Ухвала
від 02.05.2022 по справі 601/759/22
КРЕМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 601/759/22

Провадження № 1-кс/601/321/2022

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 травня 2022 року

Слідчий суддя Кременецького районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду в м. Кременець за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 клопотання прокурора Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022216010000043 від 13.04.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 , в межах кримінального провадження за № 12022216010000043 від 13.04.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, звернулася до слідчого судді із клопотанням, у якому просить надати дозвіл на проведення обшуку в житлових будинках, з господарсько-побутовими будівлями або домоволодіннях, що знаходяться за адресами: АДРЕСА_1 , та на праві власності належать громадянину ОСОБА_4 , де проживає ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою відшукання та вилучення наркотичних речовин, в тому числі рослин «канабісу», які ОСОБА_5 може зберігати за місцем свого проживання.

Клопотання обгрунтоване тим, що в провадженні сектору дізнання Кременецького районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022216010000043 від 13.04.2022 року, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст.309 КК України.

13.04.2022 року надійшли матеріали СКП Кременецького РВП про те, що громадянин ОСОБА_6 , який проживає в Кременецькому районі Тернопільської області за місцем свого проживання зберігає наркотичні засоби.

Відомості про вчинене кримінальне правопорушення, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022216010000043 від 13.04.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 309 КК України.

13.04.2022 року о 11:18 годині до Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області надійшло анонімне повідомлення про те, що за місцем свого проживання громадянин на ім`я ОСОБА_7 , який проживає в селі Іква Кременецького району Тернопільської області (інші дані встановлюються) зберігає наркотичну речовину.

Цього ж дня, до Кременецького РВП надійшов рапорт оперуповноваженого сектору кримінальної поліції з інформацією про те, що в ході проведення першочергових заходів по вищезгаданому повідомленню було встановлено, що даною особою являється громадянин ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_2 та номером НОМЕР_1.

В ході досудового розслідування даного кримінального провадження, в порядку ст. 40-1 КПК України було дано доручення на встановлення обставин даного факту та встановлення осіб, які можуть бути свідками чи очевидцями інформації, яка надійшла до Кременецького РВП.

В ході виконання даного доручення в якості свідка допитано громадянина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жителя АДРЕСА_3 , який під час допиту зазначив, що знайомий з ОСОБА_5 , який проживає в АДРЕСА_1 та неодноразово перебуваючи за місцем його проживання в одній із кімнат будинків, ОСОБА_8 бачив рослини, зовні схожі на рослини «канабісу». На запитання ОСОБА_8 в ОСОБА_5 для чого йому ці рослини, останній відповідав, що це «конопля», яку він вирощує для власного споживання та зберігання. Також в одній із кімнат будинку ОСОБА_5 . ОСОБА_8 бачив пластикове відро, ємкістю приблизно 5 літрів, в якому знаходилось листя рослини «канабісу».

Відповідно до інформації Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку) від 13.04.2022 земельна ділянка із кадастровим номером 6123481400:05:001:0011 площею 0,1409 та земельна ділянка із кадастровим номером 6123481400:05:001:0010 площею 0, 25 га, що за адресою с. Іква Кременецького району Тернопільської області належать ОСОБА_4 .

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майнота Реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки 285044912 та номер 285044768 від 13.04.2022) домоволодіння, що знаходяться за адресою АДРЕСА_4 , АДРЕСА_2 належать громадянину ОСОБА_4 .

В матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що громадянин ОСОБА_5 за місцем свого проживання в АДРЕСА_1 незаконно зберігає наркотичні засоби, в тому числі рослини «канабісу», а тому в ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні обшуку домоволодіння останнього.

У судовому засіданні прокурор клопотання підтримала з мотивів, наведених у ньому та просила його задовольнити.

Заслухавши пояснення прокурора, вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 , ч.2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду

Згідно зі ст. 223 КПК України слідчі (розшукові) дії є діями, спрямованими на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні. Підставами для проведення слідчої (розшукової) дії є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення її мети. Обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб (ч. 1 ст. 234 КПК України).

З огляду на приписи ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя при вирішенні питання про надання дозволу на проведення обшуку з урахуванням зазначених у клопотанні відомостей повинен встановити такі обставини:

- чи достатньо підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення;

- чи мають значення для досудового розслідування відшукувані речі і документи;

- чи можуть бути доказами під час судового розгляду відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах;

- чи знаходяться відшукувані речі, документи у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи;

- чи є обшук найбільш доцільним та ефективним способом відшукання речей і документів, які мають значення для досудового розслідування;

- чи є обшук заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.

Оскільки на цьому етапі жодній особі не вручено повідомлення про підозру, слідчий суддя оцінює лише достатність підстав вважати, що таке кримінальне правопорушення було вчинене. Встановлення таких підстав базується на існуванні фактів чи інформації, які можуть сформувати у слідчого судді внутрішнє переконання, що події, про які йдеться, становлять склад кримінального правопорушення (безвідносно до особи, яка могла його вчинити).

Як слідує із змісту клопотання та підтверджується витягом з ЄРДР від 13.04.2022, досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022216010000043 від 13.04.2022 здійснюється за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України.

Описана у клопотанні фабула кримінального правопорушення у сукупності з наданими слідчим матеріалами кримінального провадження (рапортом помічника чергового Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області від 13.04.2022, рапортом о/у Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області від 13.04.2022, протоколом допиту свідка від 18.04.2022, витягом з ЄРДР від 13.04.2022) формує у слідчого судді внутрішнє переконання про наявність ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, а саме незаконне зберігання наркотичних засобів без мети збуту. Отже, прокурор довів достатність підстав вважати, що могло бути вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 309 КК України, що може бути підставою для надання дозволу на обшук.

Враховуючи предмет доказування кримінального правопорушення, про яке йдеться у клопотанні, відомості, що містяться в речовинах, на відшукання яких прокурор просить надати дозвіл, то вони мають значення для досудового розслідування.

Доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є, в тому числі, речові докази і документи (ст. 84 КПК України). Докази повинні бути належними та допустимими. Належними є докази, які прямо чи непрямо підтверджують існування чи відсутність обставин, що підлягають доказуванню та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність чи недостовірність, можливість чи неможливість використання інших доказів (стаття 85 КПК України).

На даному етапі кримінального провадження слідчий суддя оцінює речі та документи, дозвіл на відшукання яких запрошується, лише на наявність підстав вважати, що в подальшому вони можуть бути визнані доказами. Метою постановлення ухвали про обшук є відшукання та, у разі потреби, вилучення доказів, тобто встановлення їх статусу як таких, що будуть отримані у порядку, встановленому КПК України (допустимі докази).

Враховуючи доводи прокурора та матеріали клопотання, а також перелік речей, на відшукання яких проситься дозвіл (який вказує на те, що вони стосуються чи можуть стосуватися обставин справи), слідчий суддя дійшла висновку, що речі, які відшукуються, у сукупності можуть бути визнані доказом у подальшому.

Відносно вирішення питання чи знаходяться відшукувані речі, документи у зазначеному в клопотанні житлі, суд зазначає наступне:

Відповідно до інформації Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку) від 13.04.2022 земельна ділянка із кадастровим номером 6123481400:05:001:0011 площею 0,1409 та земельна ділянка із кадастровим номером 6123481400:05:001:0010 площею 0, 25 га, що за адресою с. Іква Кременецького району Тернопільської області належать ОСОБА_4 .

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (номер інформаційної довідки 285044912 та номер 285044768 від 13.04.2022) та довідок Кременецького РК БТІ №№227,228 від 29.04.2022 домоволодіння, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1 належать громадянину ОСОБА_4 .

Згідно протоколу допиту свідка від 18.04.2022 року встановлено, що ОСОБА_8 знайомий з ОСОБА_5 , який проживає в АДРЕСА_4 , АДРЕСА_2 та неодноразово перебуваючи за місцем його проживання в одній із кімнат будинків бачив рослини, зовні схожі на рослини «канабісу». На запитання ОСОБА_8 в ОСОБА_5 для чого йому ці рослини, останній відповідав, що це «конопля», яку він вирощує для власного споживання та зберігання. Також в одній із кімнат будинку ОСОБА_5 . ОСОБА_8 бачив пластикове відро, ємкістю приблизно 5 літрів, в якому знаходилось листя рослини «канабісу».

За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що є всі підстави вважати, що наркотичні речовини, в тому числі рослини «канабісу» на відшукання яких проситься дозвіл знаходяться в житлових будинках з господарсько-побутовими будівлями за адресами: АДРЕСА_4 , АДРЕСА_2 .

Оцінка наданих матеріалів досудового розслідування дозволяє дійти висновку, що проникнення до житла є єдиним доцільним та ефективним способом відшукання речей, які мають значення для досудового розслідування, є заходом пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи та є необхідним для досягнення завдань кримінального провадження.

З урахуванням викладеного, клопотання прокурора Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 про обшук у кримінальному провадженні, є обґрунтованим та його слід задовольнити.

Разом з тим слідчий суддя зазначає, що ч. 5 ст. 235 КПК України не містить вимоги вказувати в ухвалі про надання дозволу на обшук конкретних осіб, яким такий дозвіл надається. Більше того Верховний Суд в постанові від 17.02.2021 (справа № 263/10353/16-к) зазначив, що системне тлумачення статей 37, 39, 236 КПК України дає підстави стверджувати, що ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана прокурором, призначеним здійснювати процесуальне керівництво в порядку ст. 37 КПК України, або слідчим, визначеним керівником органу досудового розслідування в порядку ст. 39 цього Кодексу.

Таким чином, визначення в ухвалі слідчого судді конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати обшук, перебуває поза межами повноважень слідчого судді з контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та обмежується в цій частині перевіркою того, чи є належним суб`єктом учасник кримінального провадження, який звернувся з клопотанням про проведення обшуку.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 13, 234-236, 309 КПК України слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Кременецької окружної прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022216010000043 від 13.04.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на проведення обшуку в житлових будинках, з господарсько-побутовими будівлями або домоволодіннях, що знаходяться за адресами: АДРЕСА_1 , та на праві власності належать громадянину ОСОБА_4 , де проживає ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою відшукання та вилучення наркотичних речовин, в тому числі рослин «канабісу», які ОСОБА_5 може зберігати за місцем свого проживання.

Строк дії ухвали встановити один місяць з дня її постановлення.

Виконання даної ухвали забезпечити у відповідності до вимог статті 236 КПК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1

СудКременецький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення02.05.2022
Оприлюднено03.05.2023
Номер документу104142034
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —601/759/22

Ухвала від 02.05.2022

Кримінальне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Шульгач Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні