Рішення
від 14.04.2022 по справі 193/1435/21
СОФІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ 

ЄУН 193/1435/21

Провадження 2/193/160/22

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

15 квітня 2022 року Софіївський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Томинця О.В.,

за участю секретаря с/з Хомич Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в сел.Софіївка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Софіївської селищної ради Софіївського району Дніпропетровської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивача.

30.11.2021 позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом до Софіївської селищної ради, згідно з яким просила визнати за нею право власності на земельну ділянку площею 7,7493 га, кадастровий номер №1225283500:01:003:0208, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Запорізької сільської ради Софіївського району Дніпропетровської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обгрунотування своїх позовних вимог вказала, що після смерті її чоловіка ОСОБА_2 відкрилась спадщина, в тому числі і на вищевказану земельну ділянку.

Між тим, після його смерті прийняти у спадок вищевказане нерухоме майно в органах нотаріату вона до цього часу не змогла, оскільки спадкодавцем за життя було втраченого оригінал державного акту, що посвідчував його право власності на вказану земельну ділянку. Інші спадкоємці за законом та заповітом відсутні. Наголосила, що відновити втрачений правовстановлюючий документ на землю у зв`язку з смертю його власника неможливо, що і змусило її звернутися до суду з вказаним позовом.

Рух справи.

17 січня 2022 року ухвалою Софіївського районного суду Дніпропетровської області по вказаній справі було відкрито загальне позовне провадження з призначенням справи до її підготовчого розгляду та витребувано у приватного нотаріуса Криворізького міського округу Дніпропетровської області Перекопської Ірини Степанівни копію спадкової справи за р./№66954696 (номер у нотаріуса 84-2020) після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

31 березня 2022 року ухвалою Софіївського районного суду Дніпропетровської області підготовче провадження по справі було закрито та вона призначена до судового розгляду по сутті.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Позивач в судове засідання не з`явилась.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність та позивача, та просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причина неявки суду невідома.

Зі згоди представника позивача, суд перейшов до заочного розгляду справи, що відповідає положенням ст.ст. 280-281 ЦПК України.

Суд розглядає справу за відсутність сторін, відповідно наданої заяви, за наявними матеріалами справи.

Відповідно дост. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Фактичні обставини, встановлені судом.

Вивчивши матеріали справи, ретельно дослідивши докази, суд дійшов такого висновку.

Матеріалами справи встановлено, що дійсно ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 виданим Довгинцівським районним у місті Кривому Розі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) 14 грудня 2020 року (а.с. 5).

Після його смерті відкрилась спадщина, в тому числі і на земельну ділянку площею 7,7493 га, кадастровий номер 1225283500:01:003:0208, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Запорізької сільської ради Софіївського району Дніпропетровської області.

Право власності ОСОБА_2 на згадану земельну ділянку підтверджується копією Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 873716, виданого головою Софіївської райдержадміністрації 21 червня 2006 року (а.с.11).

Задля повного та всебічного розгляду справи, на підставі ухвали суду від 17 січня 2022 року, витребувано у приватного нотаріуса Криворізького міського округу Дніпропетровської області Перекопської І.С. копію спадкової справи за р./№66954696 (номер у нотаріуса 84-2020) після смерті ОСОБА_2 , з якої зокрема вбачається, що позивач надала нотаріусу заяву про прийняття спадщини від 16 грудня 2020 року після смерті чоловіка ОСОБА_2 .

Також у спадковій справі наявні копії документів, що ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про одруження (а.с. 38).

06 вересня 2021 року нотаріус видала їй свідоцтва про право на спадщину за законом на Ѕ частку житлового будинку та Ѕ частку земельної ділянки під цим житловим будинком по АДРЕСА_1 .

Крім будинку, до спадкового майна входить ще й земельна ділянка площею 7,7493 га., кадастровий номер №1225283500:01:003:0208, державний акт серія ЯБ 873716.

Згідно вимог ч. 1 ст. 126 ЗК України (в редакції 2005 року) право власності на земельну ділянку посвідчується державними актами.

Однак, за життя спадкодавець втратив оригінал вищезгаданого державного акту.

Відсутність правовстановлюючого документу на землю перешкоджало позивачці ОСОБА_1 одержати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на цю земельну ділянку, про що також наголосила у своєму листі від 07.10.2021 і приватний нотаріус Криворізького міського округу Дніпропетровської області Перекопська І.С.(а.с. 15,16) .

Крім цього, з набранням чинності 01.01.2013 року окремих положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» припинено видачу державних актів про право власності на землю, в тому числі і видачу державних актів за заявою спадкоємців в замін тих актів, які втрачені чи зіпсовані.

Таким чином, зважаючи на те, що власник земельної ділянки, ОСОБА_2 , помер, а в силу положень ч. 4 ст. 25 ЦК України, спадкоємці за законом не мають можливості згідно з чинним законодавством, взамін втраченого державного акту на право власності на землю, отримати дублікат вказаного правовстановлюючого документу або провести державну реєстрацію права власності на таке нерухоме майно, суд вважає, що спадкові права спадкоємниці ОСОБА_1 підлягають захисту у судовому порядку.

Нормативне обґрунтування.

У відповідності дост.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідност. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2ст.1220 ЦК України, час відкриття спадщини є днем смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Згідност. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

У відповідності дост.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Так, відповідно до ч.3ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).

Оцінка аргументів сторін. Висновки суду.

Враховуючи вищевикладене, а саме те, що позивач є спадкоємцем за законом І черги до майна померлого ОСОБА_2 , яка юридично прийняла спадщину, оскільки своєчасно звернулась до нотаріуса з приводу оформлення своїх спадкових прав, не відмовилась від її прийняття, однак та обставина, що у неї відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно перешкоджає їй у нотаріальному оформленні спадщини, взявши до уваги підтверджений факт належності спадкового майна спадкодавцю, суд дійшов висновку про правильність заявлених позовних вимог щодо спадкування позивачем спадкового майна, до якого існують перешкоди в нотаріальному оформленні, тож вважає доцільним задовольнити позов ОСОБА_1 та визнати за нею в порядку спадкування за законом право власності на земельну ділянку площею 7,7493 га, кадастровий номер №1225283500:01:003:0208, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва після смерті померлого ОСОБА_2 .

В судовому засіданні з`ясовано, що інші спадкоємці за законом першої черги чи за заповітом відсутні.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Вирішуючи питання про розподіл понесених судових витрат, суд вважає, що понесені позивачкою судові витрати по сплаті судового збору повинні бути покладені на позивачку, оскільки відсутня вина відповідача у порушенні прав позивачки.

Керуючись ст.1261,1268,1269 ЦК України, ст. 12,13,83, 263,264, 265, 280, 281, 354 ЦПК України,суд

У Х В А Л ИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Софіївської селищної ради Софіївського району Дніпропетровської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку площею 7,7493 га, кадастровий номер №1225283500:01:003:0208, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Запорізької сільської ради Криворізького (Софіївського) району Дніпропетровської області.

Понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2315,10 грн. покласти на ОСОБА_1 .

Заочне рішення може бути переглянуте районним судом при поданні відповідачем письмової заяви про перегляд заочного рішення протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення суду може бути оскаржене позивачем до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Заочне рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, заяви про перегляд заочного рішення, якщо апеляційну скаргу, заяву про перегляд заочного рішення не буде подано.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Софіївська селищна рада, код ЄДРПОУ:04339669, що знаходиться за адресою: бульвар Шевченка, будинок 19, смт. Софіївка, Криворізький район, Дніпропетровська область, 53100.

Повний текст рішення складений 15 квітня 2022 року.

Суддя О.В. Томинець

СудСофіївський районний суд Дніпропетровської області 
Дата ухвалення рішення14.04.2022
Оприлюднено25.06.2022
Номер документу104011058
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —193/1435/21

Рішення від 14.04.2022

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Томинець О. В.

Ухвала від 30.03.2022

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Томинець О. В.

Ухвала від 17.01.2022

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Томинець О. В.

Ухвала від 03.12.2021

Цивільне

Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Томинець О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні