Ухвала
від 15.04.2022 по справі 127/7759/22
ВІННИЦЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Cправа № 127/7759/22

Провадження № 1-кс/127/3268/22

У Х В А Л А

Іменем України

15 квітня 2022 року м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницького області в складі

слідчого судді ОСОБА_1 ,

секретар судового засідання: ОСОБА_2 ,

за участю:

слідчого: ОСОБА_3

розглянувши в судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду клопотання старшого слідчого в ОВС - криміналіста 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим майора юстиції ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку, -

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС - криміналіст 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим майор юстиції ОСОБА_4 , звернувся до суду з клопотанням, погодженим з прокурором ОСОБА_5 , про проведення обшуку, в якому просив постановити ухвалу про надання дозволу на проведення обшуку офісного приміщення за адресою: АДРЕСА_1 - з метою вилучення речей та документів, що мають значення для розкриття та розслідування зазначеного кримінального правопорушення, а саме: комп`ютерної техніки, серверного обладнання, магнітних та електронних носіїв інформації, що задіяні для здійснення протиправної діяльності, обліку клієнтів, листування з клієнтами; мобільних терміналів/смартфонів/телефонів, засобів комутації, телекомунікаційного та іншого обладнання, в т.ч. що застосовує технологію ІР-телефонії; бухгалтерської, фінансово-господарської (договори, акти, додаткові угоди, податкові накладні, виписки з довідок про рух грошових коштів, видаткові накладні, квитанції, інші документи, що посвідчують дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (правочин), копії та оригіналів документів про реалізацію криптовалюти, обставини її придбання, зберігання, переміщення, збуту або інших операцій, тощо) та іншої документації щодо проведення незаконної діяльності; банківських карток та інших засобів доступу до банківських рахунків, гаманців в ЕПС, де знаходяться грошові кошті, отримані від провадження протиправної діяльності, грошових коштів в національній та іноземній валютах, інших цінностей, які отримані злочинним шляхом.

Клопотання мотивовано тим, що слідчим управлінням Головного управління здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021000000002489 від 30.11.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що група осіб на території України організували злочинну діяльність, яка направлена на привласнення грошових коштів іноземних громадян за допомогою платних Інтернет сайтів, робота яких направлена на здійснення знайомств між чоловіками та жінками.

Подальшим досудовим розслідуванням з`ясовано, що за інформацією Управління Служби безпеки України у Львівській області, відділом КІБ вказаного Управління, з метою встановлення відомостей, що мають значення для досудового розслідування, враховуючи характер даного правопорушення, керуючись вимогами ст.ст.40 та 41, 93 КПК України, встановлено ряд колл-центрів на території м. Львова, співробітники яких шляхом телефонних розмов схиляють осіб (громадян України та ЄС) під виглядом інвестицій в діяльність на фондовому, криптовалютному, сировинному та інших ринках до переведень грошових коштів на банківські рахунки, гаманці в електронних платіжних системах або ж криптовалютні гаманці т.зв. «дропів», після цього вказані грошові кошти привласнюються організаторами та керівниками колл-центрів.

Зокрема встановлено, що на 3 поверсі (колл-центр займає увесь 3 поверх) будівлі за адресою: АДРЕСА_1, функціонує колл-центр «Top Marketing» (справжня назва приховується), співробітники даного колл-центру, використовуючи можливості ІР-телефонії, з приховуванням реальної ІР-адреси, телефонують громадянам України та іноземним громадянам (переважно мешканцям європейських країн), представляючись групою досвідчених трейдерів, та пропонують свої послуги із збільшення наявних у осіб грошових коштів шляхом проведення операцій на фондовому, криптовалютному, сировинному та інших ринках, після отримання грошових коштів на банківські рахунки, гаманці в електронних платіжних системах т.зв. «дропів» або ж у вигляді криптовалюти на криптовалютні гаманці, зв`язок з особою - «клієнтом» переривається, а грошові кошти привласнюються організаторами та керівниками колл-центру.

Також, за адресою: м. Львів, вул. Вячеслава Чорновола, 16А, 1 поверх, приміщення 49 розташований колл-центр «New Federer» (ТОВ "Нью Федерер", код ЄДРПОУ 42272034, кінцевий бенефіціар - Киличаслан Федлан), співробітники якого, використовуючи можливості ІР-телефонії, з приховуванням реальної ІР-адреси, телефонують громадянам України та Туреччини і пропонують послуги із збільшення наявних у осіб грошових коштів шляхом участі в азартних іграх, після отримання грошових коштів на банківські рахунки, гаманці в електронних платіжних системах т.зв. «дропів» або ж у вигляді криптовалюти на криптовалютні гаманці, зв`язок з особою - «клієнтом» переривається, а грошові кошти привласнюються організаторами та керівниками колл-центру.

Крім цього, за адресою: м. Львів, вул. Угорська, 14, у приміщеннях 5 та 6 будівлі (загальна площа 354,8 м.кв.) функціонує колл-центр «BNB Solution» (ТОВ «Біендбі Солюшн», код ЄДРПОУ 44424955, кінцевий бенефіціар - ОСОБА_6 ), співробітники даного колл-центру, використовуючи можливості ІР-телефонії, з приховуванням реальної ІР-адреси, телефонують громадянам України та країн Європи, переважно людям похилого віку та, представляючись групою досвідчених трейдерів, пропонують свої послуги із збільшення наявних у осіб грошових коштів шляхом проведення операцій на криптовалютному ринку, після отримання грошових коштів у вигляді криптовалюти на криптовалютні гаманці, підконтрольні організаторам та керівникам колл-центру, зв`язок з особою - «клієнтом» переривається, а грошові кошти привласнюються організаторами та керівниками колл-центру.

За вказаними вище адресами розташування колл-центрів імовірно знаходиться комп`ютерна техніка, серверне обладнання, магнітні та електронні носії інформації, що задіяні для здійснення протиправної діяльності, обліку клієнтів, листування з клієнтами; мобільні термінали/смартфони/телефони, засоби комутації, телекомунікаційне та інше обладнання, в т.ч. що застосовує технологію ІР-телефонії; бухгалтерська, фінансово-господарська та інша документація щодо проведення незаконної діяльності; банківські картки та інші засоби доступу до банківських рахунків, гаманців в ЕПС, де знаходяться грошові кошті, отримані від провадження протиправної діяльності.

Також, частина коштів (комісії та платіжні стягнення за користування російськими платіжними системами), отриманих в ході проведення незаконної діяльності цими колл-центрами, використовується для фінансування агресії РФ проти України.

Викладені у клопотанні обставини підтверджуються повідомленням про вчинення кримінального правопорушення, актами огляду, відповідями оперативного підрозділу на доручення слідчого, протоколами допиту свідків, а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.

Окрім того, необхідно врахувати той факт, що на території України введено воєнний стан, а також інформацію від відповідних співробітників Міністерства юстиції України, наразі неможливо отримати витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, тому отримати дані з вказаних джерел черпати на даний час не можливо, про те, зібрана в ході досудового розслідування інформація дає змогу ототожнити належність приміщення та його користувачів.

Матеріали провадження дають органу досудового розслідування достатні підстави вважати, що за вказаними адресами знаходиться комп`ютерна техніка, серверне обладнання, магнітні та електронні носії інформації, що задіяні для здійснення протиправної діяльності, обліку клієнтів, листування з клієнтами; мобільні термінали/смартфони/телефони, засоби комутації, телекомунікаційне та інше обладнання, в т.ч. що застосовує технологію ІР-телефонії; бухгалтерська, фінансово-господарська (договори, акти, додаткові угоди, податкові накладні, виписки з довідок про рух грошових коштів, видаткові накладні, квитанції, інші документи, що посвідчують дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (правочин), копії та оригінали документів про реалізацію криптовалюти, обставини її придбання, зберігання, переміщення, збуту або інших операцій, тощо) та інша документація щодо проведення незаконної діяльності; банківські картки та інші засоби доступу до банківських рахунків, гаманців в ЕПС, де знаходяться грошові кошті, отримані від провадження протиправної діяльності, грошові кошти в національній та іноземній валютах, інші цінності, які отримані злочинним шляхом.

Крім того, з метою встановлення усіх обставин вчинення кримінального правопорушення у цьому кримінальному провадженні, необхідно призначити і провести ряд лінгвістичних, комп`ютерно-технічних, почеркознавчих та фоноскопічних судових експертиз, у зв`язку з чим, експертам необхідно буде надати на дослідження відповідні вилучені речі та документи.

На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.

В судовому засіданні слідчий ОСОБА_3 клопотання підтримав, за викладених в ньому обставин, просив клопотання задовольнити.

Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався за фіксації процесу технічними засобами.

Слідчий суддя, дослідивши клопотання слідчого та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання, з огляду та таке.

Статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла чи іншого володіння особи.

Відповідно до статті 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до частини першої статті 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.

В той же час, згідно з частиною першою статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Обшук - це слідча дія, що являє собою процесуальне примусове обстеження приміщень, місцевості, окремих осіб з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Фактичною підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення його мети. До них, зокрема, можна віднести достатні відомості про те, що знаряддя кримінального правопорушення або майно (речі й цінності), здобуте у результаті його вчинення, а також інші предмети і документи, що мають значення для розкриття правопорушення чи забезпечення цивільного позову, відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення знаходяться в певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи.

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. (ч. 2 ст. 234 КПК)

З матеріалів доданих до клопотання вбачається, що слідчим управлінням Головного управління здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42021000000002489 від 30.11.2021, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.

Наказом Головного управління Служби безпеки України в Автономній Реступліці Крим №1 від 03.03.2022 визначено місце розташування слідчого управління Головного управління, а саме 1 відділ - м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 11, 2 та 3 відділи - м. Вінниця, вул. Грушевського, 27.

З огляду на зазначене, орган досудового розслідування у кримінальному провадженні №42021000000002489, на даний час, розташований у місті Вінниці, а відтак саме Вінницький міський суд Вінницької області уповноважений на розгляд даного клопотання.

З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань №42021000000002489 від 30.11.2021 слідує, що група осіб на території України організували злочинну діяльність, яка направлена на привласнення грошових коштів іноземних громадян за допомогою платних Інтернет сайтів, робота яких направлена на здійснення знайомств між чоловіками та жінками.

Обґрунтовуючи клопотання слідчим зазначається, що за інформацією Управління Служби безпеки України у Львівській області, відділом КІБ вказаного Управління, з метою встановлення відомостей, що мають значення для досудового розслідування, враховуючи характер даного правопорушення, керуючись вимогами ст.ст.40 та 41, 93 КПК України, встановлено ряд колл-центрів на території м. Львова, співробітники яких шляхом телефонних розмов схиляють осіб (громадян України та ЄС) під виглядом інвестицій в діяльність на фондовому, криптовалютному, сировинному та інших ринках до переведень грошових коштів на банківські рахунки, гаманці в електронних платіжних системах або ж криптовалютні гаманці т.зв. «дропів», після цього вказані грошові кошти привласнюються організаторами та керівниками колл-центрів.

Зокрема встановлено, що на 3 поверсі (колл-центр займає увесь 3 поверх) будівлі за адресою: АДРЕСА_1, функціонує колл-центр «Top Marketing» (справжня назва приховується), співробітники даного колл-центру, використовуючи можливості ІР-телефонії, з приховуванням реальної ІР-адреси, телефонують громадянам України та іноземним громадянам (переважно мешканцям європейських країн), представляючись групою досвідчених трейдерів, та пропонують свої послуги із збільшення наявних у осіб грошових коштів шляхом проведення операцій на фондовому, криптовалютному, сировинному та інших ринках, після отримання грошових коштів на банківські рахунки, гаманці в електронних платіжних системах т.зв. «дропів» або ж у вигляді криптовалюти на криптовалютні гаманці, зв`язок з особою - «клієнтом» переривається, а грошові кошти привласнюються організаторами та керівниками колл-центру.

Також, за адресою: м. Львів, вул. Вячеслава Чорновола, 16А, 1 поверх, приміщення 49 розташований колл-центр «New Federer» (ТОВ "Нью Федерер", код ЄДРПОУ 42272034, кінцевий бенефіціар - Киличаслан Федлан), співробітники якого, використовуючи можливості ІР-телефонії, з приховуванням реальної ІР-адреси, телефонують громадянам України та Туреччини і пропонують послуги із збільшення наявних у осіб грошових коштів шляхом участі в азартних іграх, після отримання грошових коштів на банківські рахунки, гаманці в електронних платіжних системах т.зв. «дропів» або ж у вигляді криптовалюти на криптовалютні гаманці, зв`язок з особою - «клієнтом» переривається, а грошові кошти привласнюються організаторами та керівниками колл-центру.

Крім цього, за адресою: м. Львів, вул. Угорська, 14, у приміщеннях 5 та 6 будівлі (загальна площа 354,8 м.кв.) функціонує колл-центр «BNB Solution» (ТОВ «Біендбі Солюшн», код ЄДРПОУ 44424955, кінцевий бенефіціар - ОСОБА_6 ), співробітники даного колл-центру, використовуючи можливості ІР-телефонії, з приховуванням реальної ІР-адреси, телефонують громадянам України та країн Європи, переважно людям похилого віку та, представляючись групою досвідчених трейдерів, пропонують свої послуги із збільшення наявних у осіб грошових коштів шляхом проведення операцій на криптовалютному ринку, після отримання грошових коштів у вигляді криптовалюти на криптовалютні гаманці, підконтрольні організаторам та керівникам колл-центру, зв`язок з особою - «клієнтом» переривається, а грошові кошти привласнюються організаторами та керівниками колл-центру.

За вказаними вище адресами розташування колл-центрів імовірно знаходиться комп`ютерна техніка, серверне обладнання, магнітні та електронні носії інформації, що задіяні для здійснення протиправної діяльності, обліку клієнтів, листування з клієнтами; мобільні термінали/смартфони/телефони, засоби комутації, телекомунікаційне та інше обладнання, в т.ч. що застосовує технологію ІР-телефонії; бухгалтерська, фінансово-господарська та інша документація щодо проведення незаконної діяльності; банківські картки та інші засоби доступу до банківських рахунків, гаманців в ЕПС, де знаходяться грошові кошті, отримані від провадження протиправної діяльності.

Також, частина коштів (комісії та платіжні стягнення за користування російськими платіжними системами), отриманих в ході проведення незаконної діяльності цими колл-центрами, використовується для фінансування агресії РФ проти України.

Однак, належних та допустимих доказів на підтвердження того що у офісних приміщеннях розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , здійснюється злочинна діяльність та відшукуванні знаряддя вчинення кримінального правопорушення знаходяться за вищевказаною адресою слідчим не надано.

До клопотання слідчим додано протоколи допитів свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 від 14.04.2022, в яких зазначається про те, що у офісних приміщеннях розташованих за адресою: АДРЕСА_1 , здійнюється злочина діяльність та за вказаною адресою знаходяться відшукуванні знаряддя вчинення кримінального правопорушення.

Однак, протокол допиту свідка ОСОБА_7 не може прийматися судом до уваги, оскільки вказана особа являється працівником УСБУ у Львівській області.

Щодо допиту свідка ОСОБА_8 та такі показання судом також до уваги не приймаються, оскільки із вказаного протоколу допиту не зрозуміло за яких обставин та в результаті чого свідку стала відома зазначена вище інформація, а також останні не містять відомостей про джерела отриманої інформації.

Як уже зазначалося, згідно з частиною першою статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Відповідно пункту 6 частини третьої статті 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться.

До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання. (абз. 2 ч. 3 ст. 234 КПК)

Однак, всупереч наведеним нормам до клопотання про проведення обшуку офісного приміщення розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , слідчим не надано доказів, які містять відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться.

До клопотання слідчим додано договори оренди приміщень за адресами: АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3.

Однак, суд звертає увагу на те, що у вимогах клопотання слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку офісних приміщень розташованих за адресою: АДРЕСА_1 .

Таким чином, всупереч вимогам статті 234 КПК України, слідчим не надано доказів, що дають достатні підстави вважати, що відшукуванні знаряддя кримінального правопорушення знаходяться у офісних приміщень розташованих за адресою: АДРЕСА_1 .

Положеннями частини п`ятої статті 234 КПК України визначено, що слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов до висновку, що клопотання слідчого не обґрунтоване та не підтверджене належними доказами, а тому на час розгляду даного клопотання у суду відсутні достатні підстави для надання дозволу на проведення обшуку у офісних приміщень розташованих за адресою: АДРЕСА_1 .

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 233, 234, 235, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС - криміналіста 2 відділу слідчого управління Головного управління Служби безпеки України в Автономній Республіці Крим майора юстиції ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку, відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя:

СудВінницький міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.04.2022
Оприлюднено18.04.2023
Номер документу103979020
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —127/7759/22

Ухвала від 15.04.2022

Кримінальне

Вінницький міський суд Вінницької області

Гриневич В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні