Справа №538/259/22
Провадження по справі №2/538/173/22
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2022 року Лохвицький районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Бондарь В.А., за участю секретаря судового засідання Горілей Л.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Лохвиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області, третя особа: Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Жук Тетяна Павлівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом і в його обґрунтування зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на момент смерті проживала в с.Лучка Миргородського району Полтавської області. Факт смерті підтверджується актовим записом про смерть за № 34 від 19.03.2021 року. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки розміром 3,6553 га з кадастровим номером 5322686600:00:007:0412, яка належала померлій на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 23.06.2015 року. зареєстрованого в реєстрі за № 1140. ІНФОРМАЦІЯ_2 померлою був складений заповіт, посвідчений секретарем виконкому Сенчанської сільської ради Лохвицького району,в якому ОСОБА_2 на випадок смерті заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку розміром 3,6553 га з кадастровим номером 5322686600:00:007:0412, яка належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 23.06.2015 року, зареєстрованого в реєстрі за № 1140.
28.10.2021 року позивач по справі звернувся до приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв"язку з тим, що ним пропущено термін для подачі заяви про прийняття спадщини.
Враховуючи викладене, позивач просить суд визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Позивач в судове засідання не з`явився, направивши заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача по справі в судове засідання не з`явився, але надіслав клопотання про розгляд справи без участі представника, щодо прийняття рішення покладаються на розсуд суду, відповідно до вимог чинного законодавства.
Третя особа на розгляд справи не з"явилася, надала заяву про розгляд справи без участі представника, проти заявлених позовних вимог не заперечує.
За відсутності учасників процесу розгляд цивільної справи здійснено в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Відповідно до ч. 4ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Ознайомившись із матеріалами цивільної справи, дослідивши та давши оцінку доказам по справі, суд прийшов до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка на момент смерті проживала в с.Лучка Миргородського району Полтавської області. Факт смерті підтверджується актовим записом про смерть за № 34 від 19.03.2021 року. Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається з земельної ділянки розміром 3,6553 га з кадастровим номером 5322686600:00:007:0412, яка належала померлій на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 23.06.2015 року. зареєстрованого в реєстрі за № 1140. ІНФОРМАЦІЯ_2 померлою був складений заповіт, посвідчений секретарем виконкому Сенчанської сільської ради Лохвицького району, в якому ОСОБА_2 на випадок смерті заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку розміром 3,6553 га з кадастровим номером 5322686600:00:007:0412, яка належала спадкодавцю на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, виданого 23.06.2015 року, зареєстрованого в реєстрі за № 1140.
28.10.2021 року позивач по справі звернувся до приватного нотаріуса Миргородського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв"язку з тим, що ним пропущено термін для подачі заяви про прийняття спадщини.
В установлений законом шестимісячний строк ОСОБА_1 не звернувся до нотаріальної контори з поважної причини, пояснивши, що не знав про існування заповіту на його ім"я. Крім того, ОСОБА_1 перебував і зараз перебуває на військовій службі у м.Хмельницькому. В підтвердження даного позивачем надано копію посвідчення та копію довідки військової частини НОМЕР_1 .
Визначення додаткового строку для прийняття спадщини необхідно позивачу для оформлення спадкових прав після померлої ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 24Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина другастатті 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. За наявності у спадковій справі заяви спадкоємця про відмову від права на спадщину його вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задоволенню не підлягають. Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленомустаттею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленогостаттею 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини.
За змістомст. 1272 ЦК України, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може звернутися до суду з позовом про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини, достатнього для подання такої заяви.
Поважними причинами слід вважати такі причини, які з огляду на моральні норми суспільства виправдовують поведінку спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини.
За таких обставин суд вважає, що строк пропущений позивачем для звернення до нотаріальної контори з поважних причин, тому позовні вимоги позивача підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 18, 76, 206, 247, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 1223, 1270, 1272 ЦК України, Постановою ПленумуВерховного СудуУкраїни від30травня 2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування», суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Сенчанської сільської ради Миргородського району Полтавської області, третя особа: Приватний нотаріус Миргородського районного нотаріального округу Жук Тетяна Павлівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити в повному обсязі.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 ) додатковий строк в один місяць для прийняття спадщини, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржене на підставі ч. 1ст. 354 ЦПК Українипротягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У відповідності з п. 15.5 РозділуХІІІПерехідних ПоложеньЦивільного процесуальногокодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Суддя Лохвицького
районного суду Полтавської області В.А. Бондарь
Суд | Лохвицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2022 |
Оприлюднено | 24.08.2022 |
Номер документу | 104076803 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Лохвицький районний суд Полтавської області
Бондарь В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні