Справа № 686/6022/22
Провадження № 2/686/3390/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 квітня 2022 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області у складі:
головуючого судді - Заворотної О.Л.
секретаря судового засідання - Сікори Ю.В.
з участю позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за позовом ОСОБА_1 , за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на час навчання,
встановив:
В березні 2022 року ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до ОСОБА_3 про стягнення аліментів на час навчання, в обґрунтування якого вказала, що перебувала з відповідачем у зареєстрованому шлюбі, від даного шлюбу народилось двоє дітей: син ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 та донька ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після розірвання шлюбу діти залишились проживати разом із матір`ю, а відповідач сплачує аліменти на утримання дітей. Син ОСОБА_4 досягнув повноліття, на даний час навчається в Київському національному університеті ім. Т.Шевченка, у зв`язку з чим потребує матеріальної допомоги у зв`язку із навчанням, оскільки не працює, батько в змозі надавати таку допомогу, а тому просить стягувати щомісячно з відповідача на свою користь аліменти на час навчання сина в розмірі прожиткового мінімуму 2481 грн.
Ухвалою суду від 15.04.2022 до участі у справі залучено в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_3 .
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала просила задовольнити з підстав викладених у позовній заяві, суду пояснила, що син потребує матеріальної допомоги у зв`язку із навчанням оскільки враховуючи графік навчання не може працювати, йому потрібно придбавати одяг та взуття, потрібні витрати на проїзд, повноцінне харчування, вважає що батько в змозі сплачувати аліменти на час навчання в розмірі прожиткового мінімуму.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, надав пояснення, де зазначив, що розмір аліментів на час навчання залежить від можливості батька сплачувати такі аліменти, на даний час відповідач не має можливості сплачувати аліменти в розмірі який просить позивач, оскільки отримує мінімальну заробітну плату, винаймає житло, син навчається за рахунок коштів державного бюджету, просить стягувати аліменти в розмірі 50 % прожиткового мінімуму.
Третя особа ОСОБА_3 подав до суду письмове пояснення, де зазначив, що позов ОСОБА_1 підтримує в повному обсязі, потребує матеріальної допомоги, оскільки не може працювати, просить стягувати аліменти у розмірі прожиткового мінімуму.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
Відповідач ОСОБА_2 є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 .
ОСОБА_3 зареєстрований та проживає із матір`ю ОСОБА_1 , що підтверджується довідкою ОСББ «Озерна 10/1 блоки А,Б,В» (код ЄДРПОУ 34419818) № 37-22 від 18.04.2022.
Згідно довідки №036/029 Київського національного університету ім. Т. Шевченка від 10.02.2022 ОСОБА_3 є студентом 1-го курсу ОКР «Магістр» денної форми навчання спеціальності «Медицина» ННЦ «Інститут біології та медицини», початок навчання 01 вересня 2021 року, закінчення навчання 30 червня 2027 року. .
Статтею 199 СК України визначено, що якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Пунктом 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 6 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» судам роз`яснено, що обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Згідно з ч. 1 ст. 200 СК України суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення.
Аналіз ст. ст. 199, 200 СК України вказує на те, що законодавець пов`язує обов`язок батьків утримувати своїх повнолітніх дітей, які продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, до досягнення ними двадцяти трьох років за умови, коли батьки можуть надавати таку матеріальну допомогу.
При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
При визначенні розміру аліментів мають бути враховані вартість навчання, вартість підручників, проїзду до навчального закладу, проживання за місцем його знаходження.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 працює в ПП «АМК Систем», та його дохід з вересня 2021 по лютий 2022 становить 36006,59 грн., заробітна плата є його єдиним джерелом доходу. Відповідач вказав, що має на праві власності квартиру, де наданий час проживає позивачка разом із дітьми, має у власності транспортний засіб.
Відповідно до рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 25.02.2021 з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 стягнуто аліменти на утримання неповнолітньої дитини в розмірі 1500 грн. щомісячно.
Позивач працює на посаді касира в ТОВ «АЛМ-Поділля» та її дохід з листопада 2021 по січень 2022 року становить 17681,82 грн.
Виходячи з наведеного, оскільки повнолітньому ОСОБА_3 не виповнилося 23 років, він продовжує навчання, потребує при цьому матеріальної допомоги, у відповідача є можливість надавати таку допомогу, тому суд вважає, що відповідач може надавати допомогу у розмірі 1500 грн. щомісяця до закінчення навчання сином.
Згідно положень ст. 4 ЦПК, ст. 199 СК України право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів на повнолітнього сина має той з батьків, з ким вона проживає. За змістом зазначених статей позивач мала право звернутись із даним позовом, однак такий позов міг бути поданий в інтересах повнолітнього сина, з огляду на те, що останній є дієздатним. А тому суд приходить до висновку, що аліменти мають бути стягнуті з відповідача на користь сина ОСОБА_3 , а не на користь його матері ОСОБА_1 , оскільки право на звернення до суду із позовом не наділяє таку особу правом матеріально-правової вимоги до відповідача в своїх інтересах, в тому числі і щодо стягнення аліментів на свою користь.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 належить стягнути аліменти у розмірі 1500 грн., починаючи з 22 березня 2022 року і до закінчення навчання, але не більше як до досягнення ним 23 років, за умови продовження навчання.
Керуючись ст.ст.4, 12, 78, 81, 209, 258, 263-265, 352 ЦПК України, ст.ст. 191, 198, 199, 200 Сімейного кодексу України, постановою Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 6 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 , за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на час навчання - задовольнити частково.
Стягувати щомісячно з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , аліменти на його утримання на час навчання у розмірі 1500 грн. (одна тисяча п`ятсот гривень 00 коп.), починаючи з 22 березня 2022 року і до закінчення навчання, але не більше як до досягнення ОСОБА_3 23 років.
Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду, через Хмельницький міськрайонний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , прож. АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстр. АДРЕСА_1 .
Третя особа : ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_4 , прож. АДРЕСА_1 .
Дата складання повного тексту рішення 19.04.2022.
Суддя:
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 103998220 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Заворотна О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні