Рішення
від 07.04.2022 по справі 925/1484/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2022 року

м. Черкаси справа № 925/1484/21

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., розглянувши в порядку письмового провадження справу №925/1484/21 за позовом Фізичної особи - підприємця Окрепки Анни Ігорівни до Товариства з обмеженою відповідальністю "Озірна - Тех- Агро" про стягнення 34000, 00 грн,

ВСТАНОВИВ:

05 листопада 2021 року позовом Фізична особа - підприємець Окрепка Анна Ігорівна звернулась до суду з позовною заявою в якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Озірна - Тех- Агро" 34000,00 грн. винагороди виконавця проведених земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки площею 9,000 га по АДРЕСА_1 та об`їзною автодорогою Київ - Черкаси згідно протоколу №1 від 27.04.2021.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що відповідач не виконав належним чином взяті на себе грошові зобов`язання щодо оплати наданих позивачем послуг.

Ухвалою від 09 листопада 2021 року Господарський суд Черкаської області відкрив провадження у справі №925/1484/21, вирішив розглядати її у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, встановив строки для подання заяв по суті справи.

Ухвала надіслана учасникам справи у встановленому порядку. Проте, відповідач вказану ухвалу не отримав, оскільки вона була повернута до Господарського суду Черкаської області з відміткою пошти:,, адресат відсутній за вказаною адресою,,.

Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення поштового конверту, вважається днем вручення відповідачу ухвали суду про відкриття провадження у справі.

У даному випадку судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 09.11.2021 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Рішенням Звенигородської міської ради від 09.10.2020 за № 57-11/VII включено земельну ділянку площею 9,0 га, яка розташована між житловим кварталом вулиці Мічуріна та об`їзною автодорогою Київ - Черкаси до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставляється на земельні торги.

Рішенням сесії Звенигородської міської ради №6-64 від 26.02.2021 «Про включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право оренди яких виставлятиметься на земельні торги» пропонується для продажу оренди на земельних торгах у формі аукціону, земельної ділянки площею 9,0000 га розташована в м. Звенигородка за кадастровим номером 7121210100:01:004:1134.

15 грудня 2020 року між Звенигородською міською радою (Організатором) та позивачем - Фізичною особою - підприємцем Окрепка Анною Ігорівною (Виконавцем) був укладений Договір № 15/2/20 на організацію та проведення земельних торгів (у формі аукціону), відповідно до умов якого організатор доручає виконавцю, а виконавець зобов`язується надати послуги щодо організації (в т.ч. та у разі необхідності - виготовлення документації із землеустрою. Проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки, тощо) та проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок чи прав на них, зазначених в п. 1.3. цього договору, відповідно до Земельного кодексу України. Свою чергу, організатор зобов`язаний передати виконавцю необхідний пакет документів для організації та проведення відкритих земельних торгів (у формі аукціону) (п. 1.1. Договору).

Пунктом п. 2.1. Договору сторони визначили, що оплату винагороди і всіх витрат виконавця здійснює переможець земельних торгів.

Відповідно до п. 3.1. договору витрати здійснені виконавцем на підготовку лотів до проведення земельних торгів, відшкодовуються переможцем земельних торгів, відшкодовуються переможцем земельних торгів за кожним лотом.

Винагорода виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 5 відсотків ціни, за якою здійснюється купівля - продаж земельної ділянки, або 50 відсотків річної плати за користування земельної ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису), але не більш як 2000 неоподатковуваних мінімумів громадян за кожний лот, яка сплачується переможцем на рахунок виконавця згідно затвердженого за результатами земельних торгів протоколу, та відповідних рішень Звенигородської міської ради про затвердження умов земельних торгів.

15 грудня 2020 року було опубліковано оголошення про проведення земельних торгів на офіційному веб-сайті Держгеокадасту України https:/torgy.land.gov.ua/auction/, проведення 27 квітня 2020 року, лот №65243, аукціон № 32445, право оренди земельної ділянки площею 9,0000 га розташованої в м. Звенигородка за кадастровим номером 7121210100:01:004:1134, між житловим кварталом вулиці Мічуріна та об`їзною автодорогою Київ - Черкаси.

Серед умов проведення даного аукціону в оголошені було встановлено обов`язок переможця земельних торгів сплатити виконавцю винагороду у розмірі 50% річної плати за користування земельною ділянкою, але не більше як 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (2000х17=34000,00 грн.).

27 квітня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Озірна Тех - Агро» подало виконавцю земельних торгів заяву про участь у земельних торгах на лот №65243, аукціон №32445, за результатами якої його було зареєстровано як учасник земельних торгів за реєстраційним номером №100.

27 квітня 2021 року за результатами проведених земельних торгів переможцем стало Товариство з обмеженою відповідальністю «Озірна Тех - Агро» придбавши лот №65243, аукціон №32445 за ціною 118095,12 грн (сто вісімнадцять тисяч дев`яносто п`ять гривень дванадцять копійок), що підтверджується протоколом земельних торгів №1 від 27 квітня 2021 по продажу права оренди земельної ділянки.

В протоколі земельних торгів №1 від 27 квітня 2021 по продажу права оренди земельної ділянки вказано про необхідність сплати винагороди виконавця земельних торгів, який був підписаний відповідачем.

Зобов`язання зі сплати винагороди виконавцю земельних торгів Товариство з обмеженою відповідальністю «Озірна Тех - Агро» у строки встановлені законом та договором не виконало в зв`язку з чим результати земельних торгів було анульовано.

14 червня 2021 року виконавцем земельних торгів відповідачу було направлено вимогу про сплату винагороди в сумі 34000,00 грн. згідно рахунку - фактури №1006/2021 від 10.06.2021.

Вимога відповідачем отримана 16.06.2021, однак залишена без відповіді та задоволення.

Станом на день звернення до суду борг відповідача перед позивачем становив 34000,00 грн.

За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Положеннями статті 135 Земельного кодексу України встановлено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію. емфітевзису земельної ділянки учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею. зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.

Учасником земельних торгів є фізична або юридична особа, яка подала виконавцю земельних торгів документи, зазначені в частині сьомій статті 137 Земельного кодексу України, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зареєстрована у книзі реєстрації учасників земельних торгів і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, яка виставляється на земельні торги.

Проведення земельних торгів щодо земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них здійснюється за рішенням організатора земельних торгів.

Земельні торги проводяться відповідно до договору між: організатором земельних торгів та їх виконавцем. Фінансування організації та проведення земельних торгів здійснюється організатором земельних торгів або їх виконавцем відповідно до договору, укладеного між ними, у тому числі за рахунок реєстраційних внесків учасників земельних торгів.

Витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення, відшкодовуються йому переможцем земельних торгів.

Винагорода виконавцю земельних торгів, яку встановлює організатор земельних торгів, складається з видатків на організацію та проведення земельних торгів і прибутку виконавця.

Винагорода виконавця земельних торгів встановлюється у розмірі 5 відсотків ціни, за якою здійснюється купівля-продаж земельної ділянки, або 50 відсотків річної плати за користування земельною ділянкою (у разі продажу прав на земельну ділянку (оренди, суперфіцію, емфітевзису), але не більш як 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожний лот.

Частина 3 статті 137 Земельного кодексу України регламентує, що виконавець земельних торгів після отримання документів та матеріалів на лот забезпечує опублікування на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а також, за бажанням організатора земельних торгів, у друкованих засобах масової інформації оголошення про проведення земельних торгів.

Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, не пізніше, ніж за три робочі дні до їх проведення подає виконавцю земельних торгів заяву про участь у земельних торгах з додатками (ч. 7 ст. 137 ЗК України).

У процесі проведення торгів виконавець веде протокол, у якому зазначаються номер лота, стартова ціна та ціна продажу лота, відомості про переможця, номери рахунків, на які переможець повинен внести кошти за придбаний лот. У разі потреби до протоколу може вноситися й інша інформація. Протокол підписується переможцем, ліцитатором та організатором земельних торгів або його представником негайно після закінчення торгів за лотом у двох примірниках (ч. 22 ст. 137 Земельного кодексу України).

Договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки між: організатором земельних торгів і переможцем торгів укладається безпосередньо в день проведення торгів, крім випадків, передбачених частиною двадцять дев`ятою цієї статті (ч. 24 ст. 137 Земельного кодексу України).

Згідно ч. ч. 1.2, 5 ст. 138 Земельного кодексу України, земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після укладення договору купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки.

Земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути анульовані.

Результати торгів анулюються організатором земельних торгів у разі відмови переможця відкладення договору купівлі-продажу або договору оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки, а також у разі несплати переможцем в установлений строк належної суми за придбаний лот.

Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).

Частиною 1 статті 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Ч.1 ст.181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Зобов`язання у відповідності з ст. 193 Господарського кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

Зазначені норми узгоджуються з вимогами статті 629 ЦК України щодо обов`язковості договору для виконання сторонами.

Статтею 527 ЦК визначено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок. а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За приписами ч.1 ст.901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Ч.1 ст.903 ЦК України визначено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.

Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного Договору № 15/2/20 на організацію та проведення земельних торгів (у формі аукціону) 15 грудня 2020 року між Звенигородською міською радою (Організатором) та позивачем - Фізичною особою - підприємцем Окрепка Анною Ігорівною (Виконавцем), оскільки за результатами проведених земельних торгів 27 квітня 2021 року переможцем стало Товариство з обмеженою відповідальністю «Озірна Тех - Агро» придбавши лот №65243, аукціон №32445 за ціною 118095,12 грн (сто вісімнадцять тисяч дев`яносто п`ять гривень дванадцять копійок), що підтверджується протоколом земельних торгів №1 від 27 квітня 2021 по продажу права оренди земельної ділянки.

Укладений сторонами договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг.

Свої зобов`язання за цим договором позивач виконав належним чином.

Однак, відповідач своїх зобов`язань зі сплати винагороди виконавцю земельних торгів Товариство з обмеженою відповідальністю «Озірна Тех - Агро» у строки встановлені законом та договором не виконав в зв`язку з чим результати земельних торгів було анульовано.

За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доказів належного виконання відповідачем зобов`язань перед позивачем до суду не подано.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Зобов`язання у відповідності з ст. 526 Цивільного Кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України повинні виконуватись належним чином і в установлений строк, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.

З огляду на вищевикладені обставини справи і приписи законодавства суд приходить до переконання, що вимоги позивача про стягнення боргу в сумі 34000, 00 грн. є обґрунтованими, і такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.

Крім того, позивач просив суд стягнути з відповідача 15000,00 грн. витрат, понесених на професійну правничу допомогу.

В якості доказів понесених витрат позивач надав суду:

- договір про надання правової допомоги №б/н від 05.11.2021;

- акт №1 прийому наданих послуг від 16.12.2021 із переліком наданих ним послуг;

- квитанцію до прибуткового касового ордера №5 від 05.11.2021 на суму 15000,00 грн.

Судом встановлено, що в наданому суду акті №1 наданих послуг від 16.12.2021 вказаний чіткий перелік послуг, який надавався клієнту, вартість однієї години послуг та кількість витрачених годин на ці послуги, що в сумі становить 15000,00 грн.

Частиною 1 статті ст. 16 ГПК України, встановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Згідно з ч. 2 названої статті, представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Статтею 123 ГПК України визначено види судових витрат. Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу (ч.ч. 1, 3 п. 1).

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 129 ГПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Суд, враховуючи вище викладене, приходить до висновку, що заявлена вимога позивача щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу в сумі 15000,00 грн. підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Озірна Тех - Агро» (код 43582934, вул. Мічуріна, 63/2, с. Озірне, Звенигородський район, Черкаська область, 20226) на користь Фізичної особи - підприємця Окрепки Анни Ігорівни (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) - 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень) винагороди виконавцю проведених земельних торгів, 15000,00 грн. (п`ятнадцять тисяч гривень) витрат на правничу допомогу та 2290,40 грн. (дві тисячі двісті дев`яносто гривень сорок копійок) витрат на оплату судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.

Рішення складено 18.04.2022.

Суддя К.І. Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення07.04.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104001459
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —925/1484/21

Судовий наказ від 12.05.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Рішення від 07.04.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 09.11.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні