П`ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 квітня 2022 р.м.ОдесаСправа № 420/14136/21
Головуючий в 1 інстанції: Свида Л.І.
рішення суду першої інстанції прийнято
у м. Одеса, 18 жовтня 2021 року
П`ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Танасогло Т.М.,
суддів: Градовського Ю.М., Шеметенко Л.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, про визнання протиправним та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» (надалі ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ», позивач) звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Одеській області, ДПС України, про:
визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області від 15.06.2021 року №2771919/41220619 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 31.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних,
зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» №1 від 31.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання,
визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків №106780 від 10.06.2021 року,
зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
В обґрунтування позовних вимог Товариство вказало, що рішення №2771919/41220619 від 15.06.2021р. про відмову в реєстрації в ЄРПН податкової накладної ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» №1 від 31.05.2021р. є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки платником після отримання квитанції контролюючого органу про зупинення реєстрації цієї податкової накладної було надано наявні у Товариства первинні документи у підтвердження інформації, яка міститься у податковій накладній № 1 від 31.05.2021р. Податковим органом жодним чином не вказано про будь-які мотиви, з яких не були враховані надані платником податку документи, оскільки підставою у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної вказано саме ненадання платником первинних документів. При цьому, самим контролюючим органом не вказувалось конкретного переліку документів, які необхідно було надати платнику, які на думку податкового органу є достатніми для здійснення реєстрації податкової накладної. Також, Товариство вважає хибним й висновок відповідача про відповідність ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ п.8 Критеріїв ризиковості та відповідне рішення відповідача від 10.06.2021р. № 106780, оскільки вказане рішення не містить посилання на податкову інформацію, яка стала підставою для включення підприємства позивача до переліку ризикових; не зазначено у цьому рішенні суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття такого рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.
Відповідач проти позову заперечував.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року позовну заяву ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» критеріям ризиковості платника податків №106780 від 10.06.2021 року.
Зобов`язано ГУ ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області від 15.06.2021 року №2771919/41220619 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 31.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ».
Зобов`язано ДПС України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» №1 від 31.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Стягнуто з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» (вул. Стовпова, буд. 28 А, м. Одеса, 65098, код ЄДРПОУ 41220619) сплачений судовий збір у розмірі 4540 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, ГУ ДПС в Одеській області подано до суду апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про відмову у задоволенні позву.
В обґрунтування апеляційної скарги податковий орган звертає увагу суду на те, що суд першої інстанції проігнорував мету здійснення податкового контролю відповідно до вимог ПК України, яка в подальшому відобразилась у рішеннях про відповідність Товариства позивача критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку відповідно до Постанови №1165. Судом на думку апелянта, було проігноровано практику Верховного Суду відображену у постанові від 21.05.2019р. по справі № 0940/1240/18, де звернуто увагу на те, що дослідження тих первинних документів, які не були підставами для прийняття рішення про зупинення реєстрації податкової накладної та подальшої відмови у реєстрації податкової накладної, свідчить про порушення вимог принципу офіційного з`ясування обставин у справі та безпідставне розширення предмету доказування. Також, апелянт вважає, що судом першої інстанції не було враховано позицію контролюючого органу, що на момент винесення оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку №520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив у реєстрації податкової накладної. За таких обставин, суд перебрав на себе функції контролюючого органу в частині дослідження документів і визначення права позивача на складення податкової накладної, що на думку контролюючого органу, є неправомірно. Вимогою та не може бути задоволеною. Також, як далі вказує апелянт у своїй скарзі, виключення платника податків з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податків, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Однак, як наголошує скаржник, на теперішній час відсутній факт надходження від ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» у відповідності до вимог абз. 9 п.6 Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН. В свою чергу, обов`язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними доказами покладається виключно на позивача. До того ж, на думку скаржника, позовні вимоги Товариства в частині зобов`язання зареєструвати в ЄРПН податкові накладні є передчасними, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання повторно розглянути питання щодо реєстрації податкової накладної.
31.01.2022р. (вхід.№2421/22) від позивача у справі до суду надійшов письмовий відзив на апеляційну скаргу, у якому посилаючись на хибність та необґрунтованість доводів скарги, ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» просить залишити скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, мотивуючи тим, що Товариством на вимогу контролюючого органу було направлено повідомлення про надання письмових пояснень та копій первинних документів, у підтвердження інформації щодо господарської операції, відображеної у податковій накладній №1 від 31.05.2021р., що в свою чергу свідчить про протиправність прийнятого рішення з підстав ненадання платником первинних документів. Також. Позивач у відзиві наголошує, що до контролюючого органу були подані документи, ідентичні тим, які подано на розгляд суду першої інстанції. До позовної заяви Товариством були додані документи, як докази реальності господарської операції за податковою накладною №1 від 31.05.2021р. та докази її направлення та отримання комісією регіонального рівня, а також документи і докази їх направлення та отримання комісією ДПС України. Також, на думку позивача, є необґрунтованим посилання апелянта на надання первинних документів, які не в повному обсязі підтверджують реальність господарських операцій, що здійснюються позивачем, оскільки переліку необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №1 від 31.05.2021р. ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» податковим органом визначено не було.
За приписами ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів вважає, що справу можливо розглянути без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у відповідності до ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» є юридичною особою, основним видом діяльності якого є виготовлення виробів з волокнистого цементу.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» (виконавець) та ТОВ «АФБ АСПЕКТ» (замовник) 28 березня 2021 року укладено договір про виготовлення та передачу продукції №10, за умовами якого замовник доручає виконавцеві, а виконавець зобов`язується власними силами та на своїх виробничих площах, які знаходяться за адресою: м. Одеса, вул.. Стовпова, 38 А, виготовити з наданої замовником давальницької сировини і за необхідності, з використанням власних матеріалів, та передати у власність замовника готову продукцію, визначену у п. 1.2 даного договору, а замовник зобов`язується прийняти і своєчасно здійснити оплату за виготовлену виконавцем продукцію (аркуші справи 32-36).
Відповідно до умов вказаного договору номенклатура, кількість та строки виготовлення і передачі кожної окремої партії продукції визначаються щомісячно заявкою замовника.
Так, за результатом господарської діяльності з контрагентом ТОВ «АФБ АСПЕКТ», позивачем була виписана та направлена на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкова накладна №1 від 31.05.2021 року (аркуш справи 44), однак позивачем отримана квитанція про прийняття документу та зупинення реєстрації із зазначенням: податкова накладна зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризикості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомлено: показник D =16.6549%, Р =0 (аркуш справи 45).
На виконання вимог п. п. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України позивачем направлено до Головного управління ДПС в Одеській області повідомлення №1 від 14.06.2021 року, пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено (аркуші справи 46, 48).
Проте, рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 15.06.2021 року №2771919/41220619 відмовлено в реєстрації податкової накладної №1 від 31.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних (аркуші справи 54-55), оскільки платником податку не надані копії первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.
Позивач не погодився із зазначеним рішенням та звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою (аркуш справи 55), проте рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.07.2021 року №30553/41220619/2 скарга залишена без задоволення, а рішення без змін (аркуш справи 113), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом.
Крім того, відповідно рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №106780 від 10.06.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (аркуш справи 154).
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено правомірності включення позивача до переліку ризикових платників податку, у зв`язку з чим рішення від 10.06.2021р. №106780 є необґрунтованим, протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Окрім того, суд першої інстанції також зазначив, що у податкового органу не було достатніх правових підстав для відмови позивачу в реєстрації поданої ним податкової накладної від 31.05.2021р. №1 в ЄРПН, оскільки Товариством були надані документи, які підтверджують операції, за якими складено відповідну податкову накладну. Враховуючи протиправність оскаржуваного рішення, суд першої інстанції також вважав, що відповідач має бути зобов`язаний судом здійснити реєстрацію податкової накладної №1 від 31.05.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх направлення до податкового органу.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно приписів п. 201.1 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
В силу приписів пп.201.16.2. п.201.16. ст.201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у пп. "в" пп.201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
11.12.2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1165 (набрання чинності, відбулась 01.02.2020), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Пунктом 3 Порядку №1165 визначено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності визначеним у цьому пункті ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
Відповідно до вимог п. 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку, комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення. У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття.
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення. За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення. Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з п.7 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п. 11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п. 25 Порядку № 1165).
Проаналізувавши наведені вище законодавчі приписи, колегія суддів зауважує, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку повинно містити чітку підставу, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Додаток 1 до Порядку № 1165 містить перелік Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.
Так, віднесення до п.8 Критеріїв здійснюється у разі наявної у контролюючого органу податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
У затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме: - у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, або - з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.
Отже, виходячи з аналізу зазначених норм права при здійсненні опрацювання податкових накладних, направлених для реєстрації в ЄРПН, податковий орган проводить моніторинг відповідності / не відповідності критеріям ризиковості платника податку або здійсненої господарської операції.
При цьому, форма рішення про відповідність /невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачає зазначення контролюючим органом конкретної податкової інформації, яка стала підставою для прийняття вказаного рішення на підставі п. 8 Критеріїв.
Згідно з додатком 4 Порядку № 1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов`язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.
Системний аналіз викладених правових норм свідчить про те, що законодавцем встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Так, рішенню Комісії регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування.
Крім того, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Отже, питання відповідності підприємства Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.
При цьому моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Надаючи оцінку доводам апеляційної скарги, колегія суддів констатує факт відсутності в оскаржуваному позивачем рішенні про включення його до переліку ризикових платників обґрунтованої мотивації підстав та причин віднесення підприємства до ризикових платників податків, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку. Рішення комісії не містить розшифровки інформації, яка стала підставою для його прийняття, не містить доказів наявності податкової інформації, що свідчить про здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи.
Апеляційний суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що бланк рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку містить обов`язкове поле для заповнення «податкова інформація (заповнюється в разі відповідності п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку)».
Однак, як вбачається з оскаржуваного рішення №106780 від 10.06.2021р., воно не містить конкретизації та розшифровки яка саме податкова інформація наявна у контролюючого органу, її суті та характеру, без ідентифікації конкретних ризикових операцій та/або податкових накладних, в яких були зафіксовані такі операції, доказів, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником із посиланнями на відповідні документи,чим було позбавлено позивача можливості надати докази на спростування такої інформації.
Як вірно звернув увагу суд першої інстанції, відповідачем не надано жодних доказів провадження Товариством господарської діяльності, яка б містила ознаки недодержання вимог чинного законодавства.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції щодо необґрунтованості посилання відповідача в оскаржуваному рішенні про проведення реалізації товару (робіт), придбання якого не простежується, в якості належного обґрунтування його прийняття, оскільки, як свідчать матеріали справи, ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» є саме виробником переданої замовнику продукції.
Також, відповідачем, ані під час розгляду справи судом першої інстанції, ані у ході апеляційного перегляду справи, не надано доказів аналізу показників податкової звітності позивача, не надано доказів відповідності його господарської діяльності Критеріям ризиковості.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що відповідачем не доведено існування підстав для застосування до позивача п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку з відповідним внесенням до переліку ризикових суб`єктів господарювання, а відтак і не доведено правомірності прийнятого рішення № 106780 від 10.06.2021р.
Колегія суддів вважає доцільним також звернути увагу на те, що оскаржуване рішення податкового органу породжує юридичні наслідки, оскільки включення позивача до переліку ризикових платників податку на додану вартість тягне за собою правові наслідки у вигляді зупинення реєстрації усіх без виключень податкових накладних/розрахунків коригувань, поданих платником.
Отже, не виключення позивача із наведеного переліку може призвести до певних правових наслідків, у зв`язку з чим, враховуючи, що судовим розглядом встановлено протиправність рішення про визначення ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» таким, що відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, колегія суддів вважає, що зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості є дотриманням гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Враховуючи викладене, колегія суддів уважає, що вимоги про зобов`язання відповідача виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, є належним способом захисту прав позивача та відповідає ст. 245 КАС України, як похідна вимога, з огляду на це, погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення вимог позову в цій частині.
З приводу реєстрації податкової накладної від 31.05.2021р. №1, апеляційний суд зазначає, що із системного аналізу викладених вище правових норм слідує, що податковий орган зобов`язаний зазначити в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування критерій (критерії) ризиковості платника податку з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку та з обов`язковим зазначенням переліку документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Згідно квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкова накладна №1 від 31.05.2021р. прийнята, реєстрація зупинена через встановлення ризиковості позивача з посиланням на п. 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій без визначення, якому саме з критеріїв, що містяться у вказаному пункті, відповідає позивач та які конкретно документи йому слід подати та/або пояснення для усунення виниклих сумнівів щодо реальності задекларованих ним операцій.
Однак, з даного приводу слід зауважити, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної платника у зв`язку зі встановленням його ризиковості за вищевказаними Критеріями, податковий орган зобов`язаний не лише зазначити загальний пункт таких Критеріїв, а й вказати яким саме критеріям, на його думку, не відповідає платник. Невиконання контролюючим органом зазначеної вимоги призводить до обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких документів на власний розсуд.
Така вимога є цілком обґрунтованою, оскільки від розуміння конкретного критерію, на підставі якого було зупинено реєстрацію податкової накладної, залежить послідовність надання платником податків пояснень, достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної. При цьому, тільки визначивши критерій, на підставі якого було зупинено реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган може чітко визначити вичерпний перелік конкретних документів, які платник податків повинен надати контролюючому органу.
Разом з тим, слід враховувати, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Аналогічні правові висновки викладені в постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18, від 04.12.2018 у справі № 821/1173/17, від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18, від 12.11.2019 у справі № 816/2183/18.
Перевіряючи доводи апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що зупиняючи реєстрацію поданої позивачем податкової накладної № 1 від 31.05.2021р. податковий орган не вказав конкретної інформації щодо ризиковості платника податку, достатньої для зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі якої здійснено зупинення реєстрації податкової накладної Підприємства, а зазначено лише загальне посилання на відповідність платника податку критерію ризиковості платника податку.
Ані до суду першої інстанції, ані в ході апеляційного провадження відповідачами не надано жодних доказів або, принаймні, обґрунтування/пояснення, на чому ж засновується висновок податкового органу про необхідність зупинення реєстрації поданої позивачем податкової накладної відповідно до п. 8 Критеріїв.
Крім того, у квитанції відсутній перелік документів, необхідних для подання позивачем для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Водночас, колегія суддів відзначає, що позивачем у відповідності до п. 5 Порядку №520 було подано контролюючому органу відповідні письмові пояснення та первинні документи на підтвердження спірних операцій.
У своїх поясненнях Товариство вказувало, що ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» (ІПН 412206115525) 10 червня 2021 р. сформувало та направило на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) Податкову Накладну за № 1 від 31.05.2021 року на загальну суму 4 978 282,48 гривень, у тому числі ПДВ 829 713,75 гривень, однак її реєстрацію було зупинено. Податкову накладну № 1 від 31.05.2021 року складено за фактом виготовлення ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» ( ІПН 412206115525) власними силами та на своїх виробничих площах продукції на замовлення ТОВ «АФБ АСПЕКТ» (ІПН 353583615531) на загальну суму 4 978 282,48 гривень, у тому числі ПДВ 829 713,75 гривень в межах діючого Договору про виготовлення та передачу продукції № 10 від 28 березня 2021 року.
Далі, у своїх поясненнях Товариство зазначило, що рішення про зупинення реєстрації податкової накладної №1 від 31.05.2021р. з підстав відповідності платника п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку є формальним та необґрунтованим, оскільки реальність операції підтверджується документально, а трактування про здійснення ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» ( ІГІН 412206115525) операції, що відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості спростовується наступними доказами:
1) Між ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» (ІПН 412206115525) як виконавцем та ТОВ «АФБ АСПЕКТ» ( ІПН 353583615531) як замовником було укладено Договір про виготовлення та передачу продукції № 10 від 28 березня 2021 року (копія додається) згідно якого ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» (ІПН 412206115525) власними силами та на власних виробничих потужностях зобов`язується на підставі Заявок-замовлень (копія додається) ТОВ «АФБ АСПЕКТ» (ІПН 353583615531) виготовити продукцію з наданої замовником сировини, згідно ціни за виготовлення одиниці , виробу, яка визначена в Додатку 1 до Договору (копія додається) та Акті здачі-приймання робіт;
2) 05.05.2021 року ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» (ІПН 412206115525) отримало від ТОВ «АФБ АСПЕКТ» (ІПН 353583615531) Заявку-замовлення на виготовлення у травні 2021 року, згідно Договору про виготовлення та передачу продукції № 10 від 28 березня 2021 року, продукції у кількості та асортименті, що вказані в даній заявці;
3) Протягом травня 2021 року ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» (ІПН 412206115525) на підставі Заявки - замовлення та Договору про виготовлення та передачу продукції № 10 від 28 березня 2021 року, власними силами та на власних виробничих потужностях з наданої ТОВ «АФБ АСПЕКТ» (ІПН 353583615531) давальницької сировини виготовило продукцію та передало її ТОВ «АФБ АСПЕКТ» (ІПН 353583615531) за Актом здачі-приймання робіт № 0000008 від 31 травня 2021 року (Акт здачі - приймання робіт додається);
4) У зв`язку з виготовленням ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» ( ІПН 412206115525) продукції та підписанням сторонами Акту здачі - приймання робіт № 0000008 від 31 травня 2021 року ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» ( ІПН 412206115525) 10 червня 2021р. сформувало та направило на реєстрацію до ЄРПН Податкову Накладну № 1 від 31 травня 2021 року на суму виконаних робіт, а саме 4 978 282,48 гривень, у тому числі ПДВ 829 713,75 гривень.
Враховуючи той факт, що Податкова Накладна зупинена з формальних підстав, контролюючий орган не надав для розгляду ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» (ІПН 412206115525) податкову інформацію, що визначає критерії ризиковості здійснення господарської операції ТОВ «ТЕСЛА ; ІНЖИНІРІНГ» ( ІПН 412206115525) з виготовлення продукції для ТОВ «АФБ АСПЕКТ» (ІПН :53583615531) у травні, Товариством позивача у поясненнях наголосило на тому, що зупинення Податкової Накладної за № 1 від 31.05.2021 року на суму 4 978 282,48 гривень, у тому числі ПДВ 829 713,75 гривень, безпідставним та просило зареєструвати подану ними на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну 31 від 31.05.2021р.
Разом з поясненнями, у підтвердження інформації, відображеної у податковій накладній №1 від 13.05.2021р., до податкового органу були надані наступні первинні документи, які стосуються господарської операції згідно цієї ПН № 1 від 31.05.2021р. та які вважало достатніми для прийняття рішення про її реєстрації в ЄРПН: договір про виготовлення та передачу продукції від 28.03.2021р. №10; додаток №1 до договору про виготовлення та передачі продукції від 28.03.2021р. №10; акт здачі-прийняття робіт №0000008 від 31.05.2021р.; заявка-замовлення №2 від 05.05.2012р. №132.
Відповідачем як свідчать матеріали справи вказані документи були отримані.
Однак, незважаючи на надані документи, відповідач прийняв рішення від 15.06.2021р. №2771919/41220619 про відмову у реєстрації ПН №1 від 31.05.2021р.
Вказане рішення ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» було оскаржено в адміністративному порядку шляхом направлення скарги. До скарги позивач також надав наступні документи: податкова накладна №1 від 31.05.2021р.; квитанція від 10.06.2021р. про зупинення податкової накладної № 1 від 31.05.2021р.; рішення комісії від 15.06.2021р. №2771919/41220619; повідомлення про подання пояснень та копій документів, щодо податкової накладної №1 від 31.05.2021р., реєстрація якої зупинена; документ довільного формату про надіслання пояснень від 10.06.2012р. № 1 від 14.06.2021р.; документ довільного формату про надіслання договору про виготовлення продукції від 28.03.2021р. №10, від 14.06.2021р. № 2; документ довільного формату про надіслання додатку №1 до договору про виготовлення продукції від 28.03.2021р. №10, від 14.06.2021р. №3; документ довільного формату про надіслання акту здачі-прийняття робіт №0000008 від 31.05.2021р., від 14.06.2021р. №4; документ довільного формату №5 від 14.06.2021р. про надіслання заявки-замовлення №2; квитанція №2 щодо подачі документів повідомлення від 14.06.2021р.; договір про виготовлення та передачу продукції №10 від 28.03.2021р.; додаток №1 до договору про виготовлення та передачі продукції №10 від 28.03.2021р.; акт здачі-прийняття робіт від 31.05.2021р. № 0000008; заявка-замовлення№2, від 05.05.2021р. №132; витяг з реєстру речових прав №198577190 від 31.01.2020р.; виписка по рахунку за період з 14.06.2021р. по 24.06.2021р.; оборотно-сальдова відомість №25/1 від 25.06.2021р.; матеріальний звіт за травень 2021р. №31/1 від 31.05.2021р.; калькуляція від 31.05.2021р. №№91-108, попередня калькуляція вартості виробництва від 31.05.2021р. №№КА0000091 - КА0000108; акт прийому-передачі матеріалу від 05.05.2021р. №2 (а.с. 55-112).
Рішенням від 02.07.52021р. №30553/41220619/2 було залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін (а.с.113).
Апеляційний суд зазначає, що механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №520).
Як визначено пунктами 2-5 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
У відповідності до п.6 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).
Згідно з п. 7 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до п.п. 9-11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Тобто, в даному випадку, спірне рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 1 від 31.05.2021р. було прийнято не зважаючи на надані Товариством пояснення та копії документів згідно переліку у п. 5 Порядку №520, які на думку платника податку були достатніми для реєстрації зазначеної податкової накладної.
Колегією суддів зі змісту спірного рішення від 15.06.2021р, №2771919/41220619 встановлено, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної № 1 від 31.05.2021 р., податковим органом було зазначено ненадання платником податків копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити).
При цьому, доводи апеляційної скарги фактично зводяться до того, що судом першої інстанції не у повній мірі було встановлено обставини у справі та не надано належної оцінки тому, що Товариством не було надано всіх необхідних документів первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. В свою ж чергу надані документи не у повному обсязі підтверджують реальність господарських операцій, що здійснюються позивачем.
Однак, колегія суддів оцінює такі твердження та висновки контролюючого органу критично, оскільки як було вказано вище та вірно встановлено судом першої інстанції первинні документи щодо підтвердження інформації та господарської операції, відображеної у податковій накладній №1 від 31.05.2021р., що направлялась на реєстрацію до ЄРПН/РК податковому органу надавались, жодних зауважень з приводу наданих документів та пояснень відповідачами у справі, ані під час прийняття спірного у справі рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, ані під час розгляду судом першої інстанції цієї справи не зазначалось. Про такі не йдеться й у апеляційній скарзі.
До того ж, судова колегія звертає увагу й на те, що зупиняючи реєстрацію податкової накладної № 1 від 31.05.2021р. відповідачем не зазначалось конкретного переліку необхідних для її реєстрації документів, які повинен був надати платник податків, на що обґрунтовано звернув увагу суд попередньої інстанції; квитанція, якою зупинено реєстрацію податкової накладної щодо якої поданий цей позов, не містить чіткого посилання на підставу зупинення реєстрації податкової накладної, зокрема, податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій для реєстрації податковій накладній , тобто підстави такого рішення є не зрозумілим, що ускладнює можливість надання позивачем необхідних пояснень чи документів.
В оскаржуваному рішенні, на що вірно звернув увагу суд першої інстанції, не зазначено конкретних причин відмови в реєстрації податкової накладної №1 від 31.05.2021 року, оскільки не зазначено чіткого переліку документів, яких не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію накладних (в рішеннях зазначено про необхідність підкреслення тих документів, яких не вистачає).
Отже, така підстава для прийняття спірного у справі рішення податкового органу як ненадання первинних документів, повністю спростовується матеріалами справи.
До того ж, судова колегія звертає увагу на те, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Між тим, оскаржуване рішення податкового органу не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості актів індивідуальної дії, та породжують їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов`язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб`єкта владних повноважень.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності, про що було вірно встановлено судом першої інстанції.
Із наведеного слідує, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та не зазначено конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття, не було сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання РК до податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.
Оцінюючи вищевикладені обставини, апеляційний суд вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що рішення №2771919/41220619 від 15.06.2021р. прийняте без належних для цього правових підстав, а тому воно підлягає скасуванню.
Згідно ч.3 ст.245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Пунктом 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 встановлено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Враховуючи, що судом вірно було встановлено відсутність у контролюючого органу правових підстав для відмови у реєстрації податкової накладної ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ» № 1 від 31.05.2021р., шляхом прийняття відповідного рішення, колегія суддів погоджується з обраним судом попередньої інстанції способом захисту порушеного права позивача шляхом зобов`язання зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначену вище податкову накладну №1 від 31.05.2021р.
Задоволення вказаної вимоги, на переконання колегії суддів, є дотриманням судом гарантій на те, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, будуть відновлені, у зв`язку із чим колегією суддів оцінюються критично твердження апелянта про необхідність у даному випадку обрання іншого способу захисту порушеного права, зокрема й шляхом зобов`язання повторно розглянути питання реєстрації податкової накладної ТОВ «ТЕСЛА ІНЖИНІРІНГ».
При цьому, як вірно було встановлено судом першої інстанції, з наданих до суду первинних документів та тих документів, які надавалися до податкового органу можливо встановити зміст і обсяг господарських операцій, по яким позивач подав для реєстрації податкову накладну, будь-яких розбіжностей та невідповідностей ці документи не містять.
Доводи апеляційної скарги з приводу того, що платником податку до суду були надані інші документи, аніж ті, що надавались до податкового органу колегія суддів відхиляє за необґрунтованістю, оскільки такі спростовуються наявними у справі письмовими доказами, які підтверджують отримання контролюючим органом відповідних документів від платника податку (зокрема документами довільного формату).
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Судове рішення відповідає зазначеним вимогам ст. 242 КАС України.
Доводи апеляційної скарги є несуттєвими, встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «RuizTorija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідачем не доведено за встановлених спірних обставин справи правомірність прийняття спірних рішень про відмову у реєстрації податкової накладної та про відповідність платника п. 8 Критеріїв ризиковості.
Колегія суддів підтверджує, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв`язку з чим підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає вказану апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 241-243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 328 КАС України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2021 року у справі № 420/14136/21 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя Танасогло Т.М.Судді Градовський Ю.М. Шеметенко Л.П.
Суд | П'ятий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 17.04.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 103992662 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
П'ятий апеляційний адміністративний суд
Танасогло Т.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні