44/292-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" серпня 2007 р. Справа № 44/292-07
вх. № 8622/4-44
Суддя господарського суду Дюкарєва С.В.
при секретарі судового засідання Дикань Н.І.
за участю представників сторін:
прокурора - Скорик Л.М., посв. №139 від 05.09.2002р. позивача - Журавель В.І., дов. №1283 від 07.08.2007р. 3-й особи - Ремінний В.І., дов. №012-02-20/2126 від 20.07.2007р. відповідача - не з"явився
розглянувши справу за позовом Заступник Харківського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Харків в особі Сахновщинська селищна рада, смт. Сахновщина 3-я особа Управління з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області, м.Харків
до МКП "Україна" смт. Сахновщина
про спонукання укладення договору,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор просить суд зобов'язати відповідача укласти з Сахновщинськоюселищною радою у встановленому законом порядку договір оренди земельної ділянки по вул. Островського, 8 у смт Сахновщина Харківської області, на якій розташовані його нежитлові будівлі, а також покласти на відповідача судові витрати. Позовні вимоги прокурор обґрунтовує тим, що відповідач використовує земельну ділянку загальною площею 3,8га, на території смт Сахновщина Харківської області в межах населеного пункту, без відповідної правовстановлюючої документації.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримує в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує, просить в задоволенні позову відмовити. Відповідач посилається на те, що на спірній земельній ділянці розташовані нежитлові споруди, які належать відповідачеві на праві власності.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 13.07.2007р. до участі у справі на боці позивача у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Управління з контролю за використанням та охороною земель у Харківській області.
Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, пояснень по суті спору не надав.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 13.07.2007р. учасники судового процесу повідомлені, що неявка їх представників у судове засідання не є перешкодою для розгляду справи за наявними в ній матеріалами. За таких обставин справа розглядається згідно ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу на праві власності належать нежитлові будівлі, а саме: будинок контори, 2 будинка РБУ, будинок прохідної, будинок пилорами, кузні, 3 будинків гаражів, 3 сараїв, вбиральня і споруди, розташовані за адресою: Харківська обл., смт Сахновщина, вул. Островського, 8.
Харківською міжрайонною природоохоронною прокуратурою встановлено, що відповідачем порушені вимоги ст. 125 Земельного кодексу України, а саме Мале колективне підприємство “Україна” користується на території Сахновщинської селищної ради земельною ділянкою загальною площею 3,8га під будівлями без набуття права власності або права користування ними, тобто зазначені земельні ділянки відповідачем зайнято самовільно.
В зв'язку з необхідністю захисту інтересів держави, прокурор звернувся з даним позовом до суду.
Згідно з положеннями статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, а згідно ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
У відповідності до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
У відповідності по п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Таким чином, оскільки спірна земельна ділянка знаходиться в межах населеного пункту, тому вона перебуває у віданні Сахновщинської селищної ради Харківської області.
Як вбачається зі ст. 125 Земельного кодексу України користування землею можливе лише за умови одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації, або укладення договору оренди земельної ділянки.
У відповідності до ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації.
Відповідач не є власником спірної земельної ділянки та не відноситься до кола осіб, яким земельна ділянка може бути надана у постійне користування, а, отже, вимога прокурора про зобов'язання відповідача оформити та отримати відповідно до вимог чинного законодавства документи, які підтверджують право власності на спірну земельну ділянку, безпідставна та не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Таким чином, користування відповідачем спірною земельною ділянкою можливо лише за умови укладення з Зміївською районною державною адміністрацією Харківської області договору оренди земельної ділянки.
Порядок набуття права оренди земельної ділянки регламентується Законом України «Про оренду землі».
Згідно ст. 16 Закону України «Про оренду землі» особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). У разі згоди орендодавця передати земельну ділянку в оренду сторони укладають договір оренди землі відповідно до вимог цього Закону. Передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення. У разі зміни цільового призначення земельної ділянки надання її в оренду здійснюється за проектом відведення в порядку, встановленому законом. У разі надходження двох або більше заяв (клопотань) на оренду однієї і тієї самої земельної ділянки, що перебуває в державній або комунальній власності, відповідні органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування проводять аукціон або конкурс щодо набуття права оренди земельної ділянки, якщо законом не встановлено інший порядок.
У відповідності до ст. 10 Господарського процесуального кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів, можуть бути подані на вирішення господарського суду.
Однак, у даному випадку спір між сторонами про укладення договору оренди земельної ділянки відсутній, відповідач взагалі не звертався до позивача з пропозицією щодо укладення договору оренди спірної земельної ділянки.
У відповідності до ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Таким чином, задовольняючи даний позов, суд буде змушений покласти і на позивача певні обов'язки, а саме передати відповідачеві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк.
Суд вважає за необхідне зазначити, що на розгляд суду не подано проекту договору оренди спірної земельної ділянки, не окреслено умови договору оренди землі, які згідно ст. 15 Закону України «Про оренду землі» є істотними.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку про те, що вимоги прокурора про зобов'язання відповідача укласти з Сахновщинською селищною радою у встановленому законом порядку договір оренди земельної ділянки по вул. Островського, 8 у смт Сахновщина Харківської області, на якій розташовані його нежитлові будівлі, необґрунтовані, не підтверджені матеріалами справи, а тому зазначені позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 1, 4, 10, 12, 33, 34, 43, 47-49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, статтею 125 Земельного кодексу України, статтями 13, 15, 16 Закону України «Про оренду землі», -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Повний текст рішення підписано 13.08.2007р.
Суддя Дюкарєва С.В.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.08.2007 |
Оприлюднено | 23.10.2007 |
Номер документу | 1041563 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Дюкарєва С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні