СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/920/22
ун. № 759/3652/22
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2022 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , розглянувши в закритому судовому засіданні клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про проведення обшуку у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022102080000038 від 01.04.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 200 та ч. 2 ст. 361 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
04.04.2022 року до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про проведення обшуку нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , що на законній підставі використовується ФОП ОСОБА_5 , код НОМЕР_1 (при цьому, відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником групи приміщень є Командитне товариство «Д-Груп», код ЄДРПОУ 30636215), з метою відшукання та вилучення речей та документів.
Святошинською окружною прокуратурою м. Києва здійснюється процесуальне керівництво досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022102080000038 від 01.04.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 200 та ч. 2 ст. 361 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що двоє мешканців м.Києва із використанням телекомунікаційного обладнання налагодили підпільний бізнес із анонімізації дистанційного доступу до мережі Інтернет з використанням SIM-карток та модемів українських операторів зв`язку, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 .
Довідково: вказаний сервіс дозволяє дистанційно використовувати в якості VPN 4G-модеми українських операторів зв`язку, видаючи користувача з будь якої країни за абонента українського мобільного Інтернету.
Крім цього, отримано оперативні дані про те, що оплату зловмисники приймають на гаманці заборонених російських платіжних систем, що дозволяло користувачам імітувати фізичне знаходження на території України, як абонента мобільного зв`язку.
При цьому, після початку російського вторгнення в Україну та блокування в РФ доступу до іноземних соцмереж (Facebook, Instagram), вказаний сервіс почав активно використовуватись російськими Інтернет-агітаторами для обходу блокувань та поширення антиукраїнської пропаганди від імені українських користувачів, імітуючи знаходження в Україні.
Крім того, проросійські хакери використовують вказаний сервіс для обходу анти-DDoS обмежень веб-ресурсів української ІТ-інфраструктури, які заблокували доступ з території РФ під виглядом українських користувачів.
Також встановлено, що група невстановлених осіб здійснює незаконні дії
з платіжними картками та електронними грошима, метою якої є власне збагачення.
Водночас, уповноваженою особою вказаного підрозділу СБУ 01.04.2022 приблизно о 13:00 год було повідомлено про необхідність у невідкладному проникненні до нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 з метою припинення антидержавної діяльності, врятування майна, що є доказом злочинної діяльності, а також з метою виявлення та затримання причетних осіб або їх безпосереднім переслідуванням із подальшим затриманням.
З метою додаткової процесуальної фіксації відомостей про вчинення злочину, процесуальним керівником у провадженні 01.04.2022 було допитано в якості свідка о/у ОВС ВКІБ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області, який додатково підтвердив підстави невідкладного проникнення до приміщення за вищевказаною адресою.
Також оперативним шляхом, а в подальшому процесуально було встановлено,
що законним користувачем (орендарем) нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 є ФОП ОСОБА_5 ,
код НОМЕР_1 , при цьому, відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником групи приміщень є Командитне товариство «Д-Груп», код ЄДРПОУ 30636215.
Таким чином, з урахуванням інформації та підтверджуючих матеріалів СБУ щодо триваючого злочину за ч. 2 ст. 200 КК України, а також з огляду на оперативну інформацію щодо перебування у вказаному приміщенні причетних осіб та їх дії спрямовані на знищення доказів своєї злочинної та антидержавної діяльності, враховуючи воєнний стан, триваючий в Україні, що об`єктивно зумовлює додаткові труднощі у своєчасному виконанні вимог КПК України, прокурором у провадженні 01.04.2022 було прийняте рішення про проведення слідчої дії - обшуку в рамках невідкладного проникнення до нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи фактичні обставини, встановлені у провадженні та об`єктивну обстановку в країні, зумовлену прямою військовою агресією з боку російської федерації, з огляду на тяжкість злочину та ризики подальшого уникнення кримінальної відповідальності за вчинення злочинів в умовах війни, з урахуванням положень ст. 15 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, невідкладний обшук нежитлового приміщення є необхідним у демократичному суспільстві та проведений в інтересах національної та громадської безпеки, що у даному випадку превалює над правом фізичної особи-підприємцем на недоторканість його офісного приміщення.
В судовому засіданні прокурор підтримала клопотання, посилаючись на обставини викладені в матеріалах клопотання.
Розглянувши дане клопотання, долучені до нього матеріали, слідчий суддя, дійшов висновку про необхідність задоволення зазначеного клопотання, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 233 КПК України «Проникнення до житла чи іншого володіння особи», слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 234 КПК України встановлено, що обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Дозвіл на обшук не може бути наданий слідчим суддею, якщо клопотання про обшук не відповідає встановленим у ч. 3 ст. 234 КПК України вимогам. Згідно із зазначеною нормою клопотання про обшук повинно містити, в тому числі, підстави для обшуку. Частиною п`ятою статті 234 КПК України визначено обставини, які підлягають обов`язковому доказуванню під час розгляду названого клопотання. Відповідно до п.6 ч.3ст.234 КПК України, клопотання про проведення обшуку повинно містити відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходяться. У відповідності до п.3 ч.5 ст.234 КПК України, слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що відшукувані речі, документи або особи знаходять у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи. Відповідно до ст. 30 Конституції України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду.
Відшукувані речі і документи матимуть значення для досудового розслідування, а відомості, які у них містяться, в сукупності з іншими матеріалами слідства, будуть мати суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як докази під час судового розгляду і потребують подальшого дослідження при призначенні відповідних експертиз, допитах свідків та проведенні інших слідчих дій.
Пунктом 45 рішення Європейського суду з прав людини «Бук проти Німеччини» від 28.04.2005 року, (Buck v. Germany), заява № 41604/98, ECHR 2005-IV) встановлено, що держави можуть за необхідності вдаватися до проведення обшуку з метою отримання доказів на підтвердження факту вчинення певних правопорушень. При цьому, суду необхідно оцінювати, чи підстави, наведені на обґрунтування проведення обшуку житла та виїмки з нього, є належними та достатніми і чи принцип пропорційності дотриманий (див.: зазначене рішення у справі «Функе проти Франції», пункти 55-57; рішення від 25 лютого 1993 р. «Крем`є проти Франції», № 11471/85, пункти 38-40 тощо).
Враховуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність задоволення вказаного клопотання.
Керуючись ст. ст. 92, 94, 110, 234-235, 371, 372 КПК України,
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про проведення обшуку у кримінальному провадженні внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42022102080000038 від 01.04.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 200 та ч. 2 ст. 361 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим Святошинського УП Головного управління Національної поліції у м. Києві, прокурорам Святошинської окружної прокуратури м. Києва групі прокурорів у кримінальному провадженні: ОСОБА_4 , які здійснюють процесуальне керівництво - на проведення обшуку нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 , що на законній підставі використовується ФОП ОСОБА_5 , код НОМЕР_1 (при цьому, відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно власником групи приміщень є Командитне товариство «Д-Груп», код ЄДРПОУ 30636215), з метою виявлення та вилучення речей та документів, які мають значення у кримінальному провадженні, а саме: речі, документи щодо отримання, обміну чи перерахунку електронних грошей та використання електронних гаманців, заборонених на території України, криптовалют; факсиміле, записники, зошити, журнали, листи, чорнові записи з вільними зразками почерку; носії інформації, що містять відповідні відомості про записи з камер спостереження; фотознімки осіб; банківські картки та документи щодо оформлення банківських рахунків; оптичні (магнітні) чи паперові носії інформації, що містять відомості щодо вчинення кримінального правопорушення, ПЕОМ, флеш -накопичувачі, комп`ютерна техніка, модеми, чи інша техніка, яка може зберігати електронні копії документів або містити відомості щодо злочинної діяльності, мобільні телефони, інші засоби зв`язку та сім - картки; грошові кошти, що використовувалися у злочинній діяльності, з отримання, обміну чи перерахунку електронних грошей та криптовалют, які можуть бути доказом під час судового розгляду, сприяти розкриттю злочину і встановленню осіб причетних до його вчинення.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук з підстав, зазначених у клопотанні слідчого, надає право проникнути до нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 лише один раз протягом одного місяця з дня постановлення цієї ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2022 |
Оприлюднено | 12.04.2023 |
Номер документу | 103915609 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Святошинський районний суд міста Києва
П`ятничук І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні