Рішення
від 13.04.2022 по справі 526/380/22
ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 526/380/22

Провадження № 2/526/272/2022

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

06 квітня 2022 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - Киричка С.А.,

з участю секретаря - Широколави О.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Гадяч цивільну спроаву за позовом ОСОБА_1 до Великобудищанської територіальної громади Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус Ямпольська С.М. про встановлення родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно,

встановив:

23 лютого 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою про встановлення факту родинних відносин між померлими його матір`ю та тіткою, що вони були рідні сестри та визнання права на спадкове майно - пай, вказуючи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , разом з яким на момент його смерті проживала дружина ОСОБА_3 . Після його смерті залишилася спадщина у вигляді земельної частки (паю). ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . Після її смерті в управління її майном вступила ОСОБА_4 , мати заявника та сестра померлої як єдиний спадкоємець. ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 і спадкоємцем після її смерті є ОСОБА_1 . Заявник не може скористатися правом на спадщину після смерті матері, оскільки відсутні дані про народження та одруження ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , тому звернувся до суду.

Позивач у судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача Великобудищанської сільської ради направив до суду заяву про розгляд справи без участі їх предстаника, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Третя особа приватний нотаріус Ямпольська С.М. надала до суду пояснення по справі та просила розгляд справи проводити без її участі.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .

Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Великобудищанської сільської ради від 05.10.2021 року №02-20/530 ОСОБА_2 станом на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті з ним була зареєстрована та проживала ОСОБА_3 , співмешканка.

Відповідно до довідки Великобудищанської сільської ради від 05.10.2021 №02-20/531 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно були зареєстровані в АДРЕСА_1 проживали разом та вели спільне господарство.

Згідно Виписки з по господарської книги станом на 05.08.1992 року згідно по господарської книги №6, особовий рахунок № НОМЕР_2 числилося будинковолодіння в АДРЕСА_1 з господарськими будівлями і спорудами збудовано у період до 05.08.1992 року. Членами будинковолодіння були ОСОБА_3 - голова домогосподарства , ОСОБА_2 - член домогосподарства. Домоволодіння розміщене на земельній ділянці площею 0,41 га і вона не приватизована.

ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 .

Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Великобудищанської сільської ради від 05.10.2021 року №02-20/529 ОСОБА_3 станом на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті була зареєстрована та проживала одна.

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 .

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_7 , його батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_4 .

ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю Р2 №609067 належить земельна частка (пай) площею 3,166 га, яка розміщена на території Плішивецької сільської ради.

Гадяцькою державною нотаріальною конторою відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з тим, що нотаріусу не надано документів, за якими можливо визначити родинні відносини між померлим ОСОБА_2 та заявником.

За наведених обставин суд вважає, що судом здобуто достатньо доказів, які підтверджують, що ОСОБА_3 є рідною сестрою ОСОБА_4 .

Згідно з п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Відповідно до Розділу VII «Спадкове майно», ст.529, 530, 549, 551 ЦК Української РСР, який був чинний на момент смерті спадкодавців, при відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та баба померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга), якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частині, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 до суду надали пояснення , що ОСОБА_3 дійсно є рідною сестрою ОСОБА_3 .

У відповідності до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку. Відповідно п. 11 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника.

Відповідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Також, керуючись ч. 3 ст. 1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

На підставі ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі відсутності правовстановлюючих документів.

Відповідно до абз.3 п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

За таких обставин суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, так як судом здобуто достатньо доказів, які підтверджують, що ОСОБА_1 є спадкоємцем на земельну частку (пай), яка належала померлому ОСОБА_2 .

Керуючись ст. 16, п.11 ч.1 ст.346, 1225, 1268 ЦК України, ст. 7-8, 81, 263-265, 268, 273, 315 ЦПК України, суд,-

вирішив:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Великобудищанської територіальної громади Полтавської області, третя особа: приватний нотаріус Ямпольська С.М. про встановлення родинних відносин та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити .

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 та визнати їх рідними сестрами .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, а саме на земельну ділянку (пай № НОМЕР_5 ), кадастровий номер 5320485300:00:001:0082 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,1658 га, яка розташована на території Плішивецької сільської ради після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 14.04.2022 року.

Суддя: С. А. Киричок

СудГадяцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення13.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103956592
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —526/380/22

Рішення від 13.04.2022

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Киричок С. А.

Рішення від 05.04.2022

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Киричок С. А.

Ухвала від 08.03.2022

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Киричок С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні