Рішення
від 10.04.2022 по справі 908/3350/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 18/197/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.04.2022 справа № 908/3350/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Левкут Вікторії Вікторівни, розглянувши матеріали справи № 908/3350/21

за позовом об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Гагарінське-3 (вул. Гагаріна, буд. 3, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316)

до відповідача приватного акціонерного товариства СОЮЗ-В (вул. Гагаріна, буд. 3, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316)

про стягнення 81101,26 грн.

Без повідомлення (участі) представників учасників справи

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Гагарінське-3 заявлено позовні вимоги про стягнення з приватного акціонерного товариства СОЮЗ-В 81101,26 грн. заборгованості зі сплати внесків і платежів на утримання будинку та прибудинкової території.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що приватне акціонерне товариство «СОЮЗ-В» є співвласником багатоквартирного будинку, що знаходиться за адресою: вул. Гагаріна, буд. 3, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316. Позивач зазначив, що на підставі рішень загальних зборів ОСББ «Гагарінське-3» від 19.03.2017 та від 22.12.2019 у ТОВ «СОЮЗ-В» виник обов`язок зі сплати ОСББ «Гагарінське-3» у період з 01.04.2017 по 31.12.2019 внесків на обслуговування, утримання будинку та прибудинкової території. За доводам позивача, станом на 01.11.2021 заборгованість відповідача становить 81101,26 грн., що є підставою для стягнення заборгованості у судовому порядку. Посилаючись на приписи ст.ст. 525, 530, 598, 629 ЦК України, ст.ст. 193, 202 ГК України та Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, позивач просив позов задовольнити. Позивач просив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.11.2021 справу № 908/3350/21 передано на розгляд судді Левкут В.В.

Ухвалою суду від 23.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 908/3350/21, присвоєно справі номер провадження 18/197/21, на підставі ст. 252 ГПК України ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та без повідомлення учасників справи. В даній ухвалі суду зазначалось, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі № 908/3350/21 та також, запропоновано відповідачу надати у строк, що не перевищує 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше 17.12.2021, відзив на позов із урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; запропоновано позивачу у строк протягом 5 днів з дня отримання відзиву (у разі його отримання) надати суду відповідь на відзив.

Сторони повідомлені про розгляд справи у визначеному ГПК України порядку.

Направлені на адресу позивача та відповідача копії ухвали суду від 23.11.2021 повернулись до суду з відміткою пошти за закінченням терміну зберігання.

Від відповідача жодних заяв або клопотань не надходило.

Згідно зі ст. 93 ЦК України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зокрема, містяться відомості про місцезнаходження.

Згідно наявних матеріалів справи місцезнаходженням відповідача згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та з`ясовано, що місцезнаходженням приватного акціонерного товариства СОЮЗ-В є: вул. Гагаріна, буд. 3, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316, і саме на вказану адресу направлялась ухвала суду.

Статтею 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Згідно з п. 4 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому відділенні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

У разі, якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії (висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 25.06.2018 у справі № 904/9904/17).

Враховуючи повернення до суду поштового відправлення з ухвалою з позначкою про повернення кореспонденції за закінченням терміну зберігання, ухвала господарського суду вважається врученою відповідачу.

Нормами Господарського процесуального кодексу України визначено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає (ч. 7 ст. 120 ГПК України).

В постанові Верховного Суду від 08.04.2019 у справі № 922/2887/16 викладена правова позиція, що сам лише факт не отримання кореспонденції, якою суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав ухвалу за належною адресою та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, вказує на суб`єктивну поведінку сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що неотримання ухвал суду у даній справі відповідачем та повернення їх до суду з відповідною відміткою є наслідком дій /бездіяльності відповідача щодо її належного отримання та неповідомлення суду про зміну свого місцезнаходження, тобто його власною волею (в тому числі внесення актуальних відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що забезпечує вручення офіційної кореспонденції та обізнаність з її змістом).

Отже, судом вжито необхідних та достатніх заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 908/3350/21 та розгляд справи.

Судом також враховано, що відповідно до позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні у справі Пономарьов проти України від 03.04.2008, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Таким чином, не лише на суд покладається обов`язок належного повідомлення сторін про час та місце судового засідання, але й сторони повинні вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Про хід розгляду справи відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України ://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України Про доступ до судових рішень № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; з`являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов`язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Відзив на адресу суду від відповідача у встановлений в ухвалі суду від 23.11.2021 у справі № 908/3350/21 процесуальний строк для подачі відзиву не надійшов, як і будь-яких клопотань чи заяв до суду від відповідача не надходило.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 8 ст. 252 ГПК України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Наявні матеріали справи за № 908/3350/21 дозволяють здійснити розгляд справи за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зважаючи на закінчення строків розгляду справи, а також запровадження воєнного стану на території України та ведення бойових дій на території Запорізької області, рішення прийнято без його проголошення 11.04.2022.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку, розташованого за адресою: м. Мелітополь, вул. Гагаріна, буд. 3, затвердженим протоколом від 22.05.2016, створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гагарінське-3».

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.06.2019 державна реєстрація об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гагарінське-3» (далі - ОСББ «Гагарінське-3», позивач у справі), ідентифікаційний код юридичної особи - 40782495, адреса місцезнаходження юридичної особи: вул. Гагаріна, буд. 3, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316, проведена 29.08.2019.

За актом прийняття-передачі житлового будинку в управління ОСББ «Гагарінське-3» від 31.07.2017 року № 73/03 багатоквартирний будинок за адресою: м. Мелітополь, вул. Гагаріна, буд. переданий в управління ОСББ «Гагарінське-3».

Приватному акціонерному товариству «СОЮЗ-В» (відповідачу у справі) на праві власності належить нерухоме майно, а саме: 79/100 частини нежитлового приміщення загальною площею 258,4 м2 та 57/100 частини нежитлового приміщення загальною площею 618,9 м2 (надалі - приміщення), які знаходяться за адресою: вул. Гагаріна, буд. 3, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316.

Підтвердити зазначене інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно не має можливості, оскільки Державний реєстр речових прав діє з 01 січня 2013 року, тому якщо нерухоме майно не відчужувалось після початку роботи реєстру, а власник не звертався до державного реєстратора з проханням зареєструвати майнові права на нерухоме майно в Державному реєстрі речових прав, то, відповідно, реєстр речових прав не містить відомості про таке нерухоме майно.

Як вбачається з інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 252919482 від 15.04.2021 та № 284521213 від 12.11.2021, право власності на 57/100 приміщення 618,9 м2 зареєстровано 12.07.2007, а право власності на 79/100 приміщення 261,3 м2 (258,4 м2) зареєстровано 11.12.2010, тобто до 2013 року, тому повноцінні дані про власників такого нерухомого майна містяться в бюро технічної інвентаризації.

З відповіді Комунального підприємства «Мелітопольське міжміське бюро технічної інвентаризації», № 2477 від 03.01.2020 на адвокатський запит вбачається, що станом на 01.01.2013 року:

- 79/100 часток нежитлового приміщення загальною площею 258,4 м2 на підставі свідоцтва про право власності від 12.08.2003, виданого виконавчим комітетом Мелітопольської міської ради належить закритому акціонерному товариству «СОЮЗ-В». Зі свідоцтва вбачається, що відповідачу належало повністю все приміщення, але пізніше ним відчужено 19/100 цього приміщення на підставі договору купівлі-продажу від 11.04.2006 та 1/50 цього приміщення на підставі договору купівлі-продажу від 28.05.2010;

- 57/100 частини приміщення загальною площею 618,9 м2 належить на праві власності закритому акціонерному товариству «СОЮЗ-В» на підставі свідоцтва про право власності від 30.05.2006. Зі свідоцтва вбачається, що відповідачу належало 89/100 приміщення, але відповідачем на підставі договору купівлі-продажу від 29 серпня 2006 відчужено 23/100 приміщення та на підставі договору купівлі-продажу від 29 серпня 2006 відчужено 9/100 приміщення.

Відповідно даних ЄДР закрите акціонерне товариство «СОЮЗ-В», ідентифікаційний код 22140888 перетворено у приватне акціонерне товариство «СОЮЗ-В» ідентифікаційний код 22140888. Отже, вищевказані частини нежитлових приміщень є власністю саме ПрАТ «СОЮЗ-В».

Відповідно до схеми з технічного паспорту багатоквартирного будинку № 3 по вулиці Гагаріна від 27.12.1985 року наведені приміщення є складовою частиною житлового багатоквартирного будинку № 3 по вулиці Гагаріна в місті Мелітополь.

Отже, відповідач є співвласником спільного майна багатоквартирного будинку, в якому знаходяться належні йому приміщення.

Так як відповідачу належить 79/100 приміщення загальною площею 258,4 м2, що складає 204,1 м2, та 57/100 приміщення загальною площею 618,9 м2, що складає 352,8 м2, ПрАТ «СОЮЗ-В» повинен сплачувати внески на обслуговування, утримання будинку та прибудинкової території з розрахунку, що в його власності перебуває 204,1 м2 та 352,8 м2.

Рішенням загальних зборів співвласників об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Гагарінське-3», оформленим протоколом від 19.03.2017, затверджено внесок на утримання будинку для співвласників квартир і нежитлових приміщень на 1-му поверсі у розмірі 2,9426 грн. за 1 м2, який діяв до 1 січня 2020 року.

Рішенням загальних зборів, оформленим протоколом № 3 від 22 грудня 2019 року встановлено однаковий для всіх поверхів розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,75 грн. за 1 м2 з 1 січня 2020 року.

За доводами позивача, на підставі відповідних рішень загальних зборів ОСББ «Гагарінське-3» у ТОВ «СОЮЗ-В» виник обов`язок зі сплати ОСББ «Гагарінське-3» у період з 01.04.2017 по 31.12.2019 внесків на обслуговування, утримання будинку та прибудинкової території з розрахунку 2,9426 грн. за 1 м2, в період з 01.01.2020 по теперішній час з розрахунку 4,75 грн. за 1 м2. Відповідач жодного разу не здійснював оплату внесків, в наслідок чого у нього в період з 01.10.2018 по 01.11.2021 утворилась заборгованість на загальну суму 81101,26 грн.

Невиконання відповідачем обов`язку щодо сплати ОСББ «Гагарінське-3» внесків на обслуговування, утримання будинку та прибудинкової території спільного майна багатоквартирного будинку стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, суд визнав, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

За приписами ст. 11 Цивільного Кодексу України (далі ЦК України) підставою для виникнення зобов`язань є договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Відповідно до положень статей 525, 526 ЦК України, які узгоджуються із ст. 193 ГК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом

Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.

За визначенням в ст. 1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 322 ЦК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України, всі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Частинами 1, 4 ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку встановлено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Пунктом 2 розділу ІІІ Статуту ОСББ Гагарінське-3 визначено, що вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Загальні збори вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік.

За п. 1 розділу IV Статуту, джерелами фінансування є кошти об`єднання, які складаються, зокрема, з: внесків і платежів співвласників на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

У п. 2 розділу IV Статуту визначено, що сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників. Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Порядок оплати, перелік та розмір внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.

Приписами ч. 5 ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку закріплено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників

Вказане узгоджується із положеннями абз. 1 п. 11 розділу ІІІ Статуту, яким визначено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до Статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Згідно із вимогами ст. 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласник зобов`язаний, зокрема виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів (ч. 1 ст. 16 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Статтею 17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Згідно із частинами 1 та 3 ст. 23 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, утримання і ремонт приміщень, які перебувають у власності, здійснюються відповідно до законодавства України. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Законом України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначені особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, регулювання правових, організаційних та економічних відносини, пов`язаних з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Кожний співвласник, згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).

Положеннями ч. 1 та ч. 2 ст. 12 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку закріплено, що витрати на управління багатоквартирним будинком включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Отже, прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об`єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов`язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов`язані його утримувати в силу прямої норми ст. 322 ЦК України та ч. 2 ст. 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку.

Копія протоколу № 3 від 22.12.2019 про встановлення однакового для всіх поверхів розміру внеску на у тримання будинку та прибудинкової території наявна у матеріалах страви.

Як пояснює позивач, копію протоколу від 19.03.2017 року надати не має можливості, оскільки всі первині бухгалтерські документи, протоколи загальних зборів продовжує незаконно утримувати колишня голова правління ОСББ ОСОБА_1 , про що свідчать численні звернення до неї з листами та пропозиціями передати документи, що є власністю ОСББ. За час здійснення її керівництва здійснювалось самоуправство над спільним майном, у зв`язку з чим порушено кримінальне провадження № 112019080140000817 за статтею 356 Кримінального кодексу України. В рамках цього кримінального провадження слідчим суддею Мелітопольського міськрайонного суду постановлено ухвалу від 10.10.2019 про надання слідчому доступу до речей та документів ОСББ «Гагарінське-3». На зазначену ухвалу слідчому надано відповідь (лист голови ОСББ «Гагарінське-3» Грищенко А.І. від 23.10.2019), в якій зазначається вичерпний перелік документів, що надані від колишньої голови правління до нового голови правління, і в цьому переліку відсутні протоколи загальних зборів. Наведене підтверджує відсутність у володінні ОСББ «Гагарінське-3» протоколу загальних зборів від 19.03.2017.

Разом з тим, факт прийняття загальними зборами рішення про встановлення тарифу з 01.04.2017 на рівні 3,3339 грн. за 1 м2 з другого по дев`ятий поверх та 2,9426 грн. для першого поверху, підтверджується виконанням такого рішення іншими співвласниками та самим Об`єднанням співвласників. До матеріалів справи позивачем надано копії рахунків квартири АДРЕСА_1 , що знаходиться на першому поверсі, з яких вбачається розмір тарифу саме для першого поверху за 2017 рік (на звороті квитанцій є відмітка Укрпошти, яка проставляється в разі оплати платежу на пошті). Також, відповідно наданого позивачем протоколу № 1/2 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку «Гагарінське-3» від 04.05.2019 прийнято рішення залишити у 2019 році розмір внеску на утримання будинку та прибудинкової території на рівні, встановленому з 01.04.2017 року: 3,3339 грн. за 1 м2 з другого по дев`ятий поверх, та 2,9426 грн. для першого поверху. Позивачем долучено заяву від 13.04.2017, що надавалась Начальнику управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради, з відміткою про прийняття її управлінням, з якої вбачається, що розмір дольового внеску з 01 квітня 2017 рік для перших поверхів складав 2,9426 грн.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи наявні у матеріалах справи докази, суд визнав, що факт виконання рішення загальних зборів, яким зафіксовано розмір внеску, співвласниками та самим ОСББ та відсутність протягом трьох років оскарження рішення є доказом прийняття протоколу загальних зборів від 19.03.2017. Також вказане підтверджується протоколом загальних зборів № 1/2 від 04.05.2019 року та довідкою наданою до управління соціального захисту населення.

Оскільки рішення загальних зборів від 19.03.2017 та від 22.12.2019 є чинними, вони підлягають обов`язковому виконанню всіма співвласниками багатоквартирного будинку.

Розрахунок витрат на утримання будинку та прибудинкової території спільного майна багатоквартирного будинку позивачем здійснювався пропорційно до загальної площі приміщень.

Перевіривши здійснені позивачем нарахування враховуючи визначені і затверджені рішеннями загальних зборів ОСББ від 19.03.2017 та від 22.12.2019 розміри внесків на обслуговування, утримання будинку та прибудинкової території спільного майна багатоквартирного будинку, суд дійшов висновку про правомірність нарахування позивачем до сплати відповідачу заборгованості за період з 01.10.2018 по 01.11.2021 грн. на суму 81101,26 грн.

Відповідно до ст. 13 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 599 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Частиною 2 ст. 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Згідно з ст. 16 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до пункту 3 розділу III статуту ОСББ «Гагарінське-3», визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів встановлюються загальними зборами об`єднання.

Протоколом загальних зборів учасників ОСББ «Гагарінське-3» від 22.12.2019 затверджено Порядок сплати внесків і платежів співвласниками багатоквартирного будинку, відповідно до якого встановлений строк сплати співвласником внесків на утримання будинку до « 25» числа місяця, наступного за розрахунковим.

До прийняття Порядку та після його прийняття позивачем відповідачу надсилались вимоги про погашення заборгованості вих. № 14 від 20.09.2019 на суму 19435,20 грн. та на суму 33190,8 грн. Також позивачем 16.03.2020 надіслана відповідачу вимога з деталізацією заборгованості, яка була отримана відповідачем, про що свідчить надана відповідачем відповідь на цю вимогу листом № 185/1 від 24.04.2020. Окрім того позивачем 08.07.2021 на адресу відповідача надсилалась ще одна вимога, що підтверджується описом вкладення з відміткою пошти та копією конверту, що повернувся за закінченням терміну зберігання.

Доказів погашення заборгованості відповідачем не надано.

Про застосування наслідків спливу позовної давності відповідачем не заявлялось.

Враховуючи вищевикладене, заявлена позивачем вимога до стягнення заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 81101,26 грн. за період з 01.10.2018 по 01.11.2021 є обґрунтованою та задовольняється судом.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на не вчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину не вчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів (ст. 74 ГПК України).

Відповідач не скористався наданим йому законом правом відповідно до ст.ст. 73, 74 ГПК України, доказів належного виконання обов`язку щодо сплати внесків на обслуговування, утримання будинку та прибудинкової території спільного майна багатоквартирного будинку суду не надав.

Таким чином, дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Судовий збір на підставі пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 74, 76-80, 123, 129, 233, 236-242, 247-250 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з приватного акціонерного товариства СОЮЗ-В (вул. Гагаріна, буд. 3, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316; ідентифікаційний код 22140888) на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Гагарінське-3 (вул. Гагаріна, буд. 3, м. Мелітополь, Запорізька область, 72316; ідентифікаційний код 40782495) 81101,26 грн. (вісімдесят одну тисячу сто одну грн. 26 коп.) заборгованості зі сплати внесків на обслуговування, утримання будинку та прибудинкової території спільного майна багатоквартирного будинку та 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.) судового збору. Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У зв`язку із запровадженням воєнного стану на території України та веденням бойових дій на території Запорізької області, повне рішення складено, оформлено і підписано у відповідності до вимог ст.ст. 240, 241 ГПК України 18.04.2022.

Суддя В.В. Левкут

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення10.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103983901
СудочинствоГосподарське
КатегоріяІнші справи

Судовий реєстр по справі —908/3350/21

Судовий наказ від 18.05.2022

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Левкут В.В.

Рішення від 10.04.2022

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Левкут В.В.

Ухвала від 23.11.2021

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Левкут В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні