Рішення
від 13.04.2022 по справі 595/279/22
БУЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 595/279/22

Провадження № 2/595/178/2022

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.04.2022 місто Бучач

Бучацький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Созанської Л.І.,

за участю секретаря судового засідання Ковалівського Б.В.,

розглянувши увідкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доБучацької міськоїрадиТернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Бучацької міської ради Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовні вимогиобґрунтовані тим,що ІНФОРМАЦІЯ_1 померїї батько ОСОБА_2 ,після смертіякого відкриласьспадщина наспадкове майноу виглядіземельної ділянкидля веденнятоварного сільськогосподарськоговиробництва площею 0,86 га, кадастровий номер 6121282800:01:001:0163. Позивач не мала можливості оформити спадкові права, як спадкоємець за законом після смерті ОСОБА_2 , оскільки в свідоцтві про її народження відсутній запис про батька. Рішенням Бучацького районного суду Тернопільської області від 28 грудня 2021 року (справа № 595/1544/21) встановлено факт батьківства, а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Зубрець, Чортківського (колишнього Бучацького) району Тернопільської області. ОСОБА_1 вважає, що з поважних причин пропустила шестимісячний строк для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини.

З урахуванням викладеного позивач просить суд визначити їй додатковий п`ятимісячний строк для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 .

Ухвалою судді Бучацького районного суду Тернопільської області від 01 квітня 2022 року відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Позивач в судове засідання не з`явилася, однак у прохальній частині позовної заяви просила розгляд справи проводити у її відсутності.

Представник відповідача Бучацької міської ради Тернопільської області в судове засідання не з`явився, однак подав заяву, в якій вказав, що при прийнятті рішення по даній справі покладається на розсуд суду і просить суд справу розглядати у його відсутності.

Відповідно до ч. 3ст. 200 ЦПК Україниза результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

З підстав, визначених ч. 2ст. 247 ЦПК України,фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Зубрець Бучацького району Тернопільської області помер ОСОБА_2 , про що 23 жовтня 2014 року Зубрецькою сільською радою Бучацького району Тернопільській області видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 та складено відповідний актовий запис № 21.

Після смерті ОСОБА_2 відкриласьспадщинана спадковемайно,асамена земельнуділянкуплощею0,86гадляведення товарногосільськогосподарськоговиробництва, кадастровийномер 6121282800:01:001:0163, розташованунатериторії Зубрецькоїсільськоїради Бучацькогорайону Тернопільськоїобласті, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 784841, виданим 30 вересня 2005 року Бучацькою райдержадміністрацією.

Згідно постанови Верховної Ради України № 807-IX від 17 липня 2020 року «Про утворення та ліквідацію районів», утворено Чортківський район, у склад територій якого увійшов Бучацький район.

Судом встановлено, що рішенням Бучацького районного суду Тернопільської області від 28 грудня 2021 року (справа № 595/1544/21, провадження № 2-о/595/70/2021), яке набрало законної сили 28 січня 2022 року, встановлено факт батьківства, а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Зубрець Чортківського (колишнього Бучацького) району, Тернопільської області.

Згідно довідки № 42, виданої 26 квітня 2021 року Бучацькою міською радою Тернопільської області, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживав до дня смерті у житловому будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою АДРЕСА_1 . За наявними відомостями від імені ОСОБА_2 заповіт не складався та не посвідчувався.

Як слідує з довідки приватного нотаріуса Бучацького районного нотаріального округу Іванів Л.І. від 26 квітня 2021 року № 179/01-16, ОСОБА_1 не проживала разом із спадкодавцем ОСОБА_2 у житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 та не перебувала на час смерті спадкодавця на реєстраційному обліку у вищевказаному будинку, тому нотаріус позбавлений можливості завести спадкову справу після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ОСОБА_1 вважається такою, що спадщини не прийняла.

З відповіді № 53/01-24 від 09 квітня 2022 року, наданої приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Іванів Л.І. на запит суду вбачається, що після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємці із заявою про прийняття спадщини не звертались та спадкова справа не заводилась.

Проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що до виниклих правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального права.

Згідно зі статтею 1216 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов`язків, зазначені у статті 1219 ЦК України (статті 1218, 1231 ЦК України).

Відповідно до частини другої статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Частиною першою статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Статтею 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо:

1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Цивільним законом не встановлено конкретного переліку поважних причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи, тому суд, розглядаючи такі позови, встановлює саму по собі наявність причин, що унеможливили своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини, та оцінює їх з точки зору поважності.

Під час розгляду справи судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем першої чергизазаконом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ,проте пропустилавстановлений закономстрок дляприйняття спадщиниз поважнихпричин.У свідоцтвіпро народженняпозивача буввідсутній записпро батька,однак увідповідності до рішення Бучацького районного суду Тернопільської області від 28 грудня 2021 року, яке набрало законної сили 28 січня 2022 року, встановлено юридичний факт, а саме, що ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене, суд вважає причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними, а тому приходить до висновку про задоволення позовних вимог та визначає позивачу додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини терміном у п`ять місяців з моменту набрання даним рішенням суду законної сили.

Відповідно до п. п. 2 п. 1 ч. 2ст. 4 Закону України «Про судовий збір»за подання до суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою сплачується 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на день подачі позову до суду становить 992,40 грн.

Позивачем ОСОБА_1 при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1362 грн, згідно квитанції про сплату № 98929 від 30 червня 2021 року.

Відтак, у відповідності до вимог п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», судовий збір в розмірі 369,60 грн, згідно квитанції про сплату № 98929 від 30 червня 2021 року, підлягає поверненню позивачу як зайво сплачений.

Керуючись ст. ст.2,4,12,13,76-78,200, 206,258-268,273, 352-355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю п`ять місяців, який починає перебігати з моменту набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повернути ОСОБА_1 369(триста шістдесят дев`ять) грн. 60 коп. зайво сплаченого судового збору, згідно квитанції про сплату № 98929 від 30 червня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце реєстрації: с. Зубрець Чортківського району Тернопільської області.

Відповідач: Бучацька міська рада, місцезнаходження: майдан Волі, 1, м. Бучач Тернопільської області, 48400, ЄДРПОУ: 04058479.

Суддя: Л. І. Созанська

СудБучацький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення13.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103949653
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —595/279/22

Рішення від 13.04.2022

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

Ухвала від 31.03.2022

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

Ухвала від 27.03.2022

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні