Рішення
від 21.03.2022 по справі 678/141/22
ЛЕТИЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

копія

Єдиний унікальний номер судової справи №678/141/22

Номер провадження №2-678-188/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2022 року смт.Летичів

Летичівський районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Лазаренка А.В.,

за участю секретаря Непийвода Л. Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Летичів справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Летичівського відділу Державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Летичівської державної нотаріальної контори Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні майном шляхом зняття арешту,

встановив:

09 лютого 2022 року до Летичівського районного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Летичівського відділу Державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Летичівської державної нотаріальної контори Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні майном шляхом зняття арешту.

Позовна заява мотивована тим, що позивачка є власником 9/25 часток житлового будинку з надвірними будівлями, що відносяться до цієї часини за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно серії САЕ № 605608 від 26.12.2012 року. На даний час вирішила подарувати свою частку цього житлового будинку своїй дочці, однак нотаріус повідомила про неможливість подарувати належну частку, так як вона перебуває під арештом.

Згідно Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єктів від 27 січня 2022 року вбачається, що за ОСОБА_1 наявні обтяження: номер запису про обтяження 8183634 від 20 червня 2007 року, підстава для державної реєстрації: постанова Виконавчої служби від 25 грудня 2002 року.

25 грудня 2002 року була винесена постанова серії АА № 788405 про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження, державним виконавцем Швець О. С. при примусову виконанні виконавчого напису № 1964 від 01 серпня 2002 року, виданого приватним нотаріусом Михальчуком М. М., Летичівського районного нотаріального округу про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 4087 грн. боргу за рахунок 9/25 часток житлового будинку з надвірними будівлями, що відносяться до цієї частини.

У 2003 році вищезгаданий борг був повністю оплачений позивачкою, про що 10 грудня 2003 року державним виконавцем Швець О. С. винесено постанову про те, що боржником борг на користь ОСОБА_2 оплачено у повній сумі 4087 грн., у зв`язку з чим арешт із 9/25 частин житлового будинку з надвірними будівлями, що відноситься до цієї частини, зняти. У даній постанові зазначено, що постанова від 25 грудня 2002 року про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження припиняє свою дію.

Згідно супровідного листа № 2703 від 10 грудня 2003 року постанову від 10 грудня 2003 року було направлено завідуючій Летичівською державною нотаріальною конторою Босмановій С. Ц. на виконання, однак постанова виконана не була.

14 грудня 2021 року позивачка отримала лист №686/01-16 від державного нотаріуса, в якому було зазначено, що на даний час зняття арешту, накладеного органами виконавчої служби, здійснюється виконавчою службою, яка наклала арешт. Архівні записи про зняття арешту в архівних документах періоду 2002 -2004 року відсутні. Тому для зняття заборони відчуження нерухомого майна та арешту необхідно звернутися до суду.

22 березня 2022 року від позивачки до суду надійшла заява, в якій вона просить справу слухати у її відсутність та без звукозапису. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

14 березня 2022 року представник відповідача державний нотаріус Летичівської державної нотаріальної контори Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Босманова С. Ц. подала відзив на позовну заяву, у якому повідомила, що Летичівська держнотконтора не чинить перешкод ОСОБА_1 у користуванні та розпорядженні майном та не заперечує у задоволенні позову.

Представник відповідача Летичівського відділу Державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, заяв про відкладення розгляду справи не надходило.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно серії САЕ № 605608 від 26 грудня 2012 року, власником 9/25 часток домоволодіння, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , є ОСОБА_1 .

Згідно постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 25 грудня 2002 року, було накладено арешт на 9/25 часток житлового будинку з надвірними будівлями, що відноситься до цієї частки та належить ОСОБА_1 , знаходиться в АДРЕСА_1 , та заборонено відчужувати це майно.

Згідно постанови від 10 грудня 2003 року, 10 грудня 2003 року, боржником борг на користь ОСОБА_2 сплачено у повній сумі 4037 грн., арешт із 9/25 часток житлового будинку з надвірними будівлями, що відноситься до цієї частки та знаходиться в АДРЕСА_1 , зняти. Крім того, постанова від 25 грудня 2002 року про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження припиняє свою дію.

Згідно листа Летичівського відділу Державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області №20.11-22/03-14017 від 23 листопада 2021 року, позивачці було повідомлено, що арешт можливо зняти лише за рішенням суду.

Згідно листа Летичівської державної нотаріальної контори №686/01-16 від 14 грудня 2021 року, архівні записи про зняття арешту постанови виконавчої служби в архівних документах 2002-2004 року відсутні, тому необхідно звернутися до суду.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності.

Право власності згідно із ч. 1 ст. 321 ЦК України є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений його права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна, права якого порушені, має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у пункті 33 Постанови «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» від 07.02.2014 № 5 надав роз`яснення, що застосовуючи положення статті 391 ЦК України, відповідно до якої власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном, навіть якщо вони не пов`язані із позбавленням права володіння, суд має виходити із такого. Відповідно до положень статей 391,396 ЦК України, позов про усунення порушень права, не пов`язаних із позбавленням володіння, підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що він є власником або особою, яка володіє майном (має речове право) з підстави, передбаченої законом або договором, і що діями відповідача, не пов`язаними з позбавленням володіння, порушується його право власності чи законного володіння.

Відповідно до ст. 16 ЦК України загальним способом захисту порушених цивільних прав є припинення дій, які порушують право, та відновлення становища, яке існувало до порушення.

Позов про зняття арешту з майна може бути пред`явлений власником, а також особою, яка володіє на підставі закону чи договору або іншій законній підставі майном, що не належить боржнику (речове право на чуже майно).

Аналогічний висновок міститься в постанові пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 «Про судову практику в справах про зняття арешту з майна» від 03 червня 2016 року.

Відповідно до вимог ч.ч. 1, 2 ст. 56 Закону України «Про виконавче провадження», арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення. Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника.

Згідно з приписами ч. 4 ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження», підставами для зняття виконавцем арешту з усього майна (коштів) боржника або його частини є:

1) отримання виконавцем документального підтвердження, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом;

2) надходження на рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця суми коштів, стягнених з боржника (у тому числі від реалізації майна боржника), необхідної для задоволення вимог усіх стягувачів, стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження та штрафів, накладених на боржника;

3) отримання виконавцем документів, що підтверджують про повний розрахунок за придбане майно на електронних торгах;

4) наявність письмового висновку експерта, суб`єкта оціночної діяльності - суб`єкта господарювання щодо неможливості чи недоцільності реалізації арештованого майна боржника у зв`язку із значним ступенем його зношення, пошкодженням;

5) відсутність у строк до 10 робочих днів з дня отримання повідомлення виконавця, зазначеного у частині шостій статті 61 цього Закону, письмової заяви стягувача про його бажання залишити за собою нереалізоване майно;

6) отримання виконавцем судового рішення про скасування заходів забезпечення позову;

7) погашення заборгованості із сплати періодичних платежів, якщо виконання рішення може бути забезпечено в інший спосіб, ніж звернення стягнення на майно боржника;

8) отримання виконавцем документального підтвердження наявності на одному чи кількох рахунках боржника коштів, достатніх для виконання рішення про забезпечення позову;

9) підстави, передбачені пунктом 1-2 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону;

10) отримання виконавцем від Державного концерну "Укроборонпром", акціонерного товариства, створеного шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром", державного унітарного підприємства, у тому числі казенного підприємства, яке є учасником Державного концерну "Укроборонпром" або на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" було його учасником, господарського товариства, визначеного частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", звернення про зняття арешту в порядку, передбаченому статтею 11 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності".

Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження», про зняття арешту з майна (коштів) виконавець зазначає у постанові про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа, яка в день її винесення надсилається органу, установі, посадовій особі, яким була надіслана для виконання постанова про накладення арешту на майно (кошти) боржника, а у випадках, передбачених законом, вчиняє дії щодо реєстрації припинення обтяження такого майна.

Відповідно до п.п. 6.1. п. 6 розділу 15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 22.02.2012, про зняття заборони, а також про зняття судовими або слідчими органами та органами державної виконавчої служби накладеного ними арешту на майно нотаріус робить відповідні відмітки в реєстрі для реєстрації заборон і арештів та в алфавітній книзі обліку заборон відчуження і арештів нерухомого майна.

Відповідно до ч. 5 ст. 59 Закону України «Про виконавче провадження», у всіх інших випадках арешт може бути знятий за рішенням суду.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 повністю погасила заборгованість за виконавчим провадженням, в рамках якого було накладено арешт на її майно та встановлено заборону на його відчуження, виконавче провадження на даний час завершено та на виконанні не перебуває, відділ державної виконавчої служби не має змоги зняти арешт із майна, що порушує права та законні інтереси позивачки, оскільки унеможливлює переоформлення, користування та розпоряджання даним майном, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд,-

ухвалив :

Позов ОСОБА_1 до Летичівського відділу Державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Летичівської державної нотаріальної контори про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні майном шляхом зняття арешту - задовольнити.

Скасувати арешт та заборону відчуження з нерухомого майна ОСОБА_1 , а саме: 9/25 часток житлового будинку з надвірними будівлями, що відносяться до цієї часини за адресою: АДРЕСА_1 , накладений на підставі постанови про арешт майна боржника та оголошення заборони на його відчуження від 25 грудня 2002 року, виданої державним виконавцем Швець О. С., відділу державної виконавчої служби Летичівського районного управління юстиції.

Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

ПОЗИВАЧ: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , жителька: АДРЕСА_2

ВІДПОВІДАЧ-1: Летичівський відділ Державної виконавчої служби у Хмельницькому районі Хмельницької області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ: 34323534, місцезнаходження: вул. Юрія Савіцького, 14, смт Летичів, Хмельницького району, Хмельницької області, 31500

ВІДПОВІДАЧ-2: Летичіська державна нотаріальна контора Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ : 02901084, місцезнаходження: вул. Юрія Савіцького, 14, смт Летичів, Хмельницького району, Хмельницької області, 31500

Суддя: підпис А.В. Лазаренко

Суддя Летичівського

районного суду А.В.Лазаренко

СудЛетичівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення21.03.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104010416
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису)

Судовий реєстр по справі —678/141/22

Рішення від 21.03.2022

Цивільне

Летичівський районний суд Хмельницької області

Лазаренко А. В.

Ухвала від 11.02.2022

Цивільне

Летичівський районний суд Хмельницької області

Лазаренко А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні