Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 695/132/22
номер провадження 2/695/619/22
27 квітня 2022 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області у складі:
головуючого - судді Середи Л.В.,
за участю:
секретаря - Оніщенко Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золотоноші цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_3 з позовною заявою до ОСОБА_2 , в якій позивач просить встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 для ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є двоюрідним внуком, тобто родичем четвертого ступеня спорідненості спадкодавця.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказує, що ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за життя на праві приватної власності на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку від 03.08.2004р., серії КВ № 094780 мала земельну ділянку для товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,7396 га, кадастровий № 3223186000:03:007:0031, що знаходиться в адміністративних межах Маловільшанської сільської ради.
Оскільки за свого життя ОСОБА_4 заповіту не склала, то після її смерті відкрилась спадщина за законом, до складу якої ввійшло належне їй за життя майно.
Позивач наполягає, що він є сином ОСОБА_5 , який був сином ОСОБА_6 , яка в свою чергу була рідною сестрою ОСОБА_4 .
Таким чином батько позивача, ОСОБА_5 був племінником ОСОБА_4 , а оскільки ОСОБА_5 помер раніше своєї тітки, а саме 27.02.2009р., тому саме позивач отримав право на спадкування за законом як спадкоємець п`ятої черги після смерті ОСОБА_4 , оскільки спадкоємці інших черг відсутні.
Позивач подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини, однак для належного оформлення своїх спадкових прав позивачу необхідно надати нотаріусу відповідне підтвердження наявності родинних відносин із спадкодавцем.
Але оскільки свідоцтво про народження ОСОБА_6 , яким би можна було підтвердити наявність родинних відносин, втрачене, остання теж померла, а поновити актовий запис про народження вбачається за неможливе, то підтвердити вказані обставини щодо наявності родинних зв`язків між вказаними особами слід в судовому порядку на підставі письмових доказів.
Крім того, із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 звернулась ОСОБА_2 , яка хоч і була дружиною племінника ОСОБА_4 , але безпосереднім родичем спадкодавцеві не являється і кровного споріднення з нею не має.
Отже, встановлення даних фактів, що мають юридичне значення, безпосередньо пов`язане з вирішенням подальшого спору про спадщину між позивачем і відповідачем, а тому матеріально-правові вимоги позивача мають розглядатися саме за правилами позовного провадження.
Крім того без встановлення вказаного факту, що має юридичне значення позивач іншим шляхом не має можливості довести факт родинних відносин, а вказана обставина унеможливлює йому належним чином оформити свої спадкові права, а тому останній звернувся до суду із вказаною позовною заявою.
Ухвалою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 27.01.2022р. відкрите провадження по справі за правилами загального позовного провадження, призначене підготовче засідання.
Представник позивача, адвокат Сизько Д.Б. звернувся до суду з клопотанням про розгляд справи за відсутності позивача та його представника, на задоволенні позовних вимог наполягав у повному обсязі.
Відповідач надала до суду заяву, в якій просила розгляд справи проводити за її відсутності, позовні вимоги визнала повністю.
Згідно ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Так як у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, а відповідач позовні вимоги визнав повністю, суд вважає за можливе у підготовчому судовому засіданні розглянути справу за відсутності осіб, що беруть участь у справі та прийняти рішення на підставі доказів, що знаходяться у ній.
Суд, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення.
При цьому суд виходить з наступних підстав.
Відповідно до ст. 15 та ст. 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, визнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту прав, встановлених цивільним законодавством, є, зокрема, його визнання.
Відповідно до ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається після смерті особи.
Згідно з даними свідоцтва про смерть (серії НОМЕР_1 ), що видане 24.03.2010р. відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Золотоноші Золотоніського міськрайонного управління юстиції Черкаської області, ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
Позивач наполягає, що він є двоюрідним внуком, тобто родичем четвертого ступеня спорідненості спадкодавця.
Згідно з даними свідоцтва про народження (серії НОМЕР_2 ) від 16.12.1978р., ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , а його батьком зазначено ОСОБА_5 .
Відповідно до свідоцтва про народження (серії НОМЕР_3 від 04.12.1980 р.) ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , а його матір`ю зазначена ОСОБА_6 .
Як вбачається із свідоцтва про смерть (серії НОМЕР_4 від 03.03.2009р.). ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що 03.03.2009р. складено актовий запис за №97.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що ОСОБА_4 і ОСОБА_6 є рідними сестрами. Однак свідоцтво про народження ОСОБА_6 відсутнє.
Частиною 1 ст. 76 ЦПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Так, на підтвердження вказаних позивачем доводів в матеріалах справи наявна посвідка про народження (серії НОМЕР_5 ) ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , в с. Вільшанка Обухівського району Київського області в сім`ї ОСОБА_7 та ОСОБА_8 .
Як вбачається із копій погосподарських книг Маловільшанської сільської ради Обухівського району Київської області за 1961-1963, 1974-1976, 1977-1979 роки, що надані виконавчим комітетом Обухівської міської ради Київської області, ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Вільшанка Обухівського району Київського області в сім`ї ОСОБА_7 та ОСОБА_8 та померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Відповідно до норм ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, оскільки ОСОБА_1 для ОСОБА_4 є внуком її рідної сестри або сином її рідного племінника, то ОСОБА_1 для ОСОБА_4 є двоюрідним внуком, тобто він є родичем четвертого ступеня спорідненості спадкодавця.
Суд бере до уваги, що вказана обставина ніким із сторін не оспорюється та відповідачем визнається, а тому в силу норм ст. 82 ЦПК України, додатковому доказуванню не підлягає.
Доказів, які б спростовували вказані обставини чи викликали б сумніви в необґрунтованості позовних вимог матеріали справи не містять.
Таким чином факт родинних відносин між померлою ОСОБА_4 та позивачем по справі стверджується належними доказами, які досліджені судом.
Отже, в зв`язку з тим, що оформити свої спадкові права у нотаріальному порядку позивач не має можливості, його права підлягають судовому захисту.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» від 12.06.2009р. № 2, у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Суд приходить до висновку про можливість задоволення позову, враховуючи, що позивач довів належними та достатніми доказами обставини на які посилається.
Керуючись ст. 10, 141, 264, 265, 274 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , для ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є двоюрідним внуком, тобто родичем четвертого ступеня спорідненості спадкодавця.
Рішення може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення в порядку визначеному ст.,ст. 354-356 ЦПК України.
Суддя : Середа Л.В.
Суд | Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 26.04.2022 |
Оприлюднено | 21.06.2022 |
Номер документу | 104143966 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Середа Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні