Рішення
від 19.04.2022 по справі 925/68/22
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2022 року справа № 925/68/22

м. Черкаси

Господарський суд Черкаської області у складі судді Гладуна А.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Акціонерного товариства "ТАСКОМБАНК" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Н І В" про стягнення 107042,25 грн

Обставини справи.

До Господарського суду Черкаської області звернулося Акціонерне товариство "ТАСКОМБАНК", ідентифікаційний код 09806443, адреса місцезнаходження: 01032, м. Київ, вул. С. Петлюри, 30, з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Н І В", ідентифікаційний код 37181417, адреса місцезнаходження: 18002, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 3.

Предметом позову є стягнення заборгованості за заявою-договором №ID7879535 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу") від 04.03.2020 в розмірі 107 042,25 грн, у тому числі: 88721,03 грн заборгованість по тілу кредиту (в т.ч. прострочена), 14788,95 грн заборгованість зі сплати відсотків (в т.ч. прострочених), 3532,27 грн пені. У позові позивач просить стягнути з відповідача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2481грн.

Підставами позову є обставини невиконання грошового зобов`язання за заявою - договором №ID7879535 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу") від 04.03.2020

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 26.01.2022 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №925/68/22, ухвалено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Ухвала суду від 26.01.2022 про відкриття провадження у справі надіслана учасникам справи в установленому законом порядку, зокрема відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення, яке вручено відповідачу 27.01.2022, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (а. с. 31); позивачу - рекомендованим листом.

Звертаючись з позовом позивач стверджував, що 04.03.2020 Акціонерне товариство "ТАСКОМБАНК", як банк, та відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "Н І В", як позичальник, уклали заяву-договір №ID7879535 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу"), (далі Кредитний договір, а. с. 5), за умовами пункту 1.1 якого за наявності вільних коштів банк зобов`язався надати позичальникові кредит у розмірі та на умовах, встановлених цим договором, а позичальник зобов`язався прийняти належним чином використати та повернути кредит і сплатити проценти за користування кредитом, а також інші платежі відповідно до умов цього договору. Кредит надається у формі зарахування грошових коштів у сумі кредиту на поточний рахунок позичальника № НОМЕР_1 , відкритий у АТ "ТАСКОМБАНК" з цільовим використанням на поповнення обігових коштів; придбання основних засобів; рефінансування кредиту іншого банку (п. 1.2 Кредитного договору).

У відповідності до п. 2 Кредитного договору розмір кредиту: 184600 грн. Валюта кредиту: гривня. Вартість кредиту: розмір процентної ставки за користування кредитом (далі - проценти): 26% річних. Розмір комісійної винагороди за видачу кредиту: не передбачається. Розмір штрафу (плати) за дострокове/частково дострокове погашення кредиту: 1% від суми, яка перевищує плановий платіж згідно графіку.

Відповідач ТОВ "Н І В" підписав заяву договір №ID7879535 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу") електронним цифровим підписом, що підтверджується електронним сертифікатом (а. с. 7).

На виконання умов Кредитного договору позивач перерахував на зазначений в п. 1.2 Кредитного договору рахунок відповідача кошти в розмірі 184 600 грн із терміном погашення не пізніше 05.03.2022.

У зв`язку з тривалим невиконанням позичальником своїх зобов`язань за кредитним договором, 06.12.2021 АТ "Таскомбанк" направив на адресу відповідача ТОВ "Н І В" повідомлення - вимогу від 03.12.2021 за вих.№21399/7022 про дострокове повернення кредиту (а.с.14), в якій вимагав достроково повністю повернути кредит, заборгованість по якому станом на 01.12.2021 становить 37784,60 грн основного боргу, 1730,08 грн строкової заборгованості за відсотками, 50936,43 грн простроченого боргу, 11649,18 грн простроченої заборгованості за процентами, 2748,56 грн пені, протягом 30 календарних днів з дня отримання повідомлення-вимоги, але в будь-якому випадку не пізніше 45 календарних днів з дня направлення повідомлення-вимоги банком.

Право на дострокове стягнення передбачено умовами кредитного договору, зокрема в п. 4.2.1. зазначено, що умови цього договору визначаються банком та доводяться до загалу шляхом розміщення його на офіційному сайті банку http://www.tascombank.com.ua та укладаються лише шляхом приєднання до договору в цілому.

Отже, відповідач належним чином не виконав зобов`язань щодо повернення кредиту та сплати відсотків у встановлені договором (графіком погашення кредиту) строки, що стало причиною звернення позивача до суду для захисту порушеного права та примусового стягнення з відповідача заборгованості за кредитним договором станом на 23.12.2021 в розмірі 107 042,25 грн, а саме: 88721,03 грн заборгованість по тілу кредиту (в т.ч. прострочена), 14788,95 грн заборгованість зі сплати відсотків (в т.ч. прострочені), 3532,27 грн пені.

Відповідач у встановлений судом строк не подав суду відзив на позовну заяву, проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін не заперечив, хоча був належним чином повідомлений про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, заяви про розгляд справи з викликом сторін не подав.

Дослідивши письмові докази, що містяться у матеріалах справи, та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

04 березня2020 року Акціонерне товариство "ТАСКОМБАНК", як банк, та відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "Н І В", як позичальник, уклали заяву-договір №ID7879535 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу"), (далі Кредитний договір, а. с. 5), за умовами пункту 1 якого за наявності вільних коштів банк зобов`язався надати позичальникові кредит у розмірі та на умовах, встановлених цим договором, а позичальник зобов`язався прийняти належним чином використати та повернути кредит і сплатити проценти за користування кредитом, а також інші платежі відповідно до умов цього договору.

Сторони погодили усі істотні умови Кредитного договору, і зокрема, домовилися про таке:

п.1.2 - кредит надається у формі зарахування грошових коштів у сумі кредиту на поточний рахунок позичальника № НОМЕР_1 , відкритий у АТ "ТАСКОМБАНК" з цільовим використанням на поповнення обігових коштів; придбання основних засобів; рефінансування кредиту іншого банку;

п. 2 умови надання кредиту:

п.2.1- розмір кредиту: 184600 грн;

п.2.2. - валюта кредиту: гривня;

п.2.3 вартість кредиту:

п. 2.3.1. - розмір процентної ставки за користування кредитом (далі - проценти): 26% річних;

п.2.3.2. - розмір комісійної винагороди за видачу кредиту: не передбачається;

п. 2.3.3. - розмір штрафу (плати) за дострокове/частково дострокове погашення кредиту: 1% від суми, яка перевищує плановий платіж згідно графіку;

п. 2.4. терміни і порядок погашення кредиту:

п. 2.4.1 - погашення основного боргу за кредитом, сплата процентів щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем укладення договору, числа в яке було укладено договір.

Погашення ануїтетного платежу здійснюється в день згідно Графіку погашення кредиту (календарного числа дати укладення договору).

У разі внесення платежу в розмірі, що перевищує плановий платіж, сума грошових коштів сплачених позичальником, зараховується Банком в рахунок погашення наступного платежу та погашається в день згідно графіку, сума яка лишилася після сплати планового платежу перераховується на погашення заборгованості (тіла кредиту) позичальника за кредитом шляхом коригування останнього ануїтетного платежу.

Розмір останнього ануїтетного платежу (останніх платежів) може відрізнятися від розміру ануїтетного платежу встановленого згідно умов договору (графіку погашення кредиту) і буде становити фактичної заборгованості за кредитом, що залишилася після сплати позичальником всіх попередніх ануїтет них платежів;

п.2.4.2 - сплата комісійної винагороди (за наявності) за видачу кредиту одноразово, сплачується у день надання кредитних коштів;

п.2.4.3 сплата штрафу (плати) за дострокове/частково дострокове погашення кредиту одноразово протягом перших 4 місяців кредитування за кожен факт порушення графіку погашення кредиту. Плата нараховується на суму, яка перевищує плановий платіж згідно графіку, сплачується у день дострокового/частково дострокового погашення кредиту;

п.2.4.4 - сторони узгодили, що графік погашення кредиту надається у додатку 1 до цього договору та доступний клієнту у системі "ТАС24Бізнес";

п.2.5.- починаючи з наступного повного календарного місяця від дати укладення кредитного договору-забезпечити чисті обороти (грошові надходження на рахунок позичальника від основної діяльності реалізації продукції та товарів, виконання робіт, надання послуг) за своїм поточним рахунком, відкритим у банку, в сумі не менше 18000,00грн в місяць. Моніторинг стану відповідності оборотів по поточному рахунку проводиться банком щомісячно.

У випадку невиконання або неналежного виконання даних умов, банк має право нарахувати, вимагати сплати та стягувати, а постачальник зобов`язаний сплатити банку штраф у розмірі 2% від суми виданого кредиту (але не менше 200 грн), за кожен місяць, в якому було виконано зобов`язання, що є підставою для застосування неустойки (невиконання або неналежного виконання умов, встановлених в цьому пункті) до припинення цих обставин;

п. 2.7 строк кредиту: 24 місяці з дати укладення договору;

п. 3.1 позичальник забезпечує наявність на своєму поточному рахунку грошових коштів у сумі, необхідній для сплати щомісячних платежів згідно графіку погашення кредиту;

п. 3.2 - остаточне погашення за кредитом позичальник повинен здійснити не пізніше терміну згідно п.2.7 цього договору;

п.3.3- у випадку порушення позичальником будь-якого із грошових зобов`язань та при реалізації права банку позичальник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення;

п.4.1- цей договір, Правила обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк" та цінові параметри продукту є кредитним договором;

п.4.2 - цей договір є договором приєднання у визначенні статті 634 Цивільного кодексу України, у зв`язку з чим:

п.4.2.1 - умови цього договору визначаються банком та доводяться до загалу шляхом розміщення його на офіційному сайті банку https://tascombank.ua та укладається лише шляхом приєднання до договору в цілому;

п. 4.3 строк дії договору, встановлений в розділі 18 правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк";

п. 4.5 дата підписання заяви договору шляхом накладення електронних підписів обох сторін вважається датою укладення договору.

04.03.2020 відповідач ТОВ "Н І В" підписав заяву договір №ID7879535 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу") електронним цифровим підписом, що підтверджується електронним сертифікатом, сформованим на сайті надавача електронних послуг та відображенням електронного цифрового підпису директора відповідача ТОВ "Н І В" Трухан В.С. (а. с. 7).

Правила обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" передбачають таке:

п.18.2.1.1. - банк за наявності вільних коштів зобов`язується клієнту кредит для фінансування поточної діяльності клієнта (поповнення оборотних коштів та придбання основних засобів), в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів за користування кредитом, щомісячну комісію з управління кредитом та інших винагород, право банку на отримання яких передбачено цим розділом правил. Розмір процентів, комісій та додаткових винагород банку за надання кредиту встановлюється у цінових парламентах продукту, які розміщені на офіційному сайті банку та є невід`ємною частиною цих правил (далі - Цінові параметри). Банк самостійно визначає розмір кредиту, який може бути наданий клієнту. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, щомісячна комісія, розмір щомісячних платежів, їх кількість та дати їх здійснення) вказуються в Заяві договорі про приєднання клієнта до цих Правил (далі Заява). Клієнт приєднується до Правил шляхом підписання електронно цифровим підписом Заяви в системі "ТАС24/БІЗНЕС", або через інший сервіс електронного документообігу, або іншим шляхом. Підписана Заява разом з цими Правилами та ціновими параметрами продукту (далі цінові параметри), які зазначені на офіційному сайті банку, становить кредитний договір, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору (далі Договір);

п. 18.2.1.2 - повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у Заяві (згідно графіку погашення кредиту). Банк здійснює договірне списання грошових коштів з поточного рахунку клієнта в строки і розмірах, передбачених умовами договору. Остаточний строк погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту. Сторони домовились, що згідно ст. ст. 212, 651 ЦКУ при порушенні клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбачених цим розділом правил, банк на свій розсуд, починаючи з 91-го дня порушення зобов`язання, має право змінити умови користування кредитом, встановивши інший строк його повернення. При цьому банк направляє клієнту повідомлення із зазначенням дати повернення кредиту (банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв`язку банку та клієнта (системи клієнт-банк, інтернет-банкінг "ТАС24/БІЗНЕС", sms-повідомлення або інших). При непогашенні заборгованості за кредитом у строк, зазначений у повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня від дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов`язань, строком повернення кредиту є дата останнього платежу;

п. 18.2.1.3 за користування кредитом клієнт сплачує щомісячно проценти за користування коштами та щомісячну комісію за управління кредитом в розмірі, що зазначені в заяві та цінових параметрах до цього розділу Правил, які розміщені на офіційному сайті банку. Датами сплати процентів та щомісячної комісії за управління кредитом є дати сплати платежів, зазначені в заяві. При несплаті процентів чи комісії у зазначений строк вони вважаються простроченими;

п. 18.2.1.4 для розрахунку процентів за користування кредитом встановлюється фіксована процентна ставка та комісія за користування кредитом;

п. 18.2.1.5 у разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку, передбаченого п. 18.2.1.2, клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення;

п.18.2.2.3.2 - банк має право при настанні будь-якої з таких подій вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування, комісії за управління кредитом, виконання інших зобов`язань за кредитом у повному обсязі шляхом надсилання повідомлення. При цьому згідно ст.ст. 212, 611, 651 ЦКУ за зобов`язаннями, строки виконання яких настали, строки вважаються такими, що настали в зазначену у повідомлені дату. В цю дату клієнт зобов`язується повернути банку суму кредиту в повному обсязі, проценти за фактичний строк користування кредитом, повністю виконати інші зобов`язання за кредитом;

п. 18.2.2.2.5 - клієнт доручає банку списувати кошти з усіх своїх поточних рахунків у валюті кредиту для виконання зобов`язань з погашення кредиту, сплати комісії за його використання, а також з усіх своїх поточних рахунків у гривні для виконання зобов`язань з погашення штрафів та неустойки, в межах сум, що підлягають сплаті банку, при настанні строку здійснення платежу згідно з Заявою (здійснювати договірне списання). Списання грошових коштів здійснюється відповідно до встановленого порядку, при цьому оформлюється меморіальний ордер. У разі відсутності на поточних рахунках клієнта суми коштів, достатньої для оплати чергового платежу за кредитом, клієнт доручає банку встановити овердрафт на поточний рахунок на суму, необхідну для сплати чергового платежу або використати кошти надані банком згідно та у порядку зазначеному в розділі 18.1 цих Правил.

04.03.20200 банк на виконання умов договору перерахував на зазначений в п. 1.2 Кредитного договору рахунок відповідача кошти в розмірі 184 600 грн, що підтверджується відповідною випискою по особовому рахунку (а. с. 8).

У зв`язку з тривалим невиконанням позичальником своїх зобов`язань за кредитним договором, 06.12.2021 АТ "Таскомбанк" направив на адресу відповідача ТОВ "Н І В" повідомлення - вимогу від 03.12.2021 за вих.№21399/7022 про дострокове повернення кредиту (а.с.14), в якій вимагав достроково повністю повернути кредит, заборгованість по якому станом на 01.12.2021 становить 37784,60 грн основного боргу, 1730,08 грн строкової заборгованості за відсотками, 50936,43 грн простроченого боргу, 11649,18 грн простроченої заборгованості за процентами, 2748, 56 грн пені, протягом 30 календарних днів з дня отримання повідомлення-вимоги, але в будь-якому випадку не пізніше 45 календарних днів з дня направлення повідомлення-вимоги банком.

Відповідач залишив повідомлення-вимогу позивача без відповіді та без задоволення, тому банк і звернувся з позовом до суду для примусового стягнення заборгованості з відповідача.

Дослідивши письмові докази, що містяться у матеріалах справи суд дійшов висновку, що між сторонами виникли зобов`язання, які за своїм правовим змістом опосередковують відносини позики.

Відповідно до частини другої статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Відповідно до частин першої та другої статті 1054 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, установлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 "Позика. Кредит. Банківський вклад" Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Частина 1 статті 1048 Цивільного кодексу України передбачає, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно із частиною 1 статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Судом встановлено, що між позивачем та відповідачем виникли кредитні правовідносини, підставою виникнення яких є укладений між ними банківський договір, шляхом підписання позичальником 04.03.2020 заяви-договору №ID7879535 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу").

Договір підписаний відповідачем відповідно до вимог Закону України Про електронний цифровий підпис, що підтверджується електронним сертифікатом, сформованим на сайті надавача електронних послуг та відображенням електронного цифрового підпису директора відповідача ТОВ "Н І В" Трухан В.С. (а. с. 7).

Судом також встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання укладеного між сторонами кредитного договору, банк перерахував кредитні кошти у розмірі 184 600,00 грн на відповідний рахунок позичальника, що підтверджується випискою по особовому рахунку (а. с. 8), тобто банк свої зобов`язання перед позичальником виконав у повному обсязі.

Відповідно до пункту 2.7 кредитного договору строк кредиту 24 місяці з дати укладення договору.

Тобто кінцева дата погашення відповідачем кредиту є 05.03.2022.

Згідно з графіком погашення кредиту (додаток 1 до Заяви-договору № ID7879535 від 04.03.2020 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "Таскомбанк" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу", а. с. 7) відповідач щомісяця, починаючи з другого місяця, наступного за місяцем укладення договору, до календарного числа місяця, до якого було укладено договір (включно із цим числом), повинен був сплачувати протягом 24 місяців платіж за кредитом у розмірі 9995 грн (основна заборгованість за кредитом (тіло) + проценти).

У зв`язку з тривалим невиконанням позичальником своїх зобов`язань за кредитним договором, 06.12.2021 АТ "Таскомбанк" направив на адресу відповідача ТОВ "Н І В" повідомлення - вимогу від 03.12.2021 за вих.№21399/7022 про дострокове повернення кредиту (а.с.14), в якій вимагав достроково повністю повернути кредит, заборгованість по якому станом на 01.12.2021 становить 37784,60 грн основного боргу, 1730,08 грн строкової заборгованості за відсотками, 50936,43 грн простроченого боргу, 11649,18 грн простроченої заборгованості за процентами, 2748, 56 грн пені, протягом 30 календарних днів з дня отримання повідомлення-вимоги, але в будь-якому випадку не пізніше 45 календарних днів з дня направлення повідомлення-вимоги банком.

Пунктом 18.2.2.3.2 Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" передбачено право банку вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування, комісії за управління кредитом, виконання інших зобов`язань за кредитом у повному обсязі шляхом надсилання повідомлення. При цьому згідно ст.ст. 212, 611, 651 ЦКУ за зобов`язаннями, строки виконання яких настали, строки вважаються такими, що настали в зазначену у повідомлені дату. В цю дату клієнт зобов`язується повернути банку суму кредиту в повному обсязі, проценти за фактичний строк користування кредитом, повністю виконати інші зобов`язання за кредитом.

Право на дострокове стягнення передбачено умовами кредитного договору, зокрема в п. 4.2.1. зазначено, що умови цього договору визначаються банком та доводяться до загалу шляхом розміщення його на офіційному сайті банку http://www.tascombank.com.ua та укладаються лише шляхом приєднання до договору в цілому.

Водночас, з матеріалів справи суд установив, що відповідач несвоєчасно та не у повному розмірі здійснював повернення кредиту та процентів за користуванням кредитними коштами, строк повернення яких сторони узгодили у графіку погашення заборгованості за кредитним договором, чим порушив умови кредитного договору.

За розрахунком наданим позивачем заборгованість відповідача по тілу кредиту станом на 23.12.2021 становить 88721,03 грн.

Частина 1 статті 1050 Цивільного кодексу України передбачає, що якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 1050 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому на підставі статті 1048 цього Кодексу.

Наявність несплаченої заборгованості за кредитом встановлена судом та не спростована відповідачем, що і стало підставою для направлення 06.12.2021 АТ "Таскомбанк" на адресу відповідача ТОВ "Н І В" повідомлення - вимоги від 03.12.2021 за вих.№21399/7022 про дострокове повернення кредиту (а.с.14), заборгованість по якому станом на 01.12.2021 становить 37784,60 грн основного боргу, 1730,08 грн строкової заборгованості зі сплати відсотків, 50936,43 грн простроченого боргу, 11649,18 грн простроченої заборгованості за процентами, 2748,56 грн пені, протягом 30 календарних днів з дня отримання повідомлення-вимоги, але в будь-якому випадку не пізніше 45 календарних днів з дня направлення повідомлення-вимоги банком.

Суд дійшов висновку, що на підставі частини 2 статті 1050 Цивільного кодексу України позивачу надане право вимагати дострокового повернення кредиту. Тому вимога позивача про стягнення із відповідача заборгованості по тілу кредиту у розмірі 88721,03 грн. підтверджена позивачем належними та допустимими доказами, відповідачем не сплачена та не спростована, а отже підлягає задоволенню.

Пунктом 2.3.1 кредитного договору передбачено, що розмір процентної ставки за користування кредитом становить 26% річних. За розрахунком позивача розмір нарахованих відсотків у період з 23.06.2021 до 22.12.2021 становить 14788,95 грн, які позивач також просить стягнути у примусовому порядку з відповідача.

Перевіривши розрахунок заборгованості зі сплати відсотків, наданий позивачем, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення із відповідача на користь позивача заборгованості з відсотків у визначеному позивачем розмірі.

Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно з частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Статтею 216 Господарського кодексу України визначено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Штрафними санкціями у відповідності з частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Пунктом 3.3 кредитного договору передбачено, що у випадку порушення позичальником будь-якого із грошових зобов`язань та при реалізації права банку позичальник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення.

У зв`язку з простроченням сплати заборгованості за кредитом позивачем заявлено до стягнення з відповідача за період з 23.06.2021 до 22.12.2021 на підставі п. 3.3 кредитного договору, п. 18.2.1.5 Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" та частини 6 статті 232 Господарського процесуального кодексу України пеню у розмірі 3532,27 грн.

Розрахунок позивача, покладений в основу вимог про стягнення пені, арифметично і методологічно проведений правильно, з урахуванням умов кредитного договору та Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" і фактичної суми заборгованості за кредитом, тому вимога позивача і в цій частині позову підлягає задоволенню.

У відповідності до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України). Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 79 Господарського процесуального кодексу України).

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Пунктами 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З урахуванням встановлених обставин у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за заявою-договором №ID7879535 про приєднання до Правил обслуговування корпоративних клієнтів в АТ "ТАСКОМБАНК" (продукт "Кредит на розвиток бізнесу") від 04.03.2020 у розмірі 107 042,25 грн, у тому числі: 88721,03 грн заборгованість по тілу кредиту (в т.ч. прострочена), 14788,95 грн заборгованість по відсоткам (в т.ч. прострочені), 3532,27 грн пені., підлягають задоволенню як обґрунтовано заявлені, належним чином доведені та не спростовані відповідачем.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається, зокрема, у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки позовні вимоги позивача задоволенні повністю, до відшкодування йому за рахунок відповідача підлягає судовий збір у розмірі 2481, 00 грн.

Керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Н І В", ідентифікаційний код 37181417, адреса місцезнаходження: 18002, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 3, на користь Акціонерного товариства "ТАСКОМБАНК", ідентифікаційний код 09806443, адреса місцезнаходження: 01032, м. Київ, вул. С. Петлюри, 30, - 88721,03 грн (вісімдесят вісім тисяч сімсот двадцять одну гривню 3 копійки) заборгованості по тілу кредиту (в т.ч. прострочена), 14788,95 грн (чотирнадцять тисяч сімсот вісімдесят вісім гривень 95 копійок) заборгованості по відсоткам (в т.ч. прострочені), 3532,27 грн (три тисячі п`ятсот тридцять дві гривні 27 копійок) пені та 2481грн (дві тисячі чотириста вісімдесят одну гривню) витрат зі сплати судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду протягом двадцяти днів з дня складення повного рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя А.І. Гладун

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення19.04.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104019415
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —925/68/22

Судовий наказ від 11.05.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Гладун А.І.

Рішення від 19.04.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Гладун А.І.

Ухвала від 26.01.2022

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Гладун А.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні