Рішення
від 03.05.2022 по справі 555/341/22
БЕРЕЗНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 555/341/22

Номер провадження 2/555/217/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 травня 2022 року

Березнівський районний суд Рівненської області в складі:

головуючого судді - Мельничук Н. В.

при секретарі Кравчук С. Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Березне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Соснівської сещиної ради про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся із позовом до Соснівської селищної ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Позивач в обґрунтування заявлених вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , яка проживала та була зареєстрована на день смерті по АДРЕСА_1 .Па день її смерті залишилося спадкове майно, право на яке він має, як спадкоємець за заповітом від 29.08.2009 року, який посвідчений нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Стрільчуком М.М. та зареєстрований в реєстрі за №7377.Інших спадкоємців, які мають право па обов`язкову частку в спадковому майні на підставі ст. 1241 Цивільного кодексу України, не мас.До спадкового майна входить право на земельну ділянку, на території Соснівської селищної ради Рівненського (Березнівського) району. Рівненської області, площею 1.91 га., що належало на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЯА № 050898, ОСОБА_2 .Спадщину на майно спадкодавиці він бажає прийняти, від неї не відмовлявся, однак ним пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини.Із заявою він не звертався,оскільки не знав, що подача заяви стала обов`язковою з січня 2004 року, і прийняття спадщини шляхом фактичного вступу у її володіння та розпорядження спадковим майном було скасоване.

Клопотання, процесуальні дії у справі.

24 лютого 2022 року позовна заява була прийнята до розгляду та відкрите провадження у справі.

Будь-які заяви чи клопотання щодо проведення процесуальних дій, в тому числі забезпечення позову, забезпечення доказів, зупинення і поновлення провадження у справі, учасниками справи не заявлялися.

Позивач в судове засідання не з`явився, подав до суду письмову заяву про проведення розгляду справи у його відсутності, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, у якій позовні вимоги визнає, а також просить розглядати справу за його відсутності.

Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка проживала та була зареєстрована на день смерті по АДРЕСА_1 .

Па день її смерті залишилося спадкове майно, право на яке має ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом від 29.08.2009 року, який посвідчений нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Стрільчуком М.М. та зареєстрований в реєстрі за №7377.

Інших спадкоємців, які мають право па обов`язкову частку в спадковому майні на підставі ст. 1241 Цивільного кодексу України, не мас.

До спадкового майна входить право на земельну ділянку, на території Соснівської селищної ради Рівненського (Березнівського) району. Рівненської області, площею 1.91 га., що належало на підставі Державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЯА № 050898, ОСОБА_2 .

Спадщину на майно спадкодавиці він бажає прийняти, від неї не відмовлявся, однак ним пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини.

Із заявою він не звертався,оскільки не знав, що подача заяви стала обов`язковою з січня 2004 року, і прийняття спадщини шляхом фактичного вступу у її володіння та розпорядження спадковим майном було скасоване.

У відповідності до статті 1217 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК) спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно із ч.2 ст.1223 ЦК у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Статтею 1258 ЦК встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Відповідно до ст.1262 у другу чергу право на спадкування за законом мають, зокрема, рідні брати та сестри спадкодавця.

Згідно зі ст. 1268 ЦК спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого ст. 1270 Цивільного Кодексу України строку (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.

Статтею 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має у шестимісячний термін подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Дані обставини створили об`єктивні, непереборні, істотні труднощі для спадкоємця на вчинення дій щодо прийняття спадщини.

Згідно статті 1272 Цивільного Кодексу України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З метою забезпечення однакового застосування законодавства про спадкування Пленумом Верховного Суду України 30.05.2008р. прийнято Постанову №7 "Про судову практику у справах про спадкування".

В частині 6 пункту 24 даної постанови вказано, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.

Вирішуючи питання поважності причин пропуску шестимісячного строку, визначеного частиною першою статті 1270 ЦК України, для прийняття спадщини, суд має ураховувати, що такі причини визначаються у кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи (Постанова Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 02 лютого 2021 року у справі № 491/327/18).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 дійсно з поважної причини пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини, в зв`язку з чим позовна заява є законною і обґрунтованою, підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст.1233, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст.263-265 ЦПК України, ст.141 ЦПК України, п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про судовий збір», суд -

В И Р І Ш И В :

Визначити для ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк тривалістю два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подачі заяви про прийняття спадщини на майно, яке залишилось після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Сторони та інші учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ід.номер НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1

Відповідач : Соснівська селищна рада, смт.Соснове вул.. Шевченка,5 Рівненського району Рівненської області, код ЄДРПОУ 04385379

Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через Березнівський районний суд Рівненської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Мельничук Н. В.

СудБерезнівський районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення03.05.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104192610
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування

Судовий реєстр по справі —555/341/22

Рішення від 03.05.2022

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

Ухвала від 23.02.2022

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

Ухвала від 23.02.2022

Цивільне

Березнівський районний суд Рівненської області

Мельничук Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні