Рішення
від 03.05.2022 по справі 698/875/21
КАТЕРИНОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 698/875/21

Провадження № 2/698/66/22

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

04 травня 2022 р. смт Катеринопіль

Катеринопільський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Лазаренка В.В.,

за участю секретаря судових засідань Гончар Т.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго», в особі директора Катеринопільської філії, відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі», до ОСОБА_1 про стягнення вартості обсягу електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії,

ВСТАНОВИВ:

22.11.2021 року ПАТ «Черкасиобленерго», в особі директора Катеринопільської філії, відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі», звернулось до суду із зазначеним позовом, у якому просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь заборгованість за порушення правил користування електричною енергією в сумі 18000 грн. та судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 2270 грн..

В обґрунтування позову зазначає, що 08.10.2020 року, під час проведення контрольного огляду засобів обліку у домоволодінні за АДРЕСА_1 , де зареєстрований та фактично проживає ОСОБА_1 , уповноваженими представниками Катеринопільської філії відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» виявлено факт порушення вимог п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електропроводки до електричної мережі Оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку, у зв`язку з чим в присутності ОСОБА_1 складено Акт про порушення № 000478 від 08.10.2020 року. 09.11.2020 року при розгляді Акту про порушення № 000478 від 08.10.2020 року, проведено нарахування збитків за період із 09.04.2020 року по 08.10.2020 року в сумі 20696 грн. 20 коп.. 29.12.2020 року ОСОБА_1 частково сплачено суму нарахованих збитків в сумі 2696 грн. 20 коп. за квитанцією № 19 від 29.12.2020 року. Стосовно решти 18000 грн. боргу, 29.12.2020 року між Катеринопільською філією ПАТ «Черкасиобленерго» та ОСОБА_1 укладено договір реструктуризації заборгованості № 9, відповідно до умов якого зобов`язався провести повний розрахунок заборгованості протягом 6 календарних місяців, починаючи із січня 2021 року. Проте до цього часу умови вищевказаного договору боржником не виконано, а сума у 18000 грн. залишається не оплаченою.

Ухвалою судді від 14.02.2022 року дану справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач повідомлявся про розгляд справи належним чином. Відзив не подав, у зв`язку із чим, суд, враховуючи відсутність заперечень представника позивача, відповідно до ст.ст. 280 - 282 ЦПК України ухвалив проводити заочний розгляд справи з ухваленням заочного рішення суду.

Оскільки в судове засідання сторони не з`явилися, суд відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України проводить слухання справи без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого технічного засобу.

Розглянувши документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що надані представником позивача докази є достатніми для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, а позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

За змістом ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до п. 4 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії», договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.

Відповідно до п. 1.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 (надалі - ПРРЕЕ), необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно; самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.

Згідно п. 1.2.1 ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

За приписами п.п. 2, 3 п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право на безперешкодний доступ (за пред`явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживачів та проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ, на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг не облікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості не облікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати не облікованої електричної енергії та/або збитків.

У п.п. 6 п. 8.4.2 ПРРЕЕ встановлено, що визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення порушення з самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

Згідно п. 8.4.6 ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом). У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 5 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, зразки кабелів (проводів), через які було здійснено самовільне підключення, можуть вилучатися, про що робиться відповідний запис в акті про порушення. Місця вилучення зразків позначаються на схемі.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання, зокрема, послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинків.

Згідно з вимогами п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і випадках, визначених законом.

За правилом ч. 1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 56 Закону України «Про ринок електричної енергії», постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

За змістом ст. 57 Закону України «Про ринок електричної енергії», електропостачальники мають право, зокрема: на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.

Відповідно до п. 1, 2 ч. 3 ст. 58 Закону України «Про ринок електричної енергії», споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів. Надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії.

За змістом ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.

Судом встановлено, що згідно ксерокопії паспорта серії НЕ 790275, виданого Катеринопільським РС УДМС України в Черкаській області 07.02.2017 року, місце проживання ОСОБА_1 зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

Із акту про порушення № 000478 від 08.10.2020 року складеного уповноваженими представниками ПАТ «Черкасиобленерго» Катеринопіль РЕМ вбачається, що під час проведення у присутності ОСОБА_1 контрольного огляду засобів обліку у домоволодінні за АДРЕСА_1 , встановлено порушення обліку електричної енергії: п. 8.4.2 ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення електропроводки до електричної мережі оператора системи розподілу з порушенням схеми обліку. Самовільне підключення виконано не приховано, можливо виявити при контрольному огляді.

Згідно протоколу ПАТ «Черкасиобленерго» Катеринопільської філії № 22 від 09.11.2020 року акт про порушення № 000478 від 08.10.2020 року складено правомірно, а споживача визнано причетним до порушення, вказаного в акті. Проведено розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії за період з 09.04.2020 року по 08.10.2020 року, за результатами якого встановлено, що обсяг та вартість необлікованої електричної енергії за період з 09.04.2020 року по 08.10.2020 року, складає 6959 кВт год. на суму 20696 грн. 20 коп..

Відповідно до копії розрахунку обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕН за актом про порушення № 000478 від 08.10.2020 року, споживач ОСОБА_1 має заборгованість 20696 грн. 20 коп..

Відповідно до заяви ОСОБА_1 від 27.11.2020 року він звернувся до директора Катеринопільської філії ПАТ «Черкасиобленерго» з проханням у зв`язку з відсутністю коштів та неспроможністю виконати оплату боргу у повному обсязі укласти договір про реструктуризацію заборгованості по нарахуванню згідно акту про порушення № 000478 складеного 08.10.2020 року, за адресою: АДРЕСА_1 . Загальна сума боргу 20696 грн. 20 коп..

Із договору про реструктуризацію заборгованості № 9 від 29.12.2020 року встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго», від імені якого діє Катеринопільська філія Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго», в особі директора Ткаченка В.В. та ОСОБА_1 уклали договір, згідно якого боржник визнає перед кредитором факт порушення виявлених актом про порушення від 08.10.2020 року № 000478 нарахування обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок цього порушення, згідно протоколу № 22 від 09.11.2020 року і зобов`язується розрахуватись за 6 місяців починаючи з січня 2021 року згідно погодженого сторонами графіку.

Із копії квитанції № 19 від 29.12.2020 року вбачається, що платник ОСОБА_1 сплатив ПАТ «Черкасиобленерго» суму 2696 грн. 20 коп..

Відповідно до довідки № 1047, виданої Катеринопільською районною філією Черкаського обласного центру зайнятості 25.11.2020 року, ОСОБА_1 , який зареєстрований за адресою: Черкаська область, Катеринопільський район, с. Єлизаветка станом на 25.11.2020 не перебуває на обліку в Катеринопільській районній філії Черкаського обласного центру зайнятості як безробітний.

Станом на 22.11.2021 року у відповідача, як споживача електричної енергії, існувала заборгованість з оплати за спожиту електричну енергію за період з 09.04.2020 року по 08.10.2020 року в сумі 18000 грн..

Доказів сплати відповідачем на користь позивача заборгованості за спожиту електричну енергію та завданої ним шкоди у вищевказаній сумі матеріали цивільної справи не містять та відповідачем не надано.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ПАТ «Черкасиобленерго» в особі його відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі», підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Як вбачається з платіжного доручення № 803 від 18.11.2021 року, позивачем за подання до суду даної позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 2270 гривень.

Враховуючи, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути сплачений при подачі позовної заяви судовий збір у розмірі 2270 гривень.

Керуючись ст.ст. 4, 9, 7, 12, 13, 76-78, 141, 223, 258-259, 263-265, 279, 282, 284, 288-289, 354 ЦПК України,

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго», в особі директора Катеринопільської філії, відокремленого структурного підрозділу «Звенигородські енергетичні мережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості обсягу електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил роздрібного ринку електричної енергії - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго», (р/р НОМЕР_2 у філії ЧОУ АТ «Ощадбанк» м. Черкаси, МФО 354507, код ЄДРПОУ 25204718), заборгованість за порушення Правил користування електричною енергією по акту № 000478 від 8 жовтня 2020 року згідно протоколу № 22 від 09.11.2020 року засідання комісії з розгляду актів про порушення в сумі 18000 (вісімнадцять тисяч) грн..

Стягнути з ОСОБА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» (р/р НОМЕР_2 у філії ЧОУ АТ «Ощадбанк» м. Черкаси, МФО 354507, код ЄДРПОУ 25204718) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Черкаського апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В.Лазаренко

СудКатеринопільський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення03.05.2022
Оприлюднено22.06.2022
Номер документу104192851
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —698/875/21

Ухвала від 03.05.2022

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Рішення від 03.05.2022

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

Ухвала від 14.02.2022

Цивільне

Катеринопільський районний суд Черкаської області

Лазаренко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні