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання - та використання спільного майна будинку. Забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом. Джерелом фінансування є кошти об`єднання, які складаються з внесків і обов`язкових платежів для утримання будинку та прибудинкової території співвласників. Співвласники зобов`язані виконувати обов`язки, передбачені Статутом об`єднання.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 17, ст. 20 ч. 6, 7, 8 ст. 22, ч. 4 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» власники квартир у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного неподільного майна.
Згідно з ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку", витрати на управління багатоквартирним будинком в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.
Частиною 2 ст. 12 Закону України "Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку" визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласник або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Частино 3 ст. 12 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» встановлено, що невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не с підставою для ухилення від здійснення ви трат на управління багатоквартирним будинком.
Відповідно до статті 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.
Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово- комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово- комунальних послуг.
Згідно з пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону, споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно частини шостої статті 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач має право звертатися до суду про звернення стягнення на майно осіб, які відмовляються оплачувати рахунки за споживання житлово-комунальних послуг або відшкодувати завдані збитки майну, що перебуває у нього на балансі. Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду № 285/4671/15-ц від 14.01.2019.
Здійснюючи управління багатоквартирним будинком ОСББ «Старосвітська,3» забезпечує належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку АДРЕСА_2 , шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території.
Відповідно до ст.ст. 610, 623 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання. Боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредитору завдані цим збитки.
Власність зобов`язує (ч.4 ст.319 ЦК України). Оскільки квартира є приватною власністю, то належними відповідачами є співвласники, кожен з яких в силу належності квартири на праві спільної часткової власності відповідає відповідно до своєї частки у спільному майні.
З встановлених судом обставин вбачається, що квартира АДРЕСА_1 належить трьом особам на праві спільної часткової власності.
Позивачем доведено про наявність у власників квартири АДРЕСА_1 заборгованості перед ОСББ «Старосвітська,3» за спожиті послуги по утриманню будинку та прибудинкової території в сумі 6217,80 грн за період з грудня 2018 року по листопад 2021 року, що підтверджується розрахунком заборгованості наданим ОСББ «Старосвітська,3» (а.с.36).
Доказів погашення заборгованості та спростування розрахунку заборгованості до суду відповідачами не надано.
У постанові Верховного Суду від 20.09.2018 року у справі № 522/7683/13-ц зроблені такі висновки:
- споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі;
- в силу належності квартири на праві спільної часткової власності, кожен із співвласників має нести відповідальність відповідно до своєї частки у спільному майні, оскільки іншої домовленості між співвласниками щодо утримання квартири не встановлено, доказів визначення уповноваженого власника квартири не надано.
Отже, доводи позивача про солідарну відповідальність відповідачів по справі не ґрунтуються на законі, суперечать нормам ст.319, ст.322 ЦК України, а тому не підлягають задоволенню.
Кожен із співвласників має нести відповідальність відповідно до своєї частки у спільному майні. Так, ОСОБА_3 є належним відповідачем в частині заборгованості рівній 1/2, що становить 3108,90 грн (6217,80/2), ОСОБА_2 , є належним відповідачем в частині заборгованості рівній 1/4, що становить 1554,45 грн (6217,80/4), ОСОБА_1 є належним відповідачем в частині заборгованості рівній 1/4, що становить 1554,45 грн (6217,80/4) та відповідає їх часткам в праві спільної часткової власності на квартиру, заборгованість по сплаті житлово-комунальних послуг за якою, є предметом даного судового розгляду.
Судові витрати підлягають до стягнення з відповідачів на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог на підставі ст. 141 ЦПК України.
Понесені позивачем судові витрати щодо сплати судового збору становлять 2270 грн та підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача пропорційно до розміру стягнутої заборгованості. Тому з ОСОБА_3 необхідно стягнути судовий збір в розмірі, що становить 1135 грн (2270/2) із ОСОБА_2 та ОСОБА_1 по 567,50 (2270/4).
Керуючись ст. ст. 4, 5, 13, 19, 76-81, 89, 133, 141, 258-259, 263-265, 279, 280-289, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 525, 526, 543, 322 ЦК України суд,
ухвалив:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Старосвітська,3" задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Старосвітська, 3» р/р НОМЕР_2 в АТ КБ «Приватбанк», ЄДРПОУ - 40393756, вул. Старосвітська, 3, м. Миргород Полтавська область заборгованість за спожиті послуги по утриманню багатоквартирного будинку в сумі - 3108 (три тисячі сто вісім) гривень 90 копійок та 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) грн судових витрат.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Старосвітська, 3» р/р НОМЕР_2 в АТ КБ «Приватбанк», ЄДРПОУ - 40393756, вул. Старосвітська, 3, м. Миргород Полтавська область заборгованість за спожиті послуги по утриманню багатоквартирного будинку в сумі - 1554 (одна тисяча п`ятсот п`ятдесят чотири) гривні 45 копійок та 567 (п`ятсот шістдесят сім) гривень 50 копійок судових витрат.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Старосвітська, 3» р/р НОМЕР_2 в АТ КБ «Приватбанк», ЄДРПОУ - 40393756, вул. Старосвітська, 3, м. Миргород Полтавська область заборгованість за спожиті послуги по утриманню багатоквартирного будинку в сумі - 1554 (одна тисяча п`ятсот п`ятдесят чотири) гривні 45 копійок та 567 (п`ятсот шістдесят сім) гривень 50 копійок судових витрат.
В частині стягнення заборгованості за послуги по утриманню багатоквартирного будинку із відповідачів солідарно відмовити.
Відповідач може подати письмову заяву про перегляд заочного рішення протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду на протязі 30 днів з дня його проголошення.
Суддя О. А. Городівський
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 06.04.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103915331 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Городівський О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні