Рішення
від 04.05.2022 по справі 158/2467/21
КІВЕРЦІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 158/2467/21

Провадження № 2/0158/27/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

/ЗАОЧНЕ/

05 травня 2022 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Польової М.М.,

з участю секретаря судового засідання Сороки І.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ківерці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Служба у справах дітей та сім`ї Цуманської селищної ради про позбавлення батьківських прав,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі ОСОБА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Служба у справах дітей та сім`ї Цуманської селищної ради, про позбавлення батьківських прав.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з відповідачем перебувала у зареєстрованому шлюбі, який 03.11.2015 рішенням суду був розірваний. Від шлюбу у них народився син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває на утриманні позивача. Після розірвання шлюбу рішенням суду від 03.08.2016 з ОСОБА_3 стягнуто аліменти на утримання малолітнього сина у розмірі 500 грн. щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Відповідач повністю самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків, жодного разу не намагався зустрітися з сином, не виявляв інтересу до спілкування з ним. З осені 2015 року не спілкується з сином, не дбає про його фізичний та духовний розвиток, не цікавиться життям дитини, не приймає участь у його вихованні та не надає матеріальної допомоги на його утримання. Станом на 01.08.2021 у відповідача наявна заборгованість зі сплати аліментів на утримання дитини в розмірі 53 567,50 грн. Враховуючи наведене, позивач просить суд позбавити відповідача батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 21.09.2021 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Ківерцівського районного суду Волинської області від 02.02.2022 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судове засідання позивач та її представник не прибули, представник позивача подав до суду заяву, у якій просив проводити розгляд справи без їхньої участі, позов підтримав з підстав, викладених в ньому, та просив його задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечував.

Відповідач в судове засідання повторно не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про причини неприбуття суд не повідомив, відзиву на позовну заяву не подав.

Представник третьої особи у судове засідання не прибула, подала до суду заяву, у якій просила розгляд справи проводити без її участі, щодо задоволення позовних вимог не заперечила.

Відтак, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до статті 280 ЦПК України.

Крім того, оскільки розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до частини другої статті 247 ЦПК України не здійснювалося.

Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов наступного висновку.

Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 25.11.2015 (а.с.7).

ОСОБА_1 разом із сином проживає у с. Грем`яче Луцького району Волинської області, що підтверджується характеристикою виконавчого комітету Цуманської селищної ради Ківерцівського району Волинської області від 03.08.2021 №351 (а.с.12).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Згідно із частинами першою, шостою статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

Стаття 165 СК України передбачає, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України.

Так, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Тлумачення пункту другого частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до висновку Служби у справах дітей та сім`ї Цуманської селищної ради, який затверджено рішенням виконавчого комітету Цуманської селищної ради від 28.10.2021 №185, визнано за доцільне позбавити ОСОБА_3 батьківських прав відносно сина ОСОБА_3 , оскільки батько свідомо ухиляється від виконання батьківських обов`язків (а.с.45-47).

Із довідки Грем`яченського дошкільного начального закладу «Сонечко» від 15.09.2021 №30 слідує, що ОСОБА_3 не цікавився дитиною та не приймав участі у вихованні сина (а.с.33).

Крім того, із довідки Грем`яченського ліцею Цуманської селищної ради Волинської області від 15.09.2021 №84/01-19/2-21 слідує, що батько ОСОБА_3 контакту із школою не підтримує, успішністю сина не цікавиться, з вчителями не спілкується, батьківські збори не відвідує, участі у вихованні дитини не бере (а.с.34).

Відповідно до довідки Ківерцівського відділу Державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області від 02.08.2021 №180/18.4-21 заборгованість відповідача по аліментах на утримання сина ОСОБА_3 станом на 01.08.2021 становить 53 567,50 грн. (а.с.10).

Відтак, судом встановлено, що відповідач, не маючи жодних об`єктивних перешкод, свідомо нехтує виконанням батьківських обов`язків по відношенню до сина. При цьому таке байдуже ставлення батька до дитини має місце вже протягом тривалого часу.

Європейський суд з прав людини у справі «Хант проти України» від 07.12.2006 (заява № 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також міг свідчити про його інтерес до дитини (параграф 57, 58).

Відповідач ОСОБА_3 жодного разу у судові засідання не прибув, хоча був повідомлений належним чином про дату, час та місце їх проведення, відзиву на позовну заяву з запереченнями щодо його задоволення до суду не подавав, що свідчить про те, що він не проявляє інтересу до дитини.

Таким чином, оскільки ОСОБА_3 протягом тривалого часу ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, підтверджень того, що його поведінка щодо дитини може змінитися у кращу сторону під час судового розгляду не встановлено, суд дійшов висновку, що є всі підстави для задоволення позову про позбавлення відповідача батьківських прав відносно його дитини.

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до вимог статті 169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Відповідно до статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов підлягає до задоволення, тому судові витрати, понесені позивачем у зв`язку зі сплатою судового збору в розмірі 908,00 грн. слід стягнути з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 12, 13, 89, 259, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте Ківерцівським районним судом Волинської області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивачем заочне рішення може бути оскаржене безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення заочного рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: ОСОБА_2 (45260, Волинська область, Луцький район, с. Башлики).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, щодо предмета спору: Служба у справах дітей та сім`ї Цуманської селищної ради (45233, Волинська область, Луцький район, смт. Цумань, вул. Грушевського, буд. 2; код ЄДРПОУ 43948890).

Суддя Ківерцівського районного суду М.М. Польова

СудКіверцівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення04.05.2022
Оприлюднено29.06.2022
Номер документу104207832
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —158/2467/21

Рішення від 04.05.2022

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

Ухвала від 02.02.2022

Цивільне

Ківерцівський районний суд Волинської області

Польова М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні