ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2022 року
справа №380/19808/21
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого суддіКухар Н.А.
секретаря судового засіданняМалісевич М.В.
за участю:
представника позивача Пилип`як О.П.
представника відповідача Дорош А.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка пекарських центрів" до Головного управління ДПС у Львівській області про скасування податкових повідомлень-рішень,-
в с т а н о в и в:
До Львівського окружного адміністративного суду звернулося ТзОВ "Спілка пекарських центрів" (Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Львівська бічна, 4) з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35), в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 02.06.2021 №12975/13-01-07-04, від 02.06.2021 №12989/13-01-07-11, від 02.06.2021 №12976/13-01-07-04, від 02.06.2021 №12978/13-01-07-04 та податкові повідомлення рішення від 30.09.2021 №21273/13-01-07-04, №21262/13-01-07-04, №21497/13-01-07-11, прийняті за результатами розгляду скарг;
- стягнути з відповідача сплачений судовий збір.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає помилковими висновки відповідача, викладені в Акті перевірки від 28.04.2021 року №9859/13-01-07-04/35620325, на підставі яких винесені оскаржувані податкові повідомлення рішення.
За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.
Ухвалою судді від 17 листопада 2021 року позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2021 року відкрито провадження у справі в порядку в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою про закриття провадження в частині позовних вимог від 25 січня 2022 року клопотання представника відповідача задоволено - провадження у справі за позовом ТзОВ "Спілка пекарських центрів" до Головного управління ДПС у Львівській області про скасування податкових повідомлень-рішень закрито в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень від 02.06.2021 №12975/13-01-07-04; від 02.06.2021 №12989/13-01-07-11; від 02.06.2021 №12976/13-01-07-04.
Протокольною ухвалою суду від 10 лютого 2022 року підготовче засідання у справі закрито та справу призначено до судового розгляду по суті.
Ухвалою про відкриття провадження запропоновано відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву, а також роз`яснено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Представник відповідача подала відзив на позовну заяву, в якому просила у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне.
Щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №21262/13-01-07-04 від 30.09.2021 року, то в обґрунтування позовних вимог щодо відсутності збільшення фінансового результату до оподаткування на суму 30 відсотків вартості придбаних товарів ТзОВ «Спілка пекарських центрів» у SHABNAM SAHRA CO (Ісламська республіка Іран) позивач покликається на те, що господарська операція не є контрольованою, ціна придбання товару (родзинок) у фірми нерезидента відповідає ціні придбання аналогічного товару у контрагента JACO NUTRITION SRO (Чехія) , який не являється пов`язаною особою із позивачем та країна резиденції якого включена до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим п.п. 39.2.1.2 п.п. 39.2.1 cm. 39 ПК України. Проте, відповідачем не погоджується з таким твердження позивача з огляду на наступне. На виконання контракту від 28.11.2018 № 28-11 фірмою SHABNAM SAHRA CO у грудні 2018 року поставлено на адресу ТзОВ „Спілка пекарських центрів товар (виноград сушений, родзинки світлі, без барвників, ароматизаторів та харчових добавок, не у первинній упаковці, чиста вага нетто 24 000 кг, врожай - 2018 року) відповідно до зазначеної ВМД: Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1045 затверджено перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2. пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу. До даного переліку, в тому числі, відноситься Ісламські Республіка Іран. Відповідно до п.140.5.4 ст. 140 Податкового кодексу фінансовий результат податкового (звітного періоду збільшується, зокрема: на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг (крім операцій зазначених у п.140.2 тау п.п.140.5.6 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу та операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст.39 Податкового кодексу), придбаних, зокрема, у нерезидентів (у том числі пов`язаних осіб-нерезидентів), зареєстрованих у державах (на територіях), включених до перелік держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1. підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу. ТзОВ „Спілка пекарських центрів повинно було збільшити фінансовий результат оподаткування на суму 30 відсотків вартості придбаних товарів у нерезидента, країна резиденції якої включена до затвердженого переліку (незалежно від того, є пов`язаною особою з резидентом такий нерезидент, чи ні), якщо ці операції не підпадають під визначення контрольованих. В зв`язку з вищевикладеним, позивач за підсумками повинен був провести коригування фінансового результату відповідно до вимог п. п. 140. ст. 140 Податкового кодексу. Враховуючи вищенаведене, на порушення вимог п. п. 140.5.4 п. 140.5 ст.140 Податкового кодексу ТзОВ „Спілка пекарських центрів не збільшило фінансовий результат до оподаткування за суму 320 684 грн. (1 068 945,52 грн. х 30%) та не відобразило дане збільшення в додатку РІ до Декларації з податку на прибуток „Різниці, на які збільшується фінансовий результат у розділу 3 „Різниці, які виникають при здійсненні фінансових операцій (стаття 140 П кодексу) за 2018 рік - у сумі 320 684 гривень. Під час адміністративного оскарження встановлено, що ГУ ДПС у Львівській області у ППР від 02.06.2021 року №12975/13-01-07-04 про визначення грошового зобов`язання з податку на прибуток у сумі 72153,75грн. (в тому числі основного платежу 57723,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій у сумі 14430,75 грн.) неправомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 25 % на підставі п. 123.2 ст. 123 ПК України, оскільки в матеріалах перевірки не визначено, що діяння, передбачені п. 123.1 цієї статті, вчинені умисно, не визначено, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених ПК України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. З врахуванням Рішення ДПС України від 20.09.2021 року № 21464/6/99-00-06-01-01-06 про результати розгляду скарги ГУ ДПС у Львівській області винесено ППР від 30.09.2021 року №21262/13- 01-07-04 про визначення грошового зобов`язання з податку на прибуток у сумі 63495,30 грн. (в тому числі основного платежу 57723,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій у сумі 5772,3 грн.).
Щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 02.06.2021 року №12989/13-01-07-11 та від 30.09.2021 року №21497/13-01-07-11, то позивач в обґрунтування позовних вимог щодо відсутності заниження податку на прибуток, юридичних осіб внаслідок незастосування ставки податку у розмірі 6 відсотків при виплат нерезиденту SAON LC OU (Естонія) за послуги з організації перевезень вантажів, оскільки контрагент є резидентом країн, з якою укладено договір про уникнення подвійного оподаткування.
Проте, відповідачем не погоджується з таким твердження позивача з огляду на наступне. Документальною перевіркою встановлено здійснення виплат доходів нерезидентам із джерел походження з України, а саме: SAON LC OU (Естонія), виплачено доходу (фрахт) всього у сумі 12 250,00 євро (395841,0 грн. а саме: у 2017 році-в розмірі 3550,00 євро (113 660,0 грн.) та у 2018 році - в розмірі 8 700,00 євро (282 180,0 грн.). Перевіркою повноти визначення ТзОВ „Спілка пекарських центрів суми податку: нерезидента за період з 01.04.2017 по 31.12.2020 встановлено його заниження. Відповідно до п.103.2 ст. 103 Податкового кодексу особа (податковий агент) самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, як нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (якщо відповів передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародні України. Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резиденте вимогами пункту 103.4 статті 103 Податкового кодексу. Пунктом 103.4 статті 103 Податкового кодексу визначено підставою для звільнення (з від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), як йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що не[ резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі-довідка), а таї документів, якщо це передбачено міжнародним договором України. ТзОВ „Спілка пекарських центрів за надані послуги з організації перевезень SAON LC OU (Естонія) по Договорах-Заявках було виплачено доходи на користь SAON LC OU (Естонія) всього у сумі 12250,0 євро (391 160,0 грн.), а саме: у III кварталі 2017року-у сумі 1 100,0 євро (34 360,0 грн.); у IV кварталі 2017року-у сумі 2 450,0 євро (78 619,0 грн.); у І кварталі 2018 року-у сумі 2 650,0 євро (88 685,0 грн.), у II кварталі 2018 року-у сумі 3 600,0 євро (114 583,0 грн.), у III кварталі 2018 року-у сумі 2 450,0 євро (74 913,0 грн.). Відповідно до ст.8 (Морський та повітряний транспорт) Конвенції між Урядом України і Урядом Естонської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень, прибутки, підприємства Договірної Держави від експлуатації морських або повітряних суден у міжнародних перевезеннях будуть оподатковуватись лише в цій Державі. ТзОВ „Спілка пекарських центрів до перевірки та до заперечення на акт перевірки не надано оригіналів довідок (Сертифікатів) резиденції фірми-нерезидента SAON LC OU (Естонія) та їх нотаріально засвідченого перекладу за 2017 та 2018 роки, які підтверджують, що фірма-нерезидент SAONLCOU є резидентом Естонії та підпадає під дію Конвенції між Урядом України та Урядом Естонської Республіки про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень. Долучена до матеріалів справи довідка про резиденство від 24.01.2018 містить відмітку, що переклад з естонської мови на українську зроблено 21.10.2021 року, тобто після отримання результатів адміністративного оскарження. А тому оригінал довідки резиденції та її нотаріальний засвідчений переклад за 2017 та 2018 роки не були предметом перевірки. Враховуючи вищевикладене, на порушення п.п. 141.4.4 п. 141.4 ст.141 Податкового кодексу ТзОВ „Спілка пекарських центрів при виплаті доходу нерезиденту SAON LC OU (Естонія) внаслідок не застосування ставки податку у розмірі 6 відсотків занижено податок на прибуток іноземних юридичних осіб всього у сумі 23 470,0 грн., в тому числі за III квартал12017 року - у сумі 2 062,0 грн., за IV квартал 2017 року-у сумі 4 717,0 грн., за І квартал 2018 року-у сумі 5 321,0 грн., за II квартал 2018 року-у сумі 6 875,0 грн., за III квартал 2018 року-у сумі 4 495,0 гривень. ТзОВ „Спілка пекарських центрів не подано Розрахунок (звіт) податкових зобов`язав нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України (додаток ПН до рядка 23 П Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) і не відображено виплат доходів з джерело походження з України нерезидентам, а саме: - за три квартали 2017 року - нерезиденту SAON LC OU (Естонія), су." доходу (фрахт) 34 360,0 грн. (1100,0 євро); -за 2017 рік - нерезиденту SAON LC OU (Естонія), сума доходу (фрахт) 112 979,0 грн. (3550 євро); - за І квартал 2018 року нерезиденту SAON LC OU (Естонія) сума доходу (фрахт) 88 685,0 грн. (2650,0 євро); - за півріччя 2018 року - нерезиденту SAON LC OU (Естонія), сума доходу (фрахт) 203 268,0 грн. (6250,0 євро); - за три квартали 2018 року - нерезиденту SAON LC OU (Естонія), сума доходу (фрахт) 278 181,0 грн. (8700,00 євро); за 2018 рік - нерезиденту SAON LC OU (Естонія), сума доходу (фрахт) 278 181,0 грн. (8700 євро). За неподання Розрахунку (звіту) податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доход джерелом їх походження з України (додаток ПН до рядка 23 ПН Податкової декларації з податку прибуток підприємства) передбачено накладення штрафу відповідно до п. 120.1 ст.120 Податки кодексу. Вищенаведені факти не застосування ТзОВ „Спілка пекарських центрів ставки подать у розмірі 6 відсотків при виплаті доходу нерезиденту SAON LC OU (Естонія) та неподання Розрахунку (зі податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України (додаток ПН до рядка 23 ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) підтверджу та доводять наявність вини ТзОВ „Спілка пекарських центрів щодо порушення Податкового законодавства. Також, під час адміністративного оскарження,встановлено, що ГУ ДПС у Львівській області ППР від 02.06.2021 року №12989/13-01 -07-11 про визначення грошового зобов`язання з податі прибуток іноземних юридичних осіб у сумі 39530,70 грн. (в тому числі основного платежу 23469,63 та штрафних (фінансових) санкцій у сумі 16061,07 грн. неправомірно застосовано штрафні санкції підставі п. 125-1.2, п. 125-1.3, п. 125-1.4 ст. 125-1.ПК України, оскільки в матеріалах перевірки визначено, що діяння, передбачені п.п. 125-1.1 цієї статті, вчинено умисно, не визначено, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання умов, установлених ПК України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. З врахуванням Рішення ДПС України від 20.09.2021 року №21464/6/99-00-06-01-01-06 про результати розгляду скарги ГУ ДПС у Львівській області винесено ППР від 30.09.2021 року №21497/13- 01-07-11 про визначення грошового зобов`язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб у сумі 25816,59 грн. (в тому числі основного платежу 23469,63 грн. та штрафних (фінансових) санкцій у сумі 2346,96 грн.).
Щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 02.06.2021 №12976/13-01-07-04 та від 30.09.2021 року №21273/13-01-07-04 , то позивач в обґрунтування позовних вимог щодо відсутності заниження ПДВ внаслідок не визначення податкових зобов`язань на суму не повернутої попередньої оплати позивач покликається на те, що аванс фактично повернуто, податкові зобов`язання сформовані, зареєстровано податкові накладні. Проте, відповідачем не погоджується з таким твердження позивача з огляду на наступне. Задекларована ТзОВ „Спілка пекарських центрів сума взаєморозрахунків з контрагентом покупцем ТзОВ „Хліб-Трейд за період з 01.04.2017 по 31.12.2020 становить 853 413,66 грн., в т.ч. ПДВ 142235,61 грн., з них за квітень 2018 року - 63 000 грн., в т.ч. ПДВ 15 000 гривень. Станом на 02.04.2018 сальдо розрахунків по бухгалтерському рахунку 361 „Розрахунки вітчизняними покупцями між ТзОВ „Спілка пекарських центрів з ТзОВ „Хліб-Трейд становило 0,0 гривень. Відповідно до банківських виписок ТзОВ „Спілка пекарських центрів отримано від ТзОВ „Хліб-Трейд оплату за сировину, яка частково повернена покупцю наступного дня, а саме: -02.04.2018 поступили кошти від покупця у сумі 1000 000 грн., призначення платежу „за сировину по рах. № СФ-0000010 від 30.03.2018р. в т.ч. ПДВ 20% 166666,67 грн.; -03.04.2018 повернено аванс покупцю у сумі 937 000 грн., призначення платежу «повернення авансу за продовольчу сировину по дог. № 21-18 від 02.01.2018 в т.ч. ПДВ 156166,67 грн.». Станом на 04.04.2018 кредитове сальдо розрахунків по бухгалтерському 361 „Розрахунки з вітчизняними покупцями між ТзОВ „Спілка пекарських центрів з ТзОВ Трейд становило 63 000 гривень. Відповідно до банківських виписок ТзОВ „Спілка пекарських центрів отримав ТзОВ „Хліб-Трейд оплату за сировину, яка повернена (оплата) покупцю наступного дня, а саме: -04.04.2018 поступили кошти від покупця у сумі 2 000 000 грн., призначення платежу сировину порах-факт № СФ-0000011 від 04.04.2018р. в т.ч. ПДВ 20% 333333,33грн.; -05.04.2018 повернено аванс покупцю у сумі 2 000 000 грн., призначення платежу „повернення авансу за продовольчу сировину по дог. № 21-18 від 02.01.2018 в т.ч. ПДВ 333333,33грн.. Однак, позивачем на суму отриманої 02.04.2018 та 04.04.2018 від даного покупця оплати за сировину податкове зобов`язання не задекларовано, податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних не зареєстровані.
Щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.06.2021 №12978/13-01-07-04, то позивач в обґрунтування позовних вимог щодо протиправності застосування штрафних санкцій за реєстрацію податкових накладних позивач стверджує про відсутність підстав для їх складання, операціями з отримання коштів, оскільки такі надійшли на рахунок підприємства та в подальшому були повернуті покупцям. Проте, відповідачем не погоджується з таким твердження позивача з огляду на те, що позивачем порушено п.201.10 ст.201 ПК України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Спілка пекарських центрів" зареєстроване як юридична особа 18.12.2007 року; основний вид діяльності згідно КВЕД 46.90 неспеціалізована оптова торгівля.
Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено планову виїзну документальну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Спілка пекарських центрів» (далі ТОВ «Спілка пекарських центрів», підприємство) податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2017 по 31.12.2020, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 по 31.12.2020 року, за результатами якої складено акт від 28.04.2021 року №9859/13-01-07-04/35620325.
За висновками вказаного акту перевірки Головним управлінням ДПС у Львівській області були встановлені наступні порушення з боку позивача:
- п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134, п. 135.1 ст. 135, п. 137.1 ст. 137, п.п. 140.5.4 п. 140.5 ст. 140 Податкового кодексу, в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток всього у сумі 57723 грн., в т.ч. за 2018 рік в сумі 57723 грн.;
- п. 180.2 ст.180; п.185.1 ст.185; п.187.1, п.187.8 ст.187; п. 200.1, п. 200.2 ст. 200; п.201.1, п. 201.2, п. 201.7 ст.201; п.208.2 ст.208 Податкового кодексу, в результаті чого підприємством занижено додаток на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України, всього у сумі 973233 грн., в тому числі за вересень 2017 року-у сумі 98583 грн., за січень 2018 року - у сумі 75422 грн., за лютий 2018 року - у сумі 164023 грн., за березень 2018 року -у сумі 6 485 гри., за квітень 2018 року-у сумі 477 743 грн., за травень 2018 року - у сумі 35 526 грн., за липень 2018 року - у сумі 26 068 грн., за грудень 2020 року - у сумі 89 383 грн.;
- п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу - підприємством не зареєстровано в Єдиному податкових накладних податкові накладні всього у сумі ПДВ 973 233 грн., в тому числі за серпень 2017 року - у сумі 91 666 грн., за вересень 2017 року - у сумі 6 917 грн., за жовтень 2017 року - у сумі 6 895 грн., за грудень 2017 року - у сумі 59 355 грн., за січень 2018 року у сумі 9 172 грн., за лютий 2018 року - у сумі 164 023 грн., за березень 2018 року у сумі 6 485 грн., за квітень 2018 року-у сумі 508 384 грн., за травень 2018 року у сумі 4 885 грн., за червень 2018 року - у сумі 10 056 грн., за липень 2018 року - у сумі 16012 грн., за грудень 2020 року - у сумі 89 383 грн.;
- п.3 ст. 13 Закону 2473 - підприємством порушено граничні строки розрахунків за операцією з імпорту товарів по контракту від 19.09.2016 №19-09Т, укладеному з фірмою нерезидентом SENOL ASLAN GIDA TURIZM DIS TICARET SAN LTD. STI. (Туреччина), дата здійснення імпортної операції 08.08.2017 року;
- п.п 141.4.4 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу, в результаті чого підприємством при виплаті доходу нерезиденту SAON LC OU (Естонія) занижено податок на прибуток іноземних юридичних осіб всього у сумі 23 470,0 грн., в тому числі за III квартал 2017 року у сумі 2062,0 грн., за IV квартал 2017 року - у сумі 4 717,0 грн., за І квартал 2018 року - у сумі 5321,0 грн., за II квартал 2018 року - у сумі 6 875,0 грн., за III квартал 2018 року - у сумі 4495,0 грн.;
- п. 46.1 ст. 46, п.48.7 ст.48; п.49.2 ст.49 Податкового кодексу - підприємством не подано Розрахунку (звіту) податкових зобов`язань нерезидентів, якими отримано доходи із : джерелом їх походження з України (додаток ПН до рядка 23 ПН Податкової декларації з податку на прибуток підприємства) та не відображено виплат доходів з джерелом походження з України нерезиденту SAON LC OU (Естонія) за три квартали 2017 року, за 2017 рік, за І квартал 2018 року, півріччя 2018 року, три квартали 2018 року, 2018 рік.
На підставі Акта перевірки від 28.04.2021 року №9859/13-01-07-04/35620325 Головним управлінням ДПС у Львівській області винесено податкові повідомлення-рішення:
- від 02.06.2021 №12978/13-01-07-04, яким встановлено відсутність складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого ст.201 ПК України податкових накладних на суму ПДВ 973 233 грн. 00 коп. та накладено штраф у розмірі 50% у сумі 441 925 грн. 00 коп.;
- від 02.06.2021 №12976/13-01-07-04, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 1 216 541,25 грн., в тому числі 973 233,00 грн. за податковими зобов`язаннями та 243 308,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 02.06.2021 №12975/13-01-07-04, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на 72 153,75 грн., в тому числі 57 723 грн. за податковими зобов`язаннями та 14 430,75 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 02.06.2021 №12989/13-01-07-11, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток іноземних юридичних осіб та штрафна санкція на 39 530,70 грн., в тому числі 23 469,63 грн. за податковими зобов`язаннями та 15 061,07 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями ТОВ «Спілка пекарських центрів» подало скаргу в ДПС України.
Рішенням про результати розгляду скарги від 20.09.2021 №21464/6/99-00-06-01-01-06 ДПС України скасовано податкове повідомлення-рішення від 02.06.2021 №12976/13-01-07-04 в частині заниження податкових зобов`язань з ПДВ в сумі 826178 грн. та 228602,75 грн. штрафних санкцій, скасовано податкове повідомлення-рішення від 02.06.2021 №12975/13-01-07-04 в частині застосованих штрафних санкцій в сумі 8658,45 грн., скасовано податкове повідомлення-рішення від 02.06.2021 №12989/13-01-07-04 в частині застосованих штрафних санкцій в сумі 13714 грн., а в іншій частині вказані податкові повідомлення-рішення та податкове повідомлення-рішення від 02.06.2021 №12978/13-01-07-04 залишено без змін, а скаргу частково задоволено.
Головне управління ДПС у Львівській області на підставі акта перевірки від 28.04.2021 року №9859/13-01-07-04/35620325 та з врахуванням рішення ДПС України від 20.09.2021 №21464/6/99-00-06-01-01-06 винесено наступні податкові повідомлення-рішення:
- від 02.06.2021 №12978/13-01-07-04, яким встановлено відсутність складення та/або реєстрації протягом граничного строку, передбаченого ст.201 ПК України податкових накладних на суму ПДВ 973 233 грн. 00 коп. та накладено штраф у розмірі 50% у сумі 441 925 грн. 00 коп.;
- від 30.09.2021 №21273/13-01-07-04, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на 161 760,50 грн., в тому числі 147 055 грн. за податковими зобов`язаннями та 14 705,50 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 30.09.2021 №21262/13-01-07-04, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств на 63 495,30 грн., в тому числі 57 723 грн. за податковими зобов`язаннями та 5 772,30 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- від 30.09.2021 №21497/13-01-07-11, яким збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток іноземних юридичних осіб та штрафна санкція на 25 816,59 грн., в тому числі 23 469,63 грн. за податковими зобов`язаннями та 2 346,96 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись із винесеними податковими повідомленнями-рішеннями позивач оскаржив їх до суду.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі Податковий кодекс).
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім НБУ), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Відповідно до п. 75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до положень п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок. Не може бути предметом планової документальної перевірки питання дотримання платником податків принципу "витягнутої руки", крім випадків перевірки дотримання платником податків вимог підпунктів 140.5.4, 140.5.6 пункту 140.5 статті 140 цього Кодексу.
Підпунктом 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до пп.14.1.54 п.14.1 ст.14 ПКУ, дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.
Відповідно до п.44.1 ст.44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до п.44.2 ст.44 ПК України, для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Платники податку, які відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ведуть облік доходів і витрат та визначають об`єкт оподаткування з податку на прибуток за такими стандартами з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку при застосуванні положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності.
Згідно п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, об`єктом оподаткування є: прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від`ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку).
Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об`єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).
Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від`ємного значення об`єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник визначає об`єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу.
Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.
Відповідно до п. 135.1 ст. 135 ПК України, базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Згідно з п. 198.1 ст. 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів (у тому числі у разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно до п. 198.2 ст. 198 ПК України, датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг.
Пунктом 198.3 ст. 198 ПК України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Згідно п. 198.6 статті 198 ПК України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Згідно зі статтею 1 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства. Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Відповідно до ст. 3 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан та результати діяльності підприємства. Бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку. Підприємства, які мають право ведення спрощеного обліку доходів і витрат та не зареєстровані платниками податку на додану вартість, можуть узагальнювати інформацію в регістрах бухгалтерського обліку без застосування подвійного запису.
Відповідно до ст. 4 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, бухгалтерський облік та фінансова звітність ґрунтуються на таких принципах:
повне висвітлення - фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі;
автономність - кожне підприємство розглядається як юридична особа, відокремлена від її власників, у зв`язку з чим особисте майно та зобов`язання власників не повинні відображатися у фінансовій звітності підприємства;
послідовність - постійне (з року в рік) застосування підприємством обраної облікової політики. Зміна облікової політики можлива лише у випадках, передбачених національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, міжнародними стандартами фінансової звітності та національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку у державному секторі, і повинна бути обґрунтована та розкрита у фінансовій звітності;
безперервність - оцінка активів та зобов`язань підприємства здійснюється виходячи з припущення, що його діяльність буде тривати й надалі;
нарахування - доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів;
превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми;
єдиний грошовий вимірник - вимірювання та узагальнення всіх господарських операцій підприємства у його фінансовій звітності здійснюються в єдиній грошовій одиниці;
інших принципах, визначених міжнародними стандартами або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку, або національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку в державному секторі залежно від того, які з наведених стандартів застосовуються підприємством.
Відповідно до ч. 6 ст. 8 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, керівник підприємства зобов`язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Як встановлено судом з матеріалів справи, в Акті перевірки Відповідачем зроблено висновок, що ТзОВ «Спілка пекарських центрів» повинно було збільшити фінансовий результат до оподаткування за 2018 рік на суму 30 відсотків вартості придбаних товарів у нерезидента SHABNAM SAHRA CO (Ісламська Республіка Іран), країна резиденції якого включена до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим п.п.39.2.1.2 п.п.39.2.1 п.39.2 ст.39 Податкового кодексу України. Таким чином, ТзОВ «Спілка пекарських центрів» не збільшило фінансовий результат до оподаткування за 2018 рік на 320 684 грн., що призвело до заниження підприємством податку на прибуток всього у сумі 57 723 грн.
Суд не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
ТзОВ «Спілка пекарських центрів» мало взаємовідносини з фірмою нерезидентом SHABNAM SAHRA CO (Ісламська Республіка Іран) на загальну суму 1 068 945,52 грн. згідно Контракту від 28.11.2018 №28-11, відповідно до умов якого (п.1 Контракту) продавець (SHABNAM SAHRA CO) погодився продати, а покупець (ТОВ «Спілка пекарських центрів») погодився купити іранські родзинки у кількості, асортименті, за ціною та у відповідності з технічними умовами, зазначеними у рахунках фактурах, які є невід`ємною частиною контракту. На виконання вищезазначеного контракту фірмою SHABNAM SAHRA CO у грудні 2018 року поставлено на адресу підприємства товар (виноград сушений, родзинки світлі, без барвників, ароматизаторів та харчових добавок, не у первинній упаковці, чиста вага нетто 24 000 кг, врожай 2018 року) на суму 1 068 945,52 грн. (38 400 дол. США).
Відповідно до п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.
Згідно вимог п.п.140.5.4 п.140.5 ст.140 ПК України фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у пункті 140.2 та підпункті 140.5.6 цього пункту, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу), придбаних у нерезидентів (у тому числі пов`язаних осіб - нерезидентів), зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу.
Вимоги цього підпункту не застосовуються платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, але без подання звіту.
При цьому, якщо ціна придбання товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг перевищує їх ціну, визначену за принципом "витягнутої руки" відповідно до процедури, встановленої статтею 39 цього Кодексу, коригування фінансового результату до оподаткування здійснюється на розмір різниці між вартістю придбання та вартістю, визначеною виходячи з рівня ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки".
Відповідно до пункту в) п.п.39.2.1.1 пп.39.2.1 п.39.2 ст. 39 ПК України контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об`єкт оподаткування податком на прибуток підприємств, а саме: господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу, або які є резидентами цих держав.
В той же час, відповідно до пп.39.2.1.7 пп. 39.2.1 п.39.2 ст. 39 ПК України господарські операції, передбачені пунктами 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і 39.2.1.5 цього підпункту, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:
річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
обсяг таких господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.
Таким чином, визначення належності господарських операцій до контрольованих здійснюється за підсумками податкового (звітного) року з урахуванням річного доходу платника податків та вартісного обсягу господарських операцій з нерезидентом, зареєстрованим у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМ України відповідно до підпункту 39.2.1.2 пп. 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, господарська операція ТОВ «Спілка пекарських центрів» з SHABNAM SAHRA CO (Ісламська Республіка Іран) не є контрольованою в розумінні пп.3.2.1.1 пп. 39.2.1 п.39.1 статті 39 ПК України.
Згідно з положеннями п.п.39.1.2 п.39.1 ст.39 Податкового кодексу України обсяг оподатковуваного прибутку, отриманого платником податку, який бере участь в одній чи більше контрольованих операціях, вважається таким, що відповідає принципу "витягнутої руки", якщо умови зазначених операцій не відрізняються від умов, що застосовуються між непов`язаними особами у співставних неконтрольованих операціях.
Контрольовані операції визнаються зіставними з неконтрольованими, якщо немає значних відмінностей між ними, що можуть істотно вплинути на фінансовий результат під час застосування відповідного методу трансфертного ціноутворення (п.п.39.2.2.1 п.п.39.2.2 п.39.2 ст.39 Податкового кодексу України).
Як вбачається із митної декларації №1125 ТОВ «Спілка пекарських центрів» у 2019 році придбало у JACO NUTRITION SRO (Чехія) виноград сушений (родзинки), виробництва SHABNAM SAHRA (Іран), вагою 24000 кг за ціною 38400 дол. США.
Отже, ціна придбання товару (родзинок) у фірми нерезидента SHABNAM SAHRA CO відповідає ціні придбання аналогічного товару у контрагента, який не являється пов`язаною особою із позивачем та країна резиденції такого включена до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, встановленим п.п.39.2.1.2 п.п.39.2.1 п.39.2 ст.39 Податкового кодексу України.
Представник відповідача зазначає, що ні під час перевірки, ні під час адміністративного оскарження позивачем не було представлено документів щодо обґрунтування ціни на товар, придбаний у нерезидента.
Судом встановлено, що під час проведення перевірки відповідач не надавав жодних вимог щодо представлення документів, крім того, перевірка проводилась за період діяльності з 01.01.2017 по 31.12.2020 р, тобто предметом перевірки була і митна декларації №1125 ТОВ «Спілка пекарських центрів» у 2019 році щодо придбання у JACO NUTRITION SRO (Чехія) винограду сушеного, оцінка якій відповідачем не надана.
Таким чином, висновки фіскального органу щодо обов`язку проведення коригування (збільшення) фінансового результату відповідно до вимог п.п.140.5.4 п.140.5 ст.140 ПК України є невірними, а визначення податкового зобов`язання з податку на прибуток в розмірі 57 723 грн. незаконним. Отже, податкове повідомлення-рішення від 30.09.2021 № 21262/13-01-07-04 підлягає скасуванню.
Як встановлено судом з матеріалів справи, контролюючим органом зроблено висновок про заниження податку на прибуток іноземних юридичних осіб на суми 23470 грн. при виплаті доходу нерезиденту SAON LC OЬ (Естонія).
В акті перевірки податковим органом зроблено висновок, що в порушення п.п.141.4.4 п.141.4 ст.141 ПК України ТОВ «Спілка пекарських центрів» при виплаті доходу нерезиденту SAON LC OЬ (Естонія) внаслідок незастосування ставки податку у розмірі 6 відсотків занижено податок на прибуток іноземних юридичних осіб у сумі 23 470 грн.
У періоді, що перевірявся, ТОВ «Спілка пекарських центрів» проводило виплати на користь фірми нерезидента SAON LC OЬ (Естонія) згідно із Договорами-заявками від 01.09.2017, від 06.10.2017, від 24.11.2017, від 03.01.2018, від 30.01.2018, від 15.02.2018, від 06.03.2018, від 16.04.2018, від 16.05.2018, від 25.05.2018, відповідно до яких компанією SAON LC OЬ (Естонія) було надано послуги з організації перевезень вантажів всього на суму 12 250,0 Євро (391 160,0 грн.).
Відповідно до п.п. 141.4.4 п.141.4 ст.141 ПК України (в редакції, що діяла на момент здійснення спірних господарських операцій) сума фрахту, що сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 відсотків у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів. При цьому:
базою для оподаткування є базова ставка такого фрахту;
особами, уповноваженими справляти податок та вносити його до бюджету, є резидент, який виплачує такі доходи, незалежно від того, чи є він платником податку, а також суб`єктом спрощеного оподаткування.
За приписами п.п.14.1.260 п.14.1 ст.14 ПК України фрахт - винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для: перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами; перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом.
Відповідно до п.3.2. ст.3 ПК України якщо міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Так, 10.05.1996 року між Урядом України і Урядом Естонської Республіки було підписано Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доход і майно (дата ратифікації Україною: 13.09.1996).
Відповідно до ст.2 Конвенції («Податки, на які поширюється Конвенція») ця Конвенція застосовується до податків на доходи і на майно, що стягується від імені Договірної Держави або її політико-адміністративних підрозділів, або місцевих органів влади, незалежно від способу їх стягнення. (п.1). Податками на доход і на майно вважаються всі податки, що справляються від загальної суми доходу та від загальної суми майна або з окремих їх елементів, включаючи податки на доходи від відчужування рухомого або нерухомого майна і податки, що справляються з доходів від приросту вартості майна (п.2).
Існуючими податками, на які поширюється Конвенція, зокрема, є:а) в Україні: (i) податок на прибуток підприємств (podatoknaprybutokpidpryjemstv);і (ii) прибутковий податок з громадян (prybutkovyjpodatok z gromadian) (надалі "український податок").
Відповідно до ст.7 Конвенції («Прибуток від комерційної діяльності») прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується тільки у цій Державі, якщо тільки це підприємство не здійснює комерційної діяльності в другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво. Якщо підприємство здійснює комерційну діяльність, як вказано вище, прибуток підприємства може оподатковуватися в другій Державі, але тільки в тій частині, яка стосується цього постійного представництва.
Стаття 103 ПК України регламентує порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України.
Так, застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України. (п.103.1 ст.103 ПК України).
Відповідно до п.103.4 ст.103 ПК України підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.
Згідно довідок від 25.07.2017 та від 24.01.2018 SAON LC OЬ є резидентом Естонії на підставі Закону про податок на прибуток.
Враховуючи наведене, у ТОВ «Спілка пекарських центрів» обов`язку щодо утримання податку з доходів виплачених на користь нерезидента SAON LC OЬ (Естонія) за послуги з організації перевезень вантажів, не виникло.
Посилання фіскального органу на те, що під час проведення перевірки позивачем не надано оригіналів довідок за 2017, 2018 р. та їх засвідченого перекладу, які б підтверджували, що фірма - нерезидент SAON LC OЬ (Естонія) є резидентом Естонії та підпадає під дію Конвенції між Урядом України та Урядом Естонської республіки про уникнення подвійного оподаткування не може бути підставою для відмови у позові, так як відповідач не надавав під час перевірки позивачу вимогу щодо надання документів, позивач надав суду відповідні довідки.
Отже, податкове повідомлення-рішення від 30.09.2021 № 21497/13-01-07-04 підлягає скасуванню.
Як встановлено судом з матеріалів справи, контролюючим органом зроблено висновок про заниження податку на додану вартість на суму 147055 грн., внаслідок не визначення податкових зобов`язань на суму не повернутої попередньої оплати.
Так, на розрахунковий рахунок ТОВ «Спілка пекарських центрів» протягом 02.04.2018 року від ТОВ «Хліб-Трейд» (код ЄДРПОУ 33419760) надійшли кошти в сумі 3000000 грн., в т.ч. ПДВ 500 000 грн. (02.04.2018 поступили кошти у сумі 1 000 000 грн., 03.04.2018 повернено аванс у сумі 937 000 грн. (як помилково зарахований), 04.04.2018 поступили кошти у сумі 2 000 000 грн., 05.04.2018 повернено аванс у сумі 2 000 000 грн. (як помилково зарахований).
03.04.2018 ТОВ «Спілка пекарських центрів» було зареєстровано в установленому законом порядку податкову накладну №4 на суму 63000 грн., в т.ч. ПДВ 10 500 грн. (копія податкової накладної додається).
Тому висновки податкового органу про те, що підприємством «на суму отриманої 02.04.2018 та 04.04.2018 від ТОВ «Хліб-Трейд» оплати за сировину податкове зобов`язання не задекларовано, податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних не зареєстровані» не відповідають дійсності.
Враховуючи дану обставину, податковий орган неправомірно нарахував на отриману оплату в сумі 63 000 грн. податкові зобов`язання з ПДВ та застосував відповідні санкції за нереєстрацію податкової накладної на зазначену суму (здійснивши по суті подвійне оподаткування), оскільки сума розрахунків із контрагентом ТОВ «Хліб-Трейд» в розмірі 63 000 грн. задекларована, а податкова накладна по ній зареєстрована.
Також, на розрахунковий рахунок ТОВ «Спілка пекарських центрів» ПП «Форум» (код ЄДРПОУ 32622801) у сумі 1 966 300 грн., в т.ч. ПДВ 327 716,67 грн.
(29.08.2017 поступили кошти у сумі 70 000 грн., 29.08.2017 поступили кошти у сумі 70 000 грн., 30.08.2017 поступили кошти у сумі 50 000 грн., 30.08.2017 поступили кошти у сумі 60 000 грн., 30.08.2017 поступили кошти у сумі 300 000 грн., 31.08.2017 повернено аванс у сумі 450 000 грн. (як помилково зарахований),
20.02.2018 поступили кошти у сумі 280 000 грн., 20.02.2018 поступили кошти у сумі 300 000 грн., 20.02.2018 поступили кошти у сумі 300 000 грн., 26.02.2018 повернено аванс у сумі 700 000 грн. (як помилково зарахований),
21.12.2020 поступили кошти у сумі 220 000 грн., 21.12.2020 поступили кошти у сумі 300 000 грн., 22.12.2020 поступили кошти у сумі 16 300 грн., 28.12.2020 повернено аванс у сумі 370 000 грн. (як помилково зарахований), 30.12.2020 повернено аванс у сумі 100 000 грн.) (як помилково зарахований).
За період з 01.08.2017 по 31.08.2017 оборотне сальдо по кредиту між ТОВ «Спілка пекарських центрів» з ПП «Форум» складав 1 483 122,00 грн., дебетове сальдо станом на 01.08.2017 - 73 122,00 грн. Отже, 960 000,00 грн сума, яка підлягала декларуванню з ПДВ за вказаний період (1 483 122,00 грн. 73 122,00 грн. 450 000 грн. (повернення помилково зарахованих коштів (авансу) згідно банківської виписки БВ-0000249 від 31.08.2017). Так, згідно реєстру виданих податкових накладних ТОВ «Спілка пекарських центрів» за період серпень 2017 року по контрагенту ПП «Форум» виписало податкових накладних всього на суму 960 000 грн.
За період з 01.02.2018 по 28.02.2018 оборотне сальдо по кредиту між ТОВ «Спілка пекарських центрів» з ПП «Форум» складав 3 450 000,00 грн., дебетове сальдо станом на 01.08.2017 7 452,48 грн. Отже, 2 742 547,52 грн сума, яка підлягала декларуванню з ПДВ за вказаний період (3 450 000,00 грн. 7 452,48 грн. 700 000,00 грн. (повернення помилково зарахованих коштів (авансу) згідно банківської виписки БВ-0000060 від 26.02.2018). Так, згідно реєстру виданих податкових накладних ТОВ «Спілка пекарських центрів» за період лютий 2018 року по контрагенту ПП «Форум» виписало податкових накладних всього на суму 2 742 547,52 грн.
Зокрема, 20.02.2018 ТОВ «Спілка пекарських центрів» було зареєстровано в установленому законом порядку податкову накладну №49 на суму 170000,00 грн., в т.ч. ПДВ 28 333,34 грн. (копія податкової накладної додається).
За період з 01.12.2020 по 31.12.2020 оборотне сальдо по кредиту між ТОВ «Спілка пекарських центрів» з ПП «Форум» складав 1 276 300,00 грн., дебетове сальдо станом на 01.12.2020 156 290,32 грн. Отже, 650 009,68 грн сума, яка підлягала декларуванню з ПДВ за вказаний період (1 276 300,00 грн. 156 290,32 грн. 470 000,00 грн. (повернення помилково зарахованих коштів (авансу) згідно банківських виписок №БВ-0000358 від 28.12.2020 та №БВ-0000361 від 30.12.2020). Так, згідно реєстру виданих податкових накладних ТОВ «Спілка пекарських центрів» за період грудень 2020 року по контрагенту ПП «Форум» виписало податкових накладних всього на суму 650 009,67 грн.
Зокрема, 21.12.2020 ТОВ «Спілка пекарських центрів» було зареєстровано в установленому законом порядку податкову накладну №81 на суму 66 283,01 грн., в т.ч. ПДВ 11 047,17 грн. (копія податкової накладної додається).
Тому висновки податкового органу про те, що позивачем «на суму отриманої 29.08.2017, 30.08.2017, 20.02.2018, 21.12.2020, 22.12.2020 від ПП «Форум» оплати за сировину податкове зобов`язання не задекларовано, податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних не зареєстровані» не відповідають дійсності.
Отже, податковий орган неправомірно нарахував на отриману оплату в сумі 346300,00 грн. податкові зобов`язання з ПДВ та застосував відповідні санкції за нереєстрацію податкових накладних на зазначену суму (здійснивши по суті подвійне оподаткування), оскільки суми розрахунків із контрагентом ПП «Форум» в розмірі 346 300,00 грн. задекларована, а податкова накладна по ній зареєстрована.
Як встановлено судом з матеріалів справи, до ТзОВ «Спілка пекарських центрів» застосовано штрафні санкції за порушення граничного строку для реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних на суму ПДВ 973 233 грн.
Перевіркою встановлено, що на розрахунковий рахунок підприємства в період з 01.04.2017 по 31.12.2020 надійшли кошти всього у сумі 5 366 370 грн. як попередня оплата за товар згідно з договорами та виставленими рахунками на оплату, а також повернення (часткове повернення) таких авансових оплат в межах кількох днів місяця, в якому були отримані такі оплати.
Контролюючий орган вважає, що отримані ТОВ «Спілка пекарських центрів» кошти від ТОВ «Хліб-Трейд» (код ЄДРПОУ 33419760), ПП «Форум» (код ЄДРПОУ 32622801), ТОВ «Владлен» (код ЄДРПОУ 21126662), ТОВ «Дель Густо Київ Трейд» (код ЄДРПОУ 41654603) вважаються оплатою товарів/послуг, що підлягають постачанню. Відповідно, у підприємства на дату надходження таких коштів на банківський рахунок виникали підстави нараховувати на отриману оплату податкові зобов`язання з ПДВ, оформити належним чином та зареєструвати податкову накладку, а на дату її повернення скласти розрахунок коригування.
Так, на розрахунковий рахунок ТОВ «Спілка пекарських центрів» протягом періоду, що перевірявся, надійшли кошти всього у сумі 5 366 370,00 грн. як попередня оплата за товар згідно із укладеними договорами, а також відбулось повернення (часткове повернення) таких авансових оплат в межах кількох днів місяця, в якому були отримані такі оплати, а саме:
-ТОВ «Хліб-Трейд» (код ЄДРПОУ 33419760) у сумі 3 000 000 грн., в т.ч. ПДВ 500 000 грн. (02.04.2018 поступили кошти у сумі 1 000 000 грн., 03.04.2018 повернено аванс у сумі 937 000 грн., 04.04.2018 поступили кошти у сумі 2 000 000 грн., 05.04.2018 повернено аванс у сумі 2 000 000 грн.);
-ПП «Форум» (код ЄДРПОУ 32622801) у сумі 1 966 300 грн., в т.ч. ПДВ 327 716,67 грн. (29.08.2017 поступили кошти у сумі 70 000 грн., 29.08.2017 поступили кошти у сумі 70 000 грн., 30.08.2017 поступили кошти у сумі 50 000 грн., 30.08.2017 поступили кошти у сумі 60 000 грн., 30.08.2017 поступили кошти у сумі 300 000 грн., 31.08.2017 повернено аванс у сумі 450 000 грн., 20.02.2018 поступили кошти у сумі 280 000 грн., 20.02.2018 поступили кошти у сумі 300 000 грн., 20.02.2018 поступили кошти у сумі 300 000 грн., 26.02.2018 повернено аванс у сумі 700 000 грн., 21.12.2020 поступили кошти у сумі 220 000 грн., 21.12.2020 поступили кошти у сумі 300 000 грн., 22.12.2020 поступили кошти у сумі 16 300 грн., 28.12.2020 повернено аванс у сумі 370 000 грн., 30.12.2020 повернено аванс у сумі 100 000 грн.);
-ТОВ «Владлен» (код ЄДРПОУ 21126662) у сумі 304 000 грн., в т.ч. ПДВ 50 666,67 грн. (26.12.2017 поступили кошти у сумі 304 000 грн., 28.12.2017 повернено аванс у сумі 304 000 грн.);
-ТОВ «Дель Густо Київ Трейд» (код ЄДРПОУ 41654603) у сумі 96 070 грн., в т.ч. ПДВ 16 011,67 грн. (10.07.2018 поступили кошти у сумі 96 070 грн., 16.07.2018 повернено аванс у сумі 96 098 грн.)
Підприємством вказані кошти (авансові платежі) повертались у зв`язку із їх помилковим зарахуванням та на підставі відповідних листів від контрагентів про їх повернення.
Отже, отримані кошти у даному випадку не можуть вважатись оплатою товарів, що підлягають постачанню, а тому відсутні підстави нараховувати на дату надходження коштів на банківський рахунок на отриману оплату податкові зобов`язання з ПДВ та, відповідно, реєструвати податкову накладну, а на дату її повернення складати розрахунок коригування. Тому при отриманні коштів від покупця дані кошти не можуть вважатись попередньою оплатою (у зв`язку із здійсненням господарської операції), та не повинні включатися до складу податкового зобов`язання по першій події. Власне листи на повернення коштів і слугують підтвердженням помилковості проведених операцій.
Відповідно до пп. «а» і «б» п. 185.1 ст.185 ПК України визначено, що об`єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.7. ст.201 ПК України визначено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Проведення господарських операцій суб`єкта господарювання, за змістом статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підтверджується первинними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік. Згідно частини 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» на даних бухгалтерського обліку базується фінансова, податкова, статистична та інша звітність. Таким чином, первинні документи по відображенню господарчих операцій є основою для податкового обліку.
Отже, правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування бухгалтерського обліку наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів, робіт та послуг, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами, які містять достовірні відомості про обсяг та зміст господарської операції.
Разом з тим, сама по собі наявність укладених між ТОВ «Спілка пекарських центрів» та покупцями господарських договорів та посилання «за сировину згідно договору», «оплата за сировину» тощо в платіжних документах, не виключає можливості помилкового надходження коштів на рахунок підприємства.
При цьому, під час перевірки не встановлено та не зафіксовано в акті перевірки наявності накладних чи інших первинних документів з визначеними сумами до оплати.
Із системного правового аналізу норм Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» та Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженій постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 за №22 слідує, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику, особі, що здійснює відповідний платіж. У даному випадку таке право визначення призначення платежу належить контрагентам ТОВ «Спілка пекарських центрів».
Економічний зміст тієї чи іншої господарської операції визначається платниками податків самостійно та на власний розсуд, а не контролюючим органом. Отже, платник не позбавлений законодавцем права на обрання шляхів здійснення своєї господарської діяльності у межах цивільного (господарського) законодавства.
Визначальним у змісті законодавчих норм, якими регулюються правильність заповнення платіжного доручення, є те, що вони регулюють правовідносини між банком та платником, у той час, як зміна волевиявлення у розпорядженні коштами є господарськими правовідносинами та визначається цивільно-правовими угодами, укладеними між сторонами.
Таким чином, оскільки після перерахування коштів не відбулося відвантаження товару чи надання послуг, а вказані кошти були повернуті як помилково зараховані, вказана операція являється об`єктом оподаткування податком на додану вартість в розумінні ст.185 ПК України.
Отже, у ТОВ «Спілка пекарських центрів» не було підстав для складання податкових накладних за операціями з отримання коштів від ТОВ «Хліб-Трейд» (код ЄДРПОУ 33419760), ПП «Форум» (код ЄДРПОУ 32622801), ТОВ «Владлен» (код ЄДРПОУ 21126662), ТОВ «Дель Густо Київ Трейд» (код ЄДРПОУ 41654603), які надійшли на рахунок підприємства помилково та у подальшому були повернуті контрагентам (покупцям).
В акті перевірки вказано, що ТОВ «Спілка пекарських центрів» в порушення вимог п.180.2 ст.180, п.187.8 ст.187 ПК України занижено податкові зобов`язання з податку на додану вартість за вересень 2017 року червень 2018 року на суму 78838 грн., внаслідок невідображення в деклараціях з ПДВ вартості отриманих транспортно-експедиційних послуг від нерезидента ОU SAON LC (Естонія).
Згідно з положеннями ст.1 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» транспортно-експедиторська послуга - робота, що безпосередньо пов`язана з організацією та забезпеченням перевезень експортного, імпортного, транзитного або іншого вантажу за договором транспортного експедирування.
Відповідно до пунктів б) та е) п.185.1 ст.185 ПК України об`єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташовано на митній території України відповідно до статті 186 ПКУ, а також з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
Нормою абзацу «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 ПК України операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою. При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.
Пунктом 186.4 статті 186 ПК України визначено, що місцем постачання послуг (у тому числі і послуг з перевезення вантажів) є місце реєстрації постачальника.
Таким чином, якщо послуги перевезення надаються перевізником-нерезидентом, що не має постійного представництва на митній території України, то операції з постачання таких послуг не підпадають під об`єкт оподаткування податком на додану вартість (незалежно від того, замовнику-резиденту чи замовнику-нерезиденту надаються такі послуги).
Натомість, відповідно до абз. ж) п.186.3 ст.183 ПК України місцем постачання транспортно-експедиторських послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб`єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання.
Таким чином, послуги з міжнародного перевезення вантажу, які надаються перевізником-нерезидентом не являються об`єктом оподаткування ПДВ, а транспортно-експедиційні послуги, які надаються нерезидентом, є об`єктом оподаткування ПДВ.
Відтак, податковому органу слід було визначити вартість послуги з перевезення та вартість транспортно-експедиторських послуг і нарахувати податок на додану вартість лише на вартість транспортно-експедиторських послуг.
Окрім того, слід зазначити, що відповідно до п.5 ч.10 ст.58 Митного кодексу України витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України включаються до складу митної вартості.
Таким чином, ТОВ «Спілка пекарських центрів» було включено до складу митної вартості товарів, що постачалися вартість перевезення таких товарів до кордону України і на таку вартість нараховано податок на додану вартість та сплачено до бюджету, що підтверджується митними деклараціями.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 30.09.2021 №21273/13-01-07-04 підлягає скасуванню.
Щодо визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.06.2021 №12978/13-01-07-04, то суд зазначає, що відповідачем застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 441925 грн. за не відображення в податковому обліку отриманих авансових оплат в частині нарахування податку на додану вартість, не відображення в Деклараціях з податку на додану вартість.
Так як, суд прийшов до висновку про відсутність порушень податкового законодавства, то податкове повідомлення-рішення від 02.06.2021 №12978/13-01-07-04 про застосування штрафу підлягає до скасування.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України, принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Щодо судового збору, то такий на підставі статті 139 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 255 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка пекарських центрів" до Головного управління ДПС у Львівській області про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №12978/13-01-07-04 від 02.06.2021 року, №21273/13-01-07-04 від 30.09.2021 року, №21262/13-01-07-04 від 30.09.2021 року, №21497/13-01-07-11 від 30.09.2021 року.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79003; код ЄДРПОУ ВП 43968090) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Спілка пекарських центрів" (Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Львівська бічна, 4; код ЄДРПОУ 35620325) судовий збір в сумі 8211 (вісім тисяч двісті одинадцять) грн. 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 21.04.2022 року.
Суддя Кухар Н.А.
Суд | Львівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.04.2022 |
Оприлюднено | 25.06.2022 |
Номер документу | 104054941 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |