Рішення
від 28.04.2022 по справі 712/10738/21
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Провадження № 2/712/513/22

Справа № 712/10738/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 квітня 2022 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді ПИРОЖЕНКО С.А.

при секретарі НАГАЄВСЬКІЙ В.Б.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ) до Кредитної спілки «Обереги» (адреса: м. Черкаси, вул. Дашковича 20) про повернення вкладу,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася з позовом до відповідача про повернення вкладу, посилаючись на те, що між нею та відповідачем 30 березня 2009 року було укладено договір № 84 та внесла в касу 6000 грн. строком на один рік з виплатою 24% річних. Через рік звернулася до кредитної спілки з метою повернення вкладу, однак видати його відмовилися через відсутність котів. 05 квітня 2010 року вона була вимушена переукласти договір з КС «Обереги» на один рік по 05 квітня 2011 року. Згодом їй знову відмовили у поверненні коштів та переуклали знову договір на рік № 29 з виплатою 12% річних.

26 червня 2021 року нею було надано претензію голові правління КС «Обереги» Гордієнко О.В. щодо повернення грошових коштів, на що отримала відповідь про те, що рахунки КС «Обереги» арештовано на підставі ухвали Соснівського районного суду м. Черкаси.

Договором № 29 від 05.04.2011 року про залучення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок встановлено, що сплата процентів нарахованих за внесок здійснюється 5 числа кожного місяця протягом дії договору. При цьому, жодних грошових коштів за її вкладом не було виплачено.

У зв`язку з цим, просить стягнути з відповідача на її користь грошові кошти згідно Договору про залучення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок у розмірі 8497 грн. 52 коп., а також проценти за договором в сумі 1019 грн. 70 коп., а також за кожен рік прострочення сплати внеску та процентів в суму 9177 грн. 30 коп.

11 жовтня 2021 року ухвалою суду було відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження з викликом (повідомленням) сторін та призначено судове засідання.

17 грудня 2021 року відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву.

Позивач до судового засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задоволити.

Представник відповідача до судового засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнала частково та не заперечувала проти стягнення з КС «Обереги» на користь позивача грошових коштів згідно Договору про залучення внеску члена кредитної спілки на депозитний рахунок у розмірі 8497 грн. 52 коп., а також процентів за договором в сумі 1019 грн. 70 коп., в решті позовних вимог просила відмовити.

У зв`язку з неявкою сторін фіксація технічними засобами відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України не здійснювалася.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами цивільного законодавства.

Судом встановлено, що 30 березня 2009 року між позивачем та КС «Обереги» було укладено Договір № 84 на внесення вкладу на депозитний рахунок з правом поповнення.

Згідно п. 1.1. вказаного договору вкладник вносить на депозитний рахунок у Спілці на умовах зворотності та платності в розмірі 6000 грн. на строк 12 місяців, тобто до 30 березня 2010 року з правом поповнення.

Згідно п.1.2. Спілка зобов`язалася, незалежно від наслідків своєї діяльності та результатів розміщення внеску, сплачувати на користь вкладника суму відсотків виходячи з їх розмір 24 відсотки річних від суми внеску за весь строк користування внеском.

Згідно Додатку до вказаного Договору загальна сума відсотків за ним склала 1 60 грн. 44 коп.

У зв`язку з тим, що вклад з нарахованими відсотками (6000 + 1609,44 = 7609,44 грн.) за договором № 84 від 30 березня 2009 року позивачу не виплачувався, 05 квітня 2010 року між КС «Обереги» та ОСОБА_2 укладено договір № 61 від 05 квітня 2010 року про внесення позивачем вкладу в сумі 7609 грн. 44 коп. строком на 12 місяців під 24% річних.

В наступному році вклад з нарахованими відсотками (всього 8497,53 грн.) позивачу не виплачувався і сторонами було переукладено договір про внесення вкладу на депозитний рахунок (договір № 29 від 05 квітня 2011 року), згідно якого вклад позивача складав 8497,53 грн., строк вкладу з 05 квітня 2010 року по 05 квітня 2011 року, під 12% річних.

Отже, всього сума, належна до виплати позивачу, складає 8497 грн. 53 коп. вклад на депозитний рахунок, та 1019 грн. 70 коп. відсотки на вклад, а всього 9517 грн. 23 коп.

Зазначена сума відповідачем не оспорюється, про що зазначено у відзиві на позовну заяву.

При цьому, дані суми позивачу відповідачем не були виплачені.

Відповідно до ч.1ст.1 Закону України «Про кредитні спілки», кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об`єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об`єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Згідно з ч.ч.1, 3, 5, 6ст. 10 Закону України «Про кредитні спілки», членами кредитної спілки можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають на території України, об`єднані хоча б за однією з ознак, зазначених у частині першійстатті 6 цього Закону, мають повну цивільну дієздатність, з урахуванням обмежень, передбачених частиною другою цієї статті. Прийняття до кредитної спілки та виключення з її складу провадяться на підставі письмової заяви особи за рішенням спостережної ради кредитної спілки, крім випадків припинення членства у зв`язку із смертю особи або виключенням члена за рішенням загальних зборів у разі порушення ним статуту кредитної спілки. Членство у кредитній спілці настає з дня сплати особою вступного та обов`язкового пайового внесків у порядку, передбаченому статутом кредитної спілки. В першу чергу сплачується вступний внесок. У разі коли вступний та обов`язковий пайовий внески сплачено у різні дні, першим днем членства вважається день сплати обов`язкового пайового внеску. Днем припинення членства у кредитній спілці вважається день прийняття загальними зборами членів кредитної спілки або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення.

Члени кредитної спілки мають право: брати участь в управлінні справами кредитної спілки, обирати та бути обраними до її органів управління; вносити пропозиції на розгляд органів управління кредитної спілки; одержувати від кредитної спілки кредити та користуватися іншими послугами, які надаються членам кредитної спілки відповідно до її статуту; одержувати інформацію про діяльність кредитної спілки, ознайомлюватися з річними балансами, фінансовими звітами, протоколами засідань органів управління кредитної спілки та іншими документами щодо діяльності кредитної спілки; одержувати дохід на свій пайовий внесок, якщо інше не передбачено статутом кредитної спілки; вийти з членів кредитної спілки в порядку, передбаченому цим Законом та статутом кредитної спілки (ч. 1ст. 11 Закону України «Про кредитні спілки»).

Статтею 23Закону України «Про кредитні спілки»визначено, що внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо.

Кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об`єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом.

Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомоїстатті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.

Згідност. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконанням сторонами.

Відповідно до ст. ст.525,526 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання повинні виконуватися належним чином і в установлений строк відповідно до вказівок закону, акту планування, договору, а при відсутності таких вказівок - відповідно до вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно дост.536 ЦК Україниза користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Як передбачено частиною 1статті 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Таким чином, відповідач, всупереч нормам цивільного законодавства та положенням Закону України Про кредитні спілки, порушив умови договору № 29 про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від 05 квітня 2011 року. Тому суд вважає, що позовні вимоги в частині повернення вкладу в сумі 8497 грн. 53 коп. та відсотків в сумі 1019 грн. 70 коп., а всього 9517 грн. 23 коп. підлягають до задоволення, оскільки обґрунтовані на законі та відповідають умовам укладеного між сторонами договору.

Щодо позовної вимоги про стягнення коштів за кожен рік прострочення сплати внесу та процентів в сумі 9177 грн. 30 коп., суд приходить до наступного.

Статтею 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванню встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Отже, позивачем заявлена вимога про стягнення 9177 грн. 30 коп. Разом з тим, жодного розрахунку даної позовної вимоги позивачем до суду не надано, як і не зазначено з яких міркувань позивач виходив обраховуючи дану суму.

Згідно зі ст.ст.12-13та81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У відповідності до вимог ч.2ст.229 ЦПК України, докази, що не були предметом дослідження в судовому засіданні, не можуть бути покладені судом в основу ухваленого судового рішення.

Статтею 83 ЦПК Українипередбачено, що позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви. Докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються.

Отже, вирішуючи позов у межах заявлених вимог суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення коштів за кожен рік прострочення сплати внесу та процентів в сумі 9177 грн. 30 коп. не підлягають задоволенню.

Також до стягнення з відповідача в силу вимогст.141 ЦПК Українипідлягають судові витрати по оплаті судового збору в сумі 462 грн. 25 коп., що пропорційно до задоволеної частини позовних вимог (9517,23 грн. х 100% / 18694,53 грн. х 908 грн.).

Керуючись ст.ст.12,13,259,263-265,268 ЦПК України ЦПК України, ст.ст. 526, 625, 1054, 1055 ЦК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задоволити частково.

Стягнути з Кредитної спілки «Обереги», адреса: м. Черкаси, вул. О. Дашковича 20, код ЄДРПОУ 26536258, на користь ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , вклад на депозитний рахунок в сумі 8497 грн. 53 коп., відсотки на вклад в сумі 1019 грн. 70 коп., витрати по сплаті судового збору в сумі в сумі 462 грн. 25 коп., а всього 9979 грн. 43 коп.

В решті позову відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ГОЛОВУЮЧИЙ:

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення28.04.2022
Оприлюднено23.06.2022
Номер документу104150703
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —712/10738/21

Рішення від 28.04.2022

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Пироженко (С.А.) С. А.

Ухвала від 11.10.2021

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Пироженко (С.А.) С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні