Рішення
від 04.05.2022 по справі 159/680/22
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 159/680/22

Провадження № 2/159/576/22

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2022 року м. Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Денисюк Т.В.

за участю секретаря судового засідання Пустової А.Ф.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача: Ковельської міської ради

про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

в с т а н о в и в :

У лютому 2022 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив визнати за ним право власності на гараж АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позовні вимоги мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 - батько позивача, після його смерті відкрилась спадщина за законом, до складу якої увійшов гараж за АДРЕСА_1 . Позивач є спадкоємцем за законом, який прийняв спадщину відповідно до ст.549 ЦК України (в редакції 1963 року). Позивач не має можливості реалізувати своє право на спадкування через органи нотаріату у зв`язку із відсутністю у спадкодавця необхідних правовстановлюючих документів на гараж. Враховуючи викладене позивач просить в судовому порядку визнати за ним право власності на спадкове майно.

Представник відповідача Ковельської міської ради правом подати відзив на позовну заяву не скористався.

Відповідно до положень частини четвертої статті 274 ЦПК України справу розглянуто в порядку загального позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні заявлений позов підтримав та пояснив, що до смерті батько тривалий час хворів, тому проживав разом із позивачем, останній здійснив поховання та вступив в управління спадковим майном, зокрема гаражем в АДРЕСА_1 . У 1995 році звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, проте через відсутність у спадкодавця правовстановлюючих документів на нерухоме майно не зміг реалізувати свої права в позасудовому порядку. Що стосується інших спадкоємців, то на час смерті батько не перебував в шлюбі, спірний гараж належав йому на праві особистої власності, інший спадкоємець за законом ОСОБА_3 спадщину не прийняв і на даний час проживає за межами України.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема з правочинів.

Спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.524 ЦК УРСР 1963 року).

До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою (ст.525 ЦК 1963 року).

Відповідно до статей 524, 529 ЦК України (в редакції 1963 року) спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого, тому позивач є спадкоємцем першої черги.

Відповідно до ст.549 ЦК України (в редакції 1963 року) спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

В силу ст.548 ЦК (в редакції 1963 року) прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

За матеріалами справи ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ( свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 виданого Ковельським відділом ДРАЦСу у Ковельському районі Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів), актовий запис №659).

Після його смерті відкрилась спадщина за законом.

Позивач є сином спадкодавця (сідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 08 грудня 1958 року).

Позивач прийняв спадщину в порядку встановленому ст.549 ЦК України (в редакції 1963 року).

До складу спадкового майна входить гараж АДРЕСА_1 , оскільки рішенням виконавчого комітету Ковельської міської ради народних депутатів №151 від 28.06.1977 ОСОБА_2 було виділено земельну ділянку під будівництво гаража та дозволено будівництво індивідуального гаража.

Гараж площею 26,1 кв.м. фактично побудовано спадкодавцем у 1978 році.

Проведене будівництво не є самочинним і відповідає затвердженому головним архітектором міста будівельному паспорту та схемі забудови гаражного массиву, про що зазначено в акті обстеження забудови і технічного стану будівлі індивідуального гаража від 25.01.2022, а також у висновку відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Ковельської міської ради №22.19/4 від 17.01.2022.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об`єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються: 1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою; 2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав. Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об`єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об`єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, проведення технічної інвентаризації щодо зазначених об`єктів нерухомості є необов`язковим.

Спадкодавець не здійснив державної реєстрації права власності на спірне нерухоме майно за життя.

Відповідно до вимог ст.68 Закону України «Про нотаріат» та п.4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №296/5, свідоцтво про право на спадщину не може бути видано у разі відсутності у спадкодавця правовстановлюючих документів на нерухоме майно.

За таких обставин спадкове право позивача може бути реалізовано лише в судовому порядку.

Враховуючи час побудови нерухомого майна, яке спадкується, відсутність ознак самовільного будівництва, суд вважає необхідним вжити заходи для захисту прав позивача в спосіб, передбачений ст.16 ЦК України - шляхом визнання права власності на спірне нерухоме майно в порядку спадкування.

Керуючись статтями 524,525,529,548,549 ЦК України (в редакції 1963 року), статтями 12-13, 19, 81, 258, 259, 264, 265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на гараж № НОМЕР_3 загальною площею 26,1 кв.м. в гаражному масиві по АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_2 .

Відповідач - Ковельська міська рада Волинської області, код ЄДРПОУ 25092434, адреса: м.Ковель вул.Незалежності, 73.

Повний текст рішення складено та підписано без його проголошення 05.05.2022.

ГоловуючийТ. В. ДЕНИСЮК

СудКовельський міськрайонний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення04.05.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104188597
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —159/680/22

Рішення від 04.05.2022

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Денисюк Т. В.

Ухвала від 31.03.2022

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Денисюк Т. В.

Ухвала від 01.03.2022

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Денисюк Т. В.

Ухвала від 11.02.2022

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Денисюк Т. В.

Ухвала від 11.02.2022

Цивільне

Ковельський міськрайонний суд Волинської області

Денисюк Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні