Рішення
від 14.04.2022 по справі 925/1651/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2022 року м. Черкаси справа № 925/1651/21

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу №925/1651/21 за позовом Фізичної особи - підприємця Ільченка Олександра Олександровича до Комунального закладу "Обласна бібліотека для дітей" Черкаської обласної ради про стягнення 47774, 31 грн.

ВСТАНОВИВ:

01 грудня 2021 року позивач - Фізична особа - підприємець Ільченко Олександр Олександрович звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача - Комунального закладу "Обласна бібліотека для дітей" Черкаської обласної ради 47 774,31 грн. заборгованості за надані послуги по договору на виконання проектних робіт від 25.09.2020 за №15/09-2020.

Позивач обґрунтував заявлені вимоги тим, що після виконання ним договірних зобов`язань, відповідач не сплатив за фактично надані йому послуги по вище вказаному Договору.

Справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвала надіслана учасникам справи у встановленому порядку.

Відповідач відзиву на позов суду не подав.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 25.09.2020 між позивачем і відповідачем був укладений договір на виконання проектних робіт за №15/09-2020 (далі - Договір).

Договір укладено за результатами публічної закупівлі робіт. Предмет закупівлі за кодом 71320000-7 - Послуги інженерного проектування «Виготовлення проектно-кошторисної документації по об`єкту Капітальний ремонт системи опалення із встановленням індивідуального теплового пункту Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради».

04.01.2021 між сторонами укладено додаткову угоду №1 до Договору, відповідно до якої викладено у новій редакції пункт 1.1. договору.

Згідно п.1.1. зазначеного Договору (із змінами) позивач (Виконавець) зобов`язався виготовити проектно-кошторисну документацію по об`єкту Капітальний ремонт системи опалення із встановленням індивідуального теплового пункту Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради» ДК 021:2015-71320000-7 (Послуги з інженерного проектування), а відповідач (Замовник) зобов`язався прийняти проектну документацію та оплатити Виконавцю вартість робіт.

Замовник (відповідач) делегує, а Виконавець (позивач) приймає на себе повноваження на замовлення, оплату, надання документів та отримання експертизи проектно-кошторисної документації.

За умовами п.4.1. Договору Замовник за виготовлену проектно- кошторисну документацію по Капітальному ремонту системи опалення із встановленням індивідуального теплового пункту Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради сплачує Виконавцю кошти в сумі 48 591, 41 грн., без ПДВ.

П.5.1. Договору визначена дата завершення робіт - дата приймання-передачі Замовнику проектно-кошторисної документації з позитивним звітом експертизи.

Порядок видачі і приймання робіт визначений розділом 7 Договору.

Зокрема, відповідно п. 7.2. Договору по закінченню робіт, Замовнику передається для оформлення акт здачі-приймання проектних робіт і одночасно передається по накладній проектно-кошторисна документація на паперових та електронних носіях в чотирьох примірниках.

Замовник протягом 10 днів з моменту одержання акту здачі-приймання направляє Виконавцю оформлений (підписаний) акт або мотивовану відмову від прийняття робіт (п.7.3. Договору).

Факт належного виконання позивачем умов вище вказаного Договору підтверджується Актом здачі-приймання виконаних проектних робіт і накладною на прийом-передачу від 10.06.2021, підписані повноважними особами та скріплені печатками сторін.

В Акті здачі-приймання виконаних проектних робіт зазначено, що виконані проектні роботи відповідають умовам договору, належним чином оформлені та прийняті відповідачем, претензії відсутні.

За умовами п.4.3. Договору оплата здійснюється протягом 14 календарних днів з дня підписання акту здачі-приймання робіт,

П. 4.5. Договору визначено, що у разі затримки бюджетного фінансування розрахунки здійснюються протягом 10 (десяти) банківських днів із дати отримання Замовником бюджетного призначення на свій реєстраційний рахунок.

За умовами п.4.6 Договору зміна порядку і строків розрахунків можлива лише за письмовою згодою сторін.

П.6.1.3. Договору визначено, що Замовник бере на себе зобов`язання своєчасно та у повному обсязі сплатити за якісно і вчасно виконані роботи.

Через порушення відповідачем вимог Договору в частині грошових зобов`язань щодо розрахунку за виконану роботу, заборгованість перед позивачем за виконані роботи становить 47 774, 31 грн., без ПДВ.

За приписами частини першої статті 175 Господарського кодексу (далі - ГК) України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Отже, майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України (далі - ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).

За правилами ч.1 ст. 627 ЦК України відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 525, 526, 530, 549,610, 615, 655, 662, 663, 692, 693, 712 ЦК України містять такі положення:

Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Порушенням зобов`язання є його невиконання, або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов`язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом.

Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.

Ст.837 Цивільного кодексу України містить наступні положення:

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.

Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

За правилами ч. 1 ст. 889 ЦК України за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт підрядник зобов`язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію та (або) виконати пошукові роботи, а замовник зобов`язується прийняти та оплатити їх.

Ст.627 ЦК України вказує, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.

Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору на виконання проектних робіт від 25.09.2020 за №15/09-2020, Додатковою угодою до цього Договору, кошторисом №1 на проектні роботи, протоколом погодження договірної ціни проектних робіт по об`єкту.

Свої зобов`язання за цим Договором позивач виконав належним чином надавши відповідачу послуги з розроблення проектно-кошторисної документації по об`єкту Капітальний ремонт системи опалення із встановленням індивідуального теплового пункту Комунальний заклад «Обласна бібліотека для дітей» Черкаської обласної ради» ДК 021:2015-71320000-7 (Послуги з інженерного проектування), що підтверджується Актом здачі-приймання виконаних проектних робіт по об`єкту від 10.06.2021.

Вказаний Договір та Акт підписані уповноваженими особами та скріплені печатками без будь-яких зауважень.

Проте, відповідач свого обов`язку щодо оплати наданих позивачем послуг не виконав.

Станом на час розгляду спору борг відповідача перед позивачем становить 47 774,31 грн.

Докази розірвання чи визнання недійсним вказаного Договору між сторонами, у суду відсутні.

Суд звертає увагу на те, що ст.204 ЦК України закріплено презумпцію правомірності правочину.

Ця презумпція означає, що вчинений правочин вважається правомірним, тобто, таким, що породжує, змінює або припиняє цивільні права і обов`язки, доки ця презумпція не буде спростована, зокрема, на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.

Таким чином, у разі не спростування презумпції правомірності договору всі права, набуті сторонами правочину за ним, повинні безперешкодно здійснюватися, а створені обов`язки підлягають виконанню. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 23.01.2018 у справі №203/2612/13-ц та від 19.06.2018 у справі №5023/3905/12.

На час розгляду справи доказів оплати наданих позивачем послуг відповідач суду не подав.

Факт виконання позивачем належним чином договірних зобов`язань по вищевказаному Договору підтверджується доказами, які містяться в матеріалах справи та не оспорюються відповідачем.

В силу вимог ч.1 ст.48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Ч.1 ст. 96 ЦК України визначено, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов`язаннями.

Ч.2 ст. 218 ГК України та ст.617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов`язання.

За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Будь-які належні та допустимі докази в розумінні ст.ст. 73-79 ГПК України, що підтверджують виконання відповідачем грошових зобов`язань, передбачених вказаним Договором у порядку, встановленому як умовами укладеного між сторонами договору, так і положеннями чинного законодавства України, в матеріалах справи відсутні.

З огляду на вище викладені обставини справи і приписи чинного законодавства України суд приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення, і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 47 774,31 грн заборгованості за надані послуги по договору на виконання проектних робіт від 25.09.2020 за №15/09-2020.

Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального закладу "Обласна бібліотека для дітей" Черкаської обласної ради (18001, м.Черкаси. вул. Святотроїцька, будинок 24, ідентифікаційний код - 02221934) на користь Фізичної особи - підприємця Ільченка Олександра Олександровича ( АДРЕСА_1 . ідентифікаційний код - НОМЕР_1 ) - 47 774,31 грн. (сорок сім тисяч сімсот сімдесят чотири грн. 31 коп.) заборгованості та 2 270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн) витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення підписано 15.04. 2022.

Суддя К.І.Довгань

Дата ухвалення рішення14.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу103984289
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 47774, 31 грн

Судовий реєстр по справі —925/1651/21

Судовий наказ від 08.05.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Рішення від 14.04.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 13.12.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні