Рішення
від 19.04.2022 по справі 925/1566/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2022 року м. Черкаси справа № 925/1566/21

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Довганя К.І., розглянувши без участі представників сторін, в порядку письмового провадження справу №925/1566/21 за позовом Приватного акціонерного товариства Коростенський завод МДФ до Товариства з обмеженою відповідальністю Агро Партнер 2001 про стягнення 130800, 00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Приватне акціонерне товариство Коростенський завод МДФ звернувся до суду з позовною заявою про стягнення з відповідача -Товариства з обмеженою відповідальністю Агро Партнер 2001 130800,00 грн. сплаченого авансу на виконання умов договору №95/04 купівлі продажу від 07.04.2020.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач, в порушення умов вказаного договору, не виконав взяті на себе зобов`язання та не забезпечив поставку товару, а тому позивач просить стягнути з відповідача кошти, сплачені у вигляді попередньої оплати.

Справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач відзиву на позов суду не надав.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини справи, встановив таке.

З матеріалів справи вбачається, що 07.04.2020 сторони уклали договір купівлі-продажу за № 95/04 (далі - Договір), відповідно до умов якого відповідач зобов`язався продати сульфат амонію (далі - Товар), а позивач зобов`язався прийняти та оплатити вказаний Товар.

Згідно п.3.4. Договору оплата Товару здійснюється на умовах повної оплати по факту передачі, якщо інші умови оплати не обумовлені Сторонами в Специфікаціях до цього Договору.

Відповідно до п. 4 Специфікації від 07.04.202. № 1 до Договору оплата Товару здійснюється на умовах 100% передоплати.

На виконання умов Договору та Спеціфікацїї позивач перерахував відповідачу грошові кошти в сумі 130 800,00грн., що підтверджується платіжним дорученням № 18002 від 08.04.2020.

За умовами п.4.1. Договору Товар повинен бути переданий Покупцю па умовах DАР (Житомирська обл., м. Коростень, вул. Жовтнева. 11-6) у відповідності до правил Інкотермс 2010, протягом 5 (п`яти) календарних днів, з моменту підписання Специфікації, якщо інше не встановлено Специфікацією.

П. 5 Специфікації Сторони визначили, що термін поставки Товару до 10 квітня 2020 р.

Проте, всупереч умовам Договору та Специфікації відповідачем до вказаної дати Товар позивачу не був поставлений.

Через невиконання відповідачем договірних зобов`язань по вище вказаному Договору 28.05.2021 позивачем була направлена на адресу відповідача претензія про повернення грошових коштів, яка була залишена останнім без відповідного реагування.

Таким чином, станом на час подачі позову до суду, у відповідача зберігаються без достатньої правової підстави грошові кошти позивача в сумі 130 800,00 грн.

За приписами ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (стаття 626 ЦК України).

За змістом статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Ч.1 ст. 628 ЦК України передбачено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно статті 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 526, 530, 655, 692, 712 ЦК України містять такі положення.

Господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов`язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи вищенаведеного законодавства, суд приходить до наступних висновків.

Господарські зобов`язання між сторонами виникли на підставі укладеного господарського договору купівлі-продажу від 07.04.2020 за № 95/04.

Свої зобов`язання позивач виконав належним чином та перерахував відповідачу 130 800,00 грн., що підтверджується дослідженим судом, платіжним дорученням від 08.04.2020 № 18002.

Відповідно ст. 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошових коштів в Україні» платіжне доручення - це розрахунковий документ, який містить доручення платника банку здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача. Згідно ст. 22 вказаного Закону, платіжне доручення є розрахунковим документом, за допомогою якого здійснюється ініціювання грошового переказу. Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті України, затверджена Постановою Правління Національного банку України 21.01.2004 року №22, тлумачить розрахунковий документ як документ на паперовому носії, що містить доручення та/або вимогу про перерахування коштів з рахунку платника на рахунок отримувача.

Тобто, платіжне доручення є документом, який підтверджує факт виконання банком вимоги клієнта по здійсненню перерахунку коштів з рахунку клієнта на рахунок отримувача.

Отже, платіжні доручення є первинними бухгалтерськими документами, які засвідчують проведення господарської операції - оплати, підставою якої має бути договір.

Станом на час розгляду спору у відповідача перебувають за відсутності відповідної правової підстави грошові кошти, перераховані позивачем в сумі 130 800,00 грн.

Відповідно до ст. 662 ЦК України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Статтями 663, 665 та 693 ЦК України, передбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

У разі відмови продавця передати проданий товар покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу.

Якщо продавець відмовився передати річ, визначену індивідуальними ознаками, покупець має право пред`явити продавцеві вимоги відповідно до статті 620 цього Кодексу.

Якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу.

Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

За приписами ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

За приписами ч. 3, 4 ст. 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно ч.1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Доказів поставки товару та належного виконання відповідачем договірних зобов`язань до суду не подано.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Отже, суд вважає, що грошові кошти в сумі 130 800, 00 грн., набуті відповідачем за відсутності відповідної правової підстави, господарських зобов`язань, які б виникали з правочинів, договорів, свідчить про безпідставність утримання відповідачем вказаних грошових коштів.

З огляду на вищевикладені обставини справи і приписи законодавства суд приходить до переконання, що вимога позивача про стягнення 130 800,00 грн. попередньої оплати по договору від 07.04.2020, є обґрунтованою і підлягає до задоволення.

Відповідно до ст.129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст.ст.233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Агро Партнер 2001 (код ЄДРПОУ: 41450542; вул.Митницька,54, оф.1, м.Черкаси) на користь Приватного акціонерного товариства Коростенський завод МДФ (код ЄДРПОУ: 37079170; місце реєстрації: вул. Ярославів Вал,38, м.Київ, 01034; місцезнаходження: вул.Жовтнева,11-б, м.Коростень, Житомирська область, 11501; адреса для листування: 11501, Житомирська область, м.Коростень, Головпоштамт,1 а/с 29) 130 800,00 грн. (сто тридцять тисяч вісмсот грн) попередньої оплати та 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень) витрат на оплату судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 20.04.2022.

Суддя К.І. Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення19.04.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104019384
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —925/1566/21

Судовий наказ від 23.05.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Рішення від 19.04.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 24.11.2021

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні