справа №176/2036/21
провадження №2/176/81/22
РІШЕННЯ
Іменем України
02 березня 2022 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області
у складі: головуючої судді Павловської І.А.,
з участю секретаря Ніколенко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Жовті Води, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, цивільну справу за позовом Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «ЯрославаМудрого 5»до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «ЯрославаМудрого 5»звернулось до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області з позовом, де просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість в розмірі 10115,60 гривень.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 18 травня 2018 року в будинку АДРЕСА_1 створено ОСББ «Ярослава Мудрого 5». Засновниками є власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
Зазначає, що 27 серпня 2019 року рішенням загальних сборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 затверджено статут ОСББ «Ярослава Мудрого 5» у новій редакції.
Наголошує, що відповідно до ст. 16 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання має право відповідно до законодавства та свого статуту встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів.
Протоколом загальних зборів ОСББ від 11 червня 2018 року був затверджений тариф щомісячних внесків співвласників на 2018 рік 5,00 грн. за 1 м.кв. загальної площі; для приміщень, розташованих на першому поверсі 4,64 грн., в подальшому 27 вересня 2019 року протоколом загальних зборів ОСББ суму внесків збільшено до 6,00 грн. за 1 кв.м. загальної площі; для приміщень, розташованих на першому поверсі до 5,64 грн.
Вказує, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 де з 18 травня 2018 року зареєстровано та функціонує ОСББ «Ярослава Мудрого 5», але обов`язки своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, не виконує. Через це у відповідачки утворилась заборгованість зі сплати вказаних платежів. Згідно доданого розрахунку заборгованість станом на 03 жовтня 2021 року складає 10115 грн. 60 коп. Усі спроби вирішити питання про сплату боргу відповідачем у добровільному порядку результату не дали. Внаслідок таких дій відповідачки, ОСББ вимушено звернутись до суду із цими позовними вимогами та понесло судові витрати за сплати судового збору в розмірі 2270 грн.
Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 06 грудня 2021 року у справі відкрито провадження та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, що відповідає вимогамст. 279 ЦПК України. Відповідачу надано строк 15 днів з дня отримання ним даної ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву.
Позивач, належним чином повідомлений про день та час розгляду справи, в судове засідання свого представника не направив. У позовній заяві представник позивачапозовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місцеслухання справи повідомлена належним чином, з урахуванням положень п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України,про поважність причин своєї неявки суд не повідомила, заяву про розгляд справи за його відсутності та відзив на позов не надав.
За таких обставин, оскільки сторони в судове засідання не з`явились, про дату, час і місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, суд вважає, що судове засідання можливо провести без їх участі, на підставі наявних у справі доказів, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1ст. 81 ЦПК України,кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 18 травня 2018 року в будинку АДРЕСА_1 створено ОСББ «Ярослава Мудрого 5». Засновниками є власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 .
27 серпня 2019 року рішенням загальних сборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 затверджено статут ОСББ «Ярослава Мудрого 5» у новій редакції (а.с.11-20).
Відповідно до розділу V статуту ОСББ «Ярослава Мудрого 5» співвласники квартир зобов`язані виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Протоколом загальних зборів ОСББ від 11 червня 2018 року був затверджений тариф щомісячних внесків співвласників на 2018 рік 5,00 грн. за 1 м.кв. загальної площі; для приміщень, розташованих на першому поверсі 4,64 грн., в подальшому 27 вересня 2019 року протоколом загальних зборів ОСББ суму внесків збільшено до 6,00 грн. за 1 кв.м. загальної площі; для приміщень, розташованих на першому поверсі до 5,64 грн.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 (а.с. 26).
Згідно акту звіряння взаємних розрахунків, ОСОБА_1 за період з 01 липня 2018 року по 03 жовтня 2021 року нараховано внески та інші обов`язкові платежі у розмірі 10115,60 грн., які відповідачкою не сплачені (а.с.27).
З урахуванням площі квартири відповідачки 47,4 м.кв., останній було нараховано до сплати за надані послуги за період з липня 2018 року по вересень 2019 року 5,00 грн. (діючий тариф) * 47,4 м.кв. (площа квартири)* 15 (кількість місяців) = 3555,00 грн.; за надані послуги за період з жовтня 2019 року по вересень 2021 року 6,00 грн. (діючий тариф) * 47,4 м.кв. (площа квартири) * 24 (кількість місяців) = 6825,60 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, за весь час з моменту створення ОСББ «Ярослава Мудрого 5» відповідачка ОСОБА_1 сплатила лише 265,00 грн.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 17, ст. 20, ч.ч. 6,7,8 ст.22, ч. 4 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»власники квартир у багатоквартирному будинку, функції по утриманню якого і прибудинкової території здійснює об`єднання співвласників, зобов`язані нести витрати по утриманню спільного неподільного майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання.
Положеннями ч. 9 ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Частиною 20 вказаної статті визначено, що до компетенції правління відноситься, серед іншого, здійснення контролю за своєчасною сплатою співвласниками внесків і платежів та вжиття заходів щодо стягнення заборгованості згідно з законодавством; укладення договорів про виконання робіт, надання послуг та здійснення контролю за їх виконанням.
Відповідно дост. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», обов`язки співвласника своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, а також виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням; ч. 6ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання га проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна, об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Згідно з ч. 1ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно законодавства та Статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік, розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного ремонтного фондів; визначати підрядника, укладати договори про управління експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків та платежів.
Згідно з ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та Статутом об`єднання внески і платежі.
Відповідно до ч. 1ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку», витрати на управління багатоквартирним будинком в тому числі включають: витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічної переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку та інше.
Частиною 2 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення прав власності у багатоквартирному будинку»визначено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток, якщо рішенням зборів співвласник або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Відповідно достатті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»співвласники зобов`язані: виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням.
Статтею 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»передбачено, що у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Згідно з статті 162 ЖК Українивласники (споживачі) повинні щомісячно здійснювати оплату за отримані комунальні послуги у строки встановлені договором або законом. Плата за користування жилим приміщенням в будинку (квартирі), що належить громадянинові на праві приватної власності, встановлюється угодою сторін.
Відповідно до ст. 322 ЦК Українивласник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить.
Статтею 360 ЦК Українипередбачено, що співвласник, відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ч. 1ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання.
Невиконання відповідачкою вказаного обов`язку призводить до порушення майнових інтересів ОСББ «Ярослава Мудрого 5».
Враховуючи, що відповідачка є споживачем послуг, які надаються позивачем, згідно Статуту і протоколу загальних зборів ОСББ «Ярослава Мудрого 5» нараховується плата за надані житлово-комунальні послуги щомісячно, то суд вважає, що ОСОБА_1 має відповідати за зобов`язаннями щодо сплати вказаних послуг.
Крім того, відповідачкою не надано ні відзиву на позовну заяву, ні будь-яких доказів в спростування боргу та розрахунку заборгованості.
Таким чином вбачається, що в результаті систематичного невиконання відповідачкою своїх обов`язків як співвласника житлового будинку, в якому створене ОСББ, а саме систематичної несплати встановлених загальними зборами об`єднання внесків та платежів співвласників (на утримання, обслуговування та ремонт будинку) за період з 01 липня 2018 року по 03 жовтня 2021 року включно утворилась заборгованість відповідачки по внескам співвласників на утримання, обслуговування та ремонт будинку у розмірі 10115,60 грн., що підтверджується відповідним розрахунком проведеним згідно чинного законодавства.
За таких обставин, враховуючи тривалий термін прострочення платежів, відсутність дій, які б свідчили про наміри добросовісно виконувати свої зобов`язання з боку відповідачки, вказують на наявність спроби ухилитися від виконання нею своїх зобов`язань.
Що стосується вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача витрат на надання правничої допомоги, суд приходить до наступного.
Відповідно до змісту ч. 2ст. 141 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі задоволення позову покладаються на відповідача.
Відповідно до ч. 1ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно вимог п. 1 ч. 3ст. 133 ЦПК України, до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Згідно ч. 8 ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Згідно з постановою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду України від 03 травня 2018 року у справі №372/1010/16-ц, склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги (договір, доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордеру, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем на підтвердження витрат на правничу допомогу надано договір про надання правничої (правової) допомоги №55/21 від 03.10.2021 року, ордер серії АЕ №1096322 від 10.10.2021 року, копія свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю та копія платіжного доручення №609 від 18 жовтня 2021 року в рахунок сплати позивачем 1000,00 грн. на надання правничої допомоги (а.с. 31, 32, 33, 34).
Враховуючи належність доказів, які підтверджують фактичні витрати позивача на правничу допомогу, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 1000,00 грн.
На підставі ст. 141 ЦПК України, із відповідачки на користь позивача також необхідно стягнути сплачений останнім при подачі позовної заяви судовий збір у розмірі 2270,00 грн.
Керуючись ст.ст.15,526 Цивільного кодексу України,Закону України «Про Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»,Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та ст.ст.3,12,141, 258,259,265, 273, 274, 354, 355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку «ЯрославаМудрого 5»до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Конотоп Сумської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_4 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ярослава Мудрого 5», ЄДРПОУ 42143733, адреса: 52204, вулиця Ярослава Мудрого, будинок №5, місто Жовті Води, Кам`янський район, Дніпропетровська область, заборгованість зі сплати внесків співвласників об`єднання у розмірі 10115 (десять тисяч сто п`ятнадцять) гривень 60 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки міста Конотоп Сумської області, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_4 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Ярослава Мудрого 5», ЄДРПОУ 42143733, адреса: 52204, вулиця Ярослава Мудрого, будинок №5, місто Жовті Води, Кам`янський район, Дніпропетровська область, судові витрати, що складаються із суми сплачного судового збору у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок та витрат на правничу допомогу у розмірі 1000 (одна тисяча) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Суддя Жовтоводського міського суду
Дніпропетровської області Інна ПАВЛОВСЬКА
Суд | Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 01.03.2022 |
Оприлюднено | 24.06.2022 |
Номер документу | 104077486 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області
Павловська І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні