Рішення
від 17.04.2022 по справі 921/705/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18 квітня 2022 року м. ТернопільСправа № 921/705/21

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Чопка Ю.О.

при секретарі судового засідання Саловська О.А.

розглянув матеріали справи

за позовом: Релігійної організації "Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України" (с. Тетильківці, Шумського району, Тернопільської області, 47175)

до відповідача: Шумської міської ради Тернопільської області (вул.Українська, 59, м.Шумськ, Тернопільська область, 47100)

про визнання права власності.

За участю від:

позивача адвокат, Сідорова Ірина Анатоліївна, ордер ВО №1025477 від 23.10.2021

відповідач не з`явився

Суть справи:

Релігійна організація "Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України" звернулася до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Шумської міської ради Тернопільської області про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований по вул. Садова, 3 у с. Тетильківці Шумського району Тернопільської області.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 27.10.2021, головуючим суддею для розгляду справи № 921/705/21 визначено суддю Чопко Ю.О.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 12.11.2021 справу №921/705/21 прийнято до провадження; постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 29.11.2021.

Хід розгляду даної справи викладено в матеріалах справи та відповідних ухвалах суду.

Позивач 06.12.2021 подав заяву про уточнення позовних вимог (вх.№10046 від 09.12.2021), якою просить суд, у зв`язку з прийняттям відповідачем рішення про присвоєння адреси, визнати за Релігійною організацією право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований по вул. Садова, 3 у с. Тетильківці Кременецького району Тернопільської області.

Суд, розглянувши заяву, прийняв її до розгляду.

Ухвалою суду від 14.02.2022 закрито підготовче провадження по даній справі та призначено її до розгляду по суті в судовому засіданні на 09.03.2022.

У зв`язку з перебуванням судді Чопка Ю.О. у відпустці, розгляд справи по суті на вказану дату не відбувся.

Ухвалою суду від 01.04.2022 відкладено підготовче засідання по справі №921/705/21 на 18 квітня 2022.

Представниця позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач участі уповноваженого представника в підготовчому засіданні не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином (повідомлення про вручення поштового відправлення міститься в матеріалах справи). Водночас у поданому суду відзиві на позов №03-03/2126 від 17.11.2021 (вх.№9527 від 23.11.2021) проти позовних вимог заперечив, посилаючись на те, що для реєстрації права власності на житловий будинок позивачем повинен був бути поданий державному реєстратору документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси або документ про земельну ділянку право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав чи з рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність та виписку з погосподарської книги. Позивачем таких документів державному реєстратору не подано як і не долучено до матеріалів справи. Просить суд в позові відмовити.

Позивач з доводами відповідача не погодився та у відповіді на відзив від 06.12.2021 (вх.№10045 від 09.12.2021) повідомив, що рішенням Виконавчого комітету Шумської міської ради №260 від 29.11.2021 присвоєно адресу на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами релігійної організації "Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України", а саме: вул. Садова будинок 3 село Тетильківці Кременецького району Тернопільської області.

Розглянувши наявні у справі матеріали, заслухавши пояснення представниці позивача, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності судом встановлено:

Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України (надалі - позивач) є релігійною організацією, засновником якої є члени релігійної громади с. Тетильківці Шумського району Тернопільської області; створена 21 вересня 1991 року за бажанням віруючих громадян відповідно до Закону І України "Про свободу совісті та релігійні організації", що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських Формувань.

Рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної від 24.09.1991 №221 (в редакції розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації №301-од від 21.05.2019) зареєстровано статут Релігійної організації "Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України".

Розпорядженням голови Тернопільської обласної від 18 жовтня 2019 № 669-од "Про передачу споруди церкви у власність релігійній громаді ПЦУ с. Тетильківці Шумського району" передано споруду церкви Святителя Василія Великого у с.Тетильківці Шумського району пам`ятки культурної спадщини місцевого значення (охоронний №1968-М) у власність у власність Релігійній громаді "Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України", про що складено акт приймання-передачі №6 від 12.11.2019.

Крім споруди церкви у володінні Парафії перебуває також розташований біля церкви житловий будинок з господарськими будівлями за адресою: вул. Садова, 3 у с.Тетильківці Тернопільської області.

Дозвіл на будівництво вказаного будинку надано церковній громаді села Тетильківці рішенням Виконавчого комітету Шумської районної ради народних депутатів №125 від 21.06.1988.

Як убачається з технічного паспорта, що виготовлений КП "Шумське БТІ" станом на 29 липня 2019 року, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований по вул. Садова, 3 у с. Тетильківці Шумського району Тернопільської області, збудований 1988, загальна площа будинку становить 98,9 кв.м., житлова - 54,0 кв.м.

До складу об`єкта нерухомого майна входить: житловий будинок, хлів, погріб, огорожа та гараж; інвентаризаційна вартість нерухомого майна становить 84 196 грн, що підтверджується довідкою № 149 від 06 липня 2020 року

Архівний відділі Шумської районної державної адміністрації листом №189/01-25 від 05.11.2019 повідомив позивача про те, що в протоколах засідань виконавчого комітету Шумської районної ради народних депутатів, протоколах зборів колгоспників колгоспу імені Івана Франка, с. Вілія Шумського району, немає рішень про надання права власності на житловий будинок з надвірними будівлями в с. Тетильківці по вул. Садова, 3 церковній громаді села Тетильківці.

З метою державної реєстрації права власності на вищезазначений об`єкт нерухомості Позивач звернувся до державного реєстратора прав на нерухоме майно Шумської міської ради з відповідною заявою, до якої додав технічний паспорт на житловий будинок та рішення виконавчого комітету Шумської районної ради народних депутатів № 125 від 21.06.1988.

Державний реєстратор прав на нерухоме майно Шумської міської ради рішенням №51350013 від 27.02.2020 відмовив Релігійній організації у задоволенні поданої заяви з підстав, що документи подані релігійною громадою, не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Зазначена відмова у державній реєстрації стала підставою для звернення позивача з позовом.

Оцінивши зібрані у справу докази та дослідивши норми чинного законодавства, що регулюють розглядувані правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з такого.

Предметом спору у даній справі є визнання права власності на нерухоме майно, а, отже, до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми Конституції України, Цивільного кодексу України та інших законодавчих актів, які регулюють спірні правовідносини.

Відповідно до ч.4 ст.13 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання.

Згідно з ч.4 ст.41 Основного закону та ч.1 ст.321 Цивільного кодексу України право приватної власності є непорушним та ніхто не може бути позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ч.2 ст.7 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" (надалі Закон), релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).

Релігійні організації володіють, користуються і розпоряджаються майном, яке належить їм на праві власності. Релігійні організації можуть бути обмежені у здійсненні права власності лише у випадках і в порядку, передбачених законом.

У власності релігійних організацій можуть бути будівлі, предмети культу, об`єкти виробничого, соціального і добродійного призначення, транспорт, кошти та інше майно, необхідне для забезпечення їх діяльності (ст.18 Закону).

Відповідно до ст.328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

За вимогами ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно з положеннями ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном (ч.1 ст.317 ЦК України).

Відповідно до ст.144 ГК України майнові права суб`єктів господарювання виникають внаслідок створення та придбання майна з підстав, не заборонених законом.

Відповідно до ч.2 ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.

Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.

Згідно ст.31 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об`єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються:

1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою;

2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.

Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об`єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об`єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, проведення технічної інвентаризації щодо зазначених об`єктів нерухомості є необов`язковим.

Пунктом 42 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому Постановою КМ України №1127 від 25.12.2015 (в редакції чинній на момент прийняття рішення 5130013 від 27.02.2020) передьачено, що для державної реєстрації права власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 р., подаються:

1) технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна;

2) документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси.

Документ, що підтверджує присвоєння об`єкту нерухомого майна адреси, не вимагається у разі, коли державна реєстрація права власності проводиться на індивідуальний (садибний) житловий будинок, садовий, дачний будинок, збудований на земельній ділянці, право власності на яку зареєстровано в Державному реєстрі прав. У такому разі заявник в поданій заяві обов`язково зазначає відомості про кадастровий номер відповідної земельної ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи житловий будинок збудовано церковною громадою села Тетильківці 1988 року на підставі рішення виконавчого комітету Шумської районної ради народних депутатів № 125 від 21 червня 1988 "Про дозвіл будівництва громадського житлового будинку церковної громади села Тетильківці".

Відповідно до генплану забудови земельної ділянки православної громади села Тетильківці Дедеркальського району Тернопільської області від 25 лютого 1991 року житловий будинок збудовано на земельній ділянці площею 682,5 кв.м., відведеній 15 серпня 1959 року.

Водночас Архівний відділ Шумської районної державної адміністрації листами №185/01-25 від 06.08.2019, №189/01-25 від 05.11.2019 повідомила позивача, що в протоколах засідань виконавчого комітету Шумської районної ради народних депутатів, в протоколах загальних зборів колгоспників колгоспу імені ана Франка, с. Вілія Шумсьського району, немає рішень про виділення земельної ділянки під будівництво житлового будинку з надвірними будівлями по вул. Садова, З с. Тетильківці Шумського рійону, церковній громаді села Тетильківці.

Державний архів Тернопільської області Тернопільської обласної державної адміністрації листом №534/04-11 від 24.09.2021 повідомив позивача, що в документах архівного фонду "Виконком Векодедеркальської районної ради депутатів трудящих" у протоколах засідань райвиконкому за 1959 рік рішення про виділення земельної ділянки Православній общині с. Тетильківці Великодедкальського району, сучасного Кременецького району Тернопільської області не виявлено.

Водночас, рішенням Виконавчого комітету Шумської міської ради №260 від 29.11.2021 за заявою позивача - присвоєно адресу на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, Релігійної організації "Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Кременецького району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України", а саме: вулиця Садова будинок 3 село Тетильківці Кременецького району Тернопільської області.

Згідно ч.ч. 3, 5 ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства; у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки можуть виникати з рішення суду.

Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання права. Позов про визнання права власності є речово-правовим, вимоги котрого звернені до суду який повинен підтвердити наявність у позивача права власності на спірне майно. Об`єктом такого позову є усунення невизначеності відносин права власності позивача щодо індивідуально визначеного майна. Підставою ж позову, є обставини, що підтверджують право власності позивача на майно.

Іншого можливого способу захисту свого права, як його визнання в судовому порядку, у позивача немає.

Позов про визнання права власності на майно необхідний позивачеві тоді, коли у інший спосіб створюється неможливість реалізації ним свого права власності, бодай через сумніви щодо такого права у інших осіб.

З огляду на вищенаведене, позовні вимоги Релігійної організації "Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Кременецького району Тернопільської області Тернопільської єпархії Православної церкви України" підлягають до задоволення.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 3, 4, 12-13, 20, 73-80, 86, 91, 123, 129, 233, 236-240 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати за Релігійною організацією "Парафія Святителя Василія Великого села Тетильківці Шумського району Тернопільської області Православної церкви України", вул. Українська, 59, м.Шумськ Тернопільської області, код 04396259, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, що розташований по вул.Садова, 3 у с.Тетильківці Кременецького району Тернопільської області.

3.Судові витрати покласти на відповідача.

Сторони мають право оскаржити це рішення до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 27 квітня 2022 року.

Суддя Ю.О. Чопко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення17.04.2022
Оприлюднено24.06.2022
Номер документу104084532
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі)

Судовий реєстр по справі —921/705/21

Ухвала від 21.07.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стадник М.С.

Рішення від 17.04.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 31.03.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 31.03.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 16.02.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 14.02.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 03.02.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 01.02.2022

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 22.12.2021

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Стадник М.С.

Ухвала від 13.12.2021

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні