Рішення
від 14.03.2022 по справі 930/441/22
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 930/441/22

Провадження № 2/930/408/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15.03.2022 року Немирівський районний суд

Вінницької області

у складі: головуючого судді - Науменка С.М.

за участю: секретаря судового засідання - Андрущак Л.П.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Немирів, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Брацлавської селищної ради Тульчинського району Вінницької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , звернувся до Брацлавської селищної ради Тульчинського району Вінницької області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, в якому просив, визнати за ним, визнати за ними, право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , за правом представлення на частку, яка б належала його батьку ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , на: земельну ділянку, кадастровий номер 0523085100:03:001:0177, площею 1,9208 га, на території Марксівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; земельну ділянку, кадастровий номер 0523082900:02:001:0512, площею 0,8183 га, на території Гриненської сільської ради Немирівського району Вінницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; земельну частку (паю) в розмірі 2,64 в умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності КСП «Колос» смт. Брацлав Немирівського району Вінницької області, право на яку згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0197714 від 17 червня 1997 (сертифікат зареєстрований 19.06.1997 за № 766 ) належало ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Мотивуючи позов тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається з: земельної ділянки, кадастровий номер 0523085100:03:001:0177, площею 1,9208 га, на території Марксівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 484952); земельної ділянки, кадастровий номер 0523082900:02:001:0512, площею 0,8183 га, на території Гриненської сільської ради Немирівського району Вінницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (підтверджується копією державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 485142); земельної части (паю) в розмірі 2,64 в умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності КСП «Колос» , право на яку згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0197714 від 17 червня 1997 (сертифікат зареєстрований 19.06.1997 за № 766 ) належало ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадщину після смерті якого прийняла його дружина ОСОБА_2 , на підставі п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР, шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.

Так, позивач є спадкоємцем після смерті бабусі ОСОБА_2 , в порядку спадкування за правом представлення, оскільки його батько ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідним сином ОСОБА_2 та ОСОБА_4 і помер до відкриття спадщини після смерті матері, а отже, він має право на спадкування за правом представлення відповідно до ч. 1 ст. 1266 ЦК України.

Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_2 , окрім позивача є інші внуки, а саме: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які спадщину не прийняли та на неї не претендують, про що подали відповідні заяви нотаріусу про відмову від прийняття спадщини.

Інших спадкоємців за законом немає, заповіту немає.

З метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, позивача звернувся до нотаріуса, однак отримав відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що в нього відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно.

В зв`язку з такими обставинами позивач змушений за вирішенням вказаного питання звернутись до суду.

Позивач до зали судового засідання не з`явився, надав суду заяву відповідно до якої просив суд справу слухати в його відсутність, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.

Представник Брацласвської селищної ради до зали судового засідання не з`явився, надав суду заяву в якій просить справу слухати у відсутність представника селищної ради, позов визнає.

Згідно з ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

Суд, вивчивши матеріали справи, а саме: копію свідоцтва про смерть ОСОБА_2 ; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_4 ; копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 ; копію свідоцтва про одруження ОСОБА_4 та ОСОБА_2 ; копію Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до ст.. 126,133,135 СК України, ОСОБА_3 ;копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 ; довідку видану виконавчим комітетом Брацлавської селищної ради Тульчинського району Вінницької області № 435 від 30.11.2021; копію Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯГ № 484952; копію Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯГ № 485142; копію сертифікату на право на земельну частку (пай) Серії ВН № 0197714; копію розпорядження Немирівської РДА Вінницької області № 119 від 22.03.2006 про затвердження технічної документації по передачі земельних часток (паїв) та видачу державних актів на права власності на землю громадянам-власникам земельних сертифікатів колишнього КСП «Колос» на території Марксівської та Гриненської сільської ради; копії заяв про відмову від прийняття спадщини: ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та враховуючи заяву відповідача про визнання позову, вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до положень ст. 1216 та ст. 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1218 ЦК України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст. 1266 ЦК України, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Відповідно до ст.. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду з правилами позовного провадження.

Відповідно до ч. 3 Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва», встановлено, що право на земельну частку (пай) може бути об`єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Документи, що підтверджують право особи спадкоємця є сертифікат на право на земельну частку (пай) спадкодавця, який є правовстановлюючим документом, виданий районною (міською) адміністрацією, що засвідчує наявність у її власника лише однієї правомочності - права розпорядження земельною часткою (паєм), а не право власності, яке виражається у володінні, користуванні та розпорядженні. Тому, коли спадкодавець був наділений лише правом на земельну частку (пай), а не правом власності, то і до спадкоємця переходить лише право на земельну частку (пай), а не право власності.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 року № 899-IV право на земельну частку (пай) мають громадяни - спадкоємці права на земельну частку (пай), посвідченого сертифікатом. Право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай) є сертифікат на право на земельну частку (пай), рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Вищим Спеціалізованим Судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ у своєму листі № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» роз`яснено, що у разі втрати, пошкодження сертифіката про право на земельну частку (пай) порядку видачі нового сертифікату на ім`я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай), не передбачено. Отже, належним способом захисту прав спадкоємців у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємців з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Оскільки спір про визнання права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення є спором про спадкування, належним відповідачем у зазначених спорах є спадкоємці, які прийняли спадщину, а у випадку їх відсутності - відповідна територіальна громада в особі сільської, селищної ради.

З роз`яснень п. 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» вбачається, що при наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 76-82, 89, 247, 263-265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , за правом представлення на частку, яка б належала його батьку ОСОБА_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 , на:

земельну ділянку, кадастровий номер 0523085100:03:001:0177, площею 1,9208 га, на території Марксівської сільської ради Немирівського району Вінницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

земельну ділянку, кадастровий номер 0523082900:02:001:0512, площею 0,8183 га, на території Гриненської сільської ради Немирівського району Вінницької області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;

земельну частку (паю) в розмірі 2,64 в умовних кадастрових гектарах, яка перебувала у колективній власності КСП «Колос» смт. Брацлав Немирівського району Вінницької області, право на яку згідно сертифіката на право на земельну частку (пай) серії ВН № 0197714 від 17 червня 1997 (сертифікат зареєстрований 19.06.1997 за № 766 ) належало ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку передбаченому ст.ст.351-356 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Суддя: С.М. Науменко

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення14.03.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу104030291
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —930/441/22

Рішення від 14.03.2022

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

Ухвала від 27.02.2022

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні