ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
12.04.2022Справа № 910/20499/21Суддя Господарського суду міста Києва Трофименко Т.Ю., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) представників сторін справу
за позовом Акціонерного товариства "Комерційний банк "Глобус"
до: 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Білдінг Нью Хол"
2) ОСОБА_1
про стягнення 226 996,13 грн
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство "Комерційний банк "Глобус" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білдінг Нью Хол", ОСОБА_1 про солідарне стягнення заборгованості у розмірі 226 996,13 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем-1 зобов`язань за договором №627/ЮКО-21 про надання овердрафту за поточним рахунком від 23.07.2021
Ухвалою Господарського суду міста Києва 14.12.2021 суд постановив звернутися до Департаменту з питань реєстрації КМДА з метою встановлення зареєстрованого місця проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 .
На виконання вказаної ухвали 14.12.2021 судом направлено Департаменту з питань реєстрації КМДА запит щодо доступу до персональних даних від 14.12.2021.
23.12.2021 від Департаменту з питань реєстрації КМДА надійшла інформація про те, що станом на 16.12.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.12.2021 відкрито провадження у справі №910/20499/21, вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (без проведення судового засідання).
Ухвала суду про відкриття провадження у справі №910/20499/21 направлялася на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Білдінг Нью Хол": м. Київ, вул. Ризька, буд. 8-А, оф. 101, проте з указаної адреси поштове відправлення повернулось з відміткою пошти про причини повернення - "інші причини".
Окрім того, ухвала суду про відкриття провадження у справі №910/20499/21 направлялася на адресу ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , проте з указаної адреси поштове відправлення повернулось з відміткою пошти про причини повернення - "за закінченням терміну зберігання".
Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду, а також день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Отже, в силу наведених положень законодавства, ухвала про відкриття провадження у справі вважається врученою відповідачам.
Крім того, за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідачі мають доступ до судових рішень та мали можливість ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Оскільки відповідачі у встановлений строк не подали до суду відзиви на позов, а відтак не скористалися наданими їм процесуальними правами, враховуючи, що матеріали справи містять достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає, що справа може бути розглянута за наявними у ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
23.07.2021 між АТ "КБ "Глобус" (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "БП-Енерджі" (змінено найменування на ТОВ "Білдінг Нью Хол", позичальник) було укладено договір №627/ЮКО-21 про надання овердрафту за поточним рахунком, відповідно до умов якого банк надає позичальнику овердрафт шляхом сплати протягом операційного дня з рахунку позичальника в АТ "КБ "Глобус", розрахункових документів на суму, що перевищує залишок на рахунку, в межах встановленого ліміту овердрафту.
Умови надання овердрафту:
1. ліміт овердрафту - 215 000,00 грн (п. 2.1.2 договору);
2. строк дії ліміту овердрафту - з 23.07.2021 по 22.07.2022 включно (п. 2.1.3 договору);
3. процентна ставка (в залежності від строку безперервного користування овердрафтом): до 10 календарних днів - 10% річних; від 11 до 60 календарних днів - 18% річних; від 61 календарного дня - 28% річних (п. 2.1.4 договору);
4. комісійна винагорода: комісія за встановлення ліміту овердрафту - 4 300,00 грн; комісія за управління овердрафтом - 0,15% від суми кожного траншу (п. 2.1.5);
5. позичальник сплачує банку комісію, згідно п. 2.1.5 договору: не пізніше дня підписання цього договору (п. 2.1.6 договору).
Відповідно до п. 3.1 договору, овердрафт надається банком позичальнику шляхом сплати з рахунку протягом операційного дня розрахункових документів позичальника на суму, що перевищує залишок на рахунку, в межах встановленого договором ліміту овердрафту.
Пунктом 3.2 договору передбачено, що строк безперервного користування овердрафтом становить не більше 60 календарних днів. Днем початку перебігу строку безперервного користування овердрафтом є перший день, з якого, незалежно від суми, позичальник безперервно мав заборгованість за овердрафтом, днем закінчення - день, в який заборгованість за овердрафтом сплачено в повному обсязі.
Відповідно до п. 3.4 договору, проценти за користування кредитом та комісія за управління овердрафтом, нараховуються за період з дня надання кредиту по день повного виконання боргових зобов`язань на суму фактичної заборгованості за кредитом, при цьому день надання кредиту включається до розрахунку. Нарахування процентів за користування кредитом та комісія за управління овердрафтом здійснюються у валюті кредиту щомісячно та у день остаточного повернення кредиту. Нарахування процентів за користування кредитом та комісії за управління овердрафтом в розмірі, передбаченому п. 2.1.5. цього договору, здійснюється у валюті кредиту щомісячно за період з 01 числа місяця по останнє число місяця та у день остаточного повернення кредиту. Проценти за користуванням овердрафтом в національній валюті нараховуються на суму щоденного залишку фактичної заборгованості за овердрафтом, виходячи з фактичної кількості днів у місяці та році. Проценти за користування овердрафтом в іноземній валюті нараховуються на суму щоденного залишку фактичної заборгованості за овердрафтом, виходячи з фактичної кількості днів у місяці та 360 днів у році. День повернення кредитних коштів в часовий інтервал при розрахунку процентів та комісій не включається.
Згідно з п. 3.4.1 договору, сплата позичальником процентів за користування овердрафтом здійснюється щомісячно в строк по 10 число кожного місяця наступного за місяцем їх нарахування на рахунок в АТ "КБ "Глобус".
Пунктом 3.5 договору передбачено, що сплата позичальником комісійної винагороди за управління овердрафтом здійснюється щомісячно в строк по 10 число кожного місяця наступного за місяцем її нарахування на рахунок в АТ "КБ "Глобус".
Відповідно до п. 3.6 договору, якщо 10 число місяця - день оплати нарахованих процентів та комісійної винагороди, припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, сплата переноситься на наступний робочий день.
Згідно пункту 8.1 договору, у разі несвоєчасної сплати заборгованості по овердрафту та/або сплати процентів та/або сплати комісійної винагороди, позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу, що діяла в період прострочення від невчасно сплаченого платежу за кожен день прострочення.
Пунктом 10.1. договору передбачено, що договір набуває чинності з моменту підписання його уповноваженими представниками сторін і скріплення печатками сторін - юридичних осіб та підписання позичальником - фізичною особою підприємцем, що не має печатки та діє по дату повного виконання позичальником зобов`язань за цим договором.
Як зазначає позивач, внаслідок порушення умов договору у відповідачем 1 існує заборгованість по кредиту у розмірі 212 134,71 грн, заборгованість по процентам у розмірі 10 740,41 грн; також позивачем нараховано пеню за несвоєчасне повернення кредиту у розмірі 4 050,90 грн та пеню за несвоєчасну сплату комісії у розмірі 70,11 грн.
Спір у справі виник у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем 1 своїх зобов`язань за договором щодо повернення кредиту та сплати процентів, та враховуючи, що зобов`язання відповідача 1 були забезпечені порукою відповідача 2, позивач просить суд солідарно стягнути з відповідачів наявну заборгованість.
Пунктом 1 ст. 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Стаття 610 Цивільного кодексу України визначає що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Частиною 1 ст. 1054 Цивільного кодексу України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Судом встановлено, що банк свої зобов`язання щодо надання овердрафту за поточним рахунком виконав належним чином, що підтверджується випискою по особовому рахунку ТОВ "БП-Енерджі" (змінено найменування на ТОВ "Білдінг Нью Хол") за період з 26.07.2021 по 06.12.2021.
Відповідно до п. 2 ст. 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст.1049 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пункт 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначає що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається із матеріалів справи, 22.10.2021 позивач направив на адресу відповідача 1 вимогу про погашення заборгованості у десятиденний термін з моменту отримання вимоги.
Відповіді на зазначену вимогу матеріали справи не містять.
Таким чином, відповідач-1 взяті на себе зобов`язання по погашенню кредиту та сплаті процентів за користування кредитними коштами в передбачені строки не виконав, а тому заборгованість відповідача-1 перед позивачем з повернення кредиту становить 212 134,71 грн.
Матеріали справи не містять належних та допустимих доказів сплати відповідачем 1 указаної суми заборгованості на користь позивача.
Відповідно до ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України .
Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору (ч. 2 ст. 1056-1 Цивільного кодексу України).
Матеріалами справи, а саме розрахунком заборгованості станом на 06.12.2021 та випискою по особовому рахунку ТОВ "БП-Енерджі" (змінено найменування на ТОВ "Білдінг Нью Хол") підтверджується наявність заборгованості по сплаті процентів у розмірі 10 740,41 грн.
Відповідач 1 доказів на спростування наведених позивачем обставин не надав. Доказів, які б свідчили про сплату наявної за договором заборгованості відповідачем 1 не додано.
Також позивач просить стягнути пеню за несвоєчасне повернення кредиту за період з 26.10.2021 до 05.12.2021 у розмірі 4 050,90 грн та пеню за несвоєчасну сплату процентів за період з 11.11.2021 до 05.12.2021 у розмірі 70,11 грн.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ст. 230 Господарського кодексу України).
Згідно п. 8.1 договору, у разі несвоєчасної сплати заборгованості по овердрафту та/або сплати процентів та/або сплати комісійної винагороди, позичальник сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу, що діяла в період прострочення від невчасно сплаченого платежу за кожен день прострочення.
Суд перевірив розрахунки пені, здійснені позивачем та вважає його обґрунтованим та арифметично вірним, а суму пені такою, що підлягає стягненню у визначеному позивачем розмірі.
Окрім того, 23.07.2021 між АТ "КБ "Глобус" та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки №627/ЮПОР-21, відповідно до умов якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, поручитель поручається перед кредитором за виконання ТОВ "БП-Енерджі" зобов`язань за договором №627/ЮКО-21 про надання овердрафту за поточним рахунком від 23.07.2021
Відповідно до п. 1.4-1.6 договору поруки, У разі порушення боржником зобов`язань, передбачених кредитним договором, поручитель та боржник відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель надає згоду відповідати за виконання зобов`язання будь - яким новим боржником у випадку переводу боргу за забезпечуваним зобов`язанням. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що й боржник.
Цей договір набирає чинності з дати його укладення сторонами та діє до 22.07.2025 (п. 5.1 договору поруки).
Відповідно до ч. 1 ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Частинами 1 та 2 ст. 554 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Відповідно до ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов`язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов`язок решти солідарних боржників перед кредитором.
Таким чином, при солідарному обов`язку кредиторові надається право за своїм розсудом вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного окремо. Пред`явивши вимогу до одного із солідарних боржників і не одержавши задоволення, кредитор має право пред`явити вимогу до іншого солідарного боржника.
З огляду на викладене вище, суд доходить до висновку, що у даному випадку відповідачі мають відповідати перед позивачем за невиконання грошових зобов`язань за кредитним договором як солідарні боржники.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Проте, суд зазначає, що відповідачами належними та допустимими доказами відповідно до норм статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України не спростовано обставин, на які посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог.
За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Оскільки відповідачі в порушення вищезазначених норм Цивільного кодексу України та умов Договору не здійснили своєчасне погашення заборгованості за кредитом та процентами у передбачений договором строк, тобто, не виконали свої зобов`язання належним чином, то позовні вимоги щодо солідарного стягнення заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів.
На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Білдінг Нью Хол" (04112, м. Київ, вул. Ризька, буд. 8-А, офіс 101, код ЄДРПОУ - 40034082) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства "Комерційний банк "Глобус" (04073, м. Київ, провулок Куренівський, буд. 19/5, код ЄДРПОУ - 35591059) заборгованість за кредитом у розмірі 212 134 (двісті дванадцять тисяч сто тридцять чотири) грн 71 коп., заборгованість по процентам у розмірі 10 740 (десять тисяч сімсот сорок) грн 41 коп., пеню за несвоєчасне повернення кредиту у розмірі 4 050 (чотири тисячі п`ятдесят) грн 90 коп. та пеню за несвоєчасне погашення процентів у розмірі 70 (сімдесят) грн.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Білдінг Нью Хол" (04112, м. Київ, вул. Ризька, буд. 8-А, офіс 101, код ЄДРПОУ - 40034082) на користь Акціонерного товариства "Комерційний банк "Глобус" (04073, м. Київ, провулок Куренівський, буд. 19/5, код ЄДРПОУ - 35591059) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 702 (одна тисяча сімсот дві) грн 47 коп.
4. Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь Акціонерного товариства "Комерційний банк "Глобус" (04073, м. Київ, провулок Куренівський, буд. 19/5, код ЄДРПОУ - 35591059) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 702 (одна тисяча сімсот дві) грн 47 коп.
5. Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північного апеляційного господарського суду через Господарський суд міста Києва до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання та підписання повного тексту рішення: 12.04.2022.
Суддя Т.Ю. Трофименко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103921717 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні