Справа № 525/1353/21
Провадження №2-о/525/3/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.04.2022 Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:
головуючої - судді Прасол Я.В.,
секретаря судових засідань - Хоменка М.М.,
з участю заявника - ОСОБА_1 ,
представника заявника - адвоката Валенка Р.І.,
заінтересованої особи - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника адвокат Валенко Роман Іванович, заінтересована особа ОСОБА_2 про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем однією сім`єю не менш п`ять років до часу відкриття спадщини
в с т а н о в и в:
17.12.2021 до Великобагачанського районного суду Полтавської області надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини.
В обґрунтування заяви посилається на те, що вона з травня 2009 року та по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу із ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 . Під час спільного проживання вони вели спільне господарство, обробляли город, мали спільний бюджет, проживали, як чоловік та дружина.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, після його смерті відкрилася спадщина. Спадкоємцем першої черги, який прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 є його син ОСОБА_2 .
Заявник є спадкоємцем за законом четвертої черги, як особа, яка спільно проживала із спадкодавцем однією сім`єю на менше п`яти років до часу відкриття спадщини.
Між заявником та ОСОБА_2 існує домовленість про зміну черговості у спадкуванні.
Звернувшись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , заявнику було роз`яснено, що для включення її до списку спадкоємців необхідно встановити факт спільного проживання із спадкодавцем в судовому порядку.
Посилаючись на норми чинного законодавства та обставини викладені у заяві просила суд встановити факт проживання ОСОБА_1 однією сім`єю з ОСОБА_3 з травня 2009 року по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою Великобагачанського районного суду Полтавської області від 24.12.2021 було відкрито окреме провадження по справі та призначено до судового розгляду на 04.02.2022. Заінтересованій особі було направлено копію заяви ОСОБА_1 та роз`яснено право подати письмові пояснення по справі у строк до 04.02.2022 (а.с. 31).
Заявник та її представник адвокат Валенко Р.І. у судовому засіданні заяву підтримали у повному обсязі, просили її задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 у судовому засіданні вимоги ОСОБА_1 визнав у повному обсязі, вважав, що заява підлягає до задоволення, просив її задовольнити. Суду пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько ОСОБА_3 . За життя останній, починаючи з травня 2009 року і по день смерті, проживав разом з ОСОБА_1 , він періодично жив з ними. Покійний батько з заявником проживали однією сім`єю, вели спільне господарство, мали спільний бюджет, проживали, як чоловік та дружина без реєстрації шлюбу. Після смерті батька він, як спадкоємець за законом першої черги прийняв спадщину, проте вважає, що ОСОБА_1 теж має право на отримання спадщини, у зв`язку з чим він згідний на зміну черговості спадкування.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_4 , яка є депутатом Білоцерківської територіальної громади, суду повідомила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 добре знає, вони з травня 2009 року спільно проживали, як подружжя, жили в одному будинку, спільно працювали по господарству, садили город. Жили вони дуже мирно, ніколи не сварилися, спільно проживали до смерті ОСОБА_3 . Після смерті останнього ОСОБА_1 залишилася проживати у будинку ОСОБА_3 , здійснює догляд за його пристарілою матір`ю.
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 , суду повідомила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 добре знає, їй достовірно відомо, що вони з травня 2009 року проживали спільно, вели спільне господарство, разом виховували дітей, у кожного з них своя дитина від попередніх шлюбів. Вона часто бувала у них у гостях, знає, що все у них було спільним, жили вони в злагоді. Після смерті ОСОБА_3 . ОСОБА_1 залишилася проживати у його будинку, здійснює догляд за його матір`ю.
Суд, заслухавши пояснення сторін, представника заявника, покази свідків, дослідивши письмові матеріали справи, приходить висновку, що заява підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 в селі Поділ Великобагачанського ( нині Миргородського) району Полтавської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 ( а.с. 10).
За життя ОСОБА_3 був власником, у тому числі, земельної ділянки площею 0,2569 га, кадастровий номер 5320284000:00:003:1284, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Подільської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за заповітом та витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ( а.с. 18,19).
З довідки №272 від 14.12.2021 Виконавчого комітету Білоцерківської сільської ради Миргородського району Полтавської області встановлено, що ОСОБА_1 проживала разом з померлим ОСОБА_3 та вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 з травня 2009 року по день смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.15). Зазначені обставини встановлені також з акту №36 комісії Виконавчого комітету Білоцерківської сільської ради Миргородського району Полтавської області ( а.с. 16).
Після смерті ОСОБА_3 спадщину у встановленому законом порядку прийняли ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , шляхом подання заяв про прийняття спадщини ( а.с. 61, 63). ОСОБА_6 , як спадкоємець першої черги після смерті ОСОБА_3 , від прийняття спадщини відмовилася ( а.с. 62).
Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Полтавської області Склярова А.В. своїм листом №223/02-14 від 10.12.2021 повідомила заявника про те, що остання може бути включена до кола спадкоємців після померлого ОСОБА_3 на підставі ст. 1264 ЦК України за заявою спадкоємців першої черги у випадку встановлення факту спільного проживання однією сім`єю із спадкодавцем не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини ( а.с. 17).
Факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_3 та заявника підтвердили у судовому засіданні свідки.
За положеннями ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Частиною другою вказаної статті визначено перелік справ, які розглядаються судом в порядку окремого провадження.
Таким чином, факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Згідно ч. 1 ст. 1259 ЦК України, черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини. Цей договір не може порушити прав спадкоємця, який не бере у ньому участі, а також спадкоємця, який має право на обов`язкову частку у спадщині.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки ( ст. 1261 ЦК України).
Відповідно до положень ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Відповідно до ч. 4 ст. 3 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Європейський суд з прав людини, надаючи власне визначення терміну "сімейне життя", вказує на те, що сімейне життя може існувати там, де між особами не існує жодних юридичних зв`язків. Так, у справі "Ельсхольц проти Німеччини" суд визначив, що "поняття сім`ї (за статтею 8 ЄКПЛ) не обмежується стосунками на основі шлюбу і може охоплювати інші "сімейні" de facto зв`язки, коли сторони проживають разом поза шлюбом".
Отже, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків.
Для встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу потрібно враховувати сукупність всіх ознак, що притаманні наведеному визначенню.
Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.
Домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
Взаємність прав та обов`язків передбачає наявність як у жінки, так і у чоловіка особистих немайнових і майнових прав та обов`язків, які можуть випливати, зокрема, із нормативно - правових актів, договорів, укладених між ними, звичаїв. Для встановлення цього факту важливе значення має з`ясування місця і часу такого проживання. Підтвердженням цього може бути їх реєстрація за таким місцем проживання, пояснення свідків, представників житлово-експлуатаційної організації. Щодо часу проживання слід зазначити, що за своєю природою проживання однією сім`єю спрямоване на довготривалі відносини.
Згідно із ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно із ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, з наданих суду доказів, пояснень заявника, її представника, заінтересованої особи та свідків суд вважає, що вимоги заявника про встановлення факту проживання однією сім`єю заявника ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у період з травня 2009 року день смерті останнього за адресою: АДРЕСА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.259, 263-265, 293, 315, 319 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 однією сім`єю не менше п`яти років з травня 2009 року до дня його смерті за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
На виконання п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України судом зазначається повне найменування сторін: заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 22.04.1998 Великобагачанським РВ УМВС України в Полтавській області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 ; представник заявника адвокат Валенко Роман Іванович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №3916, видане 12.10.2021 Радою адвокатів Полтавської області, юридична адреса: вул. Каштанова, 20, каб.21, селище Велика Багачка, Миргородський район, Полтавська область; заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 , виданий 07.09.2004 Великобагачанським РВ УМВС України в Полтавській області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП - НОМЕР_5 .
Повний текст рішення суду складено 25.04.2022.
Суддя Я.В. Прасол
Суд | Великобагачанський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2022 |
Оприлюднено | 22.06.2022 |
Номер документу | 104076305 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Великобагачанський районний суд Полтавської області
Прасол Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні